ეკა ბესელია: „ბათუმის სასამართლოში ჩემი შვილის და ძმის საქმე კი არა, ჩემი საქმე განიხილება“
„ეს არის პოლიტიკური სასამართლო პროცესი“, _ ასე აფასებდნენ დამსწრეები სასამართლო პროცესს, რომელზედაც ეკა ბესელიას შვილისა და ძმის საქმე განიხილებოდა. გამოძიების მიხედვით, მათ სიტყვიერი და ფიზიკური ზეწოლის მიყენება და პოლიციისთვის წინააღმდეგობის გაწევა ედებათ ბრალად. სასამართლო პროცესს დაზარალებული დავით ჯაფარიძე არ დასწრებია.
ბათუმის საქალაქო სასამართლოს შენობის წინ ხალხმრავლობა ოპოზიციის საპროტესტო მიტინგში გადაიზარდა. მომიტინგეები ეკა ბესელიას შვილისა და ძმის გათავისუფლებას მოითხოვდნენ.
„მოძრაობა ერთიანი საქართველოსთვის“ ერთ-ერთი ლიდერის, ეკა ბესელიას შვილის - რატი მილორავასა და ძმის - სერგო ბესელიას სასამართლო პროცესი ქობულეთის რაიონული სასამართლოს მაგისტრანტმა მოსამართლემ ჯემალ კიკნაძემ 18 ნოემბერს ბათუმის საქალაქო სასამართლოში ჩაატარა. შვილის ინტერესებს თვითონ ეკა ბესელია იცავდა: „რეალურად ეს არის პოლიტიკური სასამართლო პროცესი. აქ ჩემი არასრულწლოვანი შვილის და ძმის საქმე კი არ იხილება, აქ იხილება ჩემი  საქმე _ შევწყვეტ თუ არა პოლიტიკურ აქტიურობას, წავალ თუ არა კომპრომისზე, ვიბრძოლებ თუ არა იგივე პრინციპულობით, როგორადაც ვიბრძოდი აქამდე. თუ ვინმეს ჰგონია, რომ რაიმე დანაშაულს იხილავს, ეს აბსოლუტური სისულელეა. მინდა, გითხრათ, მე არჩევანი გავაკეთე და ყოველთვის ვიბრძოლებ, რათა საქართველოში არასოდეს იყოს პოლიტიკური ანგარიშსწორება და ტერორი“.
ლილი გელაშვილი, ადვოკატი: „დღეს სასამართლოს წინაშე ვიშუამდგომლეთ, დაიკითხონ საქმის ძირითადი მოწმეები. თუკი სასამართლოს აქვს პრეტენზია ობიექტურობაზე და სჭირდება რეალური სურათი იმისა, რაც მოხდა იმ დღეს, აუცილებელია მოწმეების დაკითხვა. ჩვენ დავასახელეთ ორი მოწმე, რომლებიც ინციდენტისას იმავე სუფრასთან ისხდნენ და სწორედ მათ შეუერთდა სერგო ბესელია და რატი მილორავა“.
ადვოკატ ლილი გელაშვილის განცხადებით, საქმეში ბევრი დარღვევებია: დაკავებულთა ამოცნობა და დაკითხვა ღამის 3 საათიდან 5 საათამდე მიმდინარეობდა, რაც კანონით დარღვევაა. აღსანიშნავია ისიც, რომ დაკავებულების უარის მიუხედავად, მათ ინტერესს იმ დროს სახაზინო ადვოკატი, როინ სალუქვაძე იცავდა.
„აღმკვეთი ღონისძიების შეფარდების სასამართლო პროცესზე მოსამართლეს პროკურატურამ მისცა წინასწარ დაწერილი გადაწყვეტილება, რომ სერგო ბესელიასთვის წინასწარი პატიმრობა უნდა შეეფარდებინათ. წარმოდგენილ ჩვენებებში ამოღებულია მთავარი ფრაგმენტები, რომელიც ეჭვმიტანილთა უდანაშაულობას ამტკიცებს“, - ამბობს ეკა ბესელია.
სასამართლო პროცესზე, დაცვის მხარის მიერ დაყენებული რამდენიმე შუამდგომლობიდან მოსამართლემ მხოლოდ მთავარ მოწმეთა დაკითხვა დააკმაყოფილა.
ეკა ბესელიამ სასამართლო პროცესზე სხვა დარღვევებზეც ისაუბრა: „ჩვენ საღამოს რომ დავტოვეთ წინასწარი დაკავების იზოლატორი, მეორე დილით აღმოჩნდა, რომ ისინი ღამის 3 საათიდან დაუკითხავთ“.
დაკავებულთაგან ეკა ბესელიას შვილს, რატი მილორავას აღმკვეთ ღონისძიებად გირაო 3 ათასი ლარის ოდენობით, ძმას -  სერგო ბესელიას კი, ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა აქვს შეფარდებული. მხარემ აღმკვეთი ღონისძიება ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა, მაგრამ ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ საჩივარი არ განიხილა. ადვოკატები ამ გადაწყვეტილებას ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გაასაჩივრებენ და რატი მილორავასა და სერგო ბესელიას საქმეს სტრასბურგში გააგზავნიან, როგორც პოლიტიკური დევნის მაგალითს. ბათუმის საქალაქო სასამართლოში მორიგი სასამართლო პროცესი 25 ნოემბერს გაიმართება.
სასამართლო სხდომის დარბაზში
სხდომა გადაჭედილ დარბაზში მიმდინარეობდა, გაძლიერებული იყო ბადრაგი და მანდატურთა სამსახურიც. მოსამართლე ჯემალ კიკნაძემ სხდომის დარბაზი ერთ-ერთი დაკავებულის ახლობელს რეპლიკის გამო დაატოვებინა.
დაცვის მხარის მიერ დაყენებული რამდენიმე შუამდგომლობიდან, მოსამართლემ მხოლოდ ნაწილი დააკმაყოფილა. თითოეულ შუამდგომლობაზე გადაწყვეტილების მისაღებად 15-20 წუთიან შესვენებას აცხადებდა.
პროცესზე დაკმაყოფილდა დაცვის მხარის შუამდგომლობები სასამართლო პროცესის აუდიოჩანაწერის გაკეთებასა და ძირითადი მოწმეების დაკითხვის თაობაზე. თუმცა, არ დაკმაყოფილდა შუამდგომლობა პროცესის ვიდეოჩანაწერის გაკეთებაზე, საქმის თავდაპირველი პროკურორის - გიორგი დავითაშვილის, საქმის გამომძიებლისა და სახაზინო ადვოკატის დაკითხვის თაობაზე.
რა მოხდა „ელზაში“
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციით, აჭარის სამხარეო მთავარი სამმართველოს, ქობულეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა დააკავეს რატი მილორავა, ვალერი კირვალიძე, სერგო ბესელია და როინ ცაგარელი. აღნიშნულმა  პირებმა 2009 წლის 19 აგვისტოს ქობულეთში სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს დავით ჯაფარიძეს. დაზარალებულის განმარტებით კონფლიქტი დაიწყო კაფე-ბარ „ელზაში“, სადაც მას და მის მეუღლეს მიაყენეს სიტყვიერი შეურაცხყოფა. ინციდენტი  გადაიზარდა ფიზიკურ დაპირისპირებაში, რის შედეგადაც  კაფე ბარ „ელზას“ თანამშრომლებმა გამოიძახეს პოლიცია. ეჭვმიტანილებმა დაკავებისას პოლიციის თანამშრომლებს გაუწიეს წინააღმდეგობა და მიაყენეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა.
ეკა ბესელიას მომხდარის თაობაზე სხვა ვერსია აქვს: „მეორე სუფრასთან სხდომები დაუკაშვირდნენ რატის და სერგოს და სთხოვეს შეხვედრა. ზუსტად 15-20 წუთში მოხდა ეს ამბავი. შელაპარაკება მოხდა სხვა პირებს შორის, ჩემი ძმა ცდილობდა, გაემშველებინა და სიტყვიერი კამათი არ გადაზრდილიყო ჩხუბში. საბოლოოდ, კაფე-ბარის თანამშრომლებმა გამოიძახეს პოლიცია, რაც ძალიან უცნაურია, რადგან ასეთი სიტყვიერი შელაპარაკებას არ ახლავს ისეთი ხმაური, რომ ბარის მუსიკის ფონზე გაიგონო, მითუმეტეს - საღამოობით. მოიყვანეს პოლიცია და ადგილზე დააკავეს ოთხი პირი. მათ შორის იყო ჩემი ძმაც, რომელსაც პოლიცია კარგად იცნობს ბოლო პერიოდის აქციებში მონაწილეობით. ჩემმა შვილმა რომ დაინახა ჩემი ძმის დაკავება, ცდილობდა, დახმარებოდა ბიძას და ისიც დააკავეს. ასეთი მცირე სიტყვიერი კამათისთვის თუ იჭერენ ხალხს, მაშინ დღეს ყველა ციხეში უნდა იჯდეს! მით უფრო, პარლამენტის სხდომის დროს მუშტი-კრივიც კი იმართება ხოლმე“.

Eka Beselia: “Batumi City Court Discusses My Case and Not of My Son or My Brother”
“It is politically motivated court proceeding,” the people who attended the trial on the case of Eka Beselia’s son and brother assessed the process negatively. According to the investigation, they are accused in insulting and physical assault of person and in the resistance to the police. Victim Davit Japaridze did not attend the trial.
The assembly of people in front of the Batumi city court turned into a protest rally. They requested release of Eka Beselia’s son and brother.
On November 18, Judge Jemal Kiknadze, magister at the Kobuleti district court held a trial on the case of Rati Milorava, son of Eka Beselia and on Sergo Beselia, brother of Eka Beselia; the latter is a leader of the “Movement for the United Georgia”. Lawyer Eka Beselia represents her son at the court. “In fact, it is politically motivated proceeding. The court is not discussing the case of my juvenile son and brother; they try to find out whether I will stop political activities or not; whether I will continue my fight in future or not. If somebody has illusion that the court is discussing a crime, it is complete nonsense. I would like to say that I have made my choice and will always fight against political persecution and terror in Georgia.”
Lili Gelashvili, the lawyer: “Today we petitioned to the court to interrogate main witnesses of the incident. If the court claims to be impartial and needs to have real picture of the incident, it should definitely interrogate witnesses. We offered them to interrogate witnesses who were sitting at the same table during the incident; Sergo Beselia and Rati Milorava had joined them that evening.”
Lawyer Lili Gelashvili stated there are many shortcomings in case materials. Detainees were being recognized and interrogate from 3:00 am to 5:00 am that contradicts the law. It must be noted, that despite the refusal of the detainees, public attorney Roin Salukvadze represented them initially.
“At the trial, where the detainees were sentenced to the imprisonment, the prosecutor’s office handed the decision written in advance to the judge according to which Sergo Beselia was to be sentenced to pretrial detention. The main fragment is removed from the testimonies which prove the innocence of the detainees,” said Eka Beselia.
At the trial, the judge satisfied the solicitation to interrogate only several witnesses offered by the defense side.
Eka Beselia spoke about other violations during the court proceeding too: “We left the pretrial detention setting in the evening and next morning we found out that the detainees were interrogated at 3:00 am that night.”
Eka Beselia’s son Rati Melorava was bailed with 3 000 GEL and her brother Sergo Beselia was sentenced to two-month pretrial detention. The defense side appealed against the court decision at Kutaisi Appeal Court but the latter did not discuss the appeal. The attorneys will appeal to the European Human Rights Court and will send the case on Rati Milorava and Sergo Beselia to Strasbourg as an example of political persecution. Batumi City Court has scheduled next trial on November 25.
Trial in the Court Room
The courtroom was overcrowded; there were plenty of escort officers and bailiffs in the court room. Judge Jemal Kiknadze demanded one of the relatives of the detainee to leave the room because he made a replica.
Judge satisfied only several solicitations of the defense side. He used to take a break for 15-20 minutes to consider the solicitations.
The judge satisfied the solicitations of the defense side on audio-recording of the trial and interrogating main witnesses of the incident. However, the judge did not satisfy their solicitation on video-recording of the trial and on interrogation of prosecutor Giorgi Davitashvili, investigator and public attorney who were initially involved in the case.
What Happened in Café “Elza”
According to the official information of the MIA, Kobuleti district policemen arrested Rati Milorava, Valeri Kirvalidze, Sergo Beselia and Roin Tsagareli. On August 19, 2009 they insulted and physically assaulted Davit Japaridze. The victim stated that the quarrel started in the café “Elza” where his wife and he were insulted; the incident turned into a serious quarrel after what the personnel of the café called patrol policemen. The suspected resisted the policemen during detention and insulted and physically assaulted them.
Eka Beselia has different version of the incident.”People sitting at the next table called and asked Rati to meet them. The incident happened 15-20 minutes later between different people; my brother tried to calm them down in order to avoid serious quarrel. Finally, the personnel of the café called police that is very strange; generally, arguing between several people could not be so noisy to hear it in the outside when loud music is playing; particularly in the evening. They called police who detained four people. My brother was among them whom the police knew very well after his participation in protest rallies. My son saw detention of my brother and tried to help him; finally he was also arrested. If the police arrests people for such a slight incidents, everybody should be in prison then! By the way, we have witnessed serious quarrels of MPs during sessions in the parliament.”