ევროპულმა სასამართლომ საქართველოს ღალატში ბრალდებულთა საქმეზე გადაწყვეტილება გამოიტანა
2009 წლის 27 ოქტომბერს ევროსასამართლომ შეთქმულებაში ბრალდებულთა საქმეზე გადაწყვეტილება გამოაქვეყნა. კერძოდ საუბარია საქმეზე „ფანჯიკიძე და 6 სხვა საქართველოს წინააღმდეგ“. ევროპულმა სასამართლომ საქართველოს სახელმწიფოს მიერ დარღვეულად ცნო ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლი (სამართლიანი სასამართლოს უფლება).
საქმე 1999 წელს სახელმწიფო გადატრიალების მცდელობაში ბრალდებულების არჩილ ფანჯიკიძის,ზოია ფანჯიკიძის, გუჯარ ყურაშვილის, კახაბერ ქანთარიას, გიორგი გიორგაძის, ოთარ მელიქიძის და იოსებ ნადირაძის  განაცხადს ეხებოდა, რომლითაც ისინი საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების უკანონო ქმედებას ამტკიცებდნენ. ისინი, ჩიოდნენ, რომ გამოძიების პირველ ეტაპზე მათ ვერ ისარგებლეს მათ მიერ არჩეული ადვოკატების მონაწილეობით. დაკავების შემდგომ მათ მიმართ არასათანადო მოპყრობას ჰქონდა ადგილი. ფანჯიკიძე, ყურაშვილი და ქანთარია ასევე ამტკიცებდნენ, რომ მათი საქმე არ განიხილა კანონით დადგენილი წესით შექმნილმა სასამართლომ, რადგან განაჩენი ერთი მოსამართლისა და 2 სახალხო მსაჯულისგან შემდგარმა სასამართლომ გამოიტანა.
ფანჯიკიძისა და სხვების ინტერესებს ევროსასამართლოში  არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ იცავდა. ორგანიზაციის ადვოკატის ნიკოლოზ ლეგაშვილის შეფასებით, ევროსასამართლოს ამ გადაწყვეტილებას დიდი რეზონანსი მოჰყვება:
„ევროპის სასამართლომ მიიღო პრეცედენტული გადაწყვეტილება და დაადგინა, რომ ევროკონვენციის მე-6 მუხლი დაირღვა. საქართველოს სახალხო მსაჯულთა ინსტიტუტი არ იყო კანონით გათვალისწინებული წესით შექმნილი, რადგან არ არსებობდა წესი, რომელიც მათ საქმიანობას დაარეგულირებდა. საქართველოს კი ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცის რატიფიცირებით აღებული ჰქონდა ვალდებულება, კანონით მოეხდინა სასამართლო სისტემის იმგვარი მოწყობა, რომ არ დარღვეულიყო ევროკონვენციით დაცული პრინციპები. შესაბამისად, ევროსასამართლომ ჩათვალა, რომ სახალხო მსაჯულთა მიერ ნებისმიერი გადაწყვეტილება არის უკანონო და არღვევს ევროკონვენციის მე-6 მუხლს“.
აღსანიშნავია, რომ ევროსასამართლომ ფანჯიკიძის, ყურაშვილის და ქანთარიას სასარგებლოდ საქართველოს სახელმწიფოს 2000 ევროს გადახდა დააკისრა.

European Court Passed Judgment on the Accused in High Treason
On 27 October, 2009 European Court published judgment on the case on plotters. More precisely, it is case “Panjikidze and other 6 VS Georgia”. European Court concluded that Georgian state breached the Article 6 of the European Convention on Human Rights (right to fair trial).
The case was launched based on the appeal of Archil Panjikidze, Zoia Panjikidze, Gujar Kurashvili, Kakhaber Kantaria, Giorgi Giorgadze, Otar Melikidze and Ioseb Nadiradze who were accused for the attempt of the overthrow of government in 1999; they complained about illegal activities of the law enforcement bodies of Georgia. They complained their attorneys could not participate in the first stage of investigation. After detention they were mistreated. Panjikidze, Kurashvili and Kantaria claimed their case was not discussed by competent court because it was composed by one judge and two lay-judges.
Non-governmental organization “Article 42 of the Constitution” represented Panjikidze and others at the European Court. The lawyer of the organization Nikoloz Legashvili said the court decision will cause big resonance in the country.
“European Court made precedent decision and concluded that Article 6 of the European Convention was breached. The institute of public jury of Georgia was not created properly because their activities were not regulated by the law. Georgia had ratified the European Convention of Human Rights which obliged the country to establish the judiciary system in compliance with the principles of the convention. Consequently, European Court considered the decision of the juries to be illegal and incompliant with the Article 6 of the Convention.”
It must be noted, that European Court imposed the state of Georgia to pay 2 000 Euro to Panjikidze, Kurashvili and Kantaria.