პოლიტიკური რთველი - 2009
კახეთში რთველი აქტიურ ფაზაში შევიდა. რეგიონის ბევრ სოფელში ყურძნის შაქრიანობა დადგენილ 21 გრადუსს დიდი ხანია გასცდა, თუმცა მევენახეები მოსავალს ვერ აბინავებენ. სოფლის გამგებლები ცნობებს, რომლის საფუძველზეც ღვინის ქარხნები ყურძენს იბარებენ, შეზღუდვით გასცემენ. ცნობების მისაღებად ყველაზე მეტად იმ ადამიანებს აწვალებენ, ვინც ხელისუფლების მხარდამჭერები არ არიან. კიდევ უფრო უარეს მდგომარეობაში არიან ფერმერები. საწარმოები იმ მევენახეთა ყურძენს, რომელთაც 10 ჰექტარზე მეტი ვენახი აქვთ, საერთოდ არ იბარებენ. რთველთან დაკავშირებული პროცესების გასაკონტროლებლად, სიღნაღის, გურჯაანის, ყვარლის და თელავის რაიონებში პოლიციის თანამშრომლები საგანგებო რეჟიმში მუშაობენ. რთველის მიმდინარეობას აკონტროლებს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტიც. კუდ-ის წარმომადგენლებს უშუალოდ ფერმერების კონტროლი აქვთ დავალებული.
წელს კახეთში სულ 140 ათასამდე ტონა ყურძნის მოსავალს ელოდებიან. რთველი ადრე დაიწყო და უკვე დასრულდა დედოფლისწყაროს რაიონის ალაზნისპირა სოფლებში, სამთაწყაროში, საბათლოსა და ფიროსმანში. მევენახეებმა, ძირითადად, საფერავის ჯიშის ყურძენი სიღნაღის რაიონში, წნორის ღვინის ქარხანას 40 თეთრად ჩააბარეს. მევენახეთა თქმით, ალაზნისპირა სოფლებიდან წნორში ყურძნის ტრანსპორტირება იმდენად ძვირი დაჯდა, რომ ბევრმა მათგანმა მოსავლის მოსაყვანად გაწეული ხარჯების ანაზღაურებაც ვერ შეძლო.
თამაზ საკანელაშვილი, სამთაწყაროს მკვიდრი: "სამთაწყაროელები ყურძენს ყოველთვის ქედის ღვინის ქარხანაში ვაბარებდით, მაგრამ მას შემდეგ რაც ქარხანა გაკოტრდა, ყურძენი ჩასაბარებლად სხვა რაიონებში მიგვაქვს. სამთაწყარო საზღვრისპირა სოფელია და აქედან მოსავლის ტრანსპორტირების ხარჯები იმდენად დიდია, რომ პრაქტიკულად აღარაფერი დაგვრჩა. ვენახის დასამუშავებლად და შხამ – ქიმიკატების შესაძენად გაწეული ხარჯები ზოგმა ამოიღო, ბევრმა იზარალა".
ელგუჯა ტარტარაშვილი, სამთაწყაროს მკვიდრი: "ნახევარი ჰექტარი ვენახი მაქვს. ოთხი ტონა საფერავის ჯიშის ყურძენი მოვკრიფე. სულ 2600 ლარი ავიღე, სუბსიდიის ჩათვლით. ჩემი და ჩემი ოჯახის წევრების ფიზიკური შრომა რომ არ ჩავთვალო, დაახლოებით 300 ლარი დამრჩა მოგების სახით. 2 ათას ლარზე მეტი დახარჯული მაქვს. 180 ლარი კი სატვირთო მანქანის მეპატრონეს გადავუხადე, რომლითაც სამთაწყაროდან ყურძენი ჩასაბარებლად წნორში გადავიტანე".
დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ ქედში მდებარე ღვინის ქარხანა 2006 წელს გაკოტრდა. სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე ქარხნის ქონება ნაწილ – ნაწილ უნდა გაიყიდოს.
"2004 წელს სახელმწიფომ დახმარების გარანტიით ქარხანას მილიონნახევარი ლარის ღირებულების ყურძნის მოსავალი მიაღებინა, თუმცა სახელმწიფო ქარხანას აღარ დაეხმარა. მევენახეების ვალის დაფარვას ნაწილობრივ საკუთარი სახსრებით ვცდილობდი, თუმცა იმის გამო, რომ დავალიანება საკმაოდ სოლიდურ თანხას შეადგენს, ვალის ბოლომდე დაფარვა შეუძლებელია" - ამბობს ქარხნის ყოფილი დირექტორი და მეპატრონე ილია თუშიშვილი. მისივე თქმით, როგორც კანონით არის დადგენილი, ქარხნის ქონების გაყიდვის შემდეგ ვალს ჯერ ბანკები აიღებენ. ქონება კი იმდენი არ არის, რომ ასობით მევანახემ, 2004 წლის შემოდგომაზე ჩაბარებული ყურძნის ფული მიიღოს.
მევენახეებს 2007 წლის შემოდგომაზე ჩაბარებული ყურძნის ფულიც აქვთ მისაღები. შპს "ალაზნის ველი და კომპანის" მევენახეებისთვის თანხის დაუყოვნებლივ გადახდა სასამართლომაც კი დააკისრა, მაგრამ ამ დრომდე უშედეგოდ. აღსანიშნავია, რომ მევენახეებმა 2008 წლის შემოდგომაზე ჩაბარებული ყურძნის ფული ზოგიერთი საწარმოებიდან საქმეში ფინანსური პოლიციის აქტიური ჩართვის შემდეგ მიიღეს.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, ამ დროისთვის, რეგიონში ყურძენს 16 ღვინის ქარხანა იბარებს. წელს 1 კილოგრამი საფერავის ფასი 35 თეთრიდან 40 თეთრამდე მერყეობს, ყურძნის შაქრიანობის მიხედვით. ხოლო, 1 კილოგრამი რქაწითელის ჩასაბარებელი ფასი 25 თეთრიდან იწყება და 30 თეთრს არ აღემატება. მევენახეები ღვინის ქარხნებში ჩაბარებულ 1 კილოგრამ საფერავში დამატებით, სუბსიდიის სახით 25 თეთრს, ხოლო რქაწითელში 15 თეთრს მიიღებენ. სუბსიდირებისათვის საქართველოს მთავრობას ბიუჯეტიდან 24 მილიონი ლარი აქვს გამოყოფილი.
მინისტრი ბაკურ კვეზერელი აცხადებს, რომ რთველი წარმატებით მიმდინარეობს. საპირისპიროს ამბობენ გლეხები და ფერმერები. გლეხები ყურძენს სპეციალური ცნობების გარეშე ვერ აბარებენ. ცნობებს კი სოფლის გამგებლები მხოლოდ რაიონის გამგებლის ნებართვით და გუბერნატორის ადმინისტრაციაში შედგენილი გრაფიკის მიხედვით გასცემენ.
ცნობაში აღნიშნულია ვენახის ადგილმდებარეობა, მეპატრონის ვინაობა, ფართობისა და მოსავლის ოდენობა. გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის გიორგი ჩივიაშვილის განცხადებით, ამგვარი რეგულირების შესახებ რაიონის გამგებლებმა დავალება კახეთის გუბერნატორისგან მიიღეს. წესების მიხედვით, ცნობის მიღების შემდეგ, ყურძნის დაკრეფის ზუსტი დროისა და ჩაბარების ადგილის განსაზღვრისათვის მევენახეებმა ისევ სოფლის გამგებლებს უნდა მიმართონ. სოფლის ხელმძღვანელები მათ მიუთითებენ, ყურძენი როდის დაკრიფონ, რომელ საათზე და რომელ ღვინის ქარხანაში უნდა მივიდნენ.
გიორგი რუაძე, გურჯაანის რაიონის სოფელ ჩუმლაყის მკვიდრი: "სოფლის გამგეობას ყურძნის ჩასაბარებლად საჭირო ცნობის გასაცემად ოთხჯერ მივაკითხე, მაგრამ არ მომცეს. მომდევნო ერთი კვირის ცნობები უკვე გაცემული გვაქვსო. სოფლის გამგებლები ოჯახის ახლობლებსა და მეგობრებს ცნობებს ურიგოდ აძლევენ, უბრალო ხალხს კიდევ, ვისაც არავინ გვყვავს მფარველი, გვალოდინებენ. ან ცნობის აღება რატომ არის სავალდებულო, ყურძენი ჩემია, მე მოვიყვანე და როცა დრო და საშუალება მაქვს, მაშინ რატომ ვერ უნდა დავკრიფო?"
ავთო ზარდიაშვილი, სოფელ გურჯაანის მკვიდრი: "სოფლის გამგეობაში მითხრეს, მომდევნო 5 დღის ცნობები უკვე გაცემული გვაქვს და იქით კვირაში მოდიო. ხალხი ღამეებს ათევს სოფლის გამგეობებთან, იმისათვის რომ ცნობა მოგვცენ. რაიონის გამგებელი გამოვიდა ადგილობრივი ტელევიზიით და თქვა, ვისაც ცნობა არ ექნება, ვენახი შეუძლია დაკრიფოს, მაგრამ ასეთ შემთხვევაში ჩვენ ყურძნის ჩაბარებაზე პასუხისმგებლობას ვიხსნითო. ერთმა ჩემმა მეზობელმა ვენახი ისე დაკრიფა, რომ ცნობა არ აიღო და 3 დღის განმავლობაში ქარხნიდან ქარხანაში გადადიოდა. რიგები დაკავებული იყო და მის ყურძენს არავინ იბარებდა. შტაბშიც მივაკითხეთ, რამდენიმე დღის წინ რომ გახსნეს, მაგრამ სადილობენო და ვერ მიგვიღეს".
ცნობისათვის, რთველის საკოორდინაციო შტაბი გურჯაანში რამდენიმე დღის წინ გაიხსნა და ის სასტუმრო – რესტორანი "რები გურჯაანის" შენობაშია განთავსებული.
კახეთის გუბერნატორის გიორგი ღვინიაშვილის თქმით, რეგულირების ეს წესები ქაოსის თავიდან ასაცილებლად შემოიღეს. "გასულ წელს რთველი წარმატებული იყო, თუმცა გამოვლინდა გარკვეული ხარვეზები, ძირითადად რიგებთან დაკავშირებით, რაც წელს გამოვასწორეთ. რეგულირების ის წესები, რაც ჩვენ შევიმუშავეთ, ღვინის ქარხნებთან უსაშველო რიგებს გამორიცხავს", - აღნიშნავს ღვინიაშვილი.
არასამთავრობო ორგანიზაცია "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ინფორმაციით, სოფლის გამგებლები ყურძნის ჩასაბარებლად საჭირო ცნობების მისაღებად ყველაზე მეტად იმ ადამიანებს აწვალებენ, ვინც ხელისუფლების მხარდამჭერები არ არიან. "ჩვენთვის რამდენიმე ასეთი ფაქტი გახდა ცნობილი. დავინტერესდით და ინფორმაციების მოკვლევის შედეგად აღმოჩნდა, რომ ადგილი ჰქონდა თანამდებობის პირების მხრიდან მევენახეთა პოლიტიკური ნიშნით დევნის მცდელობას. ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენლებს მივუთითეთ და ამგვარი ქმედებების შეწყვეტა მოვთხოვეთ", - აცხადებს უფლებადაცვითი ორგანიზაციის იურისტი ნინო ანდრიაშვილი.
გლეხებისგან განხვავებით კიდევ უფრო უარეს მდგომარეობაში არიან მევენახეები, რომელთაც 10 ჰექტარზე მეტი ვენახი აქვთ. მანამ, სანამ გლეხები ვენახების დაკრეფას არ დაასრულებენ, ფერმერებს ვენახის დაკრეფა აუკრძალეს. როგორც ჩვენთან პირად საუბარში გურჯაანელმა ფერმერებმა განაცხადეს, ასეთი გაფრთხილება მათ კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციიდან მიიღეს. მათივე თქმით, რამდენად შეასრულებენ ისინი ამ დავალებას, აღნიშნულს უშუალოდ შს სამინისტროს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლები აკონტროლებენ. "სანამ ძალოვანები ამ საკითხის გაკონტროლებას დაიწყებდნენ, ზოგიერთმა ფერმერმა მოასწრო და ნაკვეთი დაშალა. საჯარო რეესტრში ერთი ნაკვეთი რამდენიმე ადამიანის სახელზე გადაფორმდა, თუმცა მას შემდეგ, რაც ამის შესახებ სამართალდამცავებმა გაიგეს, მკაცრად გაგვაფრთხილეს", - გვითხრეს ფერმერებმა.
გიორგი ღვინიაშვილი, კახეთის გუბერნატორი: "ფერმერებს ყურძნის დაკრეფას არავინ უშლის, მაგრამ ვისაც იმის საშუალება აქვს, რომ ყურძენი თვითონ გადაამუშავოს, ჩვენ რატომ უნდა დავეხმაროთ?! როცა გლეხები ვენახების დაკრეფას დაამთავრებენ და მანამდეც, ფერმერებს შეუძლიათ ყურძენი ღვინის ქარხნებს ჩააბარონ, თუკი საწარმოებს ამის სურვილი ექნებათ, ოღონდ ფერმერების ვენახებში მოწეულ ყურძენზე სახელმწიფო სუბსიდიას არ გასცემს".
რთველთან დაკავშირებული კიდევ ერთი აქტუალური პრობლემა ის არის, რომ ამ დრომდე არცერთი ღვინის ქარხანა ჰიბრიდული ჯიშის ყურძენს არ იბარებს.
სოფლის მეურნეობის მინისტრი ბაკურ კვეზერელი ვერ აკონკრეტებს, კონკრეტულად რომელი ღვინის ქარხანა მიიღებს აღნიშნულ ყურძენს, თუმცა აცხადებს, რომ მევენახეებს ჰიბრიდული ჯიშის ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩებათ. მევენახეებს დახმარებას პირდება კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილიც, მაგრამ სად, როდის და რა ფასად  ჩააბარებენ გლეხები ჰიბრიდული ჯიშის ყურძენს, ვერც გუბერნატორი აკონკრეტებს.
მარტო გურჯაანის რაიონში წელს 3 ათას ტონამდე ჰიბრიდული ჯიშის ყურძნის მოსავალს ელოდებიან. გასულ წელს ვაქირულას, შანიძის და უწამლის ჯიშის ყურძენი გლეხებმა 15 თეთრად ყვარლის ღვინის ქარხანას ჩააბარეს. ჰიბრიდული ჯიშის ყურძენზე სახელმწიფო სუბსიდიას არ გასცემს.

Political Harvest – 2009
The grape harvest already is underway in the Kakheti region. In many villages of the region the estimated level of sugar has exceeded 21 percent   However, the peasants cannot harvest yet. Village councilors are not very keen on issuing notifications on which factories should accept grapes. Those people who do not support the government have problems while getting the notifications. Farmers are in the most difficult situation. Factories do not accept the grapes of the farmers who do not own a vineyard of more than 10 hectares. Policemen from the Sighnaghi, Gurjaani, Kvareli and Telavi districts work in an emergency regime. The Constitutional Security Department also monitors the ongoing grape harvest. They have been ordered to control the farmers.
This year, a grape harvest of about 140 000 tones is expected in the Kakheti region. The harvest started early and has already finished in the villages of Samtatskaro, Sabatlo and Pirosmani in the Dedoplistskaro district close to River Alazani. The peasants sold one kilo of Saperavi (the famous Georgian black wine is produced from it) for 40 tetri (approx. 0.2 Euro) to the Tsnori Winery in the Sighnaghi district. Transportation of the grape to the factory from the villages on the bank of Alazani River was so expensive that most peasants could not recoup the expenses they had made during the entire season.
Tamaz Sakanelashvili, a resident of Samtatskaro: “Residents of our village used to sell the grapes to the vinery in Keda village but since the winery went bankrupt we have to transport our harvest to different districts. Samtatskaro is located close to the Georgian-Azerbaijan border and it is very expensive to transport the harvest from here. Consequently, having covered all expenses we have nothing left. Some people managed to pay the debt for the chemicals they had bought during the entire year to poison the vines. But some people could not cover those debts either.”
Elguja Tartarashvili, resident of Samtatskaro: “I have a one-hectare vineyard. This year we had a harvest of 4 tones of Saperavi. For that I was paid 2 600 GEL (approx. 1, 300 Euro) including subsidies. Not to mention the hard work of my family members and of mine we profited only 300 GEL (approx. 150 Euro) from this harvest. I have spent more than 2 000 GEL during the year on this harvest, I paid 180 GEL to the driver of the truck to take grapes to the factory in Tsnori.”
Winery in the village of Keda in the Dedoplistskaro district went bankrupt in 2006. Based on a court decision the property of the factory shall be sold in parts.
“In 2004 the government promised assistance to the winery and compelled it to purchase grapes for 1.5 million GEL. However, the government did not assist the winery and we tried to cover the debts to the peasants from our own budget; unfortunately, since the debt was huge, we could not pay all of the debt,” said Ilia Tushishvili, former director and owner of the winery. He added that according to the law, after the winery is sold the debt first shall be paid to the banks. However, the property is not worth enough to pay debts to the peasants too.”
Peasants should get their money also for the grapes they had sold in 2007. The court ordered Alazani Veli and Company Ltd immediately to pay the debt to the peasants; however nothing yet has been done. In 2008, peasants managed to get their money for the grapes after the Financial Police became actively involved the case.
According to the Ministry of Agriculture, 16 wineries in the region are ready to accept grapes. The price of one kilo Saperavi is from 35 to 40 tetri according to the level of sugar. In addition to that the government pays 25 tetri for one kilo of Saperavi as a subsidy and an additional 15 tetri for one kilo of Rkatsiteli. The government has allocated 24 million GEL from the state budget for the subsidies.
Minister Bakur Kvezereli stated that the harvest is going on successfully. Peasants and farmers, however, claim the opposite. Peasants cannot sell grapes without special notifications which are issued by the village councilor after the district governor gives permission. The regional governor’s administration has made a special schedule and the notifications are issued according to this schedule.
The notification contains information about the location of the vineyard, the name of the owner, the space of the plot and the amount of the harvest. The Gurjaani district governor Giorgi Chiviashvili said that the Kakheti regional governor ordered the district governors to regulate the harvest process in the following way. According to the regulations after the peasant gets the notification, he shall inform the village council about the exact date of the harvest and the winery where he is going to deliver the grapes. The Village councilors tell them when to start the harvest, and which winery to apply to.
Giorgi Ruadze, a resident of the village of Chumlaki in Gurjaani district: “I applied to the village councilor four times to get the notification but he did not give it. He said they had already issued notifications for the next week. However, the councilors give notifications to their relatives and people close to them without those people having to wait their turn but people without protectors have to wait. Besides that, why should we wait for the notification, the grape is my property, I have looked after it and when I want I should harvest it.”
Avto Zardiashvili, resident of Gurjaani village: “I was told at the village council that they had already issued notifications for the next 5 days and I must come next week. People are standing in the queue during the nights in the building of the village council. The District governor made a statement on TV and said that those who have not received the notification can start the harvest, but in this case we will not responsible for selling their grapes. My neighbor started the harvest without the notification and he was visiting different wineries during three days; everybody was busy and nobody accepted his grapes. We visited the Vintage HQ in the region but they were having dinner and did not meet us.”
Vintage Coordinating HQ was opened several days ago in the building of the hotel-restaurant “Rebi Gurjaani”.
Kakheti Regional Governor Giorgi Ghviniashvili said they had introduced these rules to avoid chaos. “Last year the harvest was successful but there were some problems about queues and now we have resolved this problem. Our regulation rules will resolve the problem of endless queues at the wineries,” said Ghviniashvili.
According to the non-governmental organization Human Rights Centre village councilors make more problems for those people who do not support the government. “We were informed about several similar facts. We got interested in it and after studying the situation we concluded that officials persecuted peasants on political grounds. We applied to the officials of the local authority and requested them to stop persecution,” said Nino Andriashvili, a lawyer of the human rights organization.
Farmers, who have vineyards of more than 10 hectares, face even more problems. Before peasants finish their harvest, farmers are not allowed to harvest their vineyards. Farmers from Gurjaani stated they were warned from the Kakheti regional governor’s administration about it. They added that unless the order is obeyed, the process is controlled by the officers of the Kakheti regional department of the CSD. “Before law enforcement bodies started to observe the harvest, some farmers managed to split their vineyards and registered it to several people. However, when law enforcement bodies learned about it, they warned the farmers very strictly,” said the farmers.
Giorgi Ghviniashvili, Kakheti regional governor: “Nobody prohibits the farmers from harvesting the grapes; those who can manufacture grape himself why should we assist?! when peasants finish farmers can sell their grape to the wineries  if the wineries accept it. However, the government does not pay subsidies for the grape of the farmers.”
One more problem about the harvest is that none of the factories purchase hybrid grapes.
Bakur Kvezereli does not clarify which winery will purchase hybrid grapes; though he claims peasants will manage to sell them. Giorgi Ghviniashvili promises his assistance to peasants too but he cannot say where, when and for what price peasants will sell hybrid grape.
This year, Gurjaani district expects about 3 000 tones of hybrid grapes. Last year, peasants managed to sell hybrid grapes – Vakirula, Shanidze and grapes which do not need chemicals – for 15 tetri to Kvareli winery. The government does not pay subsidies for such grape.