რატომ შეურაცხყოფენ ჟურნალისტებს?
ბოლო ერთი თვის განმავლობაში რეგიონებში ჟურნალისტებზე ზეწოლის ორი ფაქტი გახმაურდა. შიდა ქართლში, სამხარეო ადმინისტრაციის შენობაში, კიბიდან დააგორეს გაზეთ ”ქართლის ხმის” რედაქტორი საბა წიწიკაშვილი, კახეთში შეურაცხყოფა მიაყენეს რადიო ”ჰერეთის” კორესპონდენტს მადონა ბატიაშვილი. მსგავსი ზეწოლის ობიექტი რეგიონალური მედიის არაერთი წარმომადგენელი გამხდარა. ამ საკითხს არაერთი გადაცემა მიეძღვნა. უფლედამცველები ხშირად მიმართავენ საერთაშორისო ორგანიზაციებს რეაგირებისათვის, მაგრამ რეგიონებში ადგილობრივი ჩინოვნიკების მხრიდან ჟურნალისტების მიმართ მუქარა თუ სხვა სახის ზეწოლა მაინც ხშირია.
შიდა ქართლში მოღვაწე ჟურნალისტის, საბა წიწიკაშვილის მიმართ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების კონფლიქტური დამოკიდებულება ქართულ მედიაში ყველასათვის ცნობილი ფაქტია. როგორც თავად საბა ამბობს, ამის მიზეზი მისი კრიტიკული სტატიები და ჟურნალისტური გამოძიებებია. ბოლო შეხლა-შემოხლა რამდენიმე დღის წინ მოხდა. 22 იანვარს საჯარო ინფორმაციის გამოსათხოვად სამხარეო ადმინისტრაციაში მისული წიწიკაშვილი შენობის დაცვამ კიბიდან დააგორა და სცემა: ”ხელი დამარტყა დაცვის ბიჭმა, რომელთანაც მანამდეც მქონდა კონფქლიტი. შემაგინა, კიბეზე დამაგორა და ჯერ ბოძს, შემდეგ კარს მიმაჯახა, შემდეგ ზურგში ხელების რტყმა დამიწყო..”.
წიწიკაშვილი მოგვითხრობს, რომ ამ ფაქტამდე ცოტა ხნით ადრე მან გუბერნატორის მიერ მოწყობილ მიღებაზე, სადაც წლის ანგარიში წარედგინა საზოგადოებას, საბამ ”ქართლის ხმის” სწორედ ის ნომერი დაარიგა, სადაც გუბერნატორის პრემიებსა და ზოგადად საბიუჯეტო თანხების არასწორ ხარჯვასთან დაკავშირებით მისი ჟურნალისტური მოკვლევა იყო დაბეჭდილი. თუ მანამდე მთელი ერთი თვის განმავლობაში წიწიკაშვილს სამხარეო ადმინისტრაციაში შესვლის პრობლემა არ ჰქონდა, ამ ფაქტის შემდეგ ვითარება შეიცვალა: ”როგორც ჩანს, ჩათვალეს, რომ კაბინეტიდან კაბინეტში ჩემი თავისუფლად სიარული აღარ შეიძლებოდა და კვლავ დამიწესეს შეზღუდვები.“
საბა წიწიკაშვილი ამბობს, რომ ზემოაღნიშნული მოკვლევა, რამაც პრეზიდენტის რწმუნებული შიდა ქართლში, ლადო ვარძელაშვილი, გააღიზიანა, ფაქტობრივად, მის მიერ წარმოდგენილი წლის ანგარიშის ალტერნატიული ანგარიში იყო.
”ქართლის ხმის” გარდა, იგივე სტატია ინტერნეტგამოცემა www.humanrights.ge -ზეც გამოქვეყნდა. ამ გაზეთის რედაქტორი ალეკო ცქიტიშვილი ფიქრობს, რომ წიწიკაშვილის მიმართ განხორციელებულ ზეწოლას ერთი გამოკვეთილი მიზანი აქვს - ჩამოაშორონ არასასურველი ჟურნალისტი ადგილობრივ მედიას. ასეთი დამოკიდებულების მიზეზი კი, ცქიტიშვილის აზრით, ჩინოვნიკების ჟურნალისტებთან ურთიერთობის დაბალი კულტურაა.
წიწიკაშვილის ცემის ამბავს ერთდროულად გამოეხმაურა ”ადამიანის უფლებათა ცენტრი" და მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირის საინიციატივო ჯგუფი. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა საერთაშორისო ორგანიზაციების მიმართ საგანგებო განცხადებაც მოამზადა. ორგანიზაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა კი ეს ფაქტი ასე შეაფასა: ”ქვეყანაში გამეფებული დაუსჯელობის სინდრომი ჟურნალისტების საქმიანობაზე მოქმედებს. არც ერთხელ რეაგირება არ მომხდარა კონკრეტულად საბა წიწიკაშვილის შემთხვევაში და დამნაშავე არასოდეს დასჯილა.”
მასმედიაში დასაქმებულთა პროფესიული კავშირის საინიციატივო ჯგუფის წევრი მარიკა ბოჭორიძე კი ამბობს, რომ ისინი არ აპირებენ შეეგუონ ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტებს და ყველა შესაძლო ბერკეტით გააპროტესტებენ მსგავს შემთხვევებს.
რადიო თავისუფლება დაუკავშირდა შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებულის პირველ მოადგილეს, გიორგი ავალიანს, რომელსაც ვკითხეთ, რამდენად გამართლებულია ჟურნალისტის ცემა მისი საქმიანობის გამო. პასუხად ავალიანმა გვითხრა, რომ წიწიკაშვილის ცემის ფაქტი მტკნარი სიცრუეა და რომ ადგილობრივ ხელისუფლებას ყველა მედიასაშუალებასთან იდეალური ურთიერთობა აქვს. წიწიკაშვილს პროვოკატორი ჟურნალისტის იმიჯი აქვს: ”არანაირი მიზეზი არ არსებობს, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ მიზანმიმართულად რეაგირება მოახდინოს მაგ ადამიანის საქმიანობაზე. ჩვენ კარგი და პარტნიორული ურთიერთობა გვაქვს მასმედიასთან, ერთადერთი გამონაკლისი არის წიწიკაშვილი და მთავარი მიზეზი ის არის, რომ ის მსგავსი გამოხტომებით ცდილობს თავის გამოჩენას და თვითლუსტრაციას და ყურადღების მიქცევას.”
ჩვენ ავალიანს ასევე ვკითხეთ, სხვა ჟურნალისტების მიმართ ასეთი კეთილგანწყობა ხომ არ არის გამოწვეული იმით, რომ ისინი, უბრალოდ, ერიდებიან კრიტიკულ მასალებზე მუშაობას, რაზეც ავალიანმა გვიპასუხა: ”ჩვენი მისამართით საკმაოდ კრიტიკული, თუმცა, ამავე დროს, კონსტრუქციული სტატიები იწერება, მაგრამ საბას სტატიებს არანაირი კავშირი არა აქვს რეალურად არსებულ ვითარებასთან და, რაც მთავარია, ის კი არ აკრიტიკებს ხელისუფლებას და, ვთქვათ, ურჩევს რა არის გამოსასწორებელი, არამედ ლანძღავს მას.”
გიორგი ავალიანისა და ყველა სხვა სახელმწიფო მოხელის მიმართ, ვინც ფიქრობს, რომ ესა თუ ის ჟურნალისტი დაუზუსტებელ ინფორმაციას ავრცელებს, ჟურნალისტ ზვიად ქორიძეს ასეთი რჩევა აქვს: ” არსებობს მედიასაბჭო, ეთიკის ქარტიის საბჭო, რომელსაც შეუძლიათ მიმართონ და იქ გაურჩიონ საქმე ასეთ ჟურნალისტებს, ან მიმართონ სასამართლოს.”
თუმცა ქორიძე იქვე სინანულით შენიშნავს, რომ, სამწუხაროდ, რაც უფრო დაბლა ჩავდივართ სახელისუფლო წრეებში, თვითშეგნება უფრო დაბლდება და სასამართლოში საქმის გარჩევაც სირცხვილად ითვლება: ”ამას ისიც ემატება, რომ ისინი თავს მმართველებად კი არ განიხილავენ, არამედ ფეოდალებად, რომელთაც არ ეკადრებათ სასამართლოში საქმის გარჩევა. მათ ავიწყდებათ მოთმენის ვალდებულებაც, რომელიც გაცილებით მეტი აქვთ ხელისუფლების წარმომადგენლებს.”
ზვიად ქორიძე ასევე ფიქრობს, რომ ჟურნალისტებზე ზეწოლის, მუქარის, მათი ცემის ყველა შემთხვევა ცნობილია სახელისუფლო პირამიდის თავში მჯდომი ადამიანისათვის. ის დარწმუნებულია, რომ დაცვის თანამშრომელი ჟურნალისტის ცემას თვითნებურად, უბრალოდ, ვერ გაბედავს: ”ეს არის ნებადართული ზემოდან - ”თქვენ დაამყარეთ წესრიგიო”, ხოლო წესრიგის დამყარება ხელისუფლების ენაზე ნიშნავს სიჩუმეს, განსაკუთრებით კი - არჩევნების წინ.”
შესაბამისად, ქორიძისათვის რეგიონში მომუშავე ჟურნალისტების, მათ შორის, საბა წიწიკაშვილის ან, თუნდაც, რადიო ”ჰერეთის” კორესპონდენტის, მადონა ბატიაშვილის, გამბედაობა მისაბაძია. სხვათა შორის, ორიოდე დღის წინ ხელისუფლების ზეწოლის მსხვერპლი ჟურნალისტი მადონა ბატიაშვილიც გახდა. ორიოდე დღის წინ ბატიაშვილს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა და მათმა ახლობლებმა კინაღამ რადიო „ჰერეთის“ პირდაპირ ეთერში ჩართვა ჩაუშალეს, რადგან ჩართვის ადგილას ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მივიდნენ, ჟურნალისტი ჯერ ეთერს გარეთ, შემდეგ კი ეთერშიც გალანძღეს და ინტრიგანი უწოდეს.
როგორც მადონა ბატიაშვილი ვარაუდობს, ადგილობრივი ხელისუფლების და მათი ახლობლების ჩართვის ადგილზე მისვლის მიზეზი მხოლოდ ის იყო, რომ რადიო ”ჰერეთის” ეთერში მჯდარი გამგებლისთვის მოსახლეობას კრიტიკული კითხვები არ დაესვა.
წიწიკაშვილსა და ბატიაშვილზე სხვადასხვა ფორმით ზეწოლის ეს ორი შემთხვევა რეგიონების ჟურნალისტთა დევნის მხოლოდ მცირე ნაწილია.
ანალოგიური პრობლემები აქვთ ჟურნალისტებს გურიაში, სამეგრელოში, აჭარაში, სხვა რეგიონებშიც - ყველგან, სადაც ადგილობრივი მედია პრობლემებზე წერას არ ერიდება.

Why Are Journalists Insulted?
During last month, two facts of oppression on regional journalists occurred. Editor of newspaper “Kartlis Khma” Saba Tsitsakishvili was pushed down the stairs in Shida Kartli district administration; Madona Batiashvili correspondent for the radio “Hereti” was insulted in Kakheti. Other regional media representatives have also subjected to such oppression. Many presentations were dedicated to this problem. HR defenders often appeal to international organizations for help, but they are still intimidated by local governmental officials.
Controversy between journalist Saba Tsitsakishvili who works in Shida Kartli and local authority is well-known fact for Georgian media. According to Tsitsikashvili, everything happens because of his critical articles and journalistic surveys. Last conflict happened few days ago. On January 22 when journalist visited district administration to get requested public information, he was beaten and pushed down the stairs by security guard. “Security guard with whom I had conflict before, hit me, cursed and pushed me down the stairs, I was crashed against the column and the door, after this he hit me in the back,” said Tsitsakishvili.
According to Tsitsakishvili, short time before the incident, at the special event organized by regional governor where he wanted to present his annual report, Saba Tsitsikashvili distributed copies of the newspaper “Kartlis Khma” whit his letter about unreasonable expenditure of district budget, the regional governor had taken bonus illegally. Tsitsakishvili had no problem of visiting the district administration before that day, but situation changed since then. “Apparently, they thought my visits were dangerous and estimated new restrictions for me.”
According to Saba Tsitsakishvili, abovementioned article irritated Shida Kartli regional governor Lado Vardzelashvili; it was kind of alternative report of the annual report of the regional governor.
Besides “Kartlis Khma” the same article was published on online newspaper www.humanrights.ge. Editor of the website Aleko Tskitishvili thinks that the fact of oppression on Tsitsakishvili has one special motive - to remove undesirable journalists from local media. According to Tskitishvili, the reason of such approach is low culture of public officials of relation with journalists.
The Human Rights Centre and the initiative group of Trade Union of Media Representatives commented on physical assault of Tsitsakishvili. The Human Rights Centre prepared special appeal to international organizations. According to the executive director of the organization Ucha Ninuashvili, impurity syndrome which is reigning in the country directly influences professional activities of journalists. Nobody has ever reacted on the intimidation of Saba Tsitsakishvili and nobody has been punished for it yet”.
According to the member of the initiative group of Trade Union of Media Representatives Marika Bochoridze, they are not going to put up with the oppression on journalists and they will protest such incidents with every possible means.
Radio “Freedom” got in touch with the Shida Kartli deputy regional governor Giorgi Avaliani and asked him how correct the physical assault of journalist because of his professional activity was. Avaliani replied that the fact of beating Tsitsakishvili is false and local authority has perfect relationship with media. Tsitsakishvili is known as a provocative journalist. “There is no reason for local authority to react on his activities. We have good relations with mass media. Tsitsakishvili is the only exception and the main thing is that he tries to promote himself and attract attention in this way,” said Avaliani.
We asked Avaliani if they are tolerant only with those journalists who do not publish critical articles about them. Avaliani replied “Quite critical but constructive articles are published about us, but Saba Tsitsakishivili’s articles have no connection with real situation and the point is that he does not criticize or give advice to the authority, but he only abuses us.”
Journalist Zviad Koridze suggests Giorgi Avaliani and all other officials who think that journalists write incorrect information: “There is a Media Council, Ethic Charter Council to which they can appeal and file complaints about such journalists or they can even appeal to court”.
However, Koridze points out that self-consciousness reduces in the lower layers of our governmental officials and they think appealing to the court is shameful. Besides that, they consider themselves to be feudal and not governors who should not appeal to the court. They forget about their obligation on patience which shall be higher responsibility for governmental officials.”
Zviad Koridze also thinks that all the facts of oppression, threatening and beating of journalists are known for the person who sits on the top of the governmental pyramid. He is sure that security guard cannot beat journalist willfully, it was permitted by higher officials. “You should make public order”- public order in their language means to keep silence especially before elections.
Consequently, bravery of journalists working in the region, Saba Tsitsakishvili and correspondent of radio “Hereti” Madona Batiashvili are among them, is good example for Koridze. Two days before, journalist Madona Batiashvili became the victim of authority oppression. Two days before, local officials and their relatives almost banned Batiashvili to have on-live interview with radio “Hereti”, because representatives of local officials arrived at the place the journalist had to make the interview. They insulted the journalists on-live.
Madona Batiashvili doubts the motive of the arrival of local officials and their relatives at the place was to ban the journalist to make critical statements about district governor who was sitting in the studio of radio “Hereti”.
These two deferent incidents about Tsitsakishvili and Batiashvili are little example of persecution on regional journalists.
Journalists have same problems in Guria, Samegrelo, Ajara and other regions, everywhere where local media does not avoid writing about problems.