მოქალაქემ სასამართლოში საქმე მოიგო, მაგრამ კუთვნილ თანხას მაინც არ აძლევენ
„ძევრულჰესის“ სამართალმემკვიდრე კომპანია სასამართლოს გადაწყვეტილებას არ ასრულებს და ყოფილ თანამშრომელს ზიანის ანაზღაურების სარჩოს ჯიუტად არ უხდის. წლების განმავლობაში გადაუხდელმა დავალიანებამ 12 000 ლარს მიაღწია.
„ძევრულჰესის“ ყოფილმა თანამშრომელმა, ანზორ ფანჩულიძემ თერჯოლის რაიონულ სასამართლოს ჯერ კიდევ ორი წლის წინ - 2008 წლის 23 ივლისს მიმართა. სს „ენერგია XXI“-ს წინააღმდეგ სარჩელში მითითებულია, რომ ანზორ ფანჩულიძე მუშაობდა სს „ძევრულჰესში“ ელექტრომონტიორად, სადაც 2004 წლის 8 ივნისს წარმოებაში მომხდარი უბედური შემთხვევის გამო საწარმოო ტრამვა მიიღო.
2006 წლის 19 სექტემბერს ფანჩულიძეს სამედიცინო სოციალური ექსპერტიზის აქტით დაუდგინდა პროფესიული უნარის შეზღუდვა 80%-ით, შესაძლებლობის შეზღუდვის სტატუსით, 1 წლის ვადით და იღებდა ყოველთვიურ სარჩოს (საქართველოს მთავრობის 2007 წლის 24 მარტის #53 დადგენილებით დამტკიცებული „შრომითი მოვალეობის შესრულებისას მუშაკის ჯანმრთელობისათვის მიყენებული ზიანის ანაზღაურების წესის“ მე-2 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად). „შრომითი მოვალეობის შესრულებისას მუშაკის ჯანმრთელობისათვის ვნების მიყენების შედეგად ზიანის ანაზღაურების წესის შესახებ“ საქართველოს პრეზიდენტის 1999 წლის 9 თებერვლის #48 ბრძანებულების მოთხოვნით დანიშნული „ზიანის ანაზღაურების სარჩო“ ექვემდებარება ანაზღაურებას დამსაქმებლის ან მისი უფლებამონაცვლის მიერ.
ირინე მახათაძე, ანზორ ფანჩულიძის უფლებების დამცველი:  „სარჩოს მიღება ანზორ ფანჩულიძეს  2007 წლის 19 სექტემბერს შეუწყდა, იმ მიზეზით, რომ მას აღარ ჰქონდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის სტატუსი. 2008 წლის 8 მაისს ანზორ ფანჩულიძემ კვლავ გაიარა სამედიცინო შემოწმება და დაუდგინდა შესაძლებლობის მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდვის სტატუსი უვადოდ. ამის შემდეგ კვლავ მივმართეთ სს „ენერგია XXI“-ს, როგორც „ძევრულჰესის“ სამართალმემკვიდრეს, ყოველთვიური სარჩოს აღდგენისათვის, რაზეც უარი გვითხრეს. კერძოდ, გვიპასუხეს, რომ ანზორ ფანჩულიძეს მხოლოდ ერთი წლით ჰქონდა პენსია დანიშნული, ერთი წლის შემდეგ კი აღუდგა შრომისუნარიანობა და აღარ ეკუთვნოდა სარჩო. საპენსიო საქმე დახურეს და გადასცეს არქივს. ამ პასუხით სს „ენერგია XXI“-მ არ სცნო სს „თერჯოლის საავადმყოფოს“ 2008 წლის 8 მაისის შემოწმების შედეგები და უარი განაცხადა, ანზორ ფანჩულიძისათვის გაეგრძელებია კუთვნილი სარჩო“.
თერჯოლის რაიონის სასამართლომ საქმე განუხილველად თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაუგზავნა, რადგან მოპასუხე მხარის იურიდიული მისამართი თბილისშია რეგისტრირებული.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ, დადგენილი ფაქტობრივი სამართლებრივი ანალიზის საფუძველზე, მიიჩნია, რომ ანზორ ფანჩულიძის სარჩელი საფუძვლიანია და უნდა დაკმაყოფილდეს. 2008 წლის 16 მაისით დათარიღებულ სასამართლოს გადაწყვეტილებაში პირდაპირ არის მითითებული: „ენერგია XXI“, როგორც „ძევრულჰესის“ უფლებამონაცვლე, ვალდებულია, ანზორ ფანჩულიძეს აუნაზღაუროს სარჩო 2007 წლის 19 სექტემბრიდან. სასამართლოს გადაწყვეტილების მიუხედავად, სს „ენერგია XXI“-ს თანხა ჯერაც არ გადაუხდია.
ანზორ ფანჩულიძე: „ენერგია XXI“-ს სასამართლომ ჩემს სასარგებლოდ თანხის გადახდა დააკისრა, თუმცა დღემდე ერთი ლარიც არ ამიღია. არც პასუხს მაძლევენ, საერთოდ გადამიხდიან თუ არა ამ თანხას. ჩემი მდგომარეობა საკმაოდ მძიმეა. 80%-ით მაქვს დაკარგული შრომის უნარი. იმის საშუალებაც აღარ მაქვს, სასამართლოს კვლავ მივმართო. რამდენჯერმე ვცადეთ, დავკავშირებოდით „ენერგია XXI“-ს, მაგრამ ჩვენს სატელეფონო ზარებს ორგანიზაციაში არავინ პასუხობს. თბილისში ჩასვლას კი ვერ ვახერხებ. უკვე იმედიც აღარ მაქვს, რომ ჩემს კუთვნილ თანხას ავიღებ“.
იმის მიუხედავად, რომ „ენერგია XXI”-ს დავალიანებამ ანზორ ფანჩულიძის სასარგებლოდ უკვე 12 000 ლარს მიაღწია, ორგანიზაცია ამ დავალიანების დაფარვას არ ჩქარობს.

Court Passed Verdict in Favor of Citizen but It Is Not Executed
Successor Company of “DzevrulHES” does not execute the court decision and refuses to compensate damages to former employee. Unpaid debts amounted to 12 000 GEL.
Former employee of “DzevrulHES” Anzor Panchulidze appealed to Terjola district court two years ago - on July 23, 2008. According to his suit against JSC “Energy XXI“Anzor Panchulidze worked as an electrician for “DzevrulHES” where he received professional trauma as a result of accident in the enterprise.
On September 19, 2006 medical-social expertise concluded that Panchulidze got disabled at 80% because of his professional activities; he received monthly allowance during one year (according to the Article 2, Paragraph 1 of the resolution # 53 on Reimbursement of Health Damages Caused by Professional Trauma” issued on March 24 2007 by the government of Georgia). Allowance for Damage granted based on resolution # 48 on Reimbursement of Health Damages Caused by Professional Trauma issued by the President of Georgia on February 9, 1999  shall be executed by the employer or its legal successor.
Irine Makhatadze, attorney of Anzor Panchulidze: “Panchulidze had his allowance stopped since September 19, 2007 because he did not have status of disabled person anymore. On May 8, 2008 Anzor Panchulidze took medical examination again and he was given lifelong status of disabled person. After this we applied to JSC “Energy XXI” again as it was legal successor of “DzevrulHES” to renew the allowances but they refused. More precisely, they said Anzor Panchulidze was granted pension only for one year; year later he could continue working and did not deserve compensation. They closed his case and sent to archives. Consequently, JSC “Energy XXI” did not recognize results of medical examination at JSC “Terdjola Hospital” on March 8 2008 and refused to continue assisting Anzor Panchulidze.
Terdjola district court sent the case to Tbilisi City Court without discussion because legal address of the defendant is in Tbilisi.
Based on the confirmed factual legal examination, Tbilisi City Court concluded that the suit of Anzor Panchulidze is legal and well-grounded and it must be satisfied. According to the court judgment of March 16, 2008, JSC “Energy XXI” as legal successor of “DzevrulHES” is obliged to pay allowance to Anzor Panchulidze since September 19, 2007. Despite court decision JSC “Energy XXI“has not paid money so far.
Anzor Panchulidze: “Court imposed JSC “Energy XXI” to pay money to me, but I have not received even one lari so far. They even do not say if they intend to pay the compensation. My situation is very complicated. I am 80% disabled. I could not appeal to the court again. We tried to connect with JSC “Energy XXI” several times but nobody answers our phone calls in the organization. I could not go to Tbilisi. I do not hope I will ever receive money.”
Although the debt of JSC “Energy XXI” has already reached 12 000 GEL, organization does not hurry to pay its debts.