ჟურნალისტი ზვიად ხუჯაძე საქმის გამოძიებას ამაოდ ითხოვს
10 დეკემბერს მსოფლიო ადამიანის უფლებათა დღეს აღნიშნავს. 1948 წლის 10 დეკემბერს გაერომ მიიღო ადამიანის უფლებათა დეკლარაცია, როგორც  საყრდენი ბურჯი ჩაგვრისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ. დეკლარაცია წარმოადგენს პირველ საერთაშორისო აღიარებას, რომ ადამიანის უფლებები და ძირითადი თავისუფლებები ხელმისაწვდომია ყველგან, ყველასთვის. ზუსტად 61 წლის შემდეგ, ქვეყანაში, რომელსაც დემოკრატიულობაზე აქვს პრეტენზია და აღნიშნულ თარიღს მთელ რიგ ღონისძიებებს უძღვნის, ჟურნალისტებს ფიზიკურად უსწორდებიან.
ზვიად ხუჯაძე რადიო „ძველი ქალაქის“ ჟურნალისტია. იგი დღემდე უშედეგოდ ითხოვს საქმის გამოძიებას, რომელიც ქუთაისის მერიის კულტურის სამსახურის უფროსის, გიზო თავაძის მხრიდან მასზე ფიზიკურ ანგარიშსწორებას უკავშირდება. ადგილობრივი ჩინოვნიკის „განაწყენება“ რადიოს პირდაპირ ეთერში შემოსული მსმენელის ზარმა გამოიწვია. კონფლიქტი, რომელიც რადიოგადაცემაში დაიწყო, მოგვიანებით წყალტუბოს გზატკეცილზე, ჟურნალისტის ფიზიკური შეურაცხყოფით დასრულდა. პატრულის მიერ აღიძრა საქმე, რომელიც თითქმის ექვსი თვეა, არ დასრულებულა. ჟურნალისტი მომხდარზე სამართალდამცველთა რეაგირებას მოითხოვს.
„ვინაიდან კონფლიქტი ქუთაისში დაიწყო, საქმე წყალტუბოს საგამოძიებოდან ქუთაისის პროკურატურას გადაეცა, საიდანაც რაიმენაირი პასუხი მე ამ დრომდე არ მიმიღია. არაერთხელ მივმართე როგორც ქალაქის, ისე მხარის და იქამდე, გენერალურ პროკურატურასაც, მაგრამ - ამაოდ. საქმე დღემდე არც დახურულია და არც წინაა წასული. ფაქტია, დღეს ამ საქმეზე არანაირი გამოძიება არ მიმდინარეობს“, - ამბობს ჟურნალისტი ზვიად ხუჯაძე.
ჟურნალისტმა არაერთი განცხადება გაავრცელა  და სამართალდამცავ ორგანოებს რეაგირებისკენ მოუწოდა. ჯერ ზეპირი, ხოლო მოგვიანებით წერილობითი მიმართვის შემდეგ, გენერალურმა პროკურატურამ საქმეზე რეაგირება სამხარეო, ხოლო ამ უკანასკნელმა ქალაქის პროკურატურას დაავალა, თუმცა - უშედეგოდ.
„ყოფილმა სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა კარგი მაგალითი მოიყვანა, როცა ლევან ყუბანეიშვილის ფაქტი ახსენა. ყველას ახსოვს, როგორ დამთავრდა ამბავი, რომელიც ყუბანეიშვილის მიმართ გაგზავნილ ელექტრონული მუქარის წერილს მოჰყვა. პირს 6-თვიანი პატიმრობა მიუსაჯეს, რადგან ფაქტი ტელევიზიის დირექტორზე ზეწოლით დაკვალიფიცირდა. მე ამ კაცმა მანქანაში ჩამსვა, ქალაქიდან გამიყვანა, შეურაცხყოფა მომაყენა და თურმე, ეს საკმარისი არ არის საქმის აღძვრისათვის“, - ამბობს ჟურნალისტი.
იურისტთა განმარტებით,  ფაქტი იმთავითვე თავისუფლების უკანონო აღკვეთაზე მეტყველებს, რაც საკმარისი მიზეზია საქმე აღძვრისათვის.
„ექვსი თვეა, გამოძიება დაწყებულია და დაზარალებულს დღემდე არანაირი ინფორმაცია არა აქვს, რა სტადიაზეა მოკვლევა: რა დასკვნა გამოიტანა ექსპერტიზამ, ჰქონდა თუ არა დანაშაულის ფაქტს ადგილი და ა. შ. ფაქტია, რადგან თანამდებობის პირთან გვაქვს საქმე, გამოძიება თავს იკავებს რიგი ქმედებებისგან და ადგილი აქვს მიკერძოებას. სხვას რას უნდა მივაწეროთ, რომ ამ დრომდე ეჭვმიტანილადაც კი, არავინაა ცნობილი?! აქ ერთი რამეა გასათვალისწინებელი: არანაირი ექსპერტიზა საქმეზე არ ჩატარებულა. ცემის კვალი, ბუნებრივია, აღარ არსებობს. არ არსებობს, აგრეთვე, არანაირი დასკვნა და ა.შ. ასე რომ, საკმარისი მიზეზია იმისთვის, რომ საქმე შეწყდეს. გამორიცხული არ არის, ერთ მშვენიერ დღეს საქმე საერთოდ დაიხუროს“, - ამბობს იურისტი ნანა ჩაფიძე.
თანამდებობის პირის მიერ ჟურნალისტზე ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტი, შესაძლოა, მალე სასამართლოს განხილვის საგანი გახდეს. ზვიად ხუჯაძე ამბობს, რომ პროკურატურის პასუხს კიდევ რამდენიმე დღე დაელოდება.

On December 10 the world celebrates International Day of Human Rights. On December 10, 1948 the UN adopted Human Rights Declaration as a basic document to fight against oppression and discrimination. The Declaration is the first international announcement that human rights and basic freedoms are available everywhere and for everybody. Exactly 61 years later, journalists are physically assaulted in the country which claims to be a democratic one and organizes plenty of events on this day.
Zviad Khujadze is a journalist for Radio “Old City”. He has been requesting investigation of his physical assault by Gizo Tavadze, head of Culture Department of Kutaisi City Hall. Local official got annoyed by the call to the live radio-program. The conflict which started in the radio-program later ended with physical assault of the journalist on Tskaltubo motorway. Patrol police started investigation but it has not finished for 6 months already. The journalist requests law enforcement bodies to react on the incident.
“Since the conflict started in Kutaisi, the Kutaisi prosecutor’s office was put in charge of the investigation; however the prosecutor’s office has not replied to my questions yet. I applied to the regional prosecutor’s office and prosecutor general’s office too but in vain. The case has not been finished yet and nothing is done. It is fact that investigation is not going on,” said journalist Zviad Khujadze.
Journalist has spread statement several times and called upon law enforcement bodies to react on the fact. After oral and written petitions, prosecutor general’s office ordered regional prosecutor’s office and the latter ordered Kutaisi prosecutor’s office to investigate the fact; however, all was in vain.
“Former Public Defender Sozar Subari mentioned a good example, when he mentioned the fact of Levan Kubaneishvili. Everybody remembers how the incident in regard with Kubaneishvili ended when he received a letter of threatening on the email. The author of the letter was sentenced to 6-month imprisonment because the fact was declared to be oppression on the director of TV-company. This person made me sit into the car, drove me out of the city, physically assaulted me and it is not enough to start investigation on the fact,” said the journalist.
Lawyers clarify that the fact exposes illegal restriction of freedom of a person and it is enough ground to launch investigation.
“The investigation was launched 6 months ago but the victim has no information about it; he does not know what the conclusion of the expertise was; whether the crime really occurred, etc. It is fact that since the offender is a public official, investigation refrains from activities and they act partially. We cannot explain their behavior otherwise. The investigation does not have a suspect too. There is one more issue to be considered: no expertise was carried out on the incident. Of course, the journalist does not have injuries on the body. So there is no conclusion on physical assault. It is enough ground to drop investigation. We do not exclude possibility that the case will be closed at all,” said lawyer Nana Chapidze.
The physical assault of the journalist by public official might be discussed at the court soon. Zviad Khujadze said he will wait for the reply from the prosecutor for several days