შსს-ს თანამშრომლის მამა, მერაბიშვილს შვილის მკვლელის მფარველობაში ადანაშაულებს
თბილისში, 15 თვის წინ მოკლული ლევან ოდიკაძის მამა, შინაგან საქმეთა მინისტრს, ვანო მერაბიშვილს მკვლელის მფარველობაში ბრალს სდებს და აცხადებს, რომ მისი შვილის მკვლელობის ბურუსით მოცულ საქმეში, „სანამ ესენი იქნებიან, არაფერი გაირკვევა“.
25 წლის ლევან ოდიკაძის განზრახ მკვლელობის მუხლით აღძრულ საქმეში, ოფიციალური ვერსია ჯერჯერობით არ არსებობს, მაგრამ მოკლულის მამას, ნოდარ ოდიკაძეს აქვს თავის ვერსია, რომელიც მან პრესა.გე-სთან შეხვედრისას ასე ჩამოაყალიბა:
„2008 წლის 7 აგვისტოს ღამეს დედას მობილური ტელეფონით ელაპარაკა. მოგეხსენებათ 7-ში საქართველოში რა ხდებოდა. შიდა ტელეფონით რატომ არ მირეკავო, - ჰკითხა დედამ და აქ ისეთი ამბავია, ზოგი მკვდარი მოჰყავთ, ზოგი დაჭრილიო, - მიუგო. არანაირი შანსი არ არსებობს, გარდა ერთისა, რომ ჩემი შვილი ზემდგომის მითითებით მოკლეს. ე. წ. მოდულში დაინახა რაღაც ისეთი, რაც არ უნდა დაენახა და მოკლეს. აბა სხვა რა უნდა ვიფიქრო?!“
ლევან ოდიკაძე შსს-ს გარე პერიმეტრის დაცვის სამმართველოში მსახურობდა - ე. წ. მოდულის შენობას იცავდა. 2008 წლის 8 აგვისტოს დილას, სამსახურიდან სახლისკენ გაემართა, მაგრამ ვერ მიაღწია, 11 აგვისტოს, თბილისის პატარა და დიდი ზღვის შესართავთან, თემქის ტერიტორიაზე არსებულ მთის ძირში, ნაძვნარში, მწყემსებმა ლევან ოდიკაძის ცხედარი იპოვეს, რომელიც მისივე კუთვნილ „ჟიგულის“ მარკის ავტომანქანაში ესვენა.
განზრახ მკვლელობის (108-ე) მუხლით აღძრულ საქმეს, შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს დეტექტივების სამმართველო იძიებს. საქმის მასალებს მოკლულის მშობლებსა და მათი უფლებების დამცველ ადვოკატს, გელა ნიკოლაიშვილს, მათივე განმარტებით, არ აცნობენ.
საქმის ვითარების ირგვლივ, მათ ხელთ არსებული ერთადერთი დოკუმენტია, დეტექტივების სამმართველოდან, 2009 წლის 7 აგვისტოს, სახალხო დამცველის ოფისში გაგზავნილი სს №001083577-ზე საქმეზე შედგენილი ცნობა, რომელშიც აღწერილია მოკლულის მეგობრების, თანამშრომლების, თვითმხილველების დაკითხვის დეტალები, ჩატარებული ექსპერტიზების შედეგები, მოკლულის კუთვნილი მობილური ტელეფონის სიმბარათზე დაფიქსირებული შემავალი და გამავალი ზარები…
როგორც რვაგვერდიანი ცნობიდან ჩანს, თბილისის ზღვაზე, 8 აგვისტოს, დაახლოებით 15 საათზე, გაშლილ სუფრასთან და იქვე დანთებულ ცეცხლთან, 7 მამაკაცი ქეიფობდა, რომელთაგან ერთ-ერთი ლევან ოდიკაძე იყო. სუფრაზე საუბრის დაძაბვის შემდეგ, სუფრის ერთ-ერთ წევრს მოშორებით გაუყვანია ის პიროვნება, რომელსაც ქამარში დანა ჰქონია ჩადებული.
რამდენიმე წუთში, ჩხუბის და 2 გასროლის ხმის შემდეგ, სუფრის დანარჩენი წევრებიც იქ მისულან, ჩხუბი რამდენიმე წუთს გაგრძელებულა. გ. ადეიშვილს, რომელიც თბილისის ზღვაზე მსხვილფეხა რქოსან პირუტყვს მწყემსავდა, დაუნახია თავში ქვის ჩარტყმით როგორ მოკლა ლევან ოდიკაძე ვინმე ლადომ.
„მათ სავარაუდოდ გვამი მანქანის უკანა სავარძელზე დაუსვამთ და თავისივე ავტომანქანით წაუყვანიათ თემქის მიმართულებით. მანამდის კი, სიკვდილით დამუქრებიან შემსწრე გ. ადეიშვილს და მიწაზეც წაუქცევიათ. ადეიშვილი აცხადებს, რომ ვინმე გიორგის და იარაღიანი მამაკაცის ამოცნობა შეუძლია“, - წერია შსს-დან სახალხო დამცველის აპარატში გაგზავნილ 8-გვერდიან ცნობაში.
მკვლელობიდან 4 თვის შემდეგ, ადეიშვილი დანაშაულის შეუტყობინებლობის მუხლით (376-ე) დააკავეს, გაასამართლეს და 7 თვის შემდეგ, საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე გაათავისუფლეს.
ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს მიერ ჩატარებულ, 2008 წლის 4 სექტემბრით დათარიღებულ დასკვნაში, ლევან ოდიკაძის სიკვდილის მიზეზად მითითებულია: „ქალა-ტვინის ბლაგვი ტრავმა, სახისა და ქალის ფუძის ძვლების მრავალფრაგმენტოვანი მოტეხილობით… აღნიშნული დაზიანებები განვითარებულია რაიმე მკვრივი, ბლაგვი საგნის მოქმედების შედეგად და განეკუთვნება დაზიანებათა სიცოცხლისათვის სახიფათო მძიმე ხარისხს, რასაც შედეგად მოჰყვა სიკვდილი“.
ნოდარ ოდიკაძე: - „შსს-ში მუშაობა 2008 წლის იანვარში დაიწყო და 8 თვე ვერ გაძლო. ხშირად იმეორებდა - მამა, ეს სად მოვედიო, მაგრამ არაფერს აკონკრეტებდა. მოდულის შენობას 80 ჯარისკაცი იცავდა. ლევანი ცვლის უფროსი იყო, სამ დღეში ერთხელ მორიგეობდა. 2008 წლის 7 აგვისტოს, ომი რომ დაიწყო, მორიგე იყო. გვაინტერესებდა ომში ხომ არ წაიყვანეს და ჩემი მეუღლე ელაპარაკა.
„არ მივდივართ, ყაზარმულზე გადაგვიყვანეს და ყოველ მეორე დღეს სახლში მოვალ, დავიბან და უკან დავბრუნდებიო“, - უთხრა დედას. 8-ში შეიცვალა. მეუღლემ დამირეკა - გაიგე როგორ არის, მოდის თუ არა სახლშიო.
დილით დავურეკე და „რა მოგივიდათ?! მოვდივარ, სახლთან ვარო“, - მითხრა, მაგრამ აღარ მოვიდა.
ეს ზარი ამოშლილია და რატომღაც აღარ ფიგურირებს, ისევე, როგორც მის ტელეფონში შემავალი კიდევ ერთი ზარი - ვიდეოთვალიდან ამოღებულ კადრებში ჩანს, ე. წ. თათრების ბაზრობასთან, გაჩერებულ მანქანაში, 10 წამის განმავლობაში როგორ ელაპარაკება ვიღაცას, ვინც სავარაუდოდ იქიდან წაიყვანა.
მეორე დღეს, ანუ 9 აგვისტოს გზებზე დაყენებული ვიდეოთვალის მეშვეობით გავარკვიეთ, რომ ისან-სამგორის რაიონში, ჯავახეთის ქუჩამდეა მოსული, თათრების ბაზრობას, რომ ეძახიან, აი, იმ ადგილამდე. ჩვენ ვაზისუბნის დასახლებაში ვცხოვრობთ. ჯავახეთის ქუჩიდან მანქანის კვალი იკარგება“.
მოკლულის მამა ამბობს, რომ არ სჯერა იმ ვერსიების, რომელსაც სამართალდამცავები მასთან საუბრის დროს ახმოვანებდნენ, რომ ვითომ თბილისის ზღვაზე, ტოტალიზატორში მომხდარი გაუგებრობის გასარჩევად ავიდა.
„მგონია რომ ეს საქმე შეკერილია. ტოტალიზატორში ერთი ლარი არ დაუდევს, არასდროს და ამ ვერსიას გამოვრიცხავ. თავიდან ადვოკატი ჩემი შვილის სამსახურმა დამინიშნა. ის მეუბნებოდა, „აქ ქალის ამბავიაო“ და 5 თვე გამაცდინა. შემდეგ გელა ნიკოლაიშვილი ავიყვანეთ და ახლა ის იცავს ჩვენს უფლებებს. მერაბიშვილმა ჭიანჭველა სად დადის, ეს იცის და ჩემი შვილი ვინ და რატომ მოკლა, ეს ვერ დაადგინეს?! მით უმეტეს, მისი უწყების თანამშრომელი იყო, მაგრამ ჩემი აზრით, ამის დადგენას, არც არავინ აპირებს.
ერთხელ შალვა ნათელაშვილმა ბრიფინგი ჩამატარებინა, გელა ნიკოლაიშვილი ტელევიზიით გამოვიდა და ამ საქმეზე ილაპარაკა, მაგრამ მაინც არავინ მაქცევს ყურადღებას. შემდეგ იური ვაზაგაშვილის ოფისში მივედი და ღმერთი უშველის, თავისი შესაძლებლობის ფარგლებში დამეხმარა - ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში დარეკა და შეიძლება ამ საქმეში ისინიც ჩაერთნონ.
ბატონ იურის ჩემი შვილის ფოტო მივუტანე, დიდ პლაკატს აკეთებს. ყოველ შაბათ-კვირას შვილმკვდარი მშობლები ვიკრიბებით. „გადაარჩინე სიცოცხლეში“ გაერთიანებას ვაპირებ, მეტი აღარაფერი დამრჩენია, ერთადერთი ბიჭი ხელიდან წამგლიჯეს.
იმიტომ კი არა, რომ ჩემი შვილია!.. მტერი ვერ უპოვეს, უპატიოსნესი კაცი იყო. რისთვის, რატომ მომიკლეს? ამაზე გამცენ პასუხი, სხვა არაფერი მინდა. ფიზკულტურის ინსტიტუტი დაამთავრა, მანამდე სპეციალური საფეხბურთო სკოლა. ნაკრებში თამაშობდა. მინისტრ მერაბიშვილისგან მადლობაც აქვს მიღებული. მიხეილ სააკაშვილი ხშირად ამბობს, ჩვენს თანამშრომელს რამე რომ მოუვიდეს, ამას ვიზამთ, იმას ვიზამთო და რატომ არ აკეთებენ არაფერს? დაინტერესება ხომ უნდა იყოს?! ჩემი შვილის მკვლელობიდან წელიწადი და 3 თვე გავიდა. ბოლო 6 თვე არავინ შემხმიანებია.
28 ოქტომბერს გამომძიებელმა დამირეკა - მობრძანდითო. მივედი და მეკითხებიან: „რამე ვერსია ხომ არ გაქვთ? ეზოში მეზობლები, მეგობრები ხომ არ ჭორაობენ რაიმესო?“ წარმოგიდგენიათ, რა კითხვებს მისვამენ?! ეს საქმე პროკურატურიდან კონტროლზეა აყვანილი და იმის გამო შემეხმიანნენ, რომ საბუთებს მტვერი არ ადევს. ეგ იყო და ეგ, მეტი არაფერი“.
ნოდარ ოდიკაძემ სამ მეგობარ პარლამენტარს დახმარება სთხოვა. სამივე მათგანი „ნაცმოძრაობის“ წევრია. მათგან ერთ-ერთი შს მინისტრს შეხვდა. ამ უკანასკნელის დაპირება ასეთი ყოფილა - „მკვლელს მიწიდან ამოვიღებთო“, მაგრამ, მოკლულის მამა ამბობს, რომ შს მინისტრი მკვლელს მიწის ზემოდანაც არ ეძებს, რადგან, ალბათ, ის არის, რომლის მხილებაც ამ უწყებას ხელს არ აძლევს, ან მისი 25 წლის შვილი „ზემოდან“ წამოსული დავალებით მოკლეს, რადგან, მისივე განმარტებით, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ის დაინახა, რაც არ უნდა დაენახა. ნოდარ ოდიკაძის სატელეფონო ზარებს პარლამენტარი მეგობრები აღარ პასუხობენ; მოკლულის მამა ფიქრობს, რომ ალბათ სიმართლე გაიგეს, არაფრის გაკეთება არ შეუძლიათ და მასთან საუბარს თავს არიდებენ.
ადვოკატ გელა ნიკოლაიშვილის განმარტებით, სამართალდამცავები საქმის მასალების გაცნობაზე უარს იმ მოტივით ეუბნებიან, რომ გამოძიება მიმდინარეობს და კანონში არ წერია, რომ მასალები დაზარალებულ მხარეს, ანუ მოკლულის მშობლებსა და მათი უფლებების დამცველ ადვოკატს უნდა გააცნონ.
გელა ნიკოლაიშვილი: „წერია რომ საქმის მასალებს მხარე უნდა გაეცნოს, მაგრამ დაზარალებულიც, რომ მხარეა, ესენი ასე არ თვლიან. პოლიციელი რომ იყო ამ მკვლელობაში ჩარეული, ეს აშკარაა, რადგან შეუძლებელია სამოქალაქო ტანსაცმელში გამოწყობილი ადამიანი იარაღს გამოსაჩენად ატარებდეს, თუ პოლიციელი არ არის. მწყემსის გადმოცემით, ერთ-ერთს იარაღი ჰქონდა.
ამოცნობაც შეუძლია, მაგრამ ვეჭვობთ რომ მას უთხრეს არ უნდა ამოეცნო ის თანამშრომელი, რომელსაც იარაღი ჰქონდა. ამ მკვლელობაში ვიღაც ისეთია ჩარეული, რომლის გამოჩენაც ხელს არ აძლევთ, მალავენ. ანდა, თავის შეწუხება და სიმართლის დადგენა არ უნდათ“.

Father of Policeman Blames Merabishvili in Protecting the Murderer of His Son
15 months ago Levan Odikadze was killed in Tbilisi. His father blames the Minister of Internal Affairs of Georgia Vano Merabishvili in protecting the murderer of his son and states that “nothing will be cleared up in the obscure murder of my son before government is changed in Georgia.”
There is no official version of the murder in the criminal case launched on the murder of 25-year-old Levan Odikadze. However, his father Nodar Odikadze has his own version and shared it with the pressa.ge
“On August 7, 2008 he spoke with his mother on mobile phone. You know what was going on in Georgia that day. His mother asked why he was not calling from his service phone and he said dead and wounded people were brought to the office. There is only one version of his murder –a high-ranking official ordered to kill my son because he saw something in the building of the Special Operative Department what he should not have seen and consequently he was killed. I cannot think of another version.”
Levan Odikadze was member of the security guard of the SOD building. In the morning of August 8, 2008 he left work for home but never arrived there. On August 11, his body was found in his car down the mountain in Temka Settlement of Tbilisi near the outfall of large and small seas of Tbilisi.
Detective Division of Tbilisi Main Police Department is from then investigating the case, categorized under Article 108 of the Criminal Code of Georgia (premeditated murder). The family members, relatives and the attorney Gela Nikolaishvili are not allowed to study case materials.
Only one document was handed to them: a notification on the criminal case N001083577 which was sent to the Public Defender’s Office on August 7, 2009. The details of interrogation of friends, colleagues and witnesses, as well as the results of the expertise and call records on his mobile phone are described in the document.
The 8-page notification demonstrates that around 3:00 pm on August 8, 2008 about 7 men had a party on Tbilisi Sea. One of them was Levan Odikadze. Later they started arguing and one of them asked another one with a knife to follow him.
Several minutes later, having heard noise and two gun-shots other men also joined the quarreling people which lasted several minutes. G. Adeishvili, who was pasturing cattle near the Tbilisi Sea, saw a certain Lado kill Levan Odikadze with hitting him with a stone in the head.
“Supposedly they put the body of Levan Odikadze on the back seat of his car and drove him in the direction of Temka Settlement. Before that, they threatened witness G. Adeishvili with death if he gave them away. Adeishvili said he can recognize Giorgi and the man with the gun,” specifies the notification written by the MIA to Public Defender’s Office.
4 months later Adeishvili was arrested for not reporting the crime according to the Article 376 of the Criminal Code of Georgia; he was judged and released 7 months later based on plea-bargain.
Levan Samkharauli, from the National Bureau of Forensic Expertise, carried out the examination on September 4, 2008. The conclusion of his expertise states that Levan Odikadze died because of: “a blunt trauma on head, fractures in face and skull… The injuries were caused by a hard, blunt thing and they were lethal.”
Nodar Odikadze: “He started working at the MIA in January of 2008 and worked only for 8 months. He often told me: “Father, why did I start working there? However he never spoke about details. 80 soldiers guarded the SOD building. Levani was head of the shift and was on duty once in three days. On August 7, 2008 when the war broke out he was on duty. We wondered whether he was taken to the front and my wife called him on the phone.”
“No, we are not going, he said, we are shifted to barrack-like regime and I will come home every next day.” He was replaced on August 8. My wife called me and asked to find out how he was and whether he was coming home or not.”
“In the morning I called him and said he was on his way close to home. However, he did not return home.”
“My call is deleted from his phone as well as one more call which was recorded by video-camera installed close to the market which shows that he was talking with somebody for 10 seconds who supposedly took him away.”
“Next day, on August 9 we found out with the support of video-cameras installed in the streets what he reached Javakheti Street in Isani-Samgori district of Tbilisi. We live in Vazisubani settlement. The trace of the car disappeared after the Javakheti Street.”
Father of the murdered man said he does not believe the versions announced by the law enforcement officers. According to those versions Levan Odikadze went to Tbilisi Sea to clear up misunderstanding caused after an argument in slot-club.
“I think this case is fabricated. Levan has never made bets in slot clubs and I exclude this version. Initially, my son’s work appointed an attorney for us. He said “a woman interfered in this accident” and we wasted 5 months on it. Then we hired Gela Nikolaishvili and he defends our rights. Merabishvili knows everything about everybody in this country and could not they estimate who and why my son was killed?! Furthermore, he worked at the SOD; but we are afraid nobody is going to estimate the truth.”
“Once Shalva Natelashvili, leader of the Labor Party, held briefing about our case, Gela Nikolaishvili made a statement on TV but nobody paid attention to it. Then I visited the office of Iuri Vazagashvili and he assisted me in what he could; he called the Young Lawyers Association and they might also took our case.”
“I showed photo of my son to Iuri Vazagashvili and he made a large poster of it. Every weekend the parents of killed sons will gather. I am going to join the organization “Safe the Life”; I have no more purpose in my life; they have killed my only son.”
“I am not praising him not because he was my son… but they could not find any enemy who could kill him. He was very honest person. Why did they kill him? Let them answer my question; I want nothing more. He graduated from the Institute of Physical Culture and before that he finished Sport School. He played in the football team of Georgia; he was awarded by minister Merabishvili. Mikheil Saakashvili often says they would not forgive anyone who kills a law enforcement officer so why don’t they do anything about my son’s murder? One year and 3 months have passed since the accident. Nobody has got in touch with us for the last 6 months.”
“On October 28 the investigator called me and asked: “Do you have any versions? Maybe your neighbors or friends speak about some versions?” Can you understand what kind of questions they are asking me?! The prosecutor’s office monitors the investigation of this case and they called me just to pretend before the prosecutor they are working on it.”
Nodar Odikadze asked his three friends who are members of the parliament for help. They are members of the National Movement, the ruling party. One of them met the Minister of Internal Affairs. The latter promised “We will find the murderer by all means.” But the father of the killed young man said the minister is not looking for the murderer at all because his institution does not want it. The father claims his son was killed by the order of high-ranking official because he saw what he should not have seen. Friends in the parliament do not answer the phone calls of Nodar Odikadze; he thinks they have also learned the true reason of murder and cannot do anything; thus they do not want to speak with him.
Attorney Gela Nikolaishvili states the law enforcement officers refuse him to study case materials because the investigation is under way and the law does not oblige them to allow the attorney and family members of the victim side to study case materials.
Gela Nikolaishvili: “It is written in the law that parties shall study case materials but they do not consider the victim side as a party. It is evident that a policeman is involved in this murder because nobody else will dare to carry gun openly if not a policeman. The pasture said one of the people had gun.”
“The pasture can recognize the murderer but supposedly he was ordered not to. Somebody is involved in this murder who shall not be exposed. Or, they are lazy to estimate the truth.”