ციხე - კონტროლისთვის დახურული ზონა
გადატვირთული საკნები, შეზღუდული სამედიცინო მომსახურება,  სხვადასხვა დაავადებისგან გამოწვეული ტკივილებით შეწუხებული პატიმრები  და თვითმკვლელობის არაერთი შემთხვევა - ეს ის პრობლემებია, რომელზეც ქუთაისის №2 საპყრობილის პატიმრის ახლობლები ბოლო პერიოდში ხშირად საუბრობენ.
ციხეში, სადაც მძიმე საყოფაცხოვრებო თუ სხვა სახის პირობებზე ინფორმაცია მისი გახსნის პირველივე დღეებიდან გაჟღერდა, ირკვევა, რომ დღესაც სავალალო მდგომარეობაა.
„მხოლოდ ეს რომ იყოს, ხმას არ ამოვიღებდით. ამას ემატება ციხის თანამშრომლების მხრიდან პატიმრების მიმართ უხეში დამოკიდებულება, რაც მე პირადად მაფიქრებინებს, რომ ამ ხალხს (პატიმრებს) ადამიანებად არავინ თვლის და შეუძლიათ, მათ როგორც მხეცებს, ისე მოექცნენ. ვერც კი წარმოიდგენთ, იქ რა ხდება. ან როგორ უნდა იცოდეთ, როცა იქედან ამბის გამომტანიც კი არავინაა. როდემდე შეიძლება ასე გაგრძელდეს? პატიმრები დაშინებული ჰყავთ. ჩემი ქმარი მეხვეწება, ცუდი არაფერი თქვა, თორემ წარმოდგენაც არ გაქვს, აქ რა დღეს დამაყრიან, შეიძლება ცოცხალიც ვეღარ მნახოო“, - ამბობს ერთერთი პატიმრის მეუღლე, რომელიც ვინაობის დასახელებისგან თავს იკავებს.
ციხეში არსებული მდგომარეობის შესახებ გვესაუბრა ქუთაისის №2 საპყრობილის საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიის უკვე ყოფილი თავმჯდომარე მანანა მანაგაძე. იგი საპყრობილეების საზოგადოებრივი კომისიების გაუქმებას ხელისუფლების დიდ შეცდომას უწოდებს და დღეს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში, კერძოდ კი, ქუთაისის ციხეში არსებულ მდგომარეობას სწორედ აღნიშნული კომისიების გაუქმებას უკავშირებს.
სასჯელაღსრულების დაწესებულებების საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიებს 2007 წლის 21 დეკემბერს სამუშაო ვადა ამოეწურათ (ისინი ორი წლით იყვნენ არჩეული). ვადის გასვლის შემდეგ უნდა მომხდარიყო მათი გადახალისება. მალევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მათ უფლებამოსილება შეუჩერდათ. თუმცა, ისინი მონიტორინგს გასული წლის დეკემბრამდე მაინც  ახორციელებდნენ.
„ამ საბჭოების მიზანი პატიმრებსა და ციხის თანამშრომლებს შორის ჩატეხილი ხიდის გამთელება იყო. მონიტორინგის საბჭოებმა ამ კუთხით საკმაოდ პოზიტიური როლი შეასრულეს. 2006 წლის 27 მარტის ორთაჭალის ციხის გახმაურებული ბუნტის შემდეგ, რომელიც ყველას კარგად ახსოვს, და რომლის შედეგად ბუნტი ქვეყნის სხვა საპატიმროებშიც დაიწყო, იყო საკმაოდ რთული და ცხელი პერიოდი. პატიმრებსა და ციხის თანამშრომლებს შორის ნდობის ფაქტორი პრაქტიკულად ნულამდე იყო დასული. ჩვენი მუშაობის შედეგად ციხეში სიტუაცია ნელ ნელა იცვლებოდა და პატიმრებსა და ციხის თანამშრომლებს შორის დამოკიდებულება უკეთესობისკენ შეიცვალა. კომისიების არსებობა იქ ადამიანებს რაიმე ნეგატიურის ჩადენის უფლებას არ აძლევდა. ყოველ შემთხვევაში, არსებობდა სიფრთხილის მომენტი, რაც მნიშვნელოვანია. ჩვენ ორივე მხარეს - პატიმრებსაც და ადმინისტრაციასაც აგრესიის გაქრობაში დავეხმარეთ. ამას არც მაშინ უარყოფდა და ვერც დღეს  უარყოფს ვერცერთი მხარე. ჩვენ გვქონდა ახლო დამოკიდებულება პატიმრებთან. იმდენად, რომ როცა ისინი  სხვა დაწესებულებებში გადაჰყავდათ, სადაც ჯერ კიდევ არ იყო შექმნილი მონიტორინგის საბჭოები, იქედან მირეკავდნენ და მეუბნებოდნენ, როგორ ეტყობოდა იქაურობას მონიტორინგის საბჭოების, და საერთოდ, პატრონის არარსებობა“, - ამბობს მანანა მანაგაძე.
სასჯელაღსრულების დეპარტამენტსა და იუსტიციის სამინისტროში წელიწადზე მეტხანს მსჯელობდნენ რა ფორმით უნდა გაეგრძელებინათ მუშაობა აღნიშნულ კომისიებს.
„იყო წინადადება, რომ კომისიებს სახალხო დამცველთან ერთად ემუშავა.  უკვე 2008 წლის დეკემბერში, როცა კომისიებს მოქმედების ვადა და უფლებამოსილება ამოეწურათ, ნაცვლად გაგრძელებისა და იმის ფიქრისა, ამ კუთხით რა გაკეთებულიყო, კრინტიც არავის დაუძრავს. ყოველშემთხვევაში, ჩვენ არავინ შეგვხმიანებია. ორგანიზაცია „ციხის საერთაშორისო რეფორმა“, რომელსაც დიდი წვლილი მიუძღვის აღნიშნული კომისიების წარმატებით მუშაობაში,  ძალიან იყო დაინტერესებული კომისიებისთვის უფლებამოსილების გაგრძელებით. ამ ორგანიზაციამ კომისიის თანამშრომლები მაღალ დონეზე გადაამზადა და პრაქტიკულად ექსპერტებად ჩამოაყალიბა“, - ამბობს ქუთაისის №2 საპყრობილის საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე.
მისი განმარტებით, ხელისუფლებამ აღნიშნული კომისიები მას შემდეგ გააუქმა, რაც მათ საპყრობილეებში არსებული სიტუაციის შეისწავლის შემდეგ ციხეებში არსებულ მდგომარეობაზე ხმამაღალი განცხადებები გააკეთეს.
„სამი წელი, თითქმის ყოველდღე ციხეში დავდიოდი და პატიმრებს ვხვდებოდი. ჩემზე უკეთ არავინ იცის, იქ რაც ხდებოდა. დარწმუნებული ვარ, დღეს კიდევ უფრო მძიმე მდგომარეობაა, თუნდაც იმ კუთხით, რომ დღეს იქედან ამბის გამომტანიც კი არავინაა. არავისთვის იქნება უცხო, თუ ვიტყვი, რომ ამ ბოლო დროს არც ადვოკატები გამოირჩევიან დიდი გულწრფელობით. ისინი არსებულ პრობლემებზე რატომღაც თვალს ხუჭავენ და ამით როგორც ციხის ადმინისტრაციის, ისე, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტისა და საერთოდ, ამ ხელისუფლების წისქვილზე ასხამენ წყალს“, - აცხადებს მანანა მანაგაძე.
სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში (მათ შორის ქუთაისის ციხეში) პატიმართა მძიმე პირობებისა და სიკვდილიანობის გამომწვევ მიზეზებზე, თავის ანგარიშებში,  სახალხო დამცველსაც არაერთხელ უსაუბრია. „პაციენტების ავადმყოფობის ისტორიებისა და სიკვდილიანობის გამომწვევი მიზეზების ანალიზმა ნათლად აჩვენა, რომ პატიმართა სიკვდილიანობა უმრავლეს შემთხვევაში არასწორი და არასათანადო მკურნალობის, ადმინისტრაციისა და ექიმების მხრიდან გულგრილობის შედეგია. სახელმწიფო არ ახორციელებს კონტროლს ჯანდაცვაზე სასჯელაღსრულების სისტემაში“, - ნათქვამია სოზარ სუბარის ერთ-ერთ ანგარიშში.
ქუთაისის №2 საპყრობილეში არსებულ ვითარებასა და კონკრეტულ ფაქტებზე „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მუშაობას აგრძელებს და მასალებს აღნიშნულ საკითხებზე უახლოეს დღეებში მოგაწვდით.

Prison-Closed Zone for Control
Overcrowded cells, poor medical service, inmates tortured by various diseases and several facts of suicide - these are problems that are often spoken about in regard with Kutaisi Prison N 2.
The living conditions are still urgent in the prison as it was soon after it was opened.
“If we had problems only about living conditions, we would not have complained. In addition to that, prison personnel are very rude to inmates; I think they do not consider prisoners as humans and treat them like animals. You will not imagine what is happening there. How can you know because nobody speaks about it? How long can it last? The prisoners are afraid. My husband asks me not to complain because he will be punished in prison and maybe even murdered,” said wife of one of the prisoners who prefers to keep her name anonymous.
Former chairperson of the Public Monitoring Commission of the Kutaisi Prison N 2 Manana Managadze spoke about the situation in prison. She assesses the abolishment of the public commissions as a big mistake of the government and connects current unbearable conditions in prisons with this fact.
On December 21, 2007, the public monitoring commissions had their term expired (they were elected for two years). After that, the new election of commissions was to be held but soon it was reported that commissions had their functions ceased. However, the monitoring process lasted before December of 2008.
“The aim of the commissions was to mediate between the prisoners and prison personnel. Monitoring commissions did much positive in this field. After the famous riot on March 27 2006 in Ortachala prison (Tbilisi) the situation got very complicated and tense. The trust between inmates and prison administration was minimal. With our effort the situation changed for better. People did not do anything bad because the commission was monitoring detention settigns. At least, everybody was careful and it was very important. We assisted both sides – prisoners and the administration – to subdue the aggression. None of them can deny this fact. We had close relationship with prisoners. When they were placed in prisons where monitoring commissions did not work, inmates called me and told the situation was completely different there,” said Manana Managadze.
The Penitentiary Department and Ministry of Justice were discussing how to resume the activities of the monitoring commissions for more than a year.
“They proposed us to cooperate with the Public Defender’s office. In December of 2008 when the commissions had their term finally expired, instead resuming their activities nobody mentioned this problem. At least, nobody got in touch with us. Prison Reform International, which had greatly contributed into the successful activities of the commissions, was too eager to continue the function of the commissions. This organization trained the members of the commission and in fact turned them into experts,” said Manana Managadze.
Managadze explained that the government abolished the commissions after they made loud statements about the situation in detention settings.
“We visited the prisons and met prisoners almost every day during three years. Nobody knows what is going there better than I do. I am sure the situation is much worse today because there is nobody who will speak about the situation in prisons. Nobody will be surprised if I say that neither attorneys are very sincere while speaking about the conditions in prisons. They prefer to keep silence about problems and in doing so they support prison administrations, penitentiary department and the government,” said Manana Managadze.
Public Defender of Georgia also has focused on the living conditions in the detention settings (among them Kutaisi prison) and reasons of mortality among inmates in his reports. “Patients’ medical records and analysis of the reasons of their death exposed that prisoners mostly die because of insufficient medical treatment and negligence of the prison administration and doctors. The state does not control the healthcare system in the penitentiary system,” states one of the reports of Sozar Subari.
The Human Rights Center continues to study the situation and concrete facts in Kutaisi Prison N 2 and we will provide you with additional information in near future.