მე-9 უბნელი მესხები - დაბრუნებიდან 25 წლის შემდეგ
სამტრედიაში ყველამ იცის სოფელი იანეთი, იანეთში კი, ე.წ. მეცხრე უბანი, სადაც რეპატრირებული მესხები უკვე 28 წელია, ცხოვრობენ. თავიდან, 1982 წელს, ყაბარდო-ბალყარეთიდან იმერეთის ამ პატარა სოფელში სულ 5 ოჯახი ჩაასახლეს. მოგვიანებით - 30 და ასე გახდნენ სტალინის დროს მესხეთ-ჯავახეთიდან გადასახლებული მესხები იმერეთის მკვიდრნი.
„ჩვენი ოჯახი 1983 წელს ყაბარდო-ბალყარეთიდან, სოფელ ნალჩიკიდან ჩამოვიდა. მახსოვს, ჯარში ვიყავი და იქიდან პირდაპირ იანეთში ჩამოვედი. მაშინ აქ მხოლოდ 4 პატარა სახლი იდგა. მთავრობამ აგვიშენა და ყოველთვიურად 55 მანეთს ვიხდიდით. ეს თანხა ხელფასიდან გვექვითებოდა, რომელსაც ფერმაში გამოვიმუშავებდით. ყველანი ვმუშაობდით, დიდიც და პატარაც. გვიხაროდა, ქართველები ისევ საქართველოში რომ დავბრუნდით“, - ჰყვება მალხაზ ბახტაძე, რომელიც თანასოფლელებმა, გამორჩეული ჭკუა-გონების გამო „სოფლის თავად“ მონათლეს.
მალხაზ ბახტაძე იანეთში ცოლ-შვილთან და შვილიშვილებთან ერთად ცხოვრობს. ოჯახი რომ არჩინოს, საკუთარი სახლიდან შორს, თურქეთში მუშაობს. როგორც ამბობს, სხვანაირად არ მოხერხდება, შიმშილით დაიხოცებიან, რადგან რაიონში და მითუმეტეს სოფელში სამუშაოს არანაირი პერსპექტივა არ არსებობს. ხოლო ერთ გოჯა მიწას, როგორც თვითონ ამბობს, ორ-სამ დღეშიც მშვენივრად ამუშავებს.
ეს „ერთი გოჯა მიწა“ მიწა მწირია და მოსავალიც ნაკლებად მოდის. თუმცა, წინათ, როცა დანარჩენი მეზობლების მსგავსად, გაცილებით დიდ ფართობს ამუშავებდნენ, მოსავალი გასაყიდიც რჩებოდათ და ეკონომიურადაც კარგად იყვნენ. ამ ფართობების დამუშავების აკრძალვის ისტორიის გახსენება დღეს ისეთივე სიბრაზეს გვრის, როგორც მაშინ, როცა წაართვეს. თანასოფლელებთან ერთად, დიდი წინააღმდეგობის მიუხედავად, ვერაფერს გახდა და დანებდა. ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ჩათვალა, რომ რეპატრირებული მესხებზე მეტად მიწა ადგილობრივ ბიზნესმენს არგებდა და გაყიდა.
„მოდიოდნენ, ზომავდნენ, თითქოს რაღაც გარიგებებსაც გვთავაზობდნენ, მაგრამ მაშინვე მივხვდით, რომ გვატყუებდნენ. ეს ამბავი სამი-ოთხი წლის წინ მოხდა, მაგრამ გუშინდელი დღესავით მახსოვს. ამ ყველაფრის თავი მეზობელი სოფლის - ფარცხანაყანების მაშინდელი გამგებელი, ნიკოლოზ ნიქაბაძე იყო. თუ ამ მიწების ხელიდან გაშვება არ გინდათ, იყიდეთო, გვეუბნებოდა. საიდან, რომელი შემოსავლით უნდა გვეყიდა, იმას არ კითხულობდა. რა თქმა უნდა, ვერ ვიყიდეთ და დავრჩით მიწის გარეშე. დღეს, ლუკმა-პური რომ ვიშოვოთ, თურქეთში ვამუშავებთ მიწას. მონებივით ვმუშაობთ, მაშინ როცა ჩვენს ქვეყანაშიც ბევრია სამუშაო, მაგრამ არავინ გვეძახის. დაპირებები ბევრია, მაგრამ რეალურად არაფერი კეთდება,“ - ამბობს  მალხაზ ბახტაძე და სოფლის დანარჩენ გასაჭირზეც საუბრობს.
გზა, გაზი და წყალი ის ძირითადი თხოვნაა, რითაც წლებია, მეცხრე უბნელები ხელისუფლებას მიმართავენ. დღეს სოფლისკენ მიმავალს გზად კომუნისტური ასფალტის ნარჩენი და წყლის ტბორები გხვდება და გგონია, რომ „იქით“  აღარავინ ცხოვრობს. განსაკუთრებით ზამთარშია ცუდი მდგომარეობა, როცა სოფელი თითქმის მთლიანად იტბორება და ყოფა გაუსაძლისი ხდება.
გარდა ამისა, მაჰმადიან მესხებს პრობლემებს ადგილობრივი მოსახლეობისგან იზოლირებულად ცხოვრებაც უქმნით. ამბობენ, რომ მათთან კონტაქტის შემთხვევაში, მეტი ინფორმაცია ექნებოდათ. მეზობელ სოფლამდე 10 კილომეტრზე მეტია და ამ მანძილის ფეხით გავლა ძალიან უჭირთ. ავტობუსს კი, „მე-9 უბანში“ რამდენიმე წელია, არ გაუვლია.
პრობლემები ტერიტორიული მოწყობის მხრივაც არსებობს. მაჰმადიანი მესხები სამტრედიის რაიონის სოფელ იანეთში არიან ჩაწერილი, ტერიტორია კი, რომელზეც ცხოვრობენ, წყალტუბოს ეკუთვნის.
მოკლედ, როგორც თვითონ ამბობენ, პრობლემებს რა გამოლევს. არადა, როცა რამე მოგვარდება, ბავშვებივით ხარობენ. აი, მაგალითად, იანეთის #1 საჯარო სკოლა დახურვას რომ გადაურჩა, მთელი კვირა ქეიფობდნენ.
„მოდიოდნენ და სათითაოდ მადლობას გვიხდიდნენ. ამ სოფელში სკოლა ერთადერთი საჯარო დაწესებულებაა, სადაც გამოდიან და, სხვა რომ არაფერი,  ერთმანეთს ნახულობენ. მე 11 წელია, ამ სკოლაში ვასწავლი და დღითითღე ვრწმუნდები, რა დიდი მნიშვნელობა აქვს ამ დაწესებულებას, - ამბობს იანეთის #1 საჯარო სკოლის პედაგოგი ლამზირა თევზაძე.
დღეს მის კლასში პირველი, მეორე და მესამე კლასელები ერთად სხედან. სკოლაში სულ 7 ფინანსური ჯგუფია და მასწავლებლებიც ცოტა, 11 არიან.
„ჩვენც ძლივს დავდივართ. ძალიან გვიჭირს სამტრედიიდან სიარული. აქამდე, ამ სოფლამდე არც ერთი ტრანსპორტი არ მოძრაობს. ცენტრალური გზიდან ფეხით დავდივართ და სკოლამდე ტალახში ამოვლებული, ან თავიდან ფეხამდე  სველი მოვდივართ. თავს იმისთვის ვუჭირვებთ, რომ ვიცით, ეს სკოლა ადგილობრივებისთვის რასაც ნიშნავს“, - ამბობენ პედაგოგები.
სკოლა, განსაკუთრებით - საკლასო ოთახები, თავისი ინტერიერით, ძველ ფილმში ნანახ სიუჟეტს მოგაგონებს. მართალია, შეშის „ფეჩი“ იქაურობას კარგად ათბობს, მაგრამ ამბობენ, რომ კვამლის სუნი ზოგჯერ ძალიან შემაწუხებელია.
სკოლაში, სადაც სულ 24 მოსწავლე სწავლობს, უკვე გოგონებიც დადიან. წინა წლებში კი, თურმე, ასე არ ხდებოდა. გოგოს სკოლაში რა უნდაო - ამბობდნენ მაჰმადიანი მესხების ოჯახის უფროსები და ქალებიც მეუღლეებს წინააღმდეგობას არ უწევდნენ.
„ცოლები და ოჯახის წევრები კი არა, ჩვენც, მასწავლებლებს რამდენჯერ გვითქვამს, რომ გამოეშვათ ბავშვები სკოლაში, მაგრამ ამაოდ. მათი გადაწყვეტილება მტკიცე იყო და წლები დასჭირდათ, რომ ეს კომპლექსი დაეძლიათ. დღეს თვითონაც უხარიათ, რომ მათმა შვილებმა ანბანი და წერა-კითხვა იციან. თუ ადრე სასკოლო ნივთებს და წიგნებს მათთვის ჩვენ, პედაგოგები ვყიდულობდით, დღეს უკვე თავად იძენენ, რაც იმას ნიშნავს, რომ უკვე სხვაგვარად აზროვნებენ“, - ამბობს ლამზირა თევზაძე.
მეორე და მესამე კლასელები ქართულად საუბარს სრულად არა, თუმცა მაინც ახერხებენ. პირველკლასელებისთვის კი, ეს ჯერჯერობით დაუძლეველი ბარიერია. სამაგიეროდ, მათ უკვე იციან, რომ გაიზრდებიან, ვინ უნდა გახდნენ და სად იმუშაონ. აიდა ლაზიშვილი მომავალი ექიმია, კობა მესტაფაევა და ზაფარ ცაცანიძე კბილის ექიმობას აპირებენ. მოკლედ, გეგმები დიდი აქვთ. ისევე როგორც, მათ მშობლებს.
„არავისგან არაფერს ვითხოვთ, მხოლოდ გზას, რომ ადამიანი ჩვენამდე მოვიდეს, წყალს, რომ კილომეტრებიდან არ ვთრაქოთ და ყურადღებას ხელისუფლებისგან. დანარჩენს ჩვენ თვითონ მოვუვლით, მუხლჩაუხრელად ვიშრომებთ და საამაყო შვილებსაც გავუზრდით სამშობლოს. შრომა რომ არ გვეზარება, მგონი, ჩვენს ეზოს და კარს ეტყობა“, - ამბობს მალხაზ ბახტაძე.
მეზობლებისგან განსხვავებით, მალხაზ ბახტაძე ქართულად კარგად საუბრობს. ისე კი, ე.წ. მე-9 უბნის თითქმის ყველა ოჯახში სასაუბრო ენა ქართულ-რუსულ-აზერბაიჯანულ ენათა სინთეზია. ტრადიციებიც შერეული - ქართულ-მაჰმადიანური.
„იყო საუბარი, რომ რამდენიმე ოჯახს კიდევ ჩამოასახლებენ. ეს ინფორმაცია ტელევიზიითაც გაჟღერდა. რა აზრი აქვს, თუ მათ ელემენტარულ პირობებს არ შეუქმნიან? ძალიან ძნელია უცხო მიწაზე, უცხო გარემოში უმუშევრად ყოფნა. ჩვენ ეს უკვე გამოვცადეთ და არავის ვუსურვებთ მსგავსს... ის ხალხიც არ ჩამოვა ასეთ პირობებში, გაუჭირდებათ. მხოლოდ ტელევიზორში მოსმენილი შეპირებები არაა საკმარისი იმისთვის, რომ ნორმალურად იცხოვრო, რეალობა გაცილებით მკაცრია და რთული,“ - ამბობს მალხაზ ბახტაძე. მისი ოჯახის წევრები, ისევე როგორც მთელი მე-9 უბანი, ახალ წელს იმ იმედით შეხვდნენ, რომ 2010 წინა წლებთან შედარებით პროგრესული იქნება, რომ ამ წელს მაინც ექნებათ გზა, ბუნებრივი აირი და წყალი.

In Samtredia everybody knows the village of Ianeti and so-called ninth settlement in the village where repatriated Meskhetians have lived for 28 years already. Initially, in 1982, only 5 families were repatriated from Kabardo-Balkan and settled in a small village of Imereti region. Later 30 families joined them and during Stalin’s governance, Meskhetians from Meskhet-Javakheti region became residents of Imereti region.
“Our family arrived here from the village of Nalchik from Kabardo-Balkan in 1983. I remember I was in the army and from there I directly arrived here in Ianeti village. By that time there were only 4 small houses here. The government built houses for us and we paid 55 rubles per month from our salary. We all worked at the factory regardless our age; we were happy because we had returned back to Georgia,” said Malkhaz Bakhtadze who was declared to be head of village by his neighbors because he is clever man.
Malkhaz Bakhtadze lives in Ianeti together with his family. In order to keep his family he works far from his house in Turkey. He said otherwise it is difficult to keep family because there is no employment in the district and particularly in the village. As for his small garden, he can cultivate it even in two or three days.
This small garden is very barren and family cannot harvest much. However, in the past, like other neighbors they cultivated larger lands and even sold some vegetables and fruit; consequently, they lived wealthy. Today, even recalling how cultivation of the land was forbidden makes him angry. Despite much resistance, he could not protect his rights like his neighbors and gave in. Local authority considered that local businessman needed the land more than repatriated Meskhetians.
“They came and measured our land; they even offered something to us but we immediately realized that they tried to cheat us. It happened 3-4 years ago and I remember everything very clearly. Former governor of our neighbor village Partskhanakanebi Nikoloz Nikabadze organized all this. He offered us to buy the land if we did not want to give it away. Of course we could not buy it and remained without land. Today in order to earn money we work on the land in Turkey like slaves while there is much work in our country; but nobody hires us here. We hear many promises but nothing is done in fact,” said Malkhaz Bakhtadze and speaks about other problems of the village.
Road, gas and water supply has been main request of locals to the government for many years already. Today, on the way to the village we see remains of communist asphalt and water ponds; we think that nobody lives beyond this road. The situation is particularly difficult in winter when the village is flooded and life become impossible.
Besides that, living in isolation from local population creates problems for Turk-Meskhetians. They say if they had contact with other neighbors, they could have had more useful information. There is more than 10 kilometers from the next village and it is difficult to walk that distance. The bus has not run in the ninth settlement for several years already.
Problems are in territorial management too. Turk-Meskhetians are registered in the village of Ianeti in Samtredia district; the territory they live in belongs to Tskaltubo district.
In short, according to locals, they have plenty of problems. When everything is settled, they are happy like little children. For example, when public school of Ianeti was not closed, they were so happy that celebrated the fact by one-week-long party.
“They were coming and thanked to us. In this village school is the only public institution where people go and meet each other. I have been teaching at this school for 11 years already and I am getting sure about the value of this institution day-by-day,” said teacher of Ianeti Public School Lamzira Tevzadze.
Today, pupils of the first, second and third forms are sitting in one classroom. There are only 7 financial groups in the school and only 11 teachers work there.
“We hardly arrive here from Samtredia. There is no transport running from Samtredia to the village. We walk from the central high-way and reach the school all muddy or wet to the skin. We endure this horrible situation because we know the value of this school for local people,” said teachers.
The school, and particularly classrooms, reminds the picture scene seen in old films with its interior. Although, wood-oven heats the classroom, children say the smoke often creates problems for them.
There are 24 pupils in the school and girls are among them too. In the past, girls did not go to school. Muslim Meskhetian family members claimed female should not go to school and wives could not resist their husbands.
“Not only wives and family members but we, teachers also urged the men to allow their daughters to school but in vain. They were firm in their decision and it took years to overcome this prejudice. Today, the fathers are happy that their daughters know to read and write. If in the past we teachers bought books for them, today they buy textbooks. That means, they started to think in different way,” said Lamzira Tevzadze.
Pupils of second and third forms cannot speak Georgian fluently, but for the pupils from first grade it is serious problem. However, children already know their future professions. Aida Lazishvili will be a doctor, Koba Mestapaeva and Zapar Tsatsanidze will be dentists. In short they have big plans like their parents.
“We do not request much, only road in order to enable people to visit us. We also request water because we have to carry vessels from very long distance; we urge the government to pay attention to us. We will take care of other problems ourselves; we will work hard and bring up honorable people for our country. We are not lazy to work and I think it is very well seen in our house and estate,” said Malkhaz Bakhtadze.
Unlike his neighbors, Malkhaz Bakhtadze speaks Georgian fluently. Almost every family in the settlement speaks Georgian-Russian-Azerbaijan. Their traditions are also mixed – Georgian-Muslim.
“They spoke about repatriation of some more families. This information was reported on TV. It has no sense unless they create minimum living conditions for them. It is very hard to live in strange environment without employment. We have already endured it and we do not wish the same to others… those people will not arrive here under similar conditions. Promises announced on TV are not enough to live normally; real situation is very strict and difficult,” said Malkhaz Tabatadze. His family members, like entire ninth settlement, hope that 2010 will be better than previous years and will have road, gas and water supply this year.