პატრიარქის ღირსების შემლახველი ვიდეორგოლების საქმის გამოძიება შესაძლოა, შეწყდეს
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის, ილია მეორეს ღირსების შემლახველი ვიდეორგოლების გავრცელების გამო აღძრულ სისხლის სამართლის საქმესთან დაკავშირებით სრული გაურკვევლობაა. გაურკვეველია ისიც, რა მუხლით აღიძრა საქმე, ისიც - რა სტატუსით დაიკითხნენ ამ საქმეზე დროებით დაკავებული პირები, ისიც - რა მიზეზით არ უბრუნებენ ამ დროისთვის უკვე გათავისუფლებულ პირებს კომპიუტერულ ტექნიკას და ისიც - გრძელდება თუ არა გამოძიება.
შსს-ს მიერ 1 ნოემბერს გავრცელებული სპეციალური განცხადების თანახმად, პატრიარქის ღირსების შეურაცხმყოფელი ვიდეორგოლების გავრცელებასთან დაკავშირებით გამოძიება დაიწყო. პოლიციამ დააკავა ორი პიროვნება – სტუდენტი გიორგი კვირკვია და სკოლის მოსწავლე ლევან ბენაშვილი, რომელთაგან ნივთმტკიცებები ამოიღეს. საუბარია ერთ-ერთი დაკავებულის - გიორგის კომპიუტერებზე და ციფრულ ფოტოაპარატზე. ამოღებული ნივთები, როგორც „პირველს“ თავად გიორგიმ განუცხადა, მისთვის დღემდე არ დაუბრუნებიათ.
პროკურატურა განსხვავებულ ინფორმაციას ავრცელებს და ამტკიცებს, რომ აღნიშნული ორი პიროვნება ეჭვმიტანილის სტატუსით დაკითხვის შემდეგ დაუყოვნებლივ გათავისუფლდა. პროკურატურაში არ აკონკრეტებენ, რჩებიან თუ არა ეს პირები ეჭვმიტანილებად და არ აკეთებენ კომენტარს, რა ბედი ეწია ნივთმტკიცების სახით ამოღებულ ტექნიკას.
მომხდარის შესახებ კიდევ ერთ განსხვავებულ ვერსიას აწვდის „პირველს“ თავად ერთ-ერთი დაკავებული – სტუდენტი გიორგი, რომლის მტკიცებით, დაკითხვისას მას განუცხადეს, რომ მოწმის და არა ეჭვმიტანილის სტატუსით იკითხებოდა. „ის კი არა, როგორც გამომძიებელი ლევან სადუნიშვილი ამბობს, შესაძლოა, საქმის ძიება საერთოდ შეწყდეს. რაც შეეხება ჩამორთმეულ ტექნიკას, გამომძიებელი კომპიუტერების დაბრუნებას ყოველდღე მპირდება, მაგრამ დღემდე არაფერი მიმიღია და ამის მიზეზი არავის განუმარტავს“, - აცხადებს გიორგი.
სხვა გაურკვევლობებთან ერთად, პროკურატურა ჟურნალისტებისთვის ასევე არ აკონკრეტებს, რა მუხლით აღიძრა საქმე. გიორგის განცხადებით, ამ კითხვაზე პასუხი ვერც მისმა ადვოკატმა მიიღო. აღნიშნულთან დაკავშირებით, „პირველი“ საქმის მწარმოებელ გამომძიებელს ლევან სადუნიშვილსაც დაუკავშირდა, რომელიც აცხადებს, რომ საქმის ძიება სხვა გამომძიებელს გადაეცა, მაგრამ - ვის, მისთვის უცნობია: „საქმე სხვას გადაეცა. არ მახსოვს, რა მუხლით მიმდინარეობდა მისი წარმოება. მე სულ ცოტა ხანი ვიძიებდი ამ საქმეს“. თავის მხრივ, გიორგი ირწმუნება, რომ სადუნიშვილს წინა დღეს ესაუბრა და საქმეს ჯერ კიდევ ის იძიებდა.
გახმაურებული საქმის კიდევ ერთი ფიგურანტი - „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წევრი, თეა თუთბერიძე, რომელიც გამოძიებამ დამატებითი დეტალების დასადგენად დაკითხა, აცხადებს, რომ გამოძიების მიზანი მისთვის გაურკვეველია:. „როგორც ჩანს, ეს საქმე ხელისუფლების მორიგი პიარია. ვერ ვხვდები, რომელი მუხლით აღიძრა საქმე. საქართველოში სიტყვის თავისუფლებისა და აზრის გამოხატვის საერთაშორისოდ აღიარებულ უფლებას თუ კრძალავენ, არ ვიცი, მაგრამ სხვა მიმართულება ამ გამოძიებას არ გააჩნია“.
თუთბერიძის პოზიციას ადვოკატი გელა ნიკოლაიშვილიც იზიარებს. მისი თქმით, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში არ არსებობს მუხლი, რომლითაც აღნიშნული საქმის წარმოება შეიძლება. „გაკვირვებული დავრჩი, როცა გავიგე, რომ ამასთან დაკავშირებით საქმე სისხლის სამართლის კოდექსით აღიძრა. მუხლი, რომელიც ამ საქმეს შეესაბამება, ჩვენს კოდექსში არ არსებობს. შეურაცხყოფა უფრო სამოქალაქო კოდექსით დასჯადი სამართალდარღვევაა. ასე რომ, კონკრეტულად რას იძიებენ და რა მუხლით, ჩემთვის სრულიად გაურკვეველია“, - განუცხადა „პირველს“ ნიკოლაიშვილმა.
ანალოგიურ მოსაზრებას გამოთქვამს ადვოკატი თამარ წერეთელიც - „მიუხედავად იმისა, რომ პატრიარქის შეურაცხყოფა მიუღებელი და დაუშვებელია, მსგავსი მუხლი სისხლის სამართლის კოდექსში არ არსებობს“.
ყოველივე ზემოთხსენებულიდან გამომდინარე, სრულიად გაურკვეველია, რა მიზანს ემსახურებოდა გამოძიების დაწყება, გრძელდება თუ არა იგი, დაისჯება თუ არა ვინმე და რა ბრალდებით?

Investigation of Video-Rolls Degrading the Patriarch Might Be Dropped
The situation is completely vague about the investigation launched in regard with the video-rolls which degrades the Patriarch of Georgia Ilia II. It is also obscure which article was used to start investigation; what was the status of the detainees who were interrogated and whether equipments are returned to the detainees who are already released and whether the investigation will continue or not.
According to the special statement spread by the MIA on November 1, the investigation on the video-rolls insulting the Patriarch started. Police arrested two people – student Giorgi Kvirikvia and pupil Levan Benashvili and withdrew proofs from their houses. They discovered evidence in the computer and digital photo-camera of Giorgi Kvirikvia. The detainee reported to the news agency “Pirveli” that the police have not returned the computer to him yet.
The prosecutor’s office spread different information and claims that the two persons were interrogated as suspected and were released immediately after being interrogated. The prosecutor’s office does not state whether they are still suspected and what they will do with the equipment withdrawn from the houses of the suspected.
Giorgi Kvirikvia told different story to the “Pirveli” about the fact. He said that during interrogation policemen told him they were interrogating him as a witness and not as a suspect. “According to the investigator Levan Sadunishvili, the investigation might be dropped. As for the equipment, he promises to return them every day but has not done it yet; he does not explain the reason of the delay to me,” said Giorgi.
In parallel to other obscurity, the prosecutor’s office does not inform journalists about the article under which the investigation was launched. Giorgi said neither his attorney got answer on this question. “Pirveli” got in touch with the investigator Levan Sadunishvili who said different investigator has taken up the case but he does not know who he is. “Different investigator took up the case and I do not know which article was used for this investigation. I was involved in this case for a short time.” Giorgi Kvirikvia claims he had talked with Sadunishvili on the previous day and he was still investigator of the case.
One more participant of the famous incident is member of the Liberty Institute Tea Tutberidze who was interrogated to estimate some details. She said the purpose of the investigation is vague for her. “Apparently, it is next PR campaign of the government. I cannot understand which article was used to launch investigation. If they restrict freedom of expression which is guaranteed by international conventions, I do not know what to say; but the investigation does not have different direction.”
Lawyer Gela Nikoleishvili shares the position of Tutberidze. He said there is no article in the Criminal Code of Georgia which can be used for similar investigation. “I was surprised to hear that investigation was launched under Criminal Code of Georgia. There is no corresponding article in the Code. Liability for insulting a person is envisaged in the Civil Code of Georgia. Thus, I cannot understand what they are investigating and which article they use for it,” said Nikolaishvili in his interview with the “Pirveli”.
Lawyer Tamar Tsereteli agrees with the abovementioned opinions – “Although insulting of the Patriarch is an unacceptable fact, there is no similar article in the Criminal Code of Georgia.”
Bearing the abovementioned facts in mind, it is completely vague what was the purpose of the investigation and whether it will continue or not; and whether somebody will be punished for it and what will be accusation.