გამოძალვის ბრალდებით დაპატიმრებული ქართველი ოპოზიციონერი ჟურნალისტი ოთხ-წლიანი პატიმრობის შემდეგ ციხიდან გაათავისუფლეს
არსებობს ვარაუდი რომ მისი დაპატიმრობა ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილ მედიაზე ზეწოლის ნაწილი იყო.
ოთხშაბათს, საქართველოს ხელისუფლებამ ოთხწლიანი პატიმრობის შემდეგ ციხიდან გაათავისუფლა ჟურნალისტი შალვა რამიშვილი, რომელსაც ბრალი შანტაჟში ედებოდა.
ტელეკომპანია „202“-ის ყოფილი ჟურნალისტი და ერთ-ერთი მფლობელი შალვა რამიშვილი თავს უდანაშაულოდ მიიჩნევდა და ირწმუნებოდა, რომ ის  მხოლოდ იმიტომ დააპატიმრებს, რომ საქართველოს პრეზიდენტს, მიხეილ სააკაშვილს აკრიტიკებდა.
2005 წლის აგვისტოში, როცა რამიშვილი დააპატიმრეს ის პოპულარული პოლიტიკური თოქ-შოუს წამყვანი იყო. მას ბრალი მმართველი პარტიის დეპუტატის კობა ბექაურისგან 100 000 აშშ დოლარის გამოძალვის მცდელობის გამო წაუყენეს. სასამართლომ რამიშვილი დამნაშავედ ცნო და ოთხ-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯა.
რამიშვილი და „202“-ის გენერალური დირექტორი დავით კოხრეიძე ესაუბრნენ კობა ბექაურს. საუბრის დროს ისინი პარლამენტის წევრს კორუფციაში ადანაშაულებდნენ. ჟურნალისტებმა ბექაურს ამ ფაქტის დასამალად  100 000 დოლარი მოსთხოვეს. ბექაურმა ჩუმად გადაიღო მათი საუბარი და შემდეგ სარჩელი შეიტანა სასამართლოში.
დავით კოხრეიძეს სამი წლით პატიმრობა მიესაჯა, თუმცა 2007 წელს ის შეიწყალეს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ საერთაშორისო პრესის ინსტიტუტს (IPI) განუმარტა, რომ რამიშვილმა შეწყალებაზე უარი იმ მოტივით განაცხადა, მისი მხრიდან შეწყალების თხოვნა უკვე გულისხმობს დანაშაულის აღიარებას
ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები, როგორიცაა „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციები, როგორიცაა ადამიანის „უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია“ აცხადებენ რომ რამიშვილის ბრალდება უკანონოა.
„შალვა რამიშვილის საქმის შესწავლის შემდეგ დავადგინეთ რომ ის პოლიტიკური პატიმარია“, - განაცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტმა ანა ნაცვილიშვილმა. „რამიშვილის გისოსებს მიღმა რამოდენიმე წლით მოთავსება, ერთ-ერთი პირველი ნიშანი იყო იმის, რომ საქართველოს ხელისუფლებას ჰქონდა შორსმიმავალი გეგმა, კანონის საბურველის გამოყენებით დაეშალა ოპოზიციურად განწყობილი მედიასაშუალებები და გაეჩუმებინა მისდამი კრიტიკულად განწყობილი ადამიანები“.
2006 წლის ოქტომბერში ტელეკომპანია „202“-მა მაუწყებლობა შეწყვიტა.
„ზუსტი გარემოებები რამაც რამიშვილის დაპატიმრებამდე მიგვიყვანა კვლავ გაურკვეველი რჩება“, - განაცხადა საერთაშორისო პრესის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე ალისონ ბეტელ მაკკენზიმ, - „უნდა ითქვას ისიც, რომ ყოველთვის, როცა ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი ცნობილი ჟურნალისტის გაჩუმება ასეთი საეჭვო გზებით ხდება, ჩნდება ეჭვი, რომ ხელისუფლების საქციელი რეალურად მედიის შევიწროებისკენ იყო მიმართული“.
საერთაშორისო პრესის ინსტიტუტი: გლობალური ქსელი თავისუფალი მედიისთვის
საერთაშორისო პრესის ინსტიტუტი არის საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც პრესის თავისუფლების განვითარებისა და დაცვის სფეროში მუშაობს. ორგანიზაციის მიზანია აზრისა და გამოხატვის თავისუფლების დაცვა, ახალი ამბებისა და ინფორმაციის თავისუფალი გავრცელების ხელშეწყობა და ჟურნალისტების პროფესიული ზრდის ხელშეწყობა

Concerns Remain that Jailing was Part of Clampdown on Critical Media
Ramishvili, a former reporter for - and part owner of - TV broadcaster ‘202’, has always protested his innocence, claiming his conviction was punishment for his criticism of Georgian President Mikhail Saakashvili.
Ramishvili was the anchor of a popular political talk-show at the time of his August 2005 arrest. He was charged with and found guilty of attempting to extort US$100,000 from then ruling party deputy Koba Bekauri, and sentenced to four years in jail.
Ramishvili and the general director of ‘202,’ David Kokhreidze, had held an interview with Bekauri in what they say was an attempt to show, for the program, that he was corrupt. He was asked for $100,000. In return, they said, they wouldn’t reveal what they knew. Bekauri secretly filmed the interview and then filed a legal complaint.
David Kokhreidze was imprisoned for three years on related charges; however he was pardoned in May 2007.
Ramishvili refused to apply for a pardon, as this would have involved an admission of guilt, the Tbilisi-based Human Rights Center (HRIDC) told IPI.
Local human rights organisations such as HRIDC, as well as international organisations such as the International Federation for Human Rights, have long expressed concern over the validity of the verdict against Ramishvili.
“[We] studied the case of Shalva Ramishvili and recognised him as a political prisoner”, said HRIDC lawyer Ana Natsvlishvili. “Putting Ramishvili behind bars for several years was one of the early indications of the Georgian government’s far-reaching strategy of dismantling opposition media outlets and silencing critical voices, while using the cover of law for that”.
“202” went off the air in October 2006.
“The exact circumstances that led to Ramishvili’s arrest remain unclear”, said IPI Deputy Director Alison Bethel McKenzie. “However, any time a prominent media voice that is critical of a government is silenced in a manner as murky as this there will inevitably be concerns that the move constituted a clampdown on the media”.
International Press Imstitute: The Global Network for a Free Media
The International Press Institute is dedicated to the furtherance and safeguarding of press freedom, the protection of freedom of opinion and expression, the promotion of the free flow of news and information, and the improvement of the practices of journalism.