რა მიზანი აქვს კულტურის მოღვაწეების დისკრედიტაციის მცდელობას
პოლიტიკა თანდათან უფრო აქტიურად იჭრება ყველა სფეროში. პოლიტიკის გავლენა კულტურაშიც შესამჩნევი გახდა, მიუხედავად იმისა, რომ ხელოვანი ადამიანები პოლიტიკოსები არ არიან და პოლიტოსები მათ საქმეში ყველაზე ნაკლებად უნდა ერეოდნენ, ბოლო ხანებში განვითარებულმა მოვლენებმა სულ სხვა რეალობა დაგვანახა.
რუსეთ-საქართველოს ომმა ბევრი რამ შეცვალა, ეს საქართველოს რუკაზეც აისახა და როგორც ჩანს, რაც უფრო მეტს საუბრობენ, რომ ქართველი და რუსი ხელოვანები ერთმანეთს ყველაფრის მიუხედავად არ უნდა დაშორდნენ, მით უფრო მეტად ღიზიანდებიან ქართველი მაღალჩინოსნები ამგვარი ურთიერთობების გამო და იმისათვის, რომ რუსეთთან დაახლოებული ქართველი მოღვაწე ხალხის თვალში მოღალატედ გამოჩნდეს ყველანაირ ბერკეტს იყენებენ.
ბოლო დროს ამგვარი დამოკიდებულების დემონსტრერბა არაერთხელ მოხდა.
იმის გამო, რომ პაატა ბურჭულაძემ მოსკოვში უნარშეზღუდული ბავშვების დასახმარებლად გამართულ საქველმოქმედო კონცერტში მიიღო მონაწილეობა, ქართული მედიის ნაწილმა ის ლამის ქვეყნის მოღალატედ შერაცხა.
გავრცელდა ინფორმაცია, თითქოს წითელ მოედანზე მის გამოსვლას მედვედევის სიტყვა უძღოდა წინ. მედვედევი სიტყვით მოსკოვის იუბილეთან დაკავშირებით გამართულ სამხედრო კონცერტზე გამოვიდა. მართალია ბურჭულაძემ მონაწილეობა არა ამ არამედ სხვა კონცერტში მიიღო, მაგრამ ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის მიერ დამონტაჟებულ სიუჟეტში სულ სხვა რეალობა ვიხილეთ.
ოპერის ქართველი მომღერალი გაეროს კეთილი ნების ელჩია, რის გამოც ის  საქველმოქმედო აქციებში მონაწილეობას თავის პირდაპირ მოვალეობად მიიჩნევს. მან კონცერტი მოსკოვის ტაძრის მოედანზე 6 სექტემბერს გამართა, თუმცა მაყურებელმა ეს ფაქტი სულ სხვა კონტექსტში დაინახა და აღიქვა. მონტაჟის ხელოვნების დახმარებით რუსთავი 2-მა მაყურებლის წინაშე სულ სხვა სურათი წარმოაჩინა: თითქოს პაატა ბურჭულაძემ კრემლის ეზოში, მოსკოვის 862 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამხედრო კონცერტში, 14 რუს ვარსკვლავთან ერთად, მიიღო მონაწილეობა. მოსკოვის 862 წლისთავისადმი მიძღვნილი კონცერტი 5 სექტემბერს გაიმართა.
ფონდ „იავნანაში“ აცხადებენ, რომ ბურჭულაძე სოციალური პროგრამების საქველმოქმედო ფონდის ხელმძღვანელმა, ნატალია პენსკაიამ მიიწვია კონცერტში მონაწილეობის მისაღებად, რომელიც არა-5, არამედ 6 სექტემბერს.
პაატა ბურჭულაძის შემთხვევა ერთადერთი არ არის.
მიხეილ თუმანიშვილის სახელობის კინომსახიობთა თეატრის უკვე ყოფილი სამხატვრო ხელმძღვანელი, რეჟისორი ქეთი დოლიძე მოღალატედ არ შეურაცხიათ. ის „თბილისის საერთაშორისო ფესტივალთან“ დაკავშირებით კრიტიკული აზრის გამოთქმის გამო დასაჯეს. სწორედ ასე აფასებს ქეთი დოლიძე კინომსახიობთა თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელის თანამდებობიდან მისი დათხოვნის ფაქტს.
„თბილისის საერთაშორისო ფესტივალი“ თბილისის მერიისა და საკრებულოს ინიციატივით დაფუძნდა. თბილისის მერია აქამდე ქეთი დოლიძის მიერ დაფუძნებული თეატრალური ფესტივალის „საჩუქარი“ ერთ-ერთი დამფინანსებელი იყო. ახლაც მერიის მიერ დაფუძნებული ფესტივალის გამართვა ზუსტად იმ დღეებში დაიგეგმა, რა დღეებშიც 11 წლის განმავლობაში ქეთი დოლიძის ფესტივალი „საჩუქარი“ტარდებოდა.
ქეთი დოლიძემ ახალ ფესტივალთან დაკავშირებით განაცხადა, რომ მისი ორგანიზება ქალაქის ბიუჯეტს ბევრად ძვირი უჯდება ვიდრე „საჩუქარი“ ჯდებოდა. გარდა ამისა დოლიძე ფესტივალის საბჭოს ხელისუფლების წარმომადგენლებით დაკომპლექტების წინააღმდეგ გამოვიდა. მისი თქმით, წარმოუდგენელია ფესტივალის საბჭოს წევრთა შორის იყოს თავად გიგი უგულავა. გარდა ამისა, ქეთი დოლიძემ რამოდენიმეჯერ განაცხადა, რომ ახალი ფესტივალი მხოლოდ იმისთვის დაარსდა, რომ 12 წლიანი ტრადიციის მქონე „საჩუქარი“ ჩაანაცვლონ.
დოლიძე აცხადებს, რომ მისი კომენტარი ქალაქის მერს, გიგი უგულავას არ მოეწონა, რის გამოც ის პირველ სექტემბერს, კულტურის სამინისტროს გადაწყვეტილებით მიხეილ თუმანიშვილის სახელობის კინომსახიობთა თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელის თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
სამინისტროში რეჟისორის გათავისუფლების მიზეზად სეზონის ჩაგდებას ასახელებენ. ამ გადაწყვეტილების მიზეზი გამხდარა ის, რომ სამხატვრო ხელმძღვანელმა ვერ უზრუნველყო ახალი სპექტაკლების დადგმა, რის შედეგადაც თეატრი გარკვეული დროის განმავლობაში არ ფუნქციონირებდა.
ხელისუფლების მიერ სამხატვრო ხელმძღვანელის გათავისუფლების ასახსნელად გაჟღერებული მიზეზი დამაჯერებლობას იმის გამო კარგავს, რომ დოლიძის გათავისუფლება სწორედ იმ დროს მოხდა, როცა ახალი ფესტივალის გამართვის თემამ შეიძინა აქტუალობა.

What is the aim of the attempt to discredit cultural workers?
Politics influences every field in Georgia particularly culture though culture workers are not politicians and politicians should interfere in their activities least of all. However, the recent events prove the opposite.
Russian-Georgian war of the last year changed many things. It has impacted even the map of Georgia. The more is spoken that Russian and Georgian culture workers should not part, the more Georgian high-ranking officials get irritated because of their close relationship. The officials do their best in order to blame Georgian culture workers to be traitors.
Recently, similar attitude to the culture workers has become very common.
After Paata Burchuladze, famous Georgian opera singer, took part in the charity concert for disabled children in Moscow, part of Georgian media declared him a traitor.
It was reported that president of Russia Medvedev made statement before Burchuladze sang. The president made statement at the military concert dedicated to the anniversary of Moscow City. Although Burchuladze took part in different concert, national TV-company “Rustavi 2” reported quite different information in their news program.
Georgian opera singer is a Good Will Ambassador of the UN and he thinks it is his prior responsibility to participate in charity concerts. He held concert on the square of Moscow Church on September 6 though Georgian audience understood this fact completely differently. With the support of film-editing, Rustavi 2 showed the fact in completely different way. According to their information, Paata Burchuladze sang in the military concert in the yard of the Kremlin together with other 14 Russian singers; the concert was dedicated to the 862 anniversary of Moscow City. In fact, the military concert was organized on September 5.
Representatives of the Fund “Iavnana” which belongs to Burchuladze stated that the opera singer was invited to Moscow by Natalia Penskaia, head of Charity Fund of Social Programs and the concert was organized on September 6 and not on September 5 as it was reported by the Rustavi 2.
Paata Burchuladze’s case is not the only incident.
Former art director of the Mikheil Tumanishvili Theatre Keti Dolidze was not declared a traitor, but she was punished for having criticized the Tbilisi International Festival. Keti Dolidze said it was reason for her dismissal from the position of the art director.
“Tbilisi International Festival was initiated by the Tbilisi City Hall and Municipality Board. Until now, Tbilisi City Hall was one of the financial supporters of the Tbilisi Theater Festival “Sachukari” (gift) that was initiated by Keti Dolidze. The International Festival was scheduled in the same days as the festival “Sachukari” which was running for 11 years already.
Keti Dolidze stated the new festival is more expensive for the city budget than Sachukari. Besides that, she protested the fact that the jury members of the festival were governmental officials. She said it was impossible to have City Mayor Gigi Ugulava in the jury. Former art director said the new festival was established in order to replace the 12-year-old Sachukari.
Dolidze said Gigi Ugulava did not like her comment and on September 1 Ministry of Culture decided to resign her from the position of the art director of the Tumanishvili Theatre.
The ministry said the director was fired because the season did not work properly. The reason was that the art director could not stage new performances and consequently, the theatre did not work for some time.
The reason of the government is not grounded enough because Dolidze was fired when new festival was scheduled.