ვის ეკუთვნის სამართალი?
„სამართალი ხალხს ეკუთვნის!“ - ეს განცხადება სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, ამ რამდენიმე დღის წინ, ზუსტად იმ დროს გააკეთა, როცა მსჯავრდებული ლაშა იმედაძის ოჯახის წევრები ქუთაისის №2 საპყრობილის თანამშრომლებთან სამართალს უშედეგოდ არკვევდნენ. იმ დღეს პატიმრის ახლობლებმა ციხის უფროსის სახელზე დაწერილი განცხადების ადმინისტრაციაში დატოვება არაერთი მცდელობის შემდეგ, როგორც იქნა, მოახერხეს.
ლაშა იმედაძეს ბრალი ტელევიზორის ქურდობაში ედება, რისთვისაც 21 წლიანი პატიმრობა აქვს მისჯილი. მაგრამ ეს სასჯელი არაფერია იმ მდგომარეობასთან შედარებით, რომელშიც იგი ჯერ ქუთაისის №2 საპყრობილეში, ამჯერად კი, ქსნის კოლონიაში უწევს ყოფნა. 20 წლის პატიმრის დედამ, როგორც თავად აცხადებს, მოსვენება მას შემდეგ დაკარგა, რაც მისი შვილი, გასამართლებამდე, ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე, ქუთაისიდან ციხიდან ქსნის კოლონიაში გადაიყვანეს.
„რატომ წაიყვანეს აქედან? ალბათ, იმიტომ, რომ უამრავ უმსგავსობას ხედავდა და ამაზე თვალებს არ ხუჭავდა. ერთხელ კიბეზე მიაბეს და ისე სცემეს. როცა ვიკითხეთ, რატომ სცემეთო, ხმამაღლა გაიცინაო გვიპასუხეს. მერე ნაცემი კამერაში შეათრიეს და მთელი კვირა კარცერში ჰყავდათ. ახლა უკვე რვა თვეა ქსანშია გადაყვანილი. გასამართლებულიც არ იყო, აქედან ისე წაიყვანეს. რატომ გადაიყვანეს, როცა ქუთაისელია, დანაშაული აქ აქვს ჩადენილი და სასამართლო პროცესიც აქ უნდა ჩატარებულიყო? ვიცი, ჩემი შვილი ციხის უფროსის კაბინეტში შეყავდათ და იქ სცემდნენ. თვითონ ციხის უფროსი ზურაბ რუხაია სცემდა... ეს ხომ პატიმრის წამებაა, რაც კანონით იკრძალება და ისჯება... ციხის უფროსი ჩემს შვილს მოსვენებას არ აძლევდა და ვფიქრობ, მისი ქსანში გადაყვანაც რუხაიას პირადი ინტერესი იყო. სურდა, ჩემი შვილი თავიდან მოეცილებინა და მოიცილა კიდეც“, - ამბობს ლაშა იმედაძის დედა ნანა იმედაძე.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით პატიმრის დედამ სახალხო დამცველის დასავლეთ საქართველოს სამმართველოს უფროსს, მადონა ბასილაძეს, ასევე -  ქუთაისის №2 საპყრობილის საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიის ყოფილ თავმჯდომარეს მანანა მანაგაძეს მიმართა.
„არ შეიძლება ბრალდებულის გადაყვანა, სანამ მას არ განესაზღვრება რეჟიმი. განაწილება ხდება მხოლოდ მას შემდეგ, როცა სასამართლო პროცესი ჩატარდება და კანონიერ ძალაში შევა ის ბრალეულობა, რასაც მას წაუყენებენ... ეს იქნება მკაცრი რეჟიმი, საერთო რეჟიმი, კრიტი თუ ა. შ. ამის შემდეგ ხდება, უკვე, მსჯავრდებულის გადაყვანა იმ დაწესებულებაში, რომელი რეჟიმიც მას ექნება განსაზღვრული. სანამ ეს არ მოხდება, პატიმრის გადაყვანის უფლება არა აქვთ. ეს რომ იყოს მძიმე ავადმყოფი და საჭიროებდეს სასწრაფო მკურნალობას, ამ შემთხვევაში, რა თქმა უნდა, სადაო არაფერი იქნებოდა. თუმცა, ქუთაისის №2 საპყრობილეში უკვე არსებობს საავადმყოფო და დღეს იქ არც ავადმყოფი პატიმრის მკურნალობა უნდა წარმოადგენდეს პრობლემას“, - აცხადებს ქუთაისის №2 საპყრობილის საზოგადოებრივი კონტროლის კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე მანანა მანაგაძე.
ქუთაისის ციხეში იმედაძე, როგორც ახლობლები აცხადებენ, ხშირად ჰყავდათ კრიტში. მშიერი და ჯანმრთელობა შერყეული მსჯავრდებული ციხის თანამშრომლების მხრიდან ბევრჯერ იყო ნაცემი და შეურაცხყოფილი. მოგვიანებით კი, ჯერ კიდევ გაუსამართლებელი ქსნის კოლონიაში გადაიყვანეს და ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გამართულ სასამართლო პროცესს არ დაასწრეს.
„მხოლოდ ბადრაგი ჩამოვიდა, ჩემი შვილი არ ჩამოიყვანეს. რომ ვიკითხე, სად არის ჩემი შვილი, პროცესზე რატომ არ მოიყვანეთ-მეთქი, ბადრაგმა მიპასუხა - პროკურორს არ უთქვამს ქუთაისში წაიყვანეთო. მოგვიანებით გავიგეთ, რომ ნაცემი და გაუბედურებული იყო. ის არ აკმარეს, რომ მოუპარავი ტელევიზორის და საერთოდ, ჩაუდენელი დანაშაულისთვის 21 წელი მიუსაჯეს. ახლა უნდათ ცემით მომიკლან, კარცერში გამომწყვდეული“ - აცხადებს ნანა იმედაძე.
პატიმრის დედა ამბობს, რომ მისი შვილი ვერც ანგარიშზე გადარიცხულ თანხას იღებს: „ვიცი, რომ ფული სჭირდება, რათა ნორმალურად იკვებოს და რაც ჭირდება, შეიძინოს, მაგრამ თანხა ანგარიშიდან მოხსნილი არ არის. ეს კი, იმას ნიშნავს, რომ ახლაც კარცერში ჰყავთ და კაცმა არ იცის, იქ კიდევ რამდენი ხანი ეყოლებათ. დააბრუნონ ქუთაისის ციხეში და ის მაინც მეცოდინება, რომ ჩემი შვილი აქვე, ჩემთან ახლოსაა და ამით მაინც ვიქნები მშვიდად“.
ლაშა იმედაძის ოჯახმა განცხადებით ქუთაისის №2 საპყრობილის უფროსს მიმართა. განცხადებაში პატიმრის დედა ზურაბ რუხაიას განმარტებას თხოვს, გამამტყუნებელი განაჩენის გამოტანამდე (და საერთოდ, სასამართლო პროცესის ჩატარებამდე) პატიმრის ქსნის კოლონისში გადაყვანის გამო. ნანა იმედაძემ აღნიშნული განცხადების ადგილზე დატოვება, ქუთაისის ციხის თანამშრომლების წინააღმდეგობის მიუხედავად, მაინც მოახერხა, თუმცა, პასუხის მიღების იმედი არა აქვს.
არაერთი მცდელობის მიუხედავად, ქუთაისის №2 საპყრობილის უფროსისგან აღნიშნულ კითხვაზე პასუხის მიღება ამ დრომდე ვერც „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ მოახერხა. ზურაბ რუხაია სატელეფონო ზარებს არ პასუხობს.

Whose Is Justice in Georgia?
“Justice belongs to the people” Dimitri Shashkin, Minister of Penitentiary, Probation and Legal Aid of Georgia, made this statement several days ago when family members of the convicted Lasha Imedadze were trying to find justice at Kutaisi prison N 2. On the same day, the relatives of the prisoner could not leave the complaint to the head of the prison despite many attempts.
Lasha Imedadze is convicted for stealing a TV-set and he was put in prison for 21 years. But his sentence is nothing in comparison with the conditions he had to stand initially in Kutaisi prison N 2 and then in Ksani jail. Mother of 20-year-old prisoner said she has been worried since her son was taken to Ksani jail before the court passed judgment.
“Why did they take him from here? Maybe because he saw many illegal things here and was speaking about it loudly. Once he was bounded to the stairs and then was beaten. When we asked the reason, the reply of the prison administration was they punished my son for loud laughing. Then he was dragged into the cell and spent one week in single cell. He has been in Ksani for 8 months already. The trial had not finished yet when he was taken to Ksani. Why did they take him from the native city? The crime was committed here and the trial was to be held here as well. I know my son was often taken into the office of the head of prison and he was beaten there. Zurab Rukhaia, the head of the prison, was beating him... It is torture and it is prohibited by the law... The head of the prison was personally interested in his removal to Ksani; he wanted to get rid of my son,” said Nana Imedadze, mother of Lasha Imedadze.
The mother of prisoner has already applied to Madona Basilidze, head of the Public Defender’s Office in the Western Georgia and to Manana Managadze, former chairperson of the Public Monitoring Commission of the Kutaisi Prison N 2.
“The accused cannot be taken to another detention setting before the sentence is finally formulated. It can happen after the trial finishes and the charge is officially confirmed. After that, the convicted is placed in the detention setting in comply with his/her punishment. Before that the prisoner cannot be replaced. If a prisoner is sick person and needs urgent medical treatment, similar actions can take place. However, there is jail hospital in Kutaisi Prison N 2 and medical treatment of prisoner cannot be a problem nowadays,” said Manana Managadze.
According to the relatives, Imedadze was often placed in the single cell in Kutaisi prison. He was often beaten despite the fact he was hungry and had poor health. Later, he was taken to Ksani for no reason; Imedadze did not attend the trial in Kutaisi City Court.
“Bailiff arrived without my son. When I asked why they had not brought my son to the trial, the bailiff told me prosecutor had not told them to. Later, we learned my son was beaten and tortured. In addition to that he was found guilty for not-committed crime and sent him to prison for 21 years. Now they want to kill my son in the prison,” said Nana Imedadze.
She said her son cannot receive the money transferred on his personal bank account. “I know he needs money to feed properly but the sum was not taken from his account. It means he is still in the single cell and nobody knows how long he will stay there. Let them return him to Kutaisi prison; in this case I will know that my son is close to me and I will be calmer.”
Lasha Imedadze’s family appealed to the head of Kutaisi Prison N 2. In the appeal the mother demands Zurab Ruskhaia explanation why her son was taken to Ksani before final trail was held. Nana Imedadze managed to leave the appeal in Prison despite the resistance of the prison administration. However, he does not hope to be replied.
Despite many attempts the Human Rights Center could not get information from the head of the Kutaisi Prison N 2. Zurab Rukhaia does not reply to phone calls.