ნათია კორკოტაძე: „თუ სასამართლო სამართლიანი იქნება, ვახტანგ მაისაია დარბაზიდან უნდა გაათავისუფლონ“
ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებულ სამხედრო ექსპერტს ვახტანგ მაისაიას სასამართლო განაჩენს, სავარაუდოდ, თებერვლის დასაწყისში გამოუტანს. პროცესი უკვე ხუთი თვეა, დახურულ რეჟიმში მიმდინარეობს. მის დეტალებზე და სავარაუდო შედეგებზე „პირველი“ ბრალდებულის ადვოკატს, ნათია კორკოტაძეს ესაუბრა.
- ვახტანგ მაისაია მუხროვანის სამხედრო ამბოხის დღეს დააკავეს. საზოგადოებაში მაშინვე გაჩნდა ეჭვი, რომ ეს ამბოხი დადგმული სპექტაკლი იყო, მაისაიას დაკავება კი მხოლოდ მისი სცენარის გამყარებას ემსახურებოდა. თქვენ როგორ ფიქრობთ, ჰქონდა თუ არა მაისაიას დაკავებას რაიმე კავშირი ამბოხთან და რატომ შეირჩა ამ კონტექსტში მაინცდამაინც მაისაია?
- ვფიქრობ, ეს ხელისუფლების წმინდა პოლიტიკური ნება იყო. ამბოხება თუ ე.წ. ამბოხება როცა მოხდა, ვახტანგს ბრატისლავიდან დაურეკეს და ჰკითხეს, რა ხდებოდა რეალურად. ვახტანგმა უპასუხა, რომ არანაირ ამბოხებას ადგილი არ ჰქონია და ეს ყველაფერი ბლეფი იყო, შემდეგ კი დაკავებულობის მიზეზით სთხოვა თანამოსაუბრეს, 2 საათში დაერეკა და დაჰპირდა, დეტალურ ინფორმაციას მიაწვდიდა. ზუსტად ორ საათში ის აიყვანეს. როგორც მაისაიას ადვოკატი, ვაცხადებ, რომ ეს იყო ჩვენი პოლიტიკოსების წმინდა პოლიტიკური ნება. დაკავებისთანავე ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფ პირზე მორალური ზეწოლა დაიწყო. მას აიძულებდნენ, მათთვის სასურველი ჩვენება მიეცა, წინააღმდეგ შემთხვევაში დედის და მეუღლის დაკავებით ემუქრებოდნენ. მდგომარეობა მისთვის დანიშნულმა ადვოკატმა მანანა ჩიქოვანმაც დაამძიმა, რომელიც რეალურად არა დაცვის, არამედ ბრალდების მხარეს წარმოადგენდა. ის აიძულებდა მაისაიას, პროკურატურასთან შეთანხმებაზე წასულიყო და მიეცა სასურველი ჩვენება, რის საფუძველზეც გათავისუფლებას ჰპირდებოდა. იგი პარალელს ავლებდა სიმონ კილაძესთან, რომელიც მაისაიასთან ერთად იყო დაკავებული და საპროცესო შეთანხმება გაუფორმეს. ოჯახი ძალიან შეშფოთებული იყო, რადგან ხვდებოდა, რომ მაისაიას თავს რაღაც გაურკვეველი ხდებოდა.
- რა შეგიძლიათ, თქვათ სასამართლო პროცესზე, რომელიც უკვე მეხუთე თვეა, დახურულ რეჟიმში გრძელდება?
- საქმეს გრიფი „საიდუმლო“ ადევს, ამიტომ მიმდინარეობს პროცესი დახურულ რეჟიმში. ბრალდების მხარის მტკიცებით, იგი ფლობს დამადასტურებელ მტკიცებულებას, თითქოს მაისაიამ ვიღაცას საიდუმლო რუკა გადასცა. არადა, ეს რუკა მის მიერ 2002 წელს გამოშვებულ შავ-თეთრ და 2007 წელს გამოშვებულ ფერად წიგნშია განთავსებული. აქედან გამომდინარე, ეს ბრალდება სრულიად აბსურდულია. წარმოდგენილი იყო, ასევე, მტკიცებულებები, თითქოს მაისაია საიდუმლო მასალებს გადასცემდა უპილოტო თვითმფრინავებზე, რეზერვისტებზე, დაჭრილებზე, დაზარალებულებზე, შეიარაღებულ ერთეულებზე. თუმცა, ყველაზე საინტერესო პროცესზე ნივთმტკიცებულებების გამოქვეყნების ეტაპი იყო.  მტკიცებულებების გამოქვეყნება როცა დამთავრდა, სასამართლო პროცესზე წარმოადგინეს მაისაიას კუთვნილი ლეპტოპი, რომელიც დაულუქავი აღმოჩნდა. არადა, კონტრდაზვერვის თანამშრომლების მიერ სახლიდან ამოღების დროს ეს კომპიუტერი ადგილზე დალუქეს, რაც ხელმოწერით დაამოწმა მაისაიას მეუღლემ, ენემ აბაშიძემ და მეზობელმა ლამარა სიდამონიძემ. მოსამართლე ზვიად ესებუამ დაულუქავი კომპიუტერის ადგილზე დალუქვა მოითხოვა. დაცვის მხარემ პროტესტი გამოვთქვით, ჩვენი პოზიცია დავაფიქსირეთ და დალუქვის ოქმის ხელმოწერაზე უარი განვაცხადეთ, რის შემდეგაც პროცესი გადაიდო. თუმცა სასამართლო სხდომის დასრულებიდან 15 წუთში სასამართლოდან დაგვიკავშირდნენ და გაურკვეველი მიზეზით დაბრუნება გვთხოვეს. უკან როცა დავბრუნდით, აღმოჩნდა, რომ მოსამართლემ კომპიუტერები ბრალდების მხარისა და მაისაიასთან ერთად დაკავებული ირაკლი ბატკუაშვილის სახაზინო ადვოკატის ხელმოწერის საფუძველზე ადგილზე დალუქა. ეს იყო ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილი ერთადერთი ნივთმტკიცება და სწორედ მისი დაუშვებლად ცნობის თაობაზე დავაყენეთ 25 იანვარს შუამდგომლობა. თუ ჩვენს მიერ დაყენებული შუამდგომლობები არ დაკმაყოფილდება, მაისაია შიმშილობას დაიწყებს.
- დაიკითხა თუ არა თქვენი დაცვის ქვეშ მყოფის ყოფილი ადვოკატი, მანანა ჩიქოვანი, რომელიც ზემოთ ახსენეთ?
- დიახ, დაიკითხა და სასამართლო პროცესზე ისეთი დეტალური ანალიზი გააკეთა,  ეტყობოდა, კარგად იყო დარიგებული პროკურატურის მიერ. არც მიფიქრია, რომ ის სხვაგვარად მოიქცეოდა, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში, მისი პასუხისმგებლობის საკითხი დადგებოდა. უბრალოდ, მაინტერესებდა, რას უკარნახებდა სინდისი. მის ნათქვამს არსებითი მნიშვნელობა არც ჰქონია, რადგან ჩვენ გვაქვს ყველა მტკიცებულება, როგორ მიმართავდა მაისაია პერიოდულად სახალხო დამცველს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, მედიას, რომ მასზე ზეწოლა ხორციელდებოდა, ჩიქოვანმა კი განაცხადა, რომ ამაზე არაფერი სმენია.
- მედიაში აქტიურად ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ მაისაიას გარკვეული პირების გვარების დასახელებას აიძულებდნენ. რით იყო ეს განპირობებული?
- როცა ჩვენ მოვითხოვეთ ინფორმაცია, თუ რატომ ითხოვდა პროკურატურა ამ პირების დასახელებას და თუ ითხოვდა, რატომ არ დააკავეს ისინი, გვიპასუხეს, რომ ეს საკითხი ცალკე საქმედ იყო გამოყოფილი და გამოძიება მიმდინარეობდა. ვფიქრობ, ამ პირების დასახელება ხელისუფლებას აწყობდა. თუმცა, მაისაიამ ეს არ გააკეთა, რადგან ადვოკატი შეეცვალა და ზეწოლას აღარ განიცდიდა. ეს ყველაფერი შავად დაწერილი მის საკანში ინახებოდა. მისმა თანამესაკნემ ზაზა მჭედლიშვილმა, რომელმაც სახალხო დამცველსაც მისცა ახსნა-განმარტება, დაადასტურა, რომ მაისაიას საკნიდან გაყვანა და დაკითხვა კვირაში ორ-სამჯერ ხდებოდა.
- საუბარი იყო პარლამენტარზეც, რომელიც მაისაიას უნდა დაესახელებინა. ვინ იყო ის და რატომ მოხდა მისი ვინაობის დამალვა?
- ეს ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფის სურვილი იყო, მისი ვინაობა არ გამხელილიყო, ამიტომ ვალდებული ვარ, არც მე დავასახელო. რატომ არ ასახელებს ამ პირს მაისაია, მხოლოდ მისი საქმეა და მისი გადასაწყვეტია.
- დასასახელებელ პირთა სიაში უცხოელი ექსპერტებიც ფიგურირებდნენ. ამ შემთხვევაში, რა მიზანი ჰქონდათ, თქვენი აზრით, დამკვეთებს?
- არ ვიცი, ეს ალბათ, პროკურატურას უნდა ვკითხოთ. სხვათა შორის, როცა „ადამიანის უფლებათა ცენტრში“ ჟურნალისტური გამოძიება ჩატარდა, ელექტრონული ვერსიის სახით მასალები ყველა საელჩოში და ევროკავშირში გადაიგზავნა, საიდანაც ბატონმა გია აბაშიძემ დამიბარა და საფრანგეთის დესპანს შემახვედრა. ის აღშფოთებული იყო და აღნიშნა, რომ ეს თითიდან გამოწოვილი ბრალდებაა, რადგან ის 2004-2008 წლებში საქართველოდან ნატოში მრჩევლად იყო გაგზავნილი და თუკი ის ამ წლებში ჯაშუში იყო, ამ ადგილას რა უნდოდა?!
- რა შეგიძლიათ, თქვათ მაისაიას დაკითხვაში რუსული „ფეესბეს“ აგენტის მონაწილეობაზე და ადასტურებს თუ არა აღნიშნულს ბრალდებული?
- დიახ, ამ ფაქტს თავად მაისაიაც ადასტურებს. დაკითხვის დროს მას ჰკითხეს, იცოდა თუ არა, ვინ იყო პიროვნება, რომელიც დაკითხვას ესწრებოდა. როცა ვახტანგმა უარით უპასუხა, უთხრეს, რომ ის „ფეესბეს“ აგენტი იყო.
- და ბოლოს, რა განაჩენს მოელით სასამართლოსგან?
- ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი პირისთვის წაყენებული ბრალი თავისუფლების 12-დან 20 წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს. ვნახოთ, როგორ განვითარდება პროცესი. თუ სასამართლო სამართლიანი იქნება, მაისაია დარბაზიდან უნდა გაათავისუფლონ.

Natia Korkotadze: “If Trial Is Fair, Vakhtang Maisaia Shall Be Released from Court Room”
The court will pass final judgment on military expert Vakhtang Maisaia, who is detained for espionage, presumably early in February. The proceeding has been going in closed regime for 5 months already. News Agency “Pirveli” has interviewed the attorney Natia Korkotadze about the details and presumed results of the case-discussion.
-Vakhtang Maisaia was detained on the day of Mukhrovani Mutiny. Society doubts the mutiny was a well-staged performance and detention of Maisaia aimed to make the scenario more convincing. How do you think, was there any connection between his detention and mutiny and why did they select Maisaia for this purpose?
-I think, it was political will of the government. When the so-called mutiny happened, Vakhtang was called from Bratislava and asked what was in fact going on here. Vakhtang replied it was no mutiny and everything was bluff; then he asked the person who called him to call in 2 hours because he was busy. Maisaia promised him to provide detailed information about the mutiny. Exactly 2 hours later he was detained. As an attorney of Maisaia, I would like to state that it was political will of our politicians. Soon after the detention, my client was under moral oppression. He was compelled to make the testimony according to the orders of the prosecutor’s office. Otherwise they threatened Maisaia with the detention of his mother and wife. His initial attorney Manana Chikovani also complicated situation who acted in favor of the prosecutor instead her client. She compelled Maisaia to accept the offer of the prosecutor and make the testimony they wanted; after that she could assist him in release. She tried to find parallels between detainee Simon Kiladze and Maisaia; the former had signed plea bargain. The family was very concerned because they realized something strange was going on with Maisaia.
-What can you say about the court proceeding which has been going in secret regime for 5 months already?
-They declared the case to be a secret and proceeding is going in secrete regime. The prosecutor claims he has evidence that Maisaia handed a secret map to somebody. However, this map was published in his black-and-white book in 2002 and then in color book published in 2007. Thus, this accusation is absurd. They also provided evidence as if Maisaia was sending secret materials about non-pilot planes, reservists, the wounded, victims, and armed units to somebody. However, the most interesting was moment when evidences were produced at the trial. When everything finished, they provided his laptop which was unsealed though it was sealed when withdrawn from the house as a proof. Maisaia’s wife Enem Abashidze and their neighbor Lamara Sidamonidze had confirmed the fact by their signature on the search protocol. Judge Zviad Esebua requested to seal the computer at the trial. The defense side protested it and refused to sign the seal protocol; consequently, the trial was postponed. However, 15 minutes after the trial, I was called from the court and asked to return to the court for uncertain reasons. At the court we found out that the judge had sealed the computer based on the agreements between the prosecutor and state attorney of detainee Irakli Batkuashvili (he was detained together with Maisaia). It was one of the proofs provided by the prosecutor and we petitioned to the court to decline this proof on January 25. If our petition is not satisfied, Maisaia will start hunger-strike.
-Was the former attorney of your client Manana Chikovani interrogated or not?
-Yes, she was interrogated and at the trial she made one important analyze. Apparently, the prosecutor had taught her what to say at the trial. I did not expect her to behave otherwise because in this case she could have been charged. I just wondered what she could dare to say. Her statement was not very important because we have all proofs how Maisaia periodically appealed to the public defender, non-governmental organizations and media for help because he was oppressed. Chikovani said she did not know about it.
-Media spread information that Maisaia was compelled to blame certain people in espionage. What was the reason of similar statement?
-When we requested the information why the prosecutor demanded Maisaia to name these people, and why they did not arrest those people, the prosecutor’s office replied that this issue was separately investigated. I think, the government was interested to blame them for espionage. However, Maisaia did not do it because the attorney was changed and he was not oppressed any longer. All this information was unofficially written and stored in his cell. His cell-mate Zaza Mchedlishvili, who gave explanation letter to the public defender, confirmed that Maisaia was taken out from the cell and interrogated 2-3 times a week.
-Maisaia was also ordered to blame an MP in espionage. Who was he and why his name was kept in secret?
-I do not know. You should ask this question to the prosecutor’s office. By the way, when the Human Rights Center carried out journalistic investigation, they sent materials to embassies and EU by e-mail. Mr. Gia Abashidze called me and I met French Envoy. He was astonished and stated that it was groundless accusation against him because in 2004-2008 he was advisor of Georgia in NATO and if he was a spy why he occupied similar position there?
-What can you say about participation of Russian FSB spy in the interrogation of Maisaia and whether the accused confirms this claiming?
-Yes, he does. Maisaia confirms this fact. During interrogation he was asked whether he knew that person; when Vakhtang refused, he was told the person was spy of Russian FSB.
-What kind of judgment do you expect from the court?
-The accusation against my client envisages imprisonment from 12 to 20 years. Let us see how the situation will develop. If the trial is fair, Maisaia shall be released from the court room.