თელავის ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ საინფორმაციო სამსახურმა მუშაობა შეწყვიტა. ეთერში აღარც თოქშოუ „დიალოგი“ და სხვა გადაცემები გავა. თუმცა, ტელეკომპანია მაუწყებლობას არ წყვეტს. „თანამგზავრში“ სულ 14 თანამშრომელი მუშაობდა, აქედან - 3 ჟურნალისტი. ათამდე თანამშრომელი უხელფასო შვებულებაში გაუშვეს. უცნობია, ტელეკომპანია სრული დატვირთვით მუშაობას როდის აღადგენს.
ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორის, ენრი კობახიძის განცხადებით, საინფორმაციო სამსახურის მუშაობა ორი მიზეზით შეწყდა - „ტელეკომპანია ოფისის გარეშე დარჩა და შემოსავლებიც შეგვიმცირდა“. მისივე თქმით, ტელეკომპანია დღემდე თელავში, ერთ-ერთ კერძო სახლში იყო განთავსებული. სახლის მეპატრონესთან დადებულ ხელშეკრულებას ვადა რამდენიმე თვის წინ გაუვიდა და მესაკუთრემ კონტრაქტი აღარ გააგრძელა, რადგან სახლს ყიდის.
„ტელევიზიის ყოველთვიური შემოსავალი რეკლამებიდან და განცხადებებიდან 2500 ლარს არ აღემატება. ამ თანხით ხელფასებს ძლივს გავცემდით. ახალი ამბების მომზადებაც ძალიან გაგვიჭირდა, რადგან ჟურნალისტების ტრანსპორტირებისთვის ხარჯები აღარ გვაქვს. ეთერში მხოლოდ ფილმები გავა. საეთერო განყოფილება სხვაგან, ერთ ოთახში გვაქვს განთავსებული“, - აღნიშნა კობახიძემ.
საინფორმაციო გამოშვება „მაცნე“ ეთერში დღეში სამჯერ გადიოდა, შაბათ-კვირის გარდა. ტელევიზიას ყოველკვირეული თოქშოუ „დიალოგი“ ჰქონდა. თელავის ტელევიზია ერთადერთი ადგილობრივი ტელეკომპანიაა კახეთში, რომელიც მუნიციპალური ბიუჯეტიდან არ ფინანსდება.
ვარდების რევოლუციის შემდეგ ტელეკომპანია „თანამგზავრს“ ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან პრობლემა არაერთხელ შეექმნა. „თელავის გამგეობიდან ჩვენი კორესპონდენტებისთვის პრაქტიკულად შეუძლებელი იყო ნებისმიერი საჯარო ინფორმაციის მიღება. 2005 წლის ნოემბერში თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის, გოჩა მამაცაშვილის დავალებით, ტელეკომპანიაში ფინანსური პოლიცია შემოიჭრა, რამაც „თანამგზავრის“ მუშაობა შეაფერხა. ჟურნალისტებს სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდნენ. ვერაფერი რომ ვერ მოგვიხერხეს, ბოლოს ფინანსური პოლიცია ყველა იმ საწარმოში შევიდა, ვისაც სარეკლამო მომსახურებას ვუწევდით. ზეწოლისა და ზედმეტი გართულებების თავიდან აცილების მიზნით, ამ ორგანიზაციებმა ჩვენთან თანამშრომლობაზე საერთოდ უარი თქვეს“, - აცხადებს „თანამგზავრის“ ჟურნალისტი და საინფორმაციო სამსახურის ხელმძღვანელი ნატო მეგუთნიშვილი.
აღსანიშნავია, რომ ტელეკომპანიის ხელმძღვანელი ენრი კობახიძე „თანამგზავრს“ უკავშირებს გოგი თოფაძის ბიზნესპარტნიორის და პარტია „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ კახეთის რეგიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელის, ლუკა რამაზაშვილის დაპატიმრებას. კობახიძე თელავის ტელევიზიის დირექტორად სწორედ ლუკა რამაზაშვილის რეკომენდაციით დაინიშნა და მისი ნდობით აღჭურვილი პირია. რამაზაშვილს კი ტელეკომპანიის მართვაში დახმარება ტელევიზიის ერთ-ერთმა მესაკუთრემ მარიეტა გრიშიკაშვილმა სთხოვა.
ენრი კობახიძე: „თელავის ტელეკომპანიის დირექტორად 2006 წელს დავინიშნე. დაახლოებით ერთ თვეში თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელმა გოჩა მამაცაშვილმა დამიბარა და მითხრა, რომ ახალი ამბები მმართველი პარტიის სასარგებლოდ უნდა გაგვეშუქებინა. ამაზე ჩემგან უარი მიიღო. პირდაპირ ვუთხარი, რომ სარედაქციო საქმიანობაში არავის ჩავრევდით, თუმცა ყველა ამბავს გავაშუქებდით. საუბარი არ დამამთავრებინა და მითხრა - რადგან ვერ შევთანხმდით, გადაწყვეტილებას ჩვენ მივიღებთო“.
მარიეტა გრიშიკაშვილი: „ამის შემდეგ, რამდენიმე დღეში მე დამიკავშირდნენ და ტელევიზიაში ჩემი კუთვნილი წილის დათმობა მომთხოვეს. რა ფორმით, არ დაუკონკრეტებიათ, თუმცა, თუ გავასხვისებდი, იყიდდნენ. მე უარი ვთქვი“.
ენრი კობახიძე ამბობს, რომ ტელევიზიის დამფუძნებლისგან წილის დათმობაზე უარის მიღების შემდეგ, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები თავად ლუკა რამაზაშვილს დაუკავშირდნენ. „ლუკამ რამდენჯერმე მითხრა - გამაფრთხილეს, ტელევიზიის გამო დიდ პრობლემებს შეგიქმნითო“, - ამბობს კობახიძე.
მისივე თქმით, ტელეკომპანიასა და ადგილობრივ ხელისუფლებას შორის ვითარება განსაკუთრებით მას შემდეგ დაიძაბა, რაც სერიოზული ზეწოლის მიუხედავად, ეთერში პანკისის ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის ამსახველი კადრები გაუშვეს. სპეცოპერაციის დროს პოლიციის თანამშრომლებმა ორი ადამიანი მოკლეს.
„მასალის გავრცელებამდე კახეთის გუბერნატორის მოადგილე, შალვა ერისთავი მირეკავდა და მოითხოვდა, სიუჟეტი ეთერში არ გაგვეშვა. იგივეს მოითხოვდა პოლიციის სამხარეო სამმართველოს ხელმძღვანელობაც, მაგრამ მასალა ეთერში მაინც გავუშვით. ისე მოხდა, რომ მომდევნო დღეებში ეთერში გავიდა სიუჟეტი, სადაც ნაჩვენები იყო, როგორ იჩეხებოდა უკანონოდ და როგორ გაჰქონდათ ხე-ტყე თურქეთში. სიუჟეტის თანახმად, ამ ყველაფრის უკან თელავის გამგებელი გოჩა მამაცაშვილი იდგა“, - იხსენებს ენრი კობახიძე.
ამის შემდეგ თელავის ტელეკომპანია, ყოფილი დირექტორის და ერთ-ერთი მფლობელის, ზურაბ ქუმსიაშვილის მოთხოვნით, შენობიდან გააძევეს. ტელევიზიის მოქმედმა ხელმძღვანელობამ ქალაქ თელავში კერძო ბინა იქირავა, მაგრამ მისი დატოვებაც რამდენიმე დღეში მოუხდათ. იმავე დღეებში ლუკა რამაზაშვილიც დააკავეს.
2006 წლის 1 თებერვალს სამართალდამცავებმა ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ დირექტორი ენრი კობახიძეც დააკავეს. თელავის პოლიციის თანამშრომელი უჩა იაგორაშვილი კობახიძეს წვრილმან ხულიგნობაში ადანაშაულებდა. საქმის მასალების მიხედვით, კობახიძემ სასამართლო დარბაზში იმ დროს შეიგინა, როცა მოსამართლემ ლუკა რამაზაშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. მიუხედავად იმისა, რომ პოლიციის ერთი თანამშრომლის გარდა კობახიძის მხრიდან გინებას არავინ ადასტურებდა, სასამართლომ ის ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად მაინც სცნო და მას ჯარიმის სახით 7,5 ლარის გადახდა დააკისრა.
ენრი კობახიძის განცხადებით, მარიეტა გრიშიკაშვილს ტელევიზიაში 40 პროცენტიანი წილი რომ დაეთმო, ამაზე ლუკა რამაზაშვილთან მოლაპარაკებები მისი დაპატიმრების შემდეგაც მიმდინარეობდა.
აღსანიშნავია, რომ ტელეკომპანია „თანამგზავრის“ ერთ-ერთი დამფუძნებელი ელდარ გრიშიკაშვილი (მარიეტა გრიშიკაშვილის შვილი) მამასთან ერთად თავის სახლში 1998 წელს მოკლეს. ეს საქმე დღემდე გამოუძიებელია.

News Room of Telavi TV-Station Was Closed
The News Room of the Telavi TV-Station “Tanamgzavri” was closed. Neither talk-show “Dialogue” will be aired in future. However, the TV-Station does not cease broadcasting. There were 14 employees at the company and 3 of them were journalists. Ten employees are on unpaid holiday now and it is uncertain when the news room will renew its activities.
Director of the TV-Station “Tanamgzavri” Enry Kobakhidze stated that the news room ceased its working for two reasons – “TV Station remained without office and our income has reduced.” He added that the TV-station is still located in private house in Telavi. The agreement with the house owner expired several months ago and the person did not continue the contract because he is going to sell the house.
“The monthly income of the TV-station from advertisements and announcements is not more than 2 500 GEL. It was hardly enough for the salaries. It was very difficult to prepare news because we could not fund transportation of journalists. We will show films now. The broadcasting department will be located in one room,” said Kobakhidze.
The news program “Matsne” was aired three times a day except weekend. The TV-Station had weekly talk-show “Dialogue”. It was the only local TV-station in Kakheti region which was not funded from the local district budget.
After the Rose Revolution the TV-Station “Tanamgzavri” faced several problems from the local authority. “Our correspondents could not get any public information from Telavi district administration. In November of 2005, based on the directives of the interim district governor Gocha Mamatsashvili, Financial Police raided our office and delayed our activities. They insulted and physically assaulted our journalists. Since they could not find any violations, the Financial Police raided almost every enterprise, which was advertised by us. In order to avoid additional oppression and complications those organizations refused to cooperate with us,” said the journalist of the “Tanamgzavri” and head of news room Nato Megutnishvili.
It must be noted that the head of the TV-Station Enry Kobakhize connects the problems of the “Tanamgzavri” with the detention of Luka Ramazashvili, head of regional organization of the political party “Industry Will Save Georgia” and business-partner of Gogi Topadze. Kobakhidze was appointed on the position of the Telavi TV-station based on the recommendation of Ramazashvili. One of the owners of the TV-station Marieta Grishikashvili requested Luka Ramazashvili to assist her in the governance of the company.
Enry Kobakhidze: “I was appointed on the position of the director of the Telavi TV-station in 2006. One month later, interim district governor Gocha Mamatsashvili called me and said I had to prepare news items in favor of the ruling party. I refused him and said I would not allow anybody to interfere in editorial activities; though we were reporting everything. He interrupted me and said they would make decision instead me then.”
Marieta Grishikashvili: “After that they called me several days later. They requested me to give in my share in the TV-station. Though, they did not explain how I was to give it in – to assign or to sell it to somebody. Anyway, I refused.”
Enry Kobakhidze said after the founder of the TV-station refused to give her share, the officials of the local authority called Luka Ramazashvili. “Luka told me several times that he was warned he could face serious problems because of the TV-Station,” said Kobakhidze.
He said the situation got particularly complicated between the TV-station and local authority after they showed the special operation in Pankisi Gorge despite serious oppression from the local government. During the special operation, the policemen killed two persons in the gorge.
“Before the video-recording was shown, deputy regional governor Shalva Eristavi called me and asked not to release the video-recording. The administration of the regional police department requested the same; however we showed it. Several days later we showed how forest was cut illegally and wood was sold in Turkey; Telavi district governor Gocha Mamatsashvili was standing behind this illegal business,” recalled Enry Kobakhidze.
After that, based on the request of one of the owners and former director of the TV-station Zurab Kumsiashvili the Telavi TV-station was evicted from the building. Current administration of the TV-station rented a private house in Telavi but had to leave it in several days. In parallel to it Luka Ramazashvili was arrested.
On February 1, 2006 law enforcement officers detained director of the TV-station “Tanamgzavri” Enri Kobakhidze. Telavi district policeman Ucha Iagorashvili blamed him in minor hooliganism. According to case materials, Kobakhidze cursed in the court-room when the judge sentenced Luka Ramazashvili to two-month pretrial detention. Although nobody confirmed the fact except the policeman, the court fined Kobakhidze with 7, 5 GEL under administrative law.
According to Enry Kobakhidze, negotiations on 40 % of shares of Marieta Grishikashvili in the TV-station continued with Ramazashvili after his detention.
It must be noted, that one of the founders of the TV-station Tanamgzavri Eldar Grishikashvili (son of Marieta Grishikashvili) was killed together with his father at home in 1998. This crime is still uninvestigated.