26 იანვარს ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ოფისში ჟურნალისტები მოიწვია და ცენტრის რეგიონული კორესპონდენტის, საბა წიწიკაშვილის ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტი გააპროტესტა.
საბა წიწიკაშვილს ფიზიკური შეურაცხყოფა შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციის დაცვის სამსახურის თანამშრომლებმა მიაყენეს. შემთხვევა 22 იანვარს მოხდა, როცა ჟურნალისტი ადმინისტრაციაში გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაციის მისაღებად მივიდა http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4594&lang=ge  . პასუხის ნაცვლად კი დაცვამ კიბეზე დააგორა და შენობიდან ძალის გამოყენებით გააგდო.
ამ ფაქტს წინ უსწრებდა გაზეთ ,,ქართლის ხმაში“ გამოქვენებული საბა წიწიკაშვილის სტატია, რომელიც შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებულის (ე. წ. გუბერნატორის) ყოველთვიურ პრემიებს ეხებოდა http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4524&lang=ge .
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა ისაუბრა, რატომ გახშირდა საქართველოში ჟურნალისტებზე ძალადობის ფაქტები: „ეს ხდება იმიტომ, რომ გამეფებულია დაუსჯელობის სინდრომი, რაც პირდაპირ ხელისშემშლელად მოქმედებს ჟურნალისტების მუშაობაზე. ჟურნალისტებისა და უფლებადამცველების საქმიანობისათვის განსაკუთრებით მძიმე გარემოა რეგიონებში, სადაც არასოდეს არავინ ისჯება კონკრეტული დანაშაულისათვის. საბა წიწიკაშვილი სხვადასხვა ჩინოვნიკებს აქამდეც არაერთხელ უცემიათ, მაგრამ ამის გამო არავინ მიუციათ პასუხისგებაში. სწორედ ეს დაუსჯელობის სინდრომი ახალისებს დამნაშავეებს, არათუ შეწყვიტონ, არამედ კიდევ გაიმეორონ დანაშაული“.
საბა წიწიკაშვილის თქმით, ბოლო დროს მასზე რამდენიმე სხვა ზეწოლის შემთხვევაც განხორციელდა. ამ შემთხვევების გამო ჟურნალისტს ოფიციალური უწყებებისთვის არ მიუმართავს, რადგან ცდილობდა, ზედმეტი პრობლემები აეცილებინა თავიდან. თუმცა,  საზოგადოებას პერიოდულად აწვდიდა ინფორმაციას. მისი თქმით, ეს საკმარისი არ აღმოჩნდა. სწორედ ამიტომ ბოლო შემთხვევის გამოძიების მოთხოვნით სამართალდამცავებს მიმართა. სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 118-ე მუხლის პირველი ნაწილით აღიძრა, რომელიც ითვალისწინებს სასჯელს „სხეულის ნაკლებად მძიმე დაზიანებისათვის, რომელმაც გამოიწვია ჯანმრთელობის ხანგრძლივი მოშლა და შრომის უნარიანობის დაქვეითება“. ასეთი რამ წიწიკაშვილს რადგან არ აღენიშნება, დაზარალებული ვარაუდობს, რომ ამ მუხლით საქმის აღძვრა თავიდანვე ითვალისწინებს გარკვეული დროის შემდეგ მის დახურვას. წიწიკაშვილი მოითხოვს, საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის 153-ე მუხლით აღიძრას, რომელიც ჟურნალისტისთვის პროფესიული მოვალეობის ხელის შეშლისთვის დასჯას ითვალისწინებს.
გორის სამხარეო ადმინისტრაციაში მომხდარ ინციდენტში ის პირები მონაწილეობდნენ, რომელთაც ჟურნალისტს ფიზიკური შეურაცხყოფა მანამდეც მიაყენეს. საბა წიწიკაშვილის თქმით, ყველა შემთხვევას აქვს ერთი მიზანი - მან ხელი აიღოს მუშაობაზე და აღარ წეროს, რასაც იგი არ აპირებს.
უჩა ნანუაშვილმა 2008 წლის სექტემბერში მომხდარი ფაქტიც გაიხსენა, როდესაც შიდა ქართლის გუბერნატორის პირველმა მოადგილემ, ზურაბ ჩინჩილიკაშვილმა საბა წიწიკაშვილი ცემა. მიუხედავად იმისა, რომ არსებობდა მოწმეები, საქმის გამოძიება ადგილიდან არ დაძრულა და ჩინოვნიკი კარგა ხანს კვლავ აგრძელებდა თანამდებობაზე მუშაობას, ვიდრე სხვა სამუშაოზე არ გადაიყვანეს.
,,მიგვაჩნია, რომ შემთხვევითი არ არის ზეწოლის მრავალი ფაქტი, რომელიც უკავშირდება საბა წიწიკაშვილს. ეს ასახავს საგანგაშო მდგომარეობას, რაც შიდა ქართლის რეგიონში გამოიხატება ადამიანის უფლებათა დამცველებისა და ჟურნალისტების უფლებების ფეხქვეშ გათელვით. ამაში დამნაშავეა როგორც ადგილობრივი ხელისუფლება და სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლები, ასევე ცენტრალური ხელისუფლებაც, რომელიც არაფერს აკეთებს კონკრეტული დამნაშავეების დასასჯელად და ვითარების ოდნავ მაინც გამოსასწორებლად“, - განაცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ დირექტორმა, უჩა ნანუაშვილმა.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ საერთაშორისო ორგანიზაციების მისამართით მიმართვას ამზადებს. შსს-სგან კი მოითხოვს, ბოლომდე მივიდეს რამდენიმე დღის წინ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება და მკაცრად დაისაჯონ დამნაშავეები.

Saba Tsitsikashvili was beaten by the security guard officers of Shida Kartli regional administration. The incident happened on January 22 when the journalist arrived at the district administration to get requested public information.
http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4595&lang=en
However, the security guard pushed him down the stairs and kicked out of the building.
Before that, Saba Tsitsikashvili’s article about monthly bonuses taken by Shida Kartli regional governor Lado Vardzelashvili was published in the local newspaper “Kartlis Khma”.
http://www.humanrights.ge/index.php?a=article&id=4527&lang=en
Director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili said the facts of harassment against journalists have increased in Georgia recently. “It happens because impunity syndrome has been reigning in the country and it directly interferes in the professional activities of journalists. Particularly difficult working environment is created for journalists and human rights defenders in the regions where nobody is punished for similar crimes. Saba Tsitsikashvili has already been beaten by various officials several times; however, nobody has been punished for it yet. Offenders are encouraged by impunity syndrome to repeat same crime again.”
According to Saba Tsitsikashvili, he had been harassed several times recently. He did not appeal to official institutions about these incidents in order to avoid additional problems. However, he informed the society about harassment which turned out not enough for the prevention of similar incidents. Finally, he appealed to law enforcement bodies. The criminal case was launched under Article 118 of the Criminal Code of Georgia which envisages punishment for slight injure of the body “which results into long-term health problems.” Since Tsitsikashvili does not have similar injuries, the victim supposes that launching the case under this article aims to drop it soon. Tsitsikashvili requests to launch the criminal investigation under Article 153 which is interference in professional activities of a journalist.
Same security guard officers who participated in the incident of Gori regional administration physically assaulted the journalist in the past too. According to Saba Tsitsikashvili, every incident has one goal – to prevent him from his professional activities though he will not surrender.
Ucha Nanuashvili recalled the incident of September 2008 when Shida Kartli region deputy governor Zurab Chinchilakashvili beat Saba Tsitsikashvili. Although there were witnesses of this incident, the investigation did not develop and the official continued his activities on the same position for a long time; later he was moved to another position.
“We think intimidation against Saba Tsitsikashvili is not accidental. It is urgent that rights of human rights defenders and journalists are permanently in Shida Kartli region. Both local authority and law enforcement officials, as well central government are guilty in it because they do nothing to punish offenders and eradicate the problems,” said Ucha Nanuashvili.
The Human Rights Center is working on the appeal to international organizations. The Center requests the MIA to investigate the incident to the end and punish the offenders in accordance to the law.