საზოგადოებაში დამოუკიდებელი, ხარისხიანი მედიის მოლოდინი ძალიან დიდია, ამჟამინდელი მედია-სივრცის შეფასება კი - დაბალი
10 დეკემბერს ევროკავშირის წარმომადგენლობამ საქართველოში მედიის კვლევის შედეგები გამოაქვეყნა. კვლევის შედეგებით, მიუხედავად იმისა, რომ „პრესის თავისუფლების ინდექსის“ თანახმად, საქართველოს რეგიონში საუკეთესო მაჩვენებელი აქვს, ამ სფეროში ჯერ კიდევ უამრავი პრობლემაა გადასაჭრელი.
როგორც პრეზენტაციაზე კავკასიის კვლევითი რესურს-ცენტრის დირექტორმა კობა თურმანიძემ აღნიშნა, ინფორმაციის მიღების ძირითად წყაროდ საქართველოში კვლავ ტელევიზია რჩება. ამასთან, მომხმარებლები აცნობიერებენ, რომ სატელევიზიო ახალი ამბები პოტენციურად მიკერძოებულია, გამოსავალი კი, მათი აზრით, სხვადასხვა არხის ყურება და განსხვავებული პოზიციების შეჯერებაა. თუმცა, დედაქალაქის ფარგლებს გარეთ გაცილებით რთულია იმ ტელეარხების ყურება, რომელთაც ცენტრალური ტელევიზიებისგან განსხვავებული სარედაქციო პოლიტიკა აქვთ.
კვლევის შედეგების მიხედვით, ქართველების უმრავლესობა სახელმწიფოს მხრიდან ყოველგვარ ცენზურას ეწინააღმდეგება და საზოგადოებაში უფრო პროფესიული, მიუკერძოებელი და დამოუკიდებელი მედიასივრცის დამკვიდრების სურვილი არსებობს. ამასთან, მოქალაქეთა აზრით, მედიაში ყველაზე ინტენსიურად პოლიტიკური ამბები შუქდება, ხალხს კი სურს, უფრო მეტი ყურადღება დაეთმოს სოციალურ, ადამიანის უფლებათა და სიტყვის თავისუფლების საკითხებს.
არხებს შორის ყველაზე პოპულარული „რუსთავი 2“-ია, რომელიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით მაუწყებლობს. თუმცა, მოსახლეობის დამოკიდებულება ამ არხისადმი არაერთგვაროვანია. კერძოდ, მიუხედავად იმისა, რომ რესპონდენტთა 59% ნაწილობრივ ენდობა „რუსთავი 2“-ის ახალ ამბებს, ამავდროულად, გამოკითხულთა 51% თვლის, რომ იგი მთავრობის ინტერესებს გამოხატავს. „რუსთავი 2“ არ გვთავაზობს ობიექტურ ინფორმაციას, მაგრამ ოპერატიულია“, - ასეთია მაყურებლების განწყობა.
რაც შეეხება ჟურნალისტების დახასიათებას, როგორც კვლევამ აჩვენა, მაყურებლები ყველაზე მეტად მათ ჭკუას (59%), გამბედაობას (34%), სწორი კითხვების დასმის (19%) და ფაქტების გასაგებად გადმოცემის (18%) უნარს აფასებენ. ცუდი მეტყველება და პროვოკაციული ქცევა მიჩნეულა ორ ყველაზე არაპოპულარულ თვისებად ჟურნალისტებისათვის.
გამოკითხულთა 49%-ს მიაჩნია, რომ ჟურნალისტები მთავრობის ინტერესებს ემსახურებიან. კერძოდ, კვლევამ აჩვენა, რომ მთავრობისა (83%) და მედიის მფლობელების (79%) ინტერესები უფრო მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს ტელეჟურნალისტების მიერ რეპორტაჟების მომზადებაზე, ვიდრე მათი საკუთარი შეხედულებები (49%). ამასთან, რესპონდენტთა აზრით, ხარისხიანი ჟურნალისტიკის განვითარებას ხელს უშლის მდგრადი დამოუკიდებელი ჟურნალისტიკის სუსტი ინსტიტუციური ბაზა. მეორე საკითხია, რომ ჟურნალისტებს არა აქვთ თავისუფალი სიტყვის ბაზა, ვინაიდან არ არსებობს ნეიტრალური მედია.
რესპონდენტები დიდ ინტერესს გამოხატავენ  საგამოძიებო ჟურნალისტიკისადმი. რესპონდენტების 75%-ზე მეტის აზრით, ჟურნალისტებმა ჯანდაცვის, სასამართლოს, არჩევნების, სიტყვის თავისუფლების დაცვისა და პოლიტიკოსებსა და ეკლესიას შორის არსებული ურთიერთობის გამოძიება უნდა აწარმოონ.
საბოლოო დასკვნა, რომელიც ევროკავშირის წარმომადგენლობამ და კავკასიის კვლევითმა ცენტრმა გამოიტანეს, ასეთია - საზოგადოებაში დამოუკიდებელი, ხარისხიანი მედიის მოლოდინი და მზაობა ძალიან დიდია, ამჟამინდელი მედია-სივრცის შეფასება კი - დაბალი.
როგორც პრეზენტაციაზე ევროკავშირის წარმომადგენლებმა განაცხადეს,  მსგავსი კვლევები კიდევ ჩატარდება. მომდევნო კვლევების ამოცანა იქნება, საზოგადოებას მედია-სივრცეში მომხდარი ცვლილებები დაანახოს. ქართული მედიის სიღრმისეული კვლევა ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის პროექტის (CRRC) ფარგლებში განხორციელდა და ევროკავშირის მიერ დაფინანსდა.

Society Is Waiting for Independent, High Quality Media; Nowadays Media Is Very Poor
On December 10, representation of the EU to Georgia published results of media survey in the country. According to the survey, although according to the Index of Freedom of Printed Media Georgia has highest index in the regions, there are many problems in the field.
Director of the Caucasian Research Resource-Center Koba Turmanidze said at the presentation that main source of the information in Georgia is still television. Besides that, population is aware that the information reported by television is biased and population resolves the problem by watching various channels and comparing different positions. However, watching TV-channels with different editorial policy from central TV-companies outside the capital is very difficult.
According to the survey, Georgian people protest all kind of censorship from the government and society is eager to have more professional, impartial and independent media sources in the country. Besides that, citizens think, political events are mostly reported by media while people want to pay more attention to social and human rights as well as freedom of expression.
TV-Company “Rustavi 2” is the most popular among national TV-channels. However, population has different attitude towards this channel. More precisely, although 59 % of respondents partly trust the news program of “Rustavi 2”, 51 % thinks they expose governmental interests. “Rustavi 2” does not release impartial information but they are operative,” this is the attitude of the population.
As for journalists, the survey showed that people pay attention to their talent (59 %), bravery (34 %), correctly asked questions (19 %) and good reporting (18 %). Poor reporting and provocative behavior of journalists are considered to be two most unpopular features of Georgian journalists.
49 % of interviewed people think the journalists are pro-governmental. More precisely, the survey exposed that interests of the government (83 %) and media owners (79 %) influence the work of TV-journalists more than their own attitudes (49 %). Besides that, respondents think weak institutional base of independent journalism hinders development of high quality journalism. Another issue is, journalists do not have freedom because there are no neutral media sources in Georgia.
Respondents are very interested in investigative journalism. More than 75 % of respondents think journalists shall investigate the situation in healthcare system, judiciary system, elections, freedom of expression and relationship between politicians and Orthodox Church.
Final conclusion, which was prepared by the representation of the EU and Caucasian Research Center, is the following – society is waiting for independent and high-quality media. Nowadays, media is very poor in the country.
Representatives of the EU stated at the presentation that similar researches will be carried out in future too. The goal of the next researches will be to inform the society about the changes in media-field. Research of Georgian media was carried out within the CRRC project of the Eurasian Partnership Foundation and was funded by the EU.