ქართული გამოწვევა ევროპისათვის
2008 წელს საქართველოს გადარჩენა ევროპის საგარეო პოლიტიკის დიდ წარმატებას წარმოადგენდა, მაგრამ სამომავლოდ ქვეყანა ევროპას ისეთ  გამოცდას ჩაუტარებს, რომელიც გამოავლენს, რეალურად რამდენად ძლიერია  ევროპის კოლექტიური ძალა საერთაშორისო სარბიელზე
გასულ აგვისტოს ევროკავშირის პრეზიდენტმა ფრანგმა ნიკოლა სარკოზიმ,   სამხრეთ-ოსეთის გამანადგურებელი ომის კონტინენტური მასშტაბის   კატასტროფად გარდაქმნის შესაძლებლობა აღკვეთა.  თავისი პირადი  პასუხისმგებლობითა და ძალისხმევით მან რუსეთი უფსკრულის პირას შეაჩერა.
მაგრამ რეალურად, საზავო ხელშეკრულებამ მხოლოდ გაყინა კონფლიქტი. ეს სალბუნი იყო და არა პრობლემის გადაწყვეტა. ევროკავშირმა სასწრაფოდ უნდა მოსთხოვს რუსეთს იმ ვალდებულებათა პატივისცემა, რომელიც მან შარშან იკისრა - ნებისმიერი სხვა რამ კრემლისთვის  სისუსტედ აღიქმება.
საქართველოს ჭეშმარიტი პატრიოტებისთვის, ქვეყნის პერმანენტული დაყოფა წარმოუდგენელია, მაგრამ ჩვენ ოპოზიციაში, ვაცნობიერბთ, რომ ძალას ჩვენი პრობლემის გადასაჭრელად ვეღარ დავუბრუნდებით.
პირიქით, ჩვენ ახლა ვიცე-პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის იმ რჩევას უნდა მივსდიოთ, რომელიც მან ივლისში თბილისში ჩამოიატანა - „მხოლოდ მშვიდობიან და წარმატებულ“ საქართველოს ექნება გაერთიანების პერსპექტივა,  ხოლო ამის მიღწევა მხოლოდ იმ შემთხვევაშია შესაძლებელი, თუ ევროპის კავშირი ჩვენს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს დაჟინებით მოსთხოვს იმ დემოკრატიული რეფორმების შესრულებას, რომელსაც ის მუდმივად გვპირდება, მაგრამ რომელთა შესრულების სურვილი არასდროს გამოუმჟღავნებია.
გასულ სექტემბერს, ზუსტად რამდენიმე კვირიდან მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა სარკოზიმ ის და ჩვენი ქვეყანა კატასტროფისგან იხსნა, ჩვენმა პრეზიდენტმა გაერო-ს გენერალურ ასამბლეაზე,  თავისი ბევრი გამოსვლიდან ერთ-ერთი პირველით, საერთაშორისო აუდიტორიას  მიმართა და დემოკრატიული რეფორმების ჩატარების პირობა დადო.
ამ დროს კი შინ მან რეპრესიები უფრო ინტენსიური გახადა, აპატიმრებდა და სცემდა თავის ოპონენტებს: ჩვენი ომბუდსმენის გათვლებით, დღეს საქართველოში 30-40 პოლიტიკური პატიმარია, ჩვენ ოპოზიციაში ვფიქრობთ, რომ ეს რიცხვი კიდევ უფრო მაღალია.
ივლისში, ზუსტად ჯო ბაიდენის ჩამოსვლის წინ, პრეზიდენტმა სააკაშვილმა თითქმის ისეთივე სიტყვა წარმოსთქვა, როგორიც ნიუ-იორკში.  ის რომ ათი თვის განმავლობაში პროგრესის დეფიციტი იქნებოდა (რეალურად ჩვენ უკუსვლით წავედით)  დასავლელმა მეთვალყურეებმა, რომლებსაც ძალიან უნდათ აქ პროგრესის დანახვა, არ შეიმჩნიეს.
ბაიდენს სულ ახლად ჰქონდა დატოვებული თბილისი,  უნიფორმიანი  მკვლელები კი ისევ იტაცებდნენ და აწამებდნენ ოპოზიციის აქტივისტებს.  თბილისში ჩვენ უკვე კარგა ხანია კატა-თაგვობანას ვთამაშობთ და სასურველის რეალობად აღქმის უფლება აღარ გვაქვს.
უკეთესი ხვალინდელი დღე
„უკეთესი ხვალინდელი დღის“ დაპირებები შესაძლოა დასავლეთის მედიაში ჭრის, მაგრამ საქართველოში ის მხოლოდ ცინიკურ განწყობებს აქეზებს და რაც უფრო დიდხანს დაუშვებენ ევროპის მთავრობები ვითარების ამგვარ განვითარებას, მით უფრო ნაკლებად სარწმუნო ხდება ევროპის დანაპირები დემოკრატია, თავისუფალი ბაზარი, ტოლერანტობა და ადამიანის უფლებები.
ამიტომაა რომ დადგა დრო, როდესაც ევროპის ლიდერებმა ამ პრობლემას უნდა მიხედონ და პირდაპირ წაუყენონ პირობები პრეზიდენტ სააკაშვილს.  მას ნამდვილად სურს ევროპული დემოკრატიული კლუბის წევრობა და მას უეჭველად სჭირდება ევროპული ფული, რაც ჩვენს ეკონომიკას გლობალური ეკონომიკური კრიზისისა და რუსული ბლოკადისგან გადარჩენაში დაეხმარება, მაგრამ როგორც სჩანს, მას ჰგონია რომ შეუძლია არ შეასრულოს წესები, რომლებიც ამ კლუბის წევრებისთვისაა დადგენილი და თუ ის ასე ფიქრობს, ეს ნაწილობრივ იმის ბრალიცაა, რომ მას უსიამოვნება ამის გამო არ შეხვედრია.
მაგრამ ეს სულაც არ ნიშნავს იმას, რომ ევროპამ ან ახალი გეგმა უნდა შექმნას ან სააკაშვილს  ახალი ვალდებულებები უნდა დააკისროს. უბრალოდ მას უნდა უთხრან, რომ ახლა უკვე აუცილებლად უნდა შეასრულოს ის, რის დაპირებასაც მუდმივად იძლეოდა.
მისი სიტყვების სარწმუნოდ მიღებამ შედეგი არ გამოიღო და პირიქით სრულ თავაშვებულობამდე მიგვიყვანა, აი ეს მოიტანა იმან, რომ აშშ და ევროკავშირი  ამარაგებენ ფულით ფაქტობრივად  რეპრესიულ მთავრობას, რომელიც ზღუდავს მედიას, სდევნის ოპოზიციას და ატარებს არჩევნებს, რომლებსაც ვერც თავისუფალს უწოდებ და ვერც სამართლიანს. ნუთუ ისედაც რთულ მდგომარეობაში მყოფი ბრიტანელი, ფრანგი და გერმანელი გადასახადის გადამხდელები მათი ფულის ასე გამოყენებას მოინდომებდნენ? მე ამაში ძალიან მეპარება ეჭვი.
რა სჭირდება საქართველოს ევროპისაგან
ასე რომ ჩვენ ევროპისგან ორი რამ გვესაჭიროება. უნდა დაწესდეს კრიტერიუმები და  თუ სააკაშვილსა და მის მთავრობას ევროპისგან კვლავინდებურად უნდათ დახმარების მიღება,  მათ ეს კრიტერიუმები უნდა შეასრულონ. მეორე, უნდა დაფუძნდეს ჯგუფი, რომელშიც მაღალი რანგის ევროპელი სახელმწიფო მოღვაწეები შევლენ და რომელსაც თბილისში მუდმივმოქმედი წარმომადგენლობა ეყოლება. სწორედ ამ ჯგუფმა უნდა განახორციელოს მუდმივი ზეწოლა სააკაშვილზე, რათა მან მოქმედება დაიწყოს.
ჩვენ ერთხელ უკვე გავხდით ამგვარი ფაქტის მომსწრენი და ამან იმუშავა. 2007 წლის ნოემბერში პრეზიდენტმა სააკაშვილმა ტელეკომპანია „იმედი“ თოფის ლულის ქვეშ დახურა და სცადა ის მუდმივად ამ მდგომარეობაში დაეტოვებინა. პროცესში მაღალი რანგის ევროპული  წარმომადგენლობითი ჯგუფი ჩაერია და ტელეკომპანია აღსდგა, მაგრამ როგორც კი ევროპელებმა ყურადღება შეასუსტეს, სააკაშვილმა თავის ხრიკებს მიმართა და ტელეკომპანია საკუთარ ახლობლებს მიჰყიდა.
ამჯერად ევროპამ ამ საქმის ბოლომდე დასრულება დაჟინებით უნდა მოითხოვოს.
სულ რამდენიმე კვირაში შეიძლება ლისაბონის შეთანხმება ძალაში შევიდეს. სავარაუდოდ ის ევროპას ისეთ სტრუქტურებს შეუქმნის, რომელიც მას 21-ე საუკუნეში ფუნქციონირებისთვის სჭირდება და ბევრად უფრო მეტი სახელმწიფოს ერთიანობად აქცევს, ვიდრე მხოლოდ ექვსთა კავშირი როგორც ეს თავდაპირველად იყო, მაგრამ პოლიტიკური ნების გარეშე სტრუქტურებს დიდი მნიშვნელობა აღარ ექნება.
საქართველო ის ტესტია, რომელმაც უნდა დაადგინოს, არსებობს თუ არა ეს ნება. კონტინენტის დემოკრატიულ ქვეყნებს შეუძლიათ იმის დემონსტრირება, რომ ისინი მშვიდობისა და თავისუფლების გლობალურ ძალას წარმოადგენენ.   არადა ისინი   იმის მოწმენი გახდებიან, თუ როგორ იწყება მათ გარშემო ახალი ცივი ომი. პრობლემის მართებულად გააზრებისთვის ჯილდო მაღალი იქნება. ნამდვილად დემოკრატიული საქართველო უფრო მშვიდობიანი იქნება, როგორც თავისი მეზობლებისთვის, ასევე საკუთარი ხალხისთვისაც.
საქართველო პატარა ქვეყანაა, მაგრამ ის თუ როგორ შესძლებს ევროპა მისი მომავლის მოგვარებას, სერიოზული ნიშანი იქნება იმისა, ინარჩუნებს თუ არა ევროპა თავის წონას.

Europe's Georgian challenge
If, in 2008, saving Georgia seemed to be the great success of Europe's foreign policy, in the year ahead this country will provide a test of how serious Europe's collective strength in international affairs really is.
Last August the swift action of Europe's president, France's Nicolas Sarkozy, prevented the disaster of war in South Ossetia from becoming a tragedy on a continental scale. Through personal commitment and effort, he got the Russians to pull back from the brink.
But, in reality, the ceasefire agreed has only frozen the conflict. It was a sticking plaster, not a solution. As an immediate priority the EU needs to insist that the Russians honour the commitments they made last year – anything else will be and is being seen as weakness by the Kremlin.
For Georgian patriots the idea of a permanent division of their country is unthinkable. But, in the opposition at least, we also recognise that there can be no return to force as a solution to our divisions.
Instead we now have to follow the advice of US Vice-President Joe Biden, delivered in Tbilisi this July, that “only a peaceful and prosperous Georgia” offers the prospect of reunification. And the only way that will be achieved is if the European Union acts to insist our president, Mikheil Saakashvili, enacts the democratic reform he keeps promising but never seems willing to deliver.
Last September, just weeks after President Sarkozy saved him and our country from catastrophe, our president gave the first of many speeches to an international audience, in this case the UN general assembly, promising democratic reform.
Meanwhile, at home, he was intensifying the repression, jailing and beating political opponents: our human-rights ombudsman estimates we have between 30 and 40 political prisoners here; we in the opposition think the total higher still.
In July this year, on the very eve of Joe Biden's visit, President Saakashvili made more or less the same speech as that delivered in New York. The lack of progress in the intervening ten months – in fact we have gone backwards – was not remarked on by Western observers desperate to see progress here.
Yet, within days of Joe Biden leaving Georgia, uniformed thugs were kidnapping and torturing opposition activists once again. We have played this game of ‘cat and mouse' for too long in Tbilisi, and wishful thinking is no longer an option.
Better times tomorrow?
The endless recycling of a promise of ‘better times tomorrow' might work with the Western media, but in Georgia it only encourages cynicism. And the longer the governments of Europe allow this to go on, the less credible the European promise of democracy, free markets, tolerance and human rights becomes.
That is why it is now time for Europe's leaders to tackle this issue head on and start, bluntly, dictating the terms to President Saakashvili. He clearly wants to be part of the European democratic club, and he certainly wants Europe's money, which has helped our economy survive both the global downturn and the Russian blockade.
But he seems to think he does not have to follow the rules laid out for club members. And if he thinks that it is partly because he has been allowed to get away with doing that.
It is not as though Europe needs to impose some new plan or obligations on him. It simply needs to tell him that now he actually has to deliver on what he has repeatedly promised.
Simply taking him at his word does not work and has led to the absolute outrage that is the way the US and the EU are effectively bankrolling a repressive government that hampers the media, persecutes the opposition and holds elections that are neither free nor fair. Is that really what the hard-pressed tax-payers of Britain, Germany and France expect to see done with their money? I very much doubt it.
What Georgia needs from Europe
So, we need two things from Europe now. Firstly a set of benchmarks against which President Saakashvili will have to work if his administration is to continue getting Europe's aid and, secondly, a high-level group of senior European statesmen, backed by a permanent secretariat here in Tbilisi, who would apply constant pressure on him to act.
We know this works, because it has been done before. In November 2007 President Saakashvili closed down the Imedi TV station at gunpoint and tried to keep it off the air permanently. Europe intervened with a high-level group and the station was restored – but as soon as the Europeans turned their backs, President Saakashvili was up to his old tricks and engineered the sale of the station to his cronies.
This time round, Europe will have to insist that the job is followed through to completion.
In a matter of weeks the Lisbon treaty could come into force. Supposedly, it will give Europe the structures it needs to function for the 21st century and a union of many more states than the original community of six. But without the political will to make Europe deliver, it will not matter what the structures are.
Georgia is a test of whether that will exists. The democratic states of this continent can demonstrate they are a global force for peace and freedom. Or they can cower as a new cold war erupts around them. The prize for getting it right is big. A truly democratic Georgia would be more at peace with its neighbours as well as with its own people.
Georgia is a small country. But how Europe handles its future will be a big sign, one way or the other, of whether the Union can continue to punch its weight.
Nino Burjanadze is the chairman of the Democratic Movement-United Georgia, a former speaker of the Georgian parliament and was twice acting president of Georgia.