„პოლიციის შესახებ“ კანონში ცვლილების პროექტი, მთავრობის ინიციატივით, პარლამენტში გასულ კვირას შევიდა. კანონპროექტის განმარტებით ბარათში ნათქვამია, რომ იგი მიზნად ისახავს „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის დახვეწას, შესაბამის კორექტირებას და პოლიციის სისტემის შემდგომი განვითარების ხელშეწყობას.
კანონპროექტი რამდენიმე ცვილილებას ითვალისწინებს. თუმცა საზოგადოების განსაკუთრებული ყურადღება კანონპროექტის მე-9 მუხლის პირველი პუნქტის „ნ“ ქვეპუნქტმა მიიპყრო. ახალი რედაქციით, პოლიციას რეიდის დროს პირის და სატრანსპორტო საშუალების შემოწმების უფლებაც ექნება - თუკი პარლამენტმა კანონპროექტი დაამტკიცა.
კანონპროექტის თანახმად, პოლიციას უფლება აქვს, „საგანგებო და საომარი  მდგომარეობის პირობებში; აგრეთვე - დამნაშავეთა და სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით, დასახლებულ პუნქტებში, საავტომობილო გზებზე და ტერიტორიულ წყლებში მოაწყოს რეიდები; რეიდის დროს პოლიციას უფლება აქვს, კანონით დადგენილი წესით გააჩეროს და შეამოწმოს პირი და სატრანსპორტო საშუალება (გარდა დიპლომატიური და საკონსულო წარმომადგენლობების, საერთაშორისო ორგანიზაციების და სპეცილაური ტრანსპორტისა, რითაც სარგებლობენ დიპლომატიური ხელშეუხებლობის მქონე პირები.)“.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის საკონსტიტუციო სამართალწარმოების იურისტი გიორგი გოცირიძე ამბობს, რომ აღნიშნულ მუხლში გადმოტანილია ის წინადადებები, რაც დღეს მოქმედ კანონშიცაა. თუმცა, მასში ჩამატებულია სიტყვა „შემოწმება“. აზრთა სხვადასხვაობა  სწორედ აღნიშნული ტერმინის განმარტებას მოჰყვა.
„რას ნიშნავს „შემოწმება“ ამ კონკრეტულ შემთხვევაში? საქმე ისაა, რომ სიტყვა „შემოწმება“ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსშიც გვხვდება, მაგრამ არა იმ კონტექსტში, რაც პოლიციის შესახებ კანონშია მოცემული. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მიხედვით, „შემოწმება“ ნიშნავს პირის შემოწმებას ნარკოტიკის მოხმარების ფაქტთან დაკავშირებით ან სიმთვრალის დადგენასთან დაკავშირებით. ამავე კოდექსში გვხვდება ტერმინი „გასინჯვა“, ანუ პირის როგორც ზედაპირული დათვალიერება, ასევე ნივთების შემოწმება. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ სიტყვა „შემოწმებაში“ იგულისხმება ის, რასაც კოდექსი გასინჯვას უწოდებს. ტერმინოლოგიური თვალსაზრისით, რეალურად არანაირი საკანონმდებლო ზღვარი არ არის ჩხრეკასა და შემოწმებას შორის“, - აცხადებს გიორგი გოცირიძე.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში აცხადებენ, რომ კანონპროექტის ეს პუნქტი უხეშად არღვევს ადამიანის უფლებებს, ვინაიდან იგი პოლიციას ნებისმიერი ადამიანის შემოწმების სრულ თავისუფლებას აძლევს.
ფაქტობრივად, არსებობს საფრთხე, რომ ამ კანონის მიღების შემდეგ საპატრულო პოლიციას ავტომანქანების ჩხრეკის უფლება მიენიჭება, რითაც არც თუ შორეულ  წარსულში საბჭოთა საგზაო მილიცია - ე. წ. „გაი“ სარგებლობდა. შევარდნაძის მმართველობის წლებში საბჭოთა მილიციის „ტრადიციებს“ კორუმპირებული პოლიცია აგრძელებდა. ავტომანქანების ჩხრეკის დროს ნარკოტიკის, იარაღის ჩადება და სხვა პროვოკაციული მეთოდები ხშირად იყო გამოყენებული როგორც პოლიტიკური ოპონენტების დისკრედიტაციისთვის, ისე რიგითი მოქალაქეების დასაკავებლად, რის შემდეგაც მათ თანხებს სძალავდნენ. „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ საპატრულო პოლიციას ავტომანქანების ჩხრეკის უფლება კანონის ძალით ჩამოერთვა, რითაც წერტილი დაესვა პოლიციის უკანონო ძალადობას საავტომობილო გზებზე.
„სამწუხაროდ, პარლამენტში შეტანილი კანონპოექტი ეჭვის არანაირ სტანდარტს არ ადგენს, რომ ესა თუ ის პიროვნება დამნაშავეობასთან ან სამართალდარღვევასთანაა კავშირში. დასაბუთებული ეჭვის გარეშე მოქალაქის შემოწმება გაუმართლებლად მიგვაჩნია. ჩვენ პარლამენტს ვთავაზობთ წინადადებას , რომ პირველ რიგში, დაკონკრეტდეს ეჭვის სტანდარტი, ანუ უნდა მოხდეს იმ პირებისა და სატრანსპორტო საშუალებების შემოწმება, რომლის მიმართაც პოლიციას ეჭვი გაუჩნდება და მეორე,  შემოწმება უნდა ხდებოდეს მხოლოდ ვიზუალური დათვალიერებით, რათა ის ჩხრეკაში არ გადაიზარდოს“, - აცხადებს საიას იურისტი.

Is “SAI” Coming Back?
Draft-amendments to the Law on Police were submitted to the parliament last week by the initiative of the government. Explanatory letter of the draft-amendments states it aims to make the Law on Police more refined, to correct the law and to support the police system in future.
The draft-amendments envisage several changes in the law. However, Article 9, Subparagraph “m” of the draft-law attracted public interest most of all. According to the new edition, during the raid policemen will have right to examine the person and transport means too – of course if the parliament adopts the draft law.
According to the draft-law, police has right “to organize raids in residential areas, on roads and territorial waters in the case of emergency situation and military operations; in order to detain criminals and offenders; during the raid the police have right to stop and examine a person and transport mean (except vehicles of diplomatic corps and consulate, international organizations and special cars for people with diplomatic immunity).”
Lawyer for the Young Lawyers Association Giorgi Gotsiridze, specialist of the constitutional law, stated the article envisages those suggestions which are working in the current law too. However, the word “examination” was added to the article. Controversial opinions resulted from the definition of this term.
“What does the “examination” mean in this particular case? The point is that “examination” is mentioned in the Administrative Code too but it does not mean the same as the Law on Police. According to the Administrative Code, the “examination” means examination of a person in order to detect whether the detainee is under influence of narcotic substance or alcohol. Search of a person is also mentioned in the same code that means superficial examination of a person and his properties. We think, examination means what the Code means under search. In the view of terminology there is no lawful limit between examination and search,” said Giorgi Gotsiridze.
Representatives of the Young Lawyers Association state the new subparagraph of the draft-law blatantly violates human rights because it gives authority to police to examine everybody.
In fact, there is threat that after the law is adopted, the patrol police will have right to search cars like soviet State Auto Inspection acted in the past. During Shevardnadze’s government corruptive police continued the traditions of the soviet militia. During the search militamen planted drugs, weapons in the cars and used other provocative methods against political opponents and ordinary citizens. Afterwards, they extorted money from the detainees. After Rose Revolution patrol police did not have right to search cars and it put an end to illegal violence on roads.
“Unfortunately, the draft-law does not estimate any standards of doubt based on which a person is suspected in crime or other offence. Without grounded doubt a person shall not be examined. We suggest the parliament to estimate the standard of doubt, or that means the police will have right to examine only those cars and people about whom they will have doubts. And our second suggestion is that police shall examine a person or a vehicle superficially in order not to turn the examination into a search,” said the lawyer for the GYLA.