საქართველოს მიაჩნია, რომ ანგარიშში გაამართლეს
თბილისი, საქართველო - თუ აქაურ ტელეგადაცემებს დავუჯერებთ, მიმდინარე კვირას   დამოუკიდებელმა ევროპულმა გამოძიებამ  საქართველო რუსეთთან გასული წლის ომის გამო მთლიანად გაამართლა.
არაფერს ნიშნავს ის, რომ გამოძიების დასკვნით, ომი საქართველომ დაიწყო.  არც ის ნიშნავს რამეს, რომ საქართველოს განცხადებები,  რომელთა თანახმადაც ის ფართომასშტაბიან რუსულ შეტევაზე საპასუხოდ და თავდაცვისთვის მოქმედებდა, უარყოფილ იქნა. სამი მთავარი ნაციონალური ტელეკომპანია  იმას ცდილობს, რომ  ყოველგვარი კვალიფიკაციის გარეშე, მთავრობის ოფიციალური ხაზი გაიმეოროს -  გამოძიების საბოლოო დასკვნით „დადასტურდა, რომ რუსეთი საქართველოში შემოიჭრა“.
კეთილგანწყობილი გაშუქება ერთ-ერთი მიზეზია იმისა, რომ ევროპის კავშირის ანგარიში, რომელსაც ასე ელოდნენ და რომელიც ოთხშაბათს გამოქვეყნდა, ალბათ არაფერს ავნებს საქართველოში სააკაშვილის პოლიტიკურ მდგომარეობას, მოკლევადიან პერსექტივაში მაინც.
„მეორე მიზეზი კი ისაა, რომ ქართული საზოგადოების დიდმა ნაწილმა, განსაკუთრებით მათ, ვინც პრეზიდენტს უჭერს მხარს, უკვე დიდი ხანია დაასკვნა, რომ დამნაშავე რუსეთი იყო“, - ამბობენ ანალიტიკოსები.
სააკაშვილი, ამერიკაში განსწავლული იურისტი, რომელსაც ბუშის ადმინისტრაცია უჭერდა მხარს და რომელიც დემოკრატიული რეფორმებისადმი წინააღმდეგობის გამო კრიტიკის ობიექტად იქცა, ხუთშაბათს ანგარიშს მიესალმა, თუმცა თავიდან უჩვეულოდ იცავდა დუმილს.
„მათ უფრო მეტი სიმართლე სთქვეს, ვიდრე ოდესმე წარმოვიდგენდი“ - ევროპულ გამოძიებაზე მინიშნებით, განუცხადა მან შეხვედრაზე შეკრებილებს, რომელიც პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა - „ეს საქართველოსთვის დიდი დიპლომატიური გამარჯვებაა“.
მაგრამ ანგარიშში ნათქვამია, რომ საქართველომ დაარღვია საერთაშორისო სამართალი და სეპარატისტული სამხრეთ-ოსეთის დაბომბვით 2008 წლის აგვისტოს ომი დაიწყო.  სააკაშვილის მიერ ასე ხშირად გამეორებული განცხადება იმის შესახებ, რომ რუსების მიერ დაწყებულ ფართომასშტაბიანი შეტევა მისგან კონტრშეტევაზე ბრძანების გაცემას ითხოვდა, ანგარიშმა, როგორც უსაფუძვლო, უარყო.
„მათ განაცხადეს, რომ საქართველომ თვალი ყველაფერს ვერ მიადევნა და რაღაცა დაარღვია“ - განაცხადა სააკაშვილმა - „მაგრამ ეს არაფერს ნიშნავს“.
ანგარიშს სააკაშვილსა და მის ალყაშემორტყმულ ოპოზიციას შორის ურთიერთბრალდებების ახალი რაუნდი მოჰყვა. ოპოზიცია უკვე კარგა ხანია ბრალს სდებს სააკაშვილს ნაციონალური ტელევიზიებისთვის თავისი ნების კარნახში, ომის ცუდად მართვასა და საქართველოს ტერიტორიების 20%-ის დაკარგვაში.
ოპონენტები ფრთხილობენ, რათა რუსეთის მხარდამჭერებად არ დახატონ, მაგრამ ნინო ბურჯანაძე, პარლამენტის ყოფილი სპიკერი, რომელიც ოპოზიციურ პარტიას „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველო“-ს უდგას სათავეში, ანგარიშის დასკვნებს სააკაშვილის კრიტიკის გასამძაფრებლად მიმართავს.
„სააკაშვილი ქართველ ხალხს რუსული შემოჭრის შესახებ ატყუებდა“, - განაცხადა მან - „რა თქმა უნდა რუსეთის საფრთხე არსებობდა, მაგრამ პრეზიდენტს თავი უნდა აერიდებინა რუსეთის ხაფანგისთვის, რაზეც მას ბევრი ადამიანი და მათ შორის მეც არაერთხელ ვაფრთხილებდით“.
მეორე წამყვანი ოპოზიციური ფიგურა ირაკლი ალასანია, საქართველოს ყოფილი ელჩი გაერთიანებული ერების ორგანიზაციაში, სააკაშვილს „პოლიტიკურად უპასუხისმგებლო გადაწყვეტილების“ მიღებაში სდებს ბრალს, „რამაც შედეგად გამოიღო სრულმასშტაბიანი ომი და საქართველოს სახელმწიფოებრიობას საფრთხე შეუქმნა“, მაგრამ მან თავი შეიკავა და სააკაშვილს რუსეთის შემოჭრის შესახებ ქართველი ხალხის მოტყუებაში არ დასდო ბრალი.
ევროპულმა მისიამ აღიარა, რომ როგორც სჩანს გარკვეული რაოდენობის რუსული სამხედრო პერსონალი,  საქართველოში მანამდე შევიდა, სანამ სააკაშვილი სამხრეთ-ოსეთზე შეტევის ბრძანებას გასცემდა. ამ დასკვნას საქართველოს მთავრობა ისე წარმოადგენს, როგორც შემოჭრის დადასტურებას. მთავრობა იმასაც უსვამს ხაზს, რომ მისიის მიერ მოძიებული მასალის თანახმად, რუსეთის მხარდაჭერით სამხრეთ-ოსეთის შეიარაღებულმა რაზმებმა ქართულ სოფლებში ეთნიკური წმენდა ჩაატარეს და რუსეთის შეჭრა საქართველოში უკანონო და გაუმართლებელი იყო.
ქართული გაზეთები და რადიო ბალანსის დაცვას ცდილობდნენ. სამი ნაციონალური სატელევიზიო არხი, ყველაზე გავლენიანი და პოპულარული მედია, ოპოზიციის კრიტიკას გადასცემდა, მაგრამ ხელისუფლების სასარგებლოდ იხრებოდა.
„ნაციონალური სატელევიზიო კომპანიების უმეტესობა კეთილგანწყობილია მთავრობის მიმართ, ამიტომ ისინი ისეთ პოზიციას იკავებენ, რომელიც მთავრობისთვისაა მომგებიანი და ანგარიში ამის შესაძლებლობას იძლეოდა“, - ამბობს გია ნოდია, პოლიტილოგი ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, რომელიც ამტკიცებს, რომ ანგარიში ძალიან ფრთხილად იყო შედგენილი, რაც მხარეებს დასკვნის  ომის მათეული ვერსიის სასარგებლოდ გამოყენების საშუალებას აძლევს.
„საქართველოს ოპოზიცია იმედოვნებდა, რომ ანგარიშს თავის სასარგებლოდ გამოიყენებდა, მაგრამ ეს არ იმუშავებს. ომი, როგორც საკითხი, უკვე ამოწურულია, ხოლო ანგარიში არ არის იმდენად ხისტი, რომ საკითხის გამოცოცხლება შესაძლებელი გამხდარიყო“ - დასძინა ნოდიამ.
სააკაშვილი გაზაფხულზე გადაურჩა ქუჩის ოპოზიციურ საპროტესტო ტალღას, სადაც მის გადადგომას ითხოვდნენ, ხოლო მისი თანამშრომლები ამბობენ, რომ საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის მიხედვით, ის პოპულარობას ინარჩუნებს.
მაგრამ ლინკოლ მიტჩელი, კოლუმბიის უნივერსიტეტის საქართველოს პოლიტიკის სპეციალისტი ამბობს, რომ მთავრობის სტრატეგიამ, რომელიც ანგარიშის მხოლოდ იმ ნაწილებზეა ფოკუსირებული, სადაც მის პოზიციას უჭერენ მხარს, საბოლოოდ ხალხთან შეიძლება მარცხი განიცადოს.
„ეს ის მთავრობაა, რომელიც შარშან მთელი წელი  ძალიან მტკიცედ აცხადებდა, რომ ომი მას არ დაუწყია“ - ამბობს მიტჩელი - „ქართველი ხალხი ან იფიქრებს, რომ მთავრობა ატყუებდა, ან ევროკავშირია მის წინააღმდეგ. არც ერთი ამ მოსაზრებათაგანი საქართველოსთვის კომფორტული არ არის“.

Georgia Sees Vindication in War Report
TBILISI, Georgia -- If you believe television coverage here, Georgia was fully vindicated this week by an independent European investigation into the causes of its war with Russia last year.
Never mind the inquiry's conclusion that Georgia triggered the war, or its rejection of Georgia's claims that it acted in self-defense against a large-scale Russian attack. The nation's three main television stations all tended to repeat without qualification the official government line that the probe's final report "confirms that Russia invaded Georgia."
The friendly coverage is one reason the much-anticipated report to the European Union published on Wednesday is unlikely to hurt President Mikheil Saakashvili's political standing in Georgia, at least in the short term.
Another is that much of the Georgian public, especially those who support the president, concluded long ago that Russia was to blame, analysts said.
Saakashvili, a U.S.-educated lawyer backed by the George W. Bush administration who has faced criticism for resisting democratic reforms, welcomed the report's findings Thursday after initially maintaining an unusual silence.
"They said even more truth than I could ever imagine," he told residents in a meeting broadcast live on television, referring to the European investigators. "It is a great diplomatic victory for Georgia."
But the report said Georgia violated international law and triggered the August 2008 war by shelling the breakaway region of South Ossetia. It also rejected as unsubstantiated Saakashvili's oft-repeated assertion that Russia had launched a large-scale invasion requiring him to order a counterattack.
"They say that Georgia did not observe everything and violated something," Saakashvili said. "But it does not matter."
The report prompted a fresh round of recriminations between Saakashvili and the beleaguered Georgian opposition. It has long accused him of dictating coverage on national television, and of mishandling the war and losing 20 percent of Georgia's territory.
Opponents have been generally wary of being portrayed as siding with Russia, but Nino Burjanadze, the former speaker of Parliament who leads the opposition Democratic Movement United Georgia party, seized on the report's conclusions to step up her criticism of Saakashvili.
"Saakashvili lied to the Georgian people about the Russian invasion," she said. "Of course, there was a threat from Russia, but the president should have avoided falling into Russia's trap, which many people, including myself, warned him about repeatedly."
Another leading opposition figure, Irakli Alasania, the former Georgian ambassador to the United Nations, accused Saakashvili of making a "politically irresponsible decision, which triggered full-scale war and threatened Georgia's statehood." But he stopped short of accusing him of deceiving the public about a Russian invasion.
The European mission acknowledged that some Russian military personnel appeared to have entered Georgia before Saakashvili ordered the attack on South Ossetia, a finding that the Georgian government has presented as proof of an invasion. The government has also emphasized the mission's findings that Russian-backed South Ossetian militia conducted ethnic cleansing of Georgian villages and that Russia's invasion of Georgia was illegal and unjustified.
Georgian newspaper and radio coverage has aimed for balance. The three national television channels -- the most influential and popular media here -- have reported opposition criticism but tilted coverage in favor of the authorities.
"Most of the national television companies are friendly toward the government, so they adopted positions that were beneficial to the government, and the report allows for this approach," said Ghia Nodia, a political scientist at Chavchavadze State University, arguing that the report was written so carefully that different sides could cherry-pick findings to support their narratives of the war.
"The Georgian opposition hoped to use the report to its advantage, but it won't work. The war as an issue has already been used up and the report is not strong enough to revitalize it," Nodia added.
Saakashvili survived a wave of opposition street protests demanding his resignation in the spring, and aides say he remains popular in public opinion polls.
But Lincoln Mitchell, a specialist on Georgian politics at Columbia University, said the government's strategy of focusing only on the parts of the reports that support its positions may eventually fall short with the public.
"This is a government which has spent the last year saying very firmly that it didn't start the war," he said. "Either the Georgian people will think that their government lied to them, or they will think that the E.U. is against them. Either way, that is not a comfortable position for Georgia."