დანაშაულის და თანამონაწილეობის განცდა
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა რუსეთთან ომი არა მხოლოდ სამხედრო თვალსაზრისით, არამედ პოლიტიკურადაც წააგო.
კავკასიის ხუთდღიანი ომის მიზეზების შემსწავლელმა ევროკავშირის საგამძიებო კომისიის დასკვნამ ოფიციალურად დაადასტურა ის, რაზეც მანამდე მხოლოდ უმნიშვნელო ეჭვები არსებობდა: სააკაშვილი იყო ის, ვინც 2008 წლის აგვისტოში წითელი ხაზი გადაკვეთა, რის გამოც მრავალიცხოვანი შეტაკებები სამხრეთ ოსეთში ორ სახელმწიფოს შორის ომში გადაიზარდა.
ამით ქართველებსაც და ოსებსაც მან დიდი უბედურება მოუტანა და შესაძლოა ქვეყანას სამუდამოდ დააკარგვინა ორივე აჯანყებული რეგიონი. მისი, როგორც სახელმწიფო მოღვაწის  შეფასებისას ამას უკვე დიდი მნიშვნელობა არ აქვს - ტყუოდა ის როდესაც ამტკიცებდა, რომ სამხრეთ ოსეთზე საქართველოს არმიის თავდასხმა მხოლოდ რუსულ ინტერვენციაზე რეაქცია იყო, თუ (რაც აბსოლუტურად შესაძლებელია) საკუთარი თავის დარწმუნებას დაჰყვა?
მუქარა და შანტაჟი
თუმცა სააკაშვილის ბრალი მოსკოვს  არ ამართლებს და ამით მისი პოლიტიკა უკეთესი არ ხდება. წლების განმავლობაში კრემლი ამუხრუჭებდა სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ძალისხმევას სამხრეთ კავკასიის რეგიონში სიტუაციის განმუხტვისთვის მიეღწიათ. იმის ნაცვლად, რომ მას თავისი გავლენა გამოეყენებინა, რათა გადაეწყვიტა კონფლიქტები საქართველოს და მის აჯანყებულ რეგიონებს შორის, მან გააძლიერა სეპარატისტები, რომლებსაც სამხრეთ ოსეთის შემთხვევაში უშუალოდ მართავდა. 2008 წლის გაზაფხულზე ესკალაცია აფხაზეთში რუსების პროვოკაციებით დაიწყო.
ამიტომ დასავლეთი ახლა, იმის გამო, რომ სააკაშვილი ცუდი ბიჭია, საქართველოს ომს რუსეთთან ურთიერთობაში უბრალოდ სამწუხარო ეპიზოდად ვერ მიიჩნევს. იმ შემთხვევაშიც კი თუკი სააკაშვილი კვლავ საქართველოს პრეზიდენტად დარჩება, დასავლეთმა ქვეყანას მხარი უნდა დაუჭიროს და ის დასავლურ სტრუქტურებს მაქსიმალურად დაუახლოვოს, თუკი კრემლის ქორების წახალისება არ სურს, რომ მათ მუქარებისა და შანტაჟის არსენალი ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკების დემოკრატიული მისწრაფებებისა და დასავლური ორიენტაციის წინააღმდეგ არ გამოიყენონ, რასაც ისინი თბილისთან მიმართებაში აგვისტოს ომამდე დიდი ხნით ადრეც აკეთებდნენ. რა თქმა უნდა, დასავლეთი მოსკოვთან კარგ ურთიერთობაზე უნდა ზრუნავდეს. მაგრამ ნატოს და ევროკავშირის აღმოსავლელი წევრებისთვის რუსეთთან მიმართებაში პრაგმატული პოლიტიკა მისაღები მხოლოდ იმ შემთხვევაში გახდება, თუკი პრინციპულ საკითხებზე ორაზროვნება არ იარსებებს.

Sense of Guiltiness and Participation
Special fact-finding mission of the EU studied the five-day war between Georgia and Russia and officially concluded what was previously only suspected: Saakashvili was the person who crossed red line in August of 2008 and his action resulted into large-scale hostilities between the two states in South Ossetia.
The conflict caused serious tragedy for both Georgian and Ossetian peoples and the country, maybe, forever lost the two break-away regions. It makes no difference while assessing the activities of the president of Georgia as a statesman – he was lying when claiming that Georgian army attacked South Ossetia only after Russian troops intervened in Georgia; or maybe he was trying to persuade himself (it is absolutely possible).
Threaten and Blackmail
Nevertheless, guiltiness of Saakashvili does not discharge Moscow from responsibility and it does not demonstrate its policy to be improved. During many years, the Kremlin hindered the effort of the international community to improve the situation in the South Caucasus region. Instead using its influence on the region to resolve conflicts in Georgia and in its break-away regions, Russia supported and governed separatists in the South Ossetia. In spring of 2008 the situation was escalated in Abkhazia by Russian provocations.
Consequently, now the West, since Saakashvili is a bad guy, cannot consider the Georgian war with Russia only a pity accident. If Saakashvili stays in the position, the West shall support the country and integrate it into western structures if they do not want to encourage the hawks of the Kremlin to oppress republics of the former Soviet Union in their striving for the democracy and western orientation. Of course, the Western states shall maintain positive relations with Russia. But pragmatic policy of the NATO and EU for eastern partners in regard with Russia shall be acceptable only when there is no double understanding of principle issues.