ჟურნალისტები გამომცემლების თვითნებობისგან სრულიად დაუცველები არიან
ქართულ მედიაში შრომითი ხელშეკრულებების არარსებობის საკითხი კვლავ პრობლემატურია. იურისტების შეფასებით, აღნიშნული მექანიზმი მედიაში სარედაქციო დამოუკიდებლობას უზრუნველყოფს. მათივე თქმით, ხელშეკრულება, პირველ რიგში, მედიამფლობელისგან გამოხატვის თავისუფლებაში ჩარევის თავიდან აცილების გარანტიას წარმოადგენს. მედიასაშუალებები ჟურნალისტებს შრომით ხელშეკრულებებს მაშინაც კი არ უფორმებდნენ, როცა შრომის კოდექსი დამქირავებელს დასაქმებულთან შრომითი ხელშეკრულების წერილობითი ფორმით დადებას ავალდებულებდა. მდგომარეობა მას შემდეგ კიდევ უფრო გაურესდა, რაც შრომის კოდექსში ცვლილება შევიდა და ხელშეკრულების დადების ვალდებულება გაუქმდა.
ჟურნალისტები, რომლებსაც მედიასაშუალებებთან ხელშეკრულებები არა აქვთ დადებული, ამბობენ, რომ შრომითი ურთიერთობების დაწყებისას ხელშეკრულების დადება მათთვის თავად დამქირავებელს არ შეუთავაზებია. კითხვაზე, თავად რატომ არ მოითხოვეს კონტრაქტების გაფორმება, მათ აღნიშნეს, რომ ასეთ შემთხვევაში, შესაძლოა, დამქირავებელს ისინი სამსახურში საერთოდ აღარ მიეღო. აღმოჩნდა, რომ შრომითი ხელშეკრულებები არა აქვთ იმ ჟურნალისტებსაც, რომლებიც საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებულ პროექტებში მონაწილეობენ. ზოგიერთი კორესპონდენტის თქმით, ის ხელფასს ნაღდი ანგარიშსწორებით ისე იღებს, რომ ხელს რაიმე დოკუმენტზე არ აწერს. ხელშეკრულებების არქონის გამო ჟურნალისტები ვერც შრომის კოდექსით გათვალისწინებული შეღავათებით სარგებლობენ. 24 სამუშაო დღის ოდენობით ვერც ფასიან შვებულებას იღებენ  და სამსახურიდან გათავისუფლების შემთხვევაში, კომპენსაციასაც არავინ უხდით.
ხელშეკრულებების არქონის გამო, ჟურნალისტები განსაკუთრებით დაუცველები არიან იმ საინფორმაციო საშუალებებში, რომლებიც ხელისუფლების გავლენის ქვეშ იმყოფებიან. ჩვენთვის რამდენიმე ფაქტია ცნობილი, როცა ჟურნალისტების მიერ მომზადებულ მასალებში კრიტიკული ინფორმაციები გაიპარა და იმის გამო, რომ ჩინოვნიკები გაღიზიანდნენ, დირექტორებმა ისინი სამსახურიდან ყოველგვარი ახსნა-განმარტების გარეშე დაითხოვეს.
სახალხო დამცველის საპარლამენტო მოხსენებებში შრომითი ხელშეკრულებების არარსებობის მიზეზით ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევის რამდენიმე საქმეა განხილული. ომბუდსმენის აპარატში მიაჩნიათ, რომ არ არსებობს ნორმა, რომელიც მედიის მფლობელს ახალი ამბების რედაქციაზე ზემოქმედების შესაძლებლობისგან შეზღუდავს.
„სარედაქციო დამოუკიდებლობის ინსტიტუტი პრინციპების დონეზე აღიარებულია „სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონში. თუმცა, გარდა იმისა, რომ არ არსებობს აღნიშნული ცნების ლეგალური დეფინიცია, მოქმედი კანონმდებლობა თითქმის არ შეიცავს რეალურ მექანიზმს სარედაქციო დამოუკიდებლობის პრინციპის რეალიზებისათვის“,- აღნიშნულია ომბუდსმენის ანგარიშში.
ახალი შრომის კოდექსის მიღების შემდეგ შრომითი ხელშეკრულება, როგორც სარედაქციო დამოუკიდებლობის დაცვის გარანტია, ახალი გამოწვევის წინაშე დადგა. 2006 წლის 25 მაისამდე მოქმედი შრომის კანონთა კოდექსის მე-19 მუხლი იმპერატიულად განსაზღვრავდა შრომითი ხელშეკრულების წერილობით ფორმას. მიუხედავად ამისა, მედია საშუალებები კანონის გვერდის ავლით ჟურნალისტებს შრომით ხელშეკრულებებს მაინც არ უფორმებდნენ.
ამის ნათელ მაგალითს წარმოადგენს სამაუწყებლო კომპანია „რუსთავი 2-ის“ მოსკოვის ბიუროს თანამშრომლის ჟურნალისტ რუსუდან ნიკურაძის საქმე. ასევე სახალხო დამცველის მიერ განხილული თამარ ოქრუაშვილის, საბა წიწიკაშვილის და სხვების განცხადება ტელე-რადიო კომპანია „თრიალეთის“ დამფუძნებლის ბადრი ნანეტაშვილის წინააღმდეგ, სადაც შრომითი ხელშეკრულებების არარსებობის გამო, გაურკვეველი იყო დასაქმებული ჟურნალისტების უფლება-მოვალეობები.  შედეგად, ჟურნალისტებს უხდებოდათ ისეთი არაკვალიფიციური სამუშაოს შესრულება, როგორიცაა მაგალითად, ტელე-რადიო კომპანიის ეზოს მოვლა.
ადვოკატი ლია ხუროშვილი აღნიშნავს, რომ ცვლილებების შეტანის შემდეგ შრომის კოდექსის მე-6 მუხლმა მედია მესაკუთრეს საქმე საკმაოდ გაუმარტივა, ვინაიდან მე-6 მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, „შრომითი ხელშეკრულება იდება წერილობითი ან ზეპირი ფორმით, განსაზღვრული, განუსაზღვრელი ან სამუშაოს შესრულების ვადით“.
„ამ დროს ზეპირი შრომითი ხელშეკრულების არსებობის მტკიცების ტვირთი გადადის ჟურნალისტზე, თუმცა პრობლემას წარმოადგენს არა იმდენად შრომითი ურთიერთობის არსებობის ფაქტის დამტკიცება (სხვა სამუშაოებისაგან განსხვავებით, ამგვარი მტკიცება განსაკუთრებით იოლია მედიაში, სადაც არსებობს ვიდეო, აუდიო და საგაზეთო ჩანაწერები), არამედ ის, თუ დამსაქმებლის თვითნებობისაგან დაცვის რა პირობებს შეიცავს ზეპირი ხელშეკრულება“, - აცხადებს იურისტი.
სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, ამ პრობლემამ თავი იჩინა ცაულინა მალაზონიას საქმეში. აღნიშნული ჟურნალისტი 2006 წლის 1 სექტემბრიდან იმავე წლის 31 დეკემბრამდე მუშაობდა ახალციხეში გამომავალი დამოუკიდებელი გაზეთის, „სამხრეთის კარიბჭის“ ჟურნალისტად. ამ პერიოდის განმავლობაში მასთან გაფორმებული იყო წერილობითი ხელშეკრულება, სადაც ნათლად იყო გაწერილი მხარეთა უფლება-მოვალეობები, მათ შორის დასაქმებულის ხელფასი, 300 ლარის ოდენობით. 2007 წლის პირველი იანვრიდან აპრილის თვის ჩათვლით, ჟურნალისტის ხელფასის რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა, რამაც მისი უკმაყოფილება და სამსახურის დატოვება გამოიწვია. გაზეთის რედაქტორის, ლელა ინასარიძის განმარტებით, 2007 წლის იანვრიდან აპრილის თვის ჩათვლით, გაზეთის არცერთ თანამშრომელთან არ იყო გაფორმებული შრომითი ხელშეკრულება. არსებობდა მხოლოდ ზეპირი ხასიათის შეთანხმება ხელფასთან დაკავშირებით.
„ხელფასი, როგორც მუდმივი, არაერთჯერადი საქმიანობის ანაზღაურების ფორმა, არ შეიძლება იყოს ზეპირი ხელშეკრულებების რეგულირების საგანი. გრძელვადიანი შრომითი ურთიერთობების შემთხვევაში აუცილებელია წერილობითი შრომითი ხელშეკრულებების არსებობა, სადაც მკაფიოდ იქნება გაწერილი მხარეთა უფლებები და მოვალეობები. თუკი მოქმედი კანონის მიღებასთან დაკავშირებულ დებატებს გადავავლებთ თვალს, ნათელი გახდება, რომ კანონპროექტის ინიციატორებს სწორედ მსგავსი მიზნები ამოძრავებდათ, თუმცა საბოლოო ვარინტმა მკაფიოდ ვერ განსაზღვრა ის შემთხვევები, როცა ზეპირი ხელშეკრულების ფორმის გამოყენება არის დასაშვები. წერილობითი ხელშეკრულება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ ჟურნალისტებისთვის, რომლებიც კონკრეტულ მედია ორგანიზაციაში მრავალჯერადი ხასიათის საქმიანობას ახორციელებენ“, - განაცხადეს სახალხო დამცველის აპარატში.

Journalists Are Not Protected from Publishers
Lack of Labor Contract in Georgian media is still problem. According to lawyers, this mechanism guarantees editorial freedom in media. According to them, labor agreement is a guarantee to avoid interference in the media activities. Media sources did not sign labor contracts with journalists even when the employer was obliged to sign labor contract under Labor Code. The situation became more complicated after amendments were introduced to the Labor Code and the obligation of signing agreement was cancelled.
Journalists working without labor contracts say the employer did not offer them to sign any agreements when started working. We inquired why they did not request the agreement and they answered they might have remained without job. It turned out that journalists which working for the projects funded international organizations also do not hold labor contracts. According to some correspondents, they get salaries in cash without signing any financial document. Journalists do not use privileges envisaged by the Labor Code because they do not have contracts. They cannot take a holiday for 24 working days and are not compensated in case of resignation.
Because of lack of contracts, journalists are especially unprotected in the media sources which are under governmental control. We were informed about several facts when journalists were dismissed without explanations because officials did not like the critical articles written by the journalists.
Several cases of breached rights of Journalists are mentioned in the Public Defender’s reports to the parliament. According to the ombudsman’s office, there is no regulation which will prevent the media owner to interfere in editorial activities.
“Institute of editorial freedom is acknowledged based on principle in the Law on Freedom of Expression. However, besides that, there is no separate legal definition of this concept, current legislation does not envisage real mechanisms for the realization of editorial freedom,” it is written in the report of the Public Defender.
After new Labor Code was enacted, labor contract as a guarantee to protect editorial freedom faced a new challenge. Until May 25, 2006 written form of labor contract was considered imperatively under article 19 of the Labor Code. However media sources illegally avoided to sign contracts with journalists.
Case of journalist Rusudan Nikuradze for Moscow office of TV-company “Rustavi 2” is an obvious example of this. In addition to that, petitions of Tamar Okruashvili, Saba Tsitsakishvili and others against the founder of the regional TV and radio company “Trialeti” Badri Nanetashvili which were discussed by Public Defender; rights and responsibilities of journalists were not clarified because of lack of labor contracts. As a result, journalists had to clean the territory around TV-radio-company.
Lawyer Lia Khuroshvili said after amendments were introduced to the Labor Code article 6 made the work of the media owner easier, because according to the first part of the article 6, Labor Contract is made in written or verbal form for definite, indefinite or employment term.
“In such cases the journalist is responsible to claim requirements of the verbal contract, though the main problem is not to prove the fact, but what conditions are considered in the verbal contract to protect employee from employer’s willful activities,” states lawyer.
According to the Public Defender’s office, this problem was raised in the case of Tsaulina Malazonia. She was journalist for independent newspaper “South Gate” in Akhaltsikhe district from September 1 to December 31, 2006. During this period written labor contract was signed with her, which clarified rights and responsibilities of the parties including salary of 300 GEL. From January 1 to April 2007 the salary of journalists were considerably reduced, that’s why she left job. The employee had made only verbal agreement about new amount of salaries.
“Salary as a compensation for permanent and repeated work shall not be regulated by verbal agreement. Written labor contract is necessary in case of long-term labor relations, rights and responsibilities of parties shall be clearly clarified in it. If we look through the debates related with the current law, it will be clear that initiators of the draft-law had similar goals, though the final version could not determine the cases when verbal agreement is acceptable. Written contract is especially important for the journalists working for concrete media organizations,” stated representatives of the Public Defender’s Office.