დაუზუსტებელი ინფორმაციით, ცხინვალის ციხეებში ამჟამად 11 ქართველი პატიმარია. თითქმის ყველა მათგანი რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ გაიტაცეს სხვადასხვა ვითარებაში. არსებობს მხოლოდ ერთადერთი გამონაკლისი, რომელიც უშუალოდ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს დაატყვევეს. ეს არის გენერალ კობა კობალაძის ბიძაშვილი, ზვიად კობალაძე, რომელიც ტყვედ ომის დაწყებიდან მე-3 დღეს ჩავარდა.
გაზეთ „რეზონანსის“ ინფორმაციით, ზვიად კობალაძე ამჟამად ცხინვალის ციხეში იმყოფება. პატიმრის ბიძა, თენგიზ კობალაძე აცხადებს, რომ ზვიად კობალაძე თავდაპირველად გორის სამხედრო ნაწილში მსახურობდა, ბოლოს კი სამშვიდობო ჯარების შემადგენლობაში იყო.
„ზვიად კობალაძე სამხედრო პირი იყო. ავნევში დააკავეს და საშინლად აწამეს. ფრჩხილები დააძვრეს. ახლა როგორც გვაქვს ინფორმაცია, არ აწამებენ. ოსურმა მხარემ გაასამართლა ბრალდებით, რომ ოსების წინააღმდეგ იბრძოდა. მას 20 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს“, - ამბობს თენგიზ კობალაძე.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ქართველი სამხედრო ტყვეების არსებობას უარყოფს. შსს-ში ზოგადად აცხადებენ, რომ მათ აქვთ ცხინვალის რეგიონში მყოფი ქართველი პატიმრების სია. თუმცა, პატიმრების ზუსტი რაოდენობისა და მათ შორის ზვიად კობალაძის არსებობაზე ინფორმაციის მიღება  სამინისტროსგან ვერ შევძელით.
„რეზონანსთან“ საუბრისას შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი, შოთა უტიაშვილი აცხადებს, რომ ცხინვალში მყოფ ქართველ პატიმრებს შორის სამხედრო პირები არ არიან. „იქ სამხედრო პირები არ არიან. რაც შეეხება სამოქალაქო პირებს, მათი გათავისუფლების საკითხში ჩართული არიან საერთაშორისო ორგანიზაციები და ვაწარმოებთ მოლაპარაკებას ამ საკითხზე“.
კავკასიის საკითხებში ექსპერტის, მამუკა არეშიძის ინფორმაციით, ოს სეპარატისტებს პატიმრობაში 11 ქართველი ჰყავთ. ის ადასტურებს, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში არსებულ ქართველ ტყვეთა სიაში ზვიად კობალაძეც არის: ,,კობალაძე ფრონეს ხეობიდანაა და იგი ოსებმა მაშინ აიყვანეს, როცა ხეობაში ბრუნდებოდა“.
იბადება კითხვა - რატომ ასაიდუმლოებს შსს პატიმართა შორის ზვიად კობალაძის არსებობას? მამუკა არეშიძე ამას იმით ხსნის, რომ ასეთი ინფორმაციის გახმაურებას შეიძლებოდა, ხელი შეეშალა სამხედრო მოსამსახურის გათავისუფლების საკითხში და გართულება მოყოლოდა. არეშიძე არ გამორიცხავს, რომ სამინისტრო ფარულად ცდილობდა მის გამოხსნას.
„ოსების მოთხოვნით ქართველებს ზვიად კობალაძე პატიმარ ლალიევში უნდა გაეცვალათ. ქართველებმა ლალიევი გაცვლის ადგილას ორჯერ მიიყვანეს, მაგრამ ოსებს სანაცვლოდ კობალაძე არ მიუყვანიათ, მიზეზად კი სხვადასხვა რამ დაასახელეს - ერთხელ კობალაძის ჯანმრთელობის ცუდი მდგომარეობა, მეორედ კი საქმეში ახალი გარემობების გაჩენა“, - გვითხრა არეშიძემ, რომელიც ადასტურებს, რომ კობალაძე თავდაპირველად აწამეს.
შეიძლება თუ არა ზვიად კობალაძის გათავისუფლების საკითხზე გავლენა მოახდინოს გენერალ კობალაძის ფაქტორმა? კობა კობალაძე ე. წ. მუხროვანის ამბოხებაში იყო ბრალდებული და აქედან გამომდინარე, საზოგადოებაში ჩნდება ეჭვი, რომ შსს მისი ბიძაშვილის ბედისამი განსაკუთრებულ ყურადღებას არ გამოიჩენდა. შსს-ს პრესსამსახურის უფროსმა, ზურაბ გვენეტაძემ „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ამ საკითხის დასაზუსტებლად დახმარება აღუთქვა, მაგრამ პირობა არ შეასრულა. მამუკა არეშიძეს კი მიაჩნია, რომ გენერალ კობალაძისა და ხელისუფლების გართულებული ურთიერთობა ზვიად კობალაძის გათავისუფლების საქმეზე გავლენას არანაირად არ ახდენს.

According to the newspaper “Resonance”, Zviad Kobaladze is still in Tskhinvali prison. Tengiz Kobaladze, the uncle of the prisoner states that Zviad Kobaladze initially served in Gori military unit and then he moved to peace troops.
“Zviad Kobaladze was military person. He was arrested and tortured in Avnevi. His finger nails were pulled out. Reportedly he is not tortured now. The Ossetian side judged him for fighting against Ossetian people. He was sent to prison for 20 years”, stated Tengiz Kobaladze.
MIA refuses existence of Georgian hostages on the occupied territory. Some people say in the MIA that they have list of Georgian prisoners in Tskhinvali. However, we could not get exact number of prisoners and information about Zviad Kobaladze from the ministry.
Shota Utiashvili, head of Analytic department of MIA, reported to the newspaper “Resonance” that military persons are not among prisoners in Tskhinvali.” There are no military persons in Tskhinvali prison; as for civilians, international organizations are trying to release them and we hold negotiations on the issue”.
According to expert Mamuka Areshidze Ossetian separatists arrested 11 Georgians. He confirms that Zviad Kobaladze is in the list of MIA too:”Kobaladze is from the Prone Valley and Ossetian people arrested him when he was on his way to the valley”.
We wonder- why MIA keeps the information about imprisonment of Zviad Kobaladze in secret. Mamuka Areshidze clarified that publishing similar information might have hindered release of military person and cause additional complications. Areshidze does not exclude the possibility that the ministry tried to release him in secret.
“Ossetian people requested to exchange Zviad Kobaladze into prisoner Laliev. Georgians took Laliev to the place of exchange two times, but Ossetian people did not bring Kobaladze for various reasons- at first they claimed Kobaladze was very ill and next time new circumstances were discovered in the case”, stated Areshidze, who confirms that Areshidze was tortured.
Can factor of general Kobaladze influence the release of Zviad Kobaladze? Koba Kobaladze was accused for so-called mutiny on Mukhrovani military base and supposedly the ministry can be indifferent towards his cousin. Zurab Gvenetadze, the head of press service office at the MIA promised assistance to the Human Rights Centre in order to confirm the information, but he broke the promise. Mamuka Areshidze thinks that the tense relations between general Kobaladze and the government cannot influence release Zviad Kobaladze.