აღუსრულებელი სასამართლო გადაწყვეტილებების რიცხვი იზრდება
სააღსრულებო დეპარტამენტის იმერეთის ბიუროში აღუსრულებელი სასამართლო გადაწყვეტილებების რიცხვი კატასტროფულად გაიზარდა. დაზარალებული მოქალაქეები სასამართლო გადაწყვეტილების აღსრულებას და საქმის ბოლომდე მიყვანას ითხოვენ. იურისტთა განმარტებით, აღუსრულებელი სასამართლო გადაწყვეტილებები მთელი ქვეყნის მასშტაბით პრობლემური საკითხია და იგი  მთელი რიგი მიზეზებითაა გამოწვეული.
„ხშირად მოგვმართავენ ადამიანები, რომელთაც აღუსრულებელ სასამართლო გადაწყვეტილებებზე პრეტენზიები აქვთ. ხშირად აღსრულების პროცესი ჭიანურდება, უფრო ხშირად კი, არსულება არც იწყება. აქ ძალიან ბევრ მიზეზზე შეგვიძლია, ვისაუბროთ. ერთ-ერთი, მოქალაქეთა ნაკლებინფორმირებულობაა. ანუ, მოქალაქე მიდის სასამართლოში, სასამართლო კანონის ფარგლებში იღებს მისთვის სასარგებლო გადაწყვეტილებას და შემდეგ მან (მოქალაქემ) არ იცის, რა პროცედურები უნდა გაიაროს, რათა საბოლოო, მისთვის სასურველ შედეგს მიაღწიოს. მან არ იცის, რომ მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილების მიღება არ ნიშნავს საბოლოო შედეგს“, - ამბობს საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის იურიდიული დახმარების ცენტრის იურისტი ირინე ობოლაძე.
ადვოკატთა განმარტებით, აღუსრულებელი სასამართლო გადაწყვეტილებების მნიშვნელოვანი პროცენტი ასევე სააღსრულებო ორგანოების არასათანადო საქმიანობაზე მოდის. „არ მინდა, ძალიან სუბიექტური ვიყო, მაგრამ მიმაჩნია, რომ ეს არის აღნიშნული საქმის მიმართ ვიღაცის უგულისყურობა და გულგრილი დამოკიდებულება. შესაძლოა, ეს გამოწვეულია იმ გარემოებით, რომ აღმასრულებლების რაოდენობა არ არის საკმარისი, რათა ეს პროცესი სრულყოფილად განხორციელდეს. რა თქმა უნდა, ეს ვერანაირად ვერ ჩაითვლება გამამართლებელ მიზეზად. სახელმწიფოს სახელით გამოტანილი გადაწყვეტილება აუცილებლად უნდა აღსრულდეს“, - განმარტავს ირინე ობოლაძე.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ მოქალაქე ნანა ბეჟანიძემ მიმართა. დაზარალებული ქუთაისის „აბრეშუმკომბინატის“ ყოფილი თანამშრომელია, რომელმაც აღნიშნულ ორგანიზაციას, სახელფასო დავალიანების გამო, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში უჩივლა და პროცესი მოიგო. მიუხედავად ამისა, თანხა ვერ აიღო. ადვოკატებმა ორგანიზაციის გაკოტრების გამო პროცესი ბოლომდე ვერ მიიყვანეს.
„მსგავსი შემთხვევები ძალიან ბევრია. სახელფასო დავალიანებების შემთხვევაში, ხშირად, საწარმო აღარ არსებობს, ან არსებობს, მაგრამ სხვა ფორმით. გვხვდება, ასევე, შემთხვევები, როცა საწარმო გაკოტრების რეჟიმშია. აქ უკვე კანონი აღსრულების პროცესთან დაკავშირებით სხვა რეჟიმებს აყენებს. რა თქმა უნდა, ესეც ერთ-ერთი ხელისშემშლელი მომენტია. ამ დროს ადამიანმა შეიძლება, იკითხოს -  რატომ ხდება, რომ ერთი კანონით გადაწყვეტილება მიკმაყოფილდება, ხოლო მეორე კანონით ამის შესრულება მუხრუჭდება? ამდენად, ვფიქრობ, ეს ყველაფერი დასახვეწია, რადგან ძალიან ბევრი პრობლემა სწორედ შიგნით, აღსრულების პროცესშია“, - ამბობს ირინე ობოლაძე.
2009 წლის 1 ივლისიდან „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ კანონში“ ცვლილება შევიდა (დაემატა თავი „კერძო აღმასრულებელი“). ასევე, იუსტიციის მინისტრმამიერ მიიღო კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტები, რითაც კერძო აღმასრულებლის საქმიანობა რეგულირდება. ამ ცვლილებას სხვადასხვაგვარი შეფასებები მოჰყვა.
თამარ ფაჩულია, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის იურიდიული დახმარების ცენტრის იურისტი: „ეს ცვლილება, ერთის მხრივ, ალბათ, კარგიც არის. ვგულისხმობ იმ ფაქტს, რომ სააღსრულებო ბიუროები საქმეებისგან განიტვირთება. ის მომენტი, რომ მოვალეს არაფერი დარჩეს და ყველაფერი კრედიტორის სასარგებლოდ წავიდეს - ეს პრინციპი, რა თქმა უნდა, არ არის მოსაწონი. თუ გარკვეულწილად ის პრინციპი იქნება გათვალისწინებული, რომ მოვალესაც აქვს თავისი უფლებები (რომ ის არ უნდა დარჩეს სარჩოს, საარსებო მინიმუმის მიღმა და უნდა მოხდეს მისი უფლებების დაკმაყოფილებაც), მაშინ, რა თქმა უნდა, მისასალმებელი იქნება. ვფიქრობ, სახელმწიფომაც, ამ კუთხით, ალბათ, კერძო აღმასრულებლების მიმართ ზედამხედველობა უნდა განახორციელოს. მაგრამ თუკი ეს უკონტროლო პროცესი იქნება და ის გარემოებები, რაც კანონშია ჩადებული, ვერ ამოქმედდება, ამ შემთხვევაში კერძო აღმასრულებელი მოგვევლინება როგორც მოვალეების დამსჯელი სამსახური და ეს ძალიან ცუდი იქნება“.
ირაკლი გვენეტაძე, ადვოკატი:  „ვფიქრობ,კერძო აღმასრულებლის ინსტიტუტი საქართველოში ვერ გაამართლებს. აღსრულება იმდენად რთული პროცესია, საჯარო სამსახურის ხელში უნდა იყოს... სახელმწიფოს უნდა ექვემდებარებოდეს“.
ირინე ობოლაძე, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალის იურიდიული დახმარების ცენტრის იურისტი: „ბევრ დამოუკიდებელ ქვეყანაში არსებობს კერძო აღმასრულებლის პრეცედენტი. ალბათ, ჩვენს შემთხვევაშიც უნდა გაამართლოს. თუმცა, კანონშიც არის მითითებული და ექსპერტებიც ფიქრობენ, რომ აუცილებელი იქნება მასზე მონიტორინგი. სულაც არ არის ეს რთული პროცედურა, თუკი, რა თქმა უნდა, ყველანი დავიცავთ კანონს. ის აღმასრულებელიც ხომ იურისტია? მას ხომ საკვალიფიკაციო გამოცდა აქვს ჩაბარებული, ლიცენზია აქვს აღებული და ა.შ. ვფიქრობ, აქ კეთილსინდისიერება და პროფესიონალიზმია მთავარი და არა ის განწყობა, რომ მე კერძო იურიდიული პირი ვარ და რაღაცას ვერ აღვასრულებ“.
ამ თემაზე საუბარს თავს არიდებენ თავად აღმასრულებლები. შეხვედრაზე, რომელიც საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ფილიალში გაიმართა, სააღსრულებო დეპარტამენტის იმერეთის ბიუროს წარმომადგენლები არ გამოცხადდნენ. შეხვედრაზე არ მოვიდნენ, ასევე, სახაზინო ადვოკატები.

Unexecuted Court Decisions Increased
Number of unexecuted court decisions has seriously increased at Imereti regional bureau of the Execution Department. Victimized citizens demand to execute court decisions. Lawyers clarify that unexecuted judgments is a serious problem throughout the country and it is caused by various reasons.
“People often apply to us complaining about unexecuted court decisions. Very often the execution process is prolonged; more often they are not executed at all. We can speak about many reasons. One of them is lack of information among population. I mean, when a citizen appeals to the court, the court passes the judgment in accordance to the court and the citizen does not know the follow-up procedures in order to reach final result. He does not know that the court decision is not the final result,” said the lawyer of the Kutaisi office of the Georgian Young Lawyers Association Irine Oboladze.
Lawyers clarify that high number of unexecuted court decisions is resulted from incompetent activities of the execution institutions. “I do not want to be partial, but I think it is indifference of a certain people towards their responsibilities. Maybe, it is caused by the circumstance that number of executors is not enough in order to ensure implementation of the procedure. Of course, it is not justification for the problem. The decision made in the name of state shall be executed,” said Irine Oboladze.
Nana Bezhanidze applied to the Human Rights Center for help. The victim is former employee of Kutaisi Silk Factory who sued the factory at Kutaisi City Court because of unpaid salaries. Bezhanidze won the trial. Despite that she could not get the salary. Lawyers could not finish the process because the factory was bankrupted.
“Similar cases are many. In the case of accumulated salary debts, enterprises cease functioning or do not exist at all. In addition to that, there are cases when factories are bankrupted. The law envisages different regimes in regard with execution process in this case. Of course, it is one of the preventive factors of execution. In this case a person might be curious why his request was satisfied under one law and it was not executed under the second one. So, I think it shall be worked out more carefully because many problems are inside the execution process itself,” said Irine Oboladze.
On July 1, 2009 amendments were introduced to the Law on Execution Activities (chapter “private executor” was added). Besides that, Minister of Justice adopted law subordinated normative acts which regulates activities of private executors. These changes were evaluated in different ways.
Lawyer of the Kutaisi office of the GYLA Tamar Pachulia: “This amendment may be positive on the one hand. I mean execution bureaus will be freed from plenty of cases. The fact that debtor should not have anything and everything shall be done in favor of creditor – is not nice principle. If rights of debtors are also envisaged (that he should not be left without income, beyond living minimum and his rights shall also be protected), then we will welcome similar changes. I think, the state should also observe the activities of private executors in this field. But if it is uncontrolled process, and circumstances envisaged under the law do not work, private executor will be kind of punisher of debtors and it will be very bad.”
Irakli Gvenetadze, lawyer: “I think private execution institution will not succeed in Georgia. Execution is such a complicated process, that it shall be implemented by public agency. And it shall be subordinated to the state.”
Irine Oboladze: “Private execution bureaus work in many independent states.  I think it shall succeed in Georgia too. However, the law indicates and experts also think that monitoring of the process shall be necessary. It is not complicated procedure at all if we all follow the process. The executor is also a lawyer. He has passed qualification exam and holds license. I think, dignity and professionalism are the most important issues and not general feeling that I am a private legal entity and so means I will not do something properly.”
Executors avoid speaking on this topic. Representatives of Imereti regional execution bureau did not attend the meeting in the Kutaisi office of the GYLA; neither state attorneys attend the meeting.