ლევან გოგიჩაიშვილი-შურისძიების მსხვერპლი
ოპოზიციის ახალგაზრდა აქტივისტის ლევან გოგიჩაიშვილის სასამართლო პროცესი კვლავ გრძელდება. სასამართლო დღეს ბრალდების მტკიცებულებებს განიხილავს... გოგიჩაიშვილის ადვოკატი და მეგობრები სასამართლოს მიკერძოებულობაზე საუბრობენ და ამბობენ, რომ მისი ობიექტურობის იმედი არა აქვთ.
შეგახსენებთ, რომ  ლევან გოგიჩაიშვილის, ირაკლი ბათიაშვილის შვილის, ირინა ბათიაშვილის დაბადების დღის შემდეგ მომხდარ ინციდენტში მონაწილეობას და დავით ლეჟავას დაჭრაში სდებენ ბრალს.
გოგიჩაიშვილი 16 ივნისს დააკავეს. მას ბრალი საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლის, მე-5 ნაწილის, გ ქვეპუნქტით აქვს წაყენებული, რაც გულისხმობს ჯანმრთელობის განძრახ მძიმე დაზიანებას ხულიგნური ქვენაგრძნობით და ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში 7-დან 9 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სასამართლოზე ლევან გოგიჩაიშვილს ადვოკატები ნათია კორკოტაძე და მალხაზ ჯანგირაშვილი იცავენ.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გოგიჩაიშვილის დაკავებასთან დაკავშირებით ინფორმაცია 17 ივნისს გაავრცელა. სამინისტროს განცხადება გვაუწყებს, რომ დაიკითხნენ ფაქტის უშუალო მოწმეები, რომელთაც გამოძიებასთან არ ითანამშრომლეს.  ეჭვმიტანილის ვინაობა დაზარალებულის ნათესავების ჩვენებებიდან გამომდინარე დადგინდა.
ნათია კორკოტაძის თქმით, საქმესთან დაკავშირებით დაკითხული თხუთმეტამდე მოწმიდან დანაშაულის თვითმხილველი არავინაა. მათ მხოლოდ სხვისგან მოსმენილი თუ ტელევიზიით ნანახი ინფორმაცია მიაწოდეს გამოძიებას. ამის გამო გოგიჩაიშვილის დანაშაულის დამტკიცება ან უარყოფა ვერ ხერხდება. მისი დამნაშავეობის დამადასტურებელი პირდაპირი მტკიცებულება არ არსებობს. თავად წაყენებულ ბრალს არ აღიარებს და აცხადებს რომ უდანაშაულოა.
„იმ დღიდან როცა დანაშაული მოხდა 17 ივნისამდე, ანუ 9 დღის განმავლობაში ლევან გოგიჩაიშვილი შინ იმყოფებოდა და როცა მისმა სახელმა ამ დანაშაულთან მიმართებაში გაიჟღერა, მან ტელევიზიით განაცხადა, რომ ითანამშრომლებდა გამოძიებასთან და უპასუხებდა ყველა კითხვას“ - აცხადებს მისი ადვოკატი ნათია კორკოტაძე. აქედან გამომდინარე მისი დამნაშავეობა ეჭვქვეშ დგება.
ლევან გოგიჩაიშვილის მეორე ადვოკატი, მალხაზ ჯანგირაშვილი დაკავებულს უკანონო პატიმრად მიიჩნევს, რომელიც დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს. ის სასამართლოს მიერ დაცვის მხარის უფლებების დარღვევებზე საუბრობს. კერძოდ, ჯანგირაშვილი აცხადებს, რომ მოსამართლემ დაცვის მხარეს არასაკმარისი დრო მისცა საქმის მასალების გასაცნობად. „შეუძლებელიაორ სამუშაო დღეში შეისწავლო საქმის მასალების 2 ტომი. მხოლოდ წაკითხვა საკმარისი არ არის, საჭიროა საქმის სიღრმისეულად შესწავლა და ტაქტიკის დაგეგმვა, რისი საშუალებაც ჩვენ დროის სიმცირის გამო არ გვქონია“ -აცხადებს მალხაზ ჯანგირაშვილი. მისი განცხადებით, ადვოკატებმა საქმის გასაცნობად 10 დღე მოითხოვეს, თუმცა მოსამართლემ ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. დაცვის მხარე საუბრობს იმაზეც, რომ მოსამართლე არ აკმაყოფილებს არც ერთ შუამდგომლობას, რომელიც ბრალდებულის ადვოკატების მიერაა წამოყენებული.
ლევან გოგიჩაიშვილის ადვოკატები აცხადებენ, რომ მათი დაცვის ქვეშ მყოფი პოლიტიკური ნიშნითაა დაკავებული და სწორედ ამიტომ არა აქვთ სასამართლოს ობიექტურობის იმედი.
ასევე ფიქრობს მოძრაობა „7 ნოემბბრის“ აქტივისტი, ბრალდებულის ერთ-ერთი მეგობარი ჯაბა ჯიშკარიანიც. ჯიშკარიანი გოგიჩაიშვილის დაკავების ერთ-ერთ მიზეზად იმ აქციებს ასახელებს, რომლებსაც ახალგაზრდა აქტივისტები მიხეილ სააკაშვილის სადილობისას მართავდნენ. შეგახსენებთ, რომ გოგიჩაიშვილი მონაწილეობდა იმ რესტორნებთან გამართულ აქციებში, რომლებშიც პრეზიდენტი იმყოფებოდა. ჯიშკარიანის ინფორმაციით აქციებით შეწუხებულ პრეზიდენტს ლევან გოგიჩაიშვილზე უთქვამს: „ეგ ნაძირალა მე ჭამას არ მაცდის და იჯდეს ციხეშიო“.
სასამართლო პროცესზე დაიკითხნენ მოწმეები, მამუკა აბრამიძე, თეა წერეთელი და იოსებ (სოსო) ქასრაშვილი, რომლებიც აცხადებენ, რომ ფაქტის თვითმხილველები არიან. მათი ჩვენებებიდან ირკვევა როგორი აგრესიული იყო იმ საღამოს ლევან გოგიჩაიშვილი სხვა ახალგაზრდების მიმართ.
ჯაბა ჯიშკარიანი მათ ცრუ მოწმეებად მიიჩნევს. „ისინი თვითონ აცხადებენ, რომ 9 ივნისს კოჯორში იყვნენ, იქიდან წამოვიდნენ მანქანით 11 საათზე, ინციდენტი კი თორმეტ საათსა და  5 წუთზე მოხდა, გამოდის რომ მათ წყნეთში მისვლას ერთი საათი მოანდომეს, არადა ამ მანძილის გავლას 15 წუთიც არ სჭირდება“. ჯიშკარიანი საუბრობს იმაზეც, რომ მამუკა აბრამიძისა და თეა წერეთლის ჩვენებები ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ დაცვის მხარეს სასამართლოს სწორი გადაწყვეტილების იმედი არა აქვს, გამოძიების მიერ „შეთითხნილი“ საქმეზე განაჩენი, მათი აზრით უკვე გამოტანილია და სასამართლო ფორმალობაა, რომელიც აუცილებლად უნდა დაიცვან. მალხაზ ჯანგირაშვილი აცხადებს, რომ მოსამართლემ უკვე მიიღო მკაფიო ინსტრუქციები მიხეილ სააკაშვილისა და გივი თარგამაძისგან.
ჯიშკარიანი ამბობს, რომ გოგიჩაიშვილზე შურისძიების სურვილი არა მხოლოდ ქვეყნის პრეზიდენტს ამოძრავებს. მისი დაპატიმრებით დაინტერესებულია პროკურორი გოდერძი გოდერძიშვილიც, რადგან სწორედ გორდერძიშვილი აფარებდა ხელს იმ პოლიციელებს, რომელთაც კლუბ „გვირაბთან“ სცემეს სამი ბავშვი. ლევან გოგიჩაიშვილი და ჯიშკარიანი კი მათ წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრას მოითხოვდნენ.
ლევან გოგიჩაიშვილის ადვოკატები ყველა კანონიერი ხერხით ეცდებიან მისი უდანაშაულობის დამტკიცებას, მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლოს ობიექტურობის იმედი არ აქვთ.

Levan Gogichaishvili – Victim of Revenge
Trial on the young activist of the opposition party Levan Gogichaishvili still continues. The court is discussing the claimings of the prosecutor... Attorney and friends of Gogichaishvili speak about the partiality of the court and claim that they do not trust to the judge.
Levan Gogichaishvili is accused for having participated in the incident after the birthday party of Irina Batiashvili (daughter of opposition leader Irakli Batiashvili) and having wounded Davit Lezhava.
Gogichaishvili was detained on June 16; he was charged under Article 117, Part V-“c” of the Criminal Code of Georgia that envisages premeditated injury of other person; if the court finds him guilty he will have to spend 7-9 years in prison.
Lawyers Natia Korkotadze and Malkhaz Jangirashvili represent Gogichaishvili at the court.
Ministry of Internal Affairs of Georgia spread information about the detention of Gogichaishvili on June 17. According to their statement, the investigation had interrogated witnesses of the incident who refused to cooperate with the investigation. The name of the suspect was mentioned by the relatives of the wounded person.
Natia Korkotadze said none of interrogated 15 witnesses have witnessed the incident itself. They learned about it only from other people or from TV. Consequently, the charge of Gogichaishvili can neither confirmed nor neglected. There is no evidence against him. He does not plead guilty and claims to be innocent.
“From the day of the incident to June 17, during nine days, Levan Gogichaishvili was at home and when his name was mentioned by the investigation he expresses readiness to cooperate with them and answer all their questions,” said Natia Korkotadze. Thus, his guiltiness is doubtful.
Second attorney of Levan Gogichaishvili, Malkhaz Jangirashvili considers him to be arbitrarily detained and thinks that he shall be released immediately. The attorney speaks about the violation of his client’s rights. Jangirashvili claims that the judge did not give the defense side enough time to study case materials. “It is impossible to study two volumes of the case. Reading is not enough. We should learn the case thoroughly and plan tactic; however we had short time,” said Malkhaz Jangirashvili. The attorneys requested 10 days but the judge did not satisfy their request. The defense side claims that the judge does not satisfy any of their motion.
Attorneys of Gogichaishvili state that their client was detained on political grounds and they do not believe in the impartiality of the court.
Jaba jishkariani, a friend of the detainee and activist of the political movement “November 7”, thinks the same about Gogichaishvili’s detention. He says his friend was arrested because they held protest demonstrations when Mikheil Saakashvili was having dinner in restaurants. Gogichaishvili also participated in those demonstrations. As Jishkariani claims President’s comment on Levan Gogichaishvili’s detention was the following: “That scum does not allow me to eat and let him sit in prison.”
Mamuka Abramidze, Tea Tsereteli and Ioseb Kasrashvili were interrogated as witnesses. They claim to have witnessed the incident. According to their statements Levan Gogichaishvili was too aggressive with other young fellows that evening.
Jaba Jishkariani considers abovementioned people false witnesses. “They said they were in Kojori on June 9 and went to Tskneti at 11:00 pm. The incident happened at 12:05 am; that means they spent one hour to get to Tskneti while it is only 15-minute drive from Kojori to Tskhneti.” Jishkariani also added that testimonies of Mamuka Abramidze and Tea Tsereteli differ from each other.
The defense side does not believe the court will pass unbiased judgment; they think the judgment is already prepared and the trials are ordinary formality that shall be preserved. Malkhaz Jangirashvili said the judge has already received clear directions from Mikheil Saakashvili and Givi Targamadze.
Jishkariani said not only president of Georgia wanted to revenge Gogichaishvili but prosecutor Goderdzi Goderdzishvili is also eager to arrest him because he protected the policemen who beat three children close to the Club “Gvirabi.” Levan Gogichaishvili and Jishkariani were demanded criminal prosecution of those policemen.
Attorneys of Gogichaishvili will use all legal methods to prove their innocence. Nevertheless, they do not believe in the impartiality of the court.