ევროსაბჭოს კომისარი გაუჩინარებული ოსების კვალს დაადგა
სამხრეთ ოსეთის საინფორმაციო საშუალებებმა თითქმის დეტალურად აღწერეს ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარ თომას ჰამარბერგის ვიზიტი ცხინვალის რეგიონში. მათ შორის - სეპარატისტების ლიდერ ედუარდ კოკოითს შორის გამართული მოლაპარაკება... ცხინვალის მედია, უმეტესწილად, პირველ წყაროებზე დაყრდნობით აღწერს დეტალებს.
პირველი კითხვა, რომელიც 30 ნოემბერს თომას ჰამერბერგს ცხინვალში დაუსვეს,  ქართული ტელევიზიების მიერ გავრცელებული ინფორმაცია იყო, თითქოს იგი ბლოკ-საგუშაგოზე არ შეუშვეს. თომას ჰამარბერგმა ოს ჟურნალისტებს განუცხადა: „ბლოკ-საგუშაგოსთან მხარეები შევთანხმდით დღის წესრიგზე. შემდეგ დავბრუნდი და როგორც ხედავთ, მე თქვენთან ვარ. არავის შევუჩერებივარ“.
ევროკომისარს ცხინვალში ვიზიტის პირველივე დღეს ალანიის ეპისკოპოსი გიორგი შეხვდა. ეპისკოპოსმა ჰამარბერგს უთხრა, რომ იგი ხშირად ხვდება ქართველების კონტროლირებად ტერიტორიაზე გაუჩინარებული ოსი ადამიანების მშობლებს, რომლებიც დღეისათვის უგზო-უკვლოდ დაკარგულებად ითვლებიან. ეპისკოპოსმა  ევროსაბჭოს უმაღლეს კომისარს განუცხადა, რომ მათი ინფორმაციით, ოსები დაკავებულები არიან და ქართულ ციხეებში იმყოფებიან. ალანიის ეპისკოპოსს, ასევე, სურდა, ამ საკითხის ირგვლივ თომას ჰამარბერგის აზრი გაეგო.
ოსური ბეჭდური მედიის ცნობით, ჰამარბერგმა აღნიშნულის თაობაზე პირველად შეიტყო და ეპისკოპოსს შესაბამისი ახსნაც მისცა: „მოგეხსენებათ, მე ვმუშაობ სტრასბურგში და საკმაოდ შორს ვარ. ამიტომ ის ინფორმაცია, რომელიც მასმედიით ვრცელდება, ხშირად არ ასახავს რეალობას. მე ვცდილობ, რეალური ინფორმაცია მივიღო და ამიტომ ჩამოვედი აქ. ჩემთვის ნათელია, რომ გვაქვს ორი ვალდებულება. პირველი - უნდა შევამციროთ კონფლიქტური გამოწვევები და მეორე - დავიცვათ ადამიანების უფლებები. მადლობელი ვარ, რომ რაღაცნაირად „ყინული დაიძრა“ და შევძლებთ ბევრი დაპატიმრებული ადამიანის განთავისუფლებას. პირადად მე და ჩვენი ოფისი დაინტერესებულები ვართ ამ ხალხის დახმარებით. პოლიტიკური კუთხით კი ჩვენ აბსოლუტურად თავისუფლები ვართ“.
ეპისკოპოსმა გიორგიმ იმედი გამოთქვა, რომ ადამიანების წინაშე ჩადენილი დანაშაულების გამო დამნაშავეები დაისჯებიან. „ჩვენ გვსურს, დაპატიმრებული ადამიანები და მძევლები სწრაფად და უმტკივნეულოდ განთავისუფლდნენ“, - თქვა ალანიის ეპისკოპოსმა.
ეპისკოპოსთან შეხვედრისას თომას ჰამარბერგმა პირველად შეიტყო ინფორმაცია, რომ გაუჩინარებული ოსები შეიძლება, ცოცხლებიც აღარ არიან. ჰამარბერგმა ეს ინფორმაცია გაუჩინარებული ადამიანების მშობლებისგანაც მოისმინა.
ჰამარბერგის კომენტარი მინაშვილის განცხადებაზე
ამის შემდეგ თომას ჰამერბერგი ედუარდ კოკოითს შეხვდა. კოკოითთან შეხვედრის დროს ჰამარბერგმა ქართველი პარლამენტარის აკაკი მინაშვილის განცხადებას მიაქცია ყურადღება. აკაკი მინაშვილი თომას ჰამარბერგს უმოქმედობაში და რუსეთის მიმართ ლოიალურობაში ადანაშაულებდა.
„ჩემი მისამართით კრიტიკა, ეს იყო რეაქცია ჩვენი მიუკერძოებელი მუშაობისა და წესიერების მიმართ. მე ორივე მხარის ოჯახების დახმარებით ვარ დაინტერესებული“, - თქვა ჰამარბერგმა.
ოსური მედიის ცნობით, თომას ჰამარბერგმა კოკოითს ტყვეების და მძევლების პირდაპირი გაცვლა-გამოცვლის საკითხზე საუბარი შესთავაზა. ეს წინადადება ედუარდ კოკოითს არ მოსწონებია და უთქვამს: ,,ეს მეთოდი, რომელსაც თქვენ და ქართული მხარე იყენებთ, არაცივილურია და მიეკუთვნება შუასაუკუნეების მეთოდებს. ჩვენ ვართ თანამედროვე და ცივილური ხალხი. როცა საუბარი ეხება ხალხს, და განსაკუთრებით ბავშვებს, არ არის აუცილებელი პიარს და ფარსს მივმართოთ. თუკი ევროსტრუქტურებს ქართველი ბავშვების ბედი აწუხებს, მე მინდა, ვიცოდე იმ ოსი ბავშვების ბედის შესახებ, რომელთა შესახებ ჩვენთვის არაფერია ცნობილი“.
ვიზიტის დროს თომას ჰამარბერგი „სამხრეთ ოსეთში რუსეთის სრულუფლებიან ელჩთანაც“ აწარმოებდა მოლაპარაკებას.
30 ნოემბრის გვიან საღამოს კოკოითმა ჰამარბერგი კვლავ მიიღო. შეხვედრიდან გამოსულმა ევროკომისარმა ადგილობრივ მედიას განუცხადა: „ყველა შეხვედრა ჩემთვის სასარგებლო იყო. მას შემდეგ, რაც გავესაუბრე დაკარგული და გაუჩინარებულ ოსი ეროვნების ოჯახებს და ახლობლებს, უკეთ და სრულად გავერკვიე სიტუაციაში“.
ჰამარბერგმა კოკოითს ჩიხიდან გამოსასვლელად ორი ვარიანტი შესთავაზა. პირველი ეს ეხებოდა ცხინვალის ციხეში მყოფ ვინმე არჩვაძეს, რომელიც კოკოითს უნდა გაეთავისუფლებინა, მიუხედავად იმისა, რომ არჩვაძის საკითხი ტირძნისელი მოზარდების საქმეს არ ეხება. მეორე - ეს იყო იგივე კეთილი ჟესტის გამოსახატად ტირძნისელებიდან უშუალოდ ორი ყველაზე ახალგაზრდა მოზარდი გაეთავისუფლებინა. ედუარდ კოკოითმა შეთავაზებული წინადადებებიდან, როგორც ჩანს, მეორე მოიწონა და თქვა, რომ ბავშვების სასამართლო პროცესი ჯერ არ იყო გამართული და მას 2 დეკემბრისთვის ჩანიშნავდნენ.
პავლე ტეხოვი: „სასამართლო 5 წუთში ჩაატარეს, თარჯიმანიც არ მყავდა“
30 ნოემბერს გვიან ჰამარბერგი თბილისში დაბრუნდა იმ პირობით, რომ 2 დეკემბერს იგი ცხინვალს კვლავ ეწვეოდა და სასამართლო პროცესს დაესწრებოდა.
მართლაც, 2 დეკემბრის დილას თომას ჰამარბერგი ადმინისტრაციულ საზღვარზე ხუთი ოსი მოქალაქის თანხლებით მივიდა. დილის 9 საათზე ბლოკ-საგუშაგოსთან ერთმანეთის პირისპირ დადგნენ როგორც ტირძნისელი ბავშვების მშობლები და ახლობლები, ასევე ცხინვალელი მოქალაქეების მშობლები და ახლობლები. ცხინვალის მხარეს მყოფმა ადამიანებმა დაინახეს, რომ მათკენ რამდენიმე თვის წინ დაკარგული პავლე და იაკობ ტეხოვები, ვადიმ ელოევი, იბრაგიმ ლალიევი და ლავრენტი კაზიევი მოდიოდნენ. როგორც კი ისინი ცხინვალის და რუსული მხარის საგუშაგოზე გადმოვიდნენ, მაშინვე გაისმა ოსი ჟურნალისტის ხმა: „სალამ, იბრაგიმ!!!“  ოსური რადიოს ცნობით, დაკარგული ადამიანების და მათი მშობლების შეხვედრა საკმაოდ ამაღელვებელი იყო. „ყველა ტიროდაო“, - გადმოსცემს „ოსრადიო“.
ოსურ პრესასთან ინტერვიუში კონფლიქტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი აცხადებს, რომ ეს 5 ადამიანი ქართულ მხარეს რამდენიმე თვის წინ ჰყავდა დაკავებული. არა და შინაგან საქმეთა მინისტრის წარმომადგენელი შოთა უტიაშვილი გამუდმებით აცხადებდა, რომ ქართულ მხარეს არც ერთი ოსი ადამიანი ჰყავს დაკავებული.
„4 აგვისტოს ეს ოსი ეროვნების ადამიანები ოფიციალურად გაათავისუფლეს. თუმცა არ გადაუციათ ოსური მხარისათვის. პირიქით, ერთ-ერთ სახლში ჰყავდათ გამოკეტილი. მათ მიმართ განხორციელებული ქმედება საკმაოდ უკანონო იყო და შესაბამისად, ოსური მხარის მიერ გამოჩენილი ყურადღება საკმაოდ ბუნებრივია“, - განაცხადა პაატა ზაქარეიშვილმა მათთან საუბარში.
პავლე ტეხოვი იხსნებს იმ ფაქტს, თუ როდის და როგორ დაიჭირეს ქართველმა სამართალდამცავებმა იგი: „მე დამაკავეს დისევთან ახლოს. ბრალი დამდეს, თითქოს ხელყუმბარას ვინახავდი. სასამართლოზე თარჯიმანიც კი არ მყავდა. პროცესი სულ 5 წუთში ჩაატარეს“, - თქვა პავლე ტეხოვმა.
ჰამარბერგის დაპირება
2 დეკემბერს 11:00 საათზე ცხინვალში ტირძნისიდან გატაცებული მოზარდების სასამართლო პროცესი ჩაინიშნა. პროცესი პირველ საათზე დაიწყო და 16:00 საათამდე გაგრძელდა. თომას ჰამარბერგი თბილისში მხოლოდ ორი მოზარდით დაბრუნდა. მას ცხინვალში დაჰპირდნენ, რომ დანარჩენ ორს ათ დღეში გაათავისუფლებდნენ.
ცხინვალის ინფორმაციის და ბეჭდვის კომიტეტი ყურადღებას დანარჩენ სამ ოს ახალგაზრდაზე აკეთებს. კომიტეტის ცნობით, თომას ჰამარბერგი ცხინვალში ასევე ცალკე სამი დაკარგული ახალგაზრდის მშობლებს შეხვდა. ოსი ახალგაზრდები ჯერ კიდევ 2008 წლის 13 ოქტომბერს დაკარგულან. ესენი არიან: 17 წლის ალან ხაჩიროვი; 20 წლის ალან ხუგაევი და 26 წლის სოლთან ფილიევი. ისინი 2008 წლის 13 ოქტომბერს ხელჩუას გზაზე დააკავეს ქართველებმა - ირწმუნება ოსური მედია.  უფრო მეტიც, დაკარგულების ახლობლებმა ის ვიდეო-მასალა გადასცეს თომას ჰამარბერგს, სადაც ჩანს, რომ ეს ადამიანები გაურკვეველი ტიპის ადამიანებმა გააჩერეს და დაკითხვას უწყობდნენ.
თომას ჰამარბერგმა დაკარგულების ახლობლებს უთხრა, რომ გორის პროკურორთან პირადად შეახვედრებდა, რა თქმა უნდა - საერთაშორისო დამკვირვებლების მეშვეობით. თუმცა, დაკარგული ახალგაზრდების ახლობლებმა ევროსაბჭოს დამკვირვებლებს უნდობლობა გამოუცხადეს: „ჩვენ შევხვდით მათ. გადავეცით ყველანაირი ინფორმაცია, მაგრამ ამას არავითარი შედეგი არ მოჰყოლია“.
ალან ხაჩიროვის დედამ ნაირა ფილიევამ თქვა, რომ მას აცნობეს მისი შვილის გორში ყოფნის ამბავი. თუმცა ინფორმაციის წყარო არ დაასახელა მისი უსაფრთხოების დაცვის მიზნით. თომას ჰამარბერგი დაპირდა, რომ თუკი გასულ წელს დაკარგული ახალგაზრდები გარდაცვლილები არიან, ოსურ ოჯახებს ცხედრების მოძებნაში და გადასვენებაში მაინც დაეხმარება.

Commissionaire of the CoE Discovered Disappeared Ossetian People
News sources from the South Ossetian de-facto government described the visit of the Human Rights Commissionaire of the CoE Thomas Hammarberg to Tskhinvali in details. Among them the negotiation with the leader of the separatist government Eduard Kokoity… Tskhinvali media sources described the visit details based on initial sources.
In Tskhinvali on November 30, Thomas Hammarberg had first to answer questions about the information spread by Georgian media sources that the commissionaire was not allowed through the checkpoint. Thomas Hammarberg reported to Ossetian journalists that “at the checkpoint the parties agreed on the schedule of the day. Later I returned and as you see I am here. Nobody has delayed me.”
European Commissionaire met episcope of Alania Giorgi on the very first day of his visit. The Episcope told Hammarberg that he often meets parents of Ossetian people who disappeared on the territory controlled by Georgian side. They are still considered to be missed. The Episcope told the commissionaire that according to his information, the Ossetian people have been arrested and are in Georgian detention setting. The Episcope of Alania also wanted to hear the opinion of Hammarberg about this issue.
According to the Ossetian printed media, Hammarberg learned about this issue from the episcope for the first time and his explanation was consequent. “You know, I work in Strasbourg and I am quite far from here. Furthermore, the information spread by media does not always expose the reality. I try to get real information and have arrived here for this purpose. It is clear for me that we have two obligations; one – to decrease challenges of the conflict and second – protect human rights. I am grateful that the “ice has started to melt” and we will do our best to release detainees. Personally I and our office are eager to assist these people. We are completely free from political influence.”
The Episcope Giorgi expressed hope that people responsible for this crime will be punished. “We want arrested people and hostages to be released promptly and without any complications,” said the Episcope.
Thomas Hammarberg first heard from the Episcope that missing Ossetian people might have already been killed. The parents of the missing people reported this fact to Hammerberg.
Hammarberg’s Comment on Minashvili’s Statement
After having spoken with the episcope, Thomas Hammarberg met Eduard Kokoiti. During the meeting Hammarberg mentioned the statement of the Georgian MP Akaki Minashvili who blamed him in inactivity and loyalty towards Russia.
“I was criticized because of my unbiased activities and honesty. I am eager to support the families from both sides,” said Hammarberg.
According to Ossetian media, Thomas Hammarberg offered Kokoity to negotiate a direct exchange of hostages and captives. Eduard Kokoity did not like this idea and said: “This method, used by you and Georgian side is not a civilized one and was common in the medieval centuries. We are modern and civilized people. When we speak about people and particularly about children, it is not necessary to start a PR Campaign. If European structures are concerned about these Georgian children, I am concerned about the fate of Ossetian children about whom we do not have any information.”
During the visit Thomas Hammarberg led negotiations with the plenipotentiary ambassador of Russia to South Ossetia.
Late at night of November 30 Kokoity met Hammarberg once more. After that, the European Commissionaire reported to the local media that every meeting was fruitful for him. “Every meeting was fruitful for me. After I spoke with family members and relatives of missing ethnic Ossetians, I got a better understanding of the situation.”
Hammarberg offered Kokoity two ways out of the deadlock. The first one was about a certain Archvadze, who was in Tskhinvali prison and Kokoity should release him though his detention has nothing to do with the detention of the children from Tirdznisi. The second suggestion was to release the two youngest children among 4 detainees as a sign of good will from Tskhinvali authority. Eduard Kokoity apparently, liked only the second suggestion and said the trial of the children did not yet took place and that it would be earmarked for December 2.
Pavle Tekhov: “They held the trial in 5 minutes; I had no interpreter”
Thomas Hammarberg went back to Tbilisi on condition that he would visit Tskhinvali District again and attend the trial on December 2.
Indeed, Thomas Hammarberg went to the administrative border with five Ossetian citizens in the morning, on December 2. At 9:00 am, parents and relatives of Tirdznisi village children were standing in front of the parents and children of citizens of Tskhinvali near the block-post. The people who were on the territory of Tskhinvali saw that Pavle and Iakob Tekhovs, Vadim Eloev, Ibragim Laliev and Lavrenti Kaziev, who were missing several months ago, were coming. As soon as, they crossed the border, they heard the voice of journalist:”Hello Ibrahim!!!” According to the Ossetian radio, the meeting of the missing children and their parents was too exciting. “Everyone was crying”, states Ossetian Radio.
Paata Zakareishivli, the expert of conflicts states in the interview with Ossetian press, that the Georgian side detained these 5 men several months ago. But Shota Utiashvili, the representative of the ministry of Internal Affairs stated constantly that Georgian side did not detain any Ossetian man.
“These people were released officially on August 4.Though the MIA did not take them to the Ossetian side; on the contrary they locked them in one of house. Their action was illegal too and accordingly the attention of Ossetian side is natural,” stated Paata Zakareishvili.
Pavle Tekhov remembers when and how the Georgian law enforcement officers detained him:”They arrested me near the village of Disev. I was accused of storing bombs. They held the trial in 5 minutes”, said Pavle Tekhov.
The Promise of Thomas Hammarberg
Tskhinvali News Committee pays more attention to another three Ossetians juveniles. Thomas Hammarberg met their parents. Ossetian young men disappeared on October 13, 2008.These are: 17-year-old Alan Khachirov; 20-year-old Alan Khugaev and 26-year-old Soltan Piliev. Georgian side detained them on the way of Khelchua on October 13, 2008- states Ossetian Media. Furthermore, the relatives of this people gave some video materials to Thomas Hammarberg, which shows that people stopped and started to interrogate them.
Thomas Hammarberg said to the relatives of missing people, that he would introduce them to the chief prosecutor of Gori, of course, with the help of International Observers. Though, they do not rely on commissionaires of the council of Europe: “We met them. We gave them all kinds of information, but in vain”.
Naira Pilieva, the mother of Alan Khachirov stated that she was informed that her son was in Gori, but she did not name the source to protect her security. Thomas Hammarberg promised that if the people who were missing last year, are dead, he would help their families to look for the deceased and transfer them.