რელიგიის თავისუფლების დაცვის კუთხით ვითარება მკვეთრად გაუარესდა
ოფიციალური ინფორმაციით, 2009 წლის 01 იანვრიდან ივნისის თვის ჩათვლით, საქართველოში რელიგიის თავისუფლების შელახვისა და შეუწყნარებლობის 21 შემთხვევა დაფიქსირდა. აქედან 20 იეჰოვას მოწმეების წინააღმდეგ განხორციელებულ ქმედებებთან არის დაკავშირებული. საქართველოს სახალხო დამცველს, გიორგი ტუღუშს მიაჩნია, რომ წინა წლებთან შედარებით, რელიგიის თავისუფლების დაცვის თვალსაზრისით, ვითარება მკვეთრად გაუარესდა. სახალხო დამცველის განცხადებით, რელიგიური თავისუფლების შელახვისა და შეუწყნარებლობის ფაქტების გახშირება, ამგვარ ქმედებებზე სამართალდამცავი ორგანოების მიერ არაადეკვატური რეაგირებით არის გამოწვეული.
იეჰოვას მოწმეები ძირითადად ქუჩაში ქადაგებენ, თუმცა ისინი მოქალაქეებს საცხოვრებელ ადგილებშიც აკითხავენ. კონსტიტუციით ეს უფლება გარანტირებულია, მაგრამ ამგვარი სამისიონერო პრაქტიკის გამო, ხშირ შემთხვევაში, მათი წარმომადგენლების წინააღმდეგ მიმართულ ქმედებებს რეაქციული ხასიათი აქვს.
იეჰოვას მოწმეების მიერ სახალხო დამცველის აპარატისთვის მიწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2009 წლის 21 იანვარს, წალენჯიხაში, იეჰოვას მოწმეების მშენებარე ნაგებობის წინ, ადგილობრივმა მოსახლეობამ ორი ჯვარი აღმართა  და საპროტესტო აქცია მოაწყო. აქციაში სკოლის მასწავლებლები და მოსწავლეები მონაწილეობდნენ. იეჰოვას მოწმეთა ცნობით, ამ დროს სკოლაში სასწავლო პროცესი შეჩერებული იყო. მშენებარე ობიექტის მიმართულებით აქციის მონაწილეები ქვებს ისროდნენ.
ანალოგიურ შემთხვევას 2009 წლის 02 თებერვალს ბორჯომშიც ჰქონდა ადგილი.
უცნობმა პირებმა იეჰოვას მოწმე მ. იაკოშვილს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს საგარეჯოშიც. ინციდენტი 2009 წლის 29 იანვარს მოხდა. იეჰოვას მოწმეების სამლოცველო სახლს ე.წ. „სამეფო დარბაზს“ ჯერ ქვები დაუშინეს, ხოლო შემდეგ მინის ბოთლები, რის შედეგადაც შენობა დაზიანდა. დღის განმავლობაში თავდასხმა ორჯერ განმეორდა.
2009 წლის 19 თებერვალს, უცნობმა პირებმა, თბილისში, გურამიშვილის გამზირის 12 ა-ში მდებარე ოფისის მინები ჩაამსხვრიეს და ნივთები დააზიანეს. აღნიშნულ საოფისე ფართში იეჰოვას მოწმეები რელიგიურ შეხვედრებს ატარებდნენ.
ამავე ოფისზე თავდასხმა განმეორდა 6 ივნისსაც, რა დროსაც ცეცხლი წაუკიდეს ფანჯარას და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს იქ დროებით მცხოვრებ უცხოელებს. შემთხვევა შენობაზე დამონტაჟებული ვიდეოთვალით დაფიქსირდა, რომლის ჩანაწერიდანაც თავდამსხმელთა იდენტიფიკაცია შესაძლებელია. თუმცა, მომხდართან დაკავშირებით, პოლიციას არავინ დაუკავებია.
2009 წლის 17 აპრილს, სენაკში, „სამეფო დარბაზის“ მშენებლობის ადგილზე,
დაუდგენელმა პირებმა სამშენებლო მასალას ცეცხლი წაუკიდეს. 20 აპრილს, იმავე
ადგილას, იეჰოვას მოწმეების კუთვნილ ავტომანქანას ასევე დაუდგენელმა პირებმა
წინა და უკანა საქარე მინები ჩაუმსხვრიეს.
13 მაისს, საგარეჯოში, „სამეფო დარბაზის“ ეზოში, უცნობმა პირებმა შეურაცხყოფა მიაყენეს იეჰოვას მოწმე მ. იაკოშვილს.
დაუდგენელმა პირებმა კუსტარულად დამზადებული ასაფეთქებელი მოწყობილობა შეაგდეს თბილისში, ჩუბინაშვილის 26-ში მდებარე იეჰოვას მოწმეთა სამლოცველო სახლში. აფეთქების შედეგად დაზიანდა კედელი და სხვადასხვა ნივთი.
სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, კიდევ ორ შემთხვევაში, საგარეჯოში, იეჰოვას მოწმეები - ნაჭყებია და იაკოშვილი ფიზიკურად შეურაცხყვეს მხოლოდ იმის გამო, რომ მათში ამ რელიგიური გაერთიანების წევრები ამოიცნეს.
„7 შემთხვევაში, რელიგიურ დევნას, იეჰოვას მოწმე მოქალაქეების ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას იმ დროს ჰქონდა ადგილი, როცა ისინი ქუჩაში ან მოქალაქეების საცხოვრებელ ადგილებში ახორციელებდნენ თავიანთ სამისიონერო საქმიანობას. ერთ შემთხვევაში პოლიციის თანამშრომლებმა, რომლებიც იეჰოვას მოწმეების ფიზიკურ შეურაცხყოფას შეესწრნენ, არაფერი იღონეს ინციდენტის აღმოსაფხვრელად და სამართალდამრღვევების დასაკავებლად. პირიქით, მაგალითად, საგარეჯოში, როგორც იეჰოვას მოწმეები აცხადებენ, მდევნელებს მათ წინააღმდეგ აქეზებდნენ. სხვა სამი შემთხვევისას გამოძახებული საპატრულო პოლიციის თანამშრომლები ოპერატიულად არ მოქმედებდნენ და მათ მოძალადეების დაკავება ვერ მოახერხეს“, - აცხადებს ომბუდსმენი.
მისივე თქმით, განსაკუთრებით შემაშფოთებელია კასპის რაიონის სოფელ ახალქალაქის ეკლესიის მართლმადიდებელი მღვდლის ირაკლი ხომერიკის დანაშაულებრივი ქმედებების აღსაკვეთად პოლიციისა და პროკურატურის არაეფექტური მოქმედება.
„მღვდელი ირაკლი ხომერიკი კასპის რაიონში იეჰოვას მოწმეებს 2007 წლიდან დევნის. 2008 წელს აღნიშნულ ფაქტზე სსკ-ს 155-ე მუხლის პირველი ნაწილით (რელიგიური წესის აღსრულებისათვის ხელის შეშლა) დაწყებული გამოძიება გორის რაიონულმა პროკურატურამ შეწყვიტა, ვინაიდან ვერ დადგინდა ამ მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული. კასპის პოლიციამ აღნიშნული სასულიერო პირი ხელწერილით  გააფრთხილა, რათა იეჰოვას მიმდევრებს მომავალში აღარ მიაყენოს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა. ამ ხელწერილის შემდეგ მღვდელმა ირაკლი ხომერიკმა კიდევ ორჯერ განახორციელა იეჰოვას მოწმეების დევნა და მათ ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა“, - ამბობს ტუღუში.
სტატისტიკური მონაცემებით, 2009 წლის პირველი ექვსი თვის განმავლობაში, უფლებადამრღვევები პასუხისგებაში მხოლოდ ორ შემთხვევაში მისცეს. ერთ შემთხვევაში, ბორჯომში, სასამართლოს გადაწყვეტილებით ისინი 100 ლარით დაჯარიმდნენ და ხელწერილით იქნენ გაფრთხილებულები, ხოლო მეორე შემთხვევაში, ასევე ბორჯომში, მოძალადეს 3 დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა მიუსაჯეს. კიდევ ერთ შემთხვევაში, ლანჩხუთის რაიონის სოფელ შუხუთში, მოძალადემ სამართალდამცავებისგან გაფრთხილება მიიღო.
გიორგი ტუღუში: „რელიგიის თავისუფლების შელახვასთან დაკავშირებული საქმეების უმრავლესობა სამართალდამცავების მიერ არის შეწყვეტილი ან ძიება მეტისმეტად გაჭიანურებულია. სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ მას შემდეგ, რაც 2004 წლის მარტში, საპატრიარქოდან განკვეთილი მღვდელი ბასილ მკალავიშვილი დააკავეს, 2005 წლის პირველ ნახევრამდე, სახალხო დამცველის სახელზე არ შემოსულა არც ერთი განცხადება. 2005 წლის მეორე ნახევარში განცხადებათა რაოდენობამ 12 შეადგინა. 2006 წლის პირველ ნახევარში შემოსული იყო ასევე 12 განცხადება. 2006 წლის მეორე ნახევარში 8, 2007 წლის პირველ ნახევარში 11, მეორე ნახევარში 13, 2008 წლის პირველ ნახევარში 2, ხოლო მეორე ნახევარში 8. ამ წლებში შემოსული განცხადებების რაოდენობა მიუთითებს, რომ 2005 წლიდან 2008 წლის პირველი ნახევრის ჩათვლით, რელიგიის თავისუფლების დაცვის თვალსაზრისით, სტაბილური მდგომარეობის შენარჩუნება ხერხდებოდა. 2008-2009 წლის პირველი ნახევრის მონაცემებს 2005-2007 წლის მონაცემებს თუ შევადარებთ, ვნახავთ, რომ სამართალდამცავების მხრიდან რეაგირების ხარისხმა მკვეთრი რეგრესი განიცადა, რაც შეიძლება, რელიგიური ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის რაოდენობრივი და ხარისხობრივი ზრდის ერთ-ერთ მიზეზად მივიჩნიოთ“.
უზენაესი სასამართლოს მონაცემებით, რელიგიური დევნის, დისკრიმინაციისა და რელიგიური წესის აღსრულებისთვის ხელის შეშლის გამო, 2006-2008 წლებში პასუხისგებაში 17 პირი იყო მიცემული. ამათგან, 9 სასჯელს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში იხდიდა.

Freedom of Religion Is More Restricted in Georgia
According to the official information, from January 1 till the end of June of 2009, 21 facts of restricted freedom of religion and intolerance occurred in Georgia. Among them 20 cases were related with Jehovah Witnesses. Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi thinks that in comparison to previous years the situation in freedom of religion has worsened. According to the public defender, increased number of restricted freedom of religion and intolerance is caused by inadequate reaction of the law enforcement bodies to similar incidents.
Jehovah Witnesses mostly preach in the street but they also visit people at home. This right is guaranteed under Constitution of Georgia but because of similar missionary practice, in most cases the Jehovah Witnesses become victims of sharp reaction.
According to the information provided to the Public Defender’s Office by the Jehovah Witnesses, on January 21, 2009 in Tsalenjikha (Western Georgia), local authority set up two crosses in front of the building (which is under construction) of Jehovah Witnesses and started protest rallies. Teachers and pupils of public schools participated in the demonstration. According to the Jehovah Witnesses the schooling process was seized at school by that time. The participants of the rally threw stones at the building under-construction.
Similar incident happened in Borjomi on February 2, 2009.
Strangers insulted and physically assaulted Jehovah Witness M. Iakoshvili in Sagarejo (Eastern Georgia) too on January 29, 2009. People threw stones and bottles at the religious house of the Jehovah Witnesses, so called Royal Palace. The building was damaged as a result of the incident and the attack occurred twice on that day.
On February 19, 2009 strangers smashed windows and damaged equipment in the office located in Guramishvili Avenue N 12 in Tbilisi. Jehovah Witnesses held religious services in the office.
The same office was attacked on June 6 again; harassers set window on fire and insulted the foreigners who lived in the office for some time. The incident was recorded by video-camera installed on the building and identity of the harassers can be estimated. However, police has not arrested anyone for the incident.
On April 17, 2009, unidentified people set construction materials on fire in Senaki (Western Georgia) on the place where Royal Palace was supposed to be constructed. On April 20, on the same place unidentified people smashed front and rear windows of the cars of Jehovah Witnesses.
On May 13, in Sagarejo, in the yard of the Royal Palace unidentified people physically assaulted Jehovah Witness M. Iakoshvili.
Unidentified people threw handmade explosive into the religious house of Jehovah Witnesses in Chubinashvili Street N 26 in Tbilisi. The explosion damaged the walls and furniture in the office.
According to the Public Defender’s Office, in two more cases in Sagarejo, Nachkhebia and Iakoshvili, the Jehovah Witnesses, were beaten because of their faith.
“In seven cases we find persecution on religious ground, physical assault and insulting of Jehovah Witnesses when they preached in the streets or in the houses. In one occasion, policemen, who witnessed physical assault of Jehovah Witnesses, did not do anything to stop and arrest harassers. Just the opposite, in Sagarejo district, as Jehovah Witnesses claim, the policemen encouraged harassers to attack them. Patrol policemen were called during three incidents but they did not act operatively and could not arrest harassers,” said the Ombudsman.
Giorgi Tughushi said their office is particularly concerned about inefficient activities of the police department and prosecutor’s office in Kaspi district where they do not prevent illegal activities of the clergyman at Akhlakalaki Orthodox Church Irakli Khomeriki.
“Clergyman Irakli Khomeriki has been persecuting Jehovah Witnesses since 2007 in Kaspi district. In 2008 Gori district prosecutor’s office dropped investigation launched under Article 155, part I of the Criminal Code of Georgia (interference in religious service) because they could not estimate the crime was committed under that article. Kaspi district police department sent warning letter to the clergyman and requested not to insult or assault Jehovah Witnesses in future.  After that, Irakli Khomeriki persecuted the Jehovah witnesses twice and insulted and assaulted them again,” said Tughushi,
According to the statistics, during the first six months of 2009 only two harassers were charged for the violation of religious rights. In the first case, the court fined the offender with 100 GEL in Borjomi and warned them in written form. In the second occasion, the court imposed three-day-administrative imprisonment on the offender; in the village of Shukhuti in Lanchkhuti district the offender was just warned by the law enforcement officers.
Giorgi Tughushi: “Law enforcement bodies either stop or prolong the investigation of the cases launched on the violation of religious rights. Statistics demonstrate that after the clergyman Basil Mkalavlishvili, sacked from Orthodox Church in March of 2004, nobody had applied to the Public Defender for help before the first part of 2005. In the second part of 2005, 12 complaints were filed to the public defender’s office; in the first part of 2006, 12 complaints were filed again; in the second part of 2006 the number of complaints was 8; in the first part of 2007 eleven complaints were filed and 13 in the second part of 2007. In the first part of 2008 the Public Defender’s office received 2 complaints and 8 in the second part. The number of the filed complaints shows that it was impossible to maintain stable situation in the field freedom of religion. If we compare the data of the first part of 2008-2009 with the data of the first part of 2005-2007, we will see that policemen react on less facts of violation of religious rights. It can be a reason of increased number of crimes on religious ground.”
According to the Supreme Court of Georgia, in 2006-2008 17 people were convicted for the persecution and discrimination on religious ground and for the interference in the religious services. Among them 9 persons served their terms in custodies.