„მე-13 კვარტალი ქართულად“ - ფილმი დაუსჯელობის სინდრომზე
სახალხო დამცველის ოფისში 12 მარტს „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გიორგი ჯანელიძის ფილმის პრეზენტაცია მოაწყო. „მე-13 კვარტალი ქართულად“ - ასე ჰქვია საგამოძიებო ფილმს, რომელიც საჯარო რეესტრის დაცვის თანამშრომლის, ვასილ ამონიშვილის გარდაცვალების გარემოებებს მიმოიხილავს.
2008 წლის 11 ივნისს, 30 წლის ვასილ ამონიშვილი თბილისში, მოსკოვის პროსპექტის ერთ-ერთ უბანში მომხდარ ჩხუბს შეეწირა. გარდაცვილის დედა და დეიდა ამტკიცებენ, რომ მკვლელობაში ძმები ბერძენიშვილები მონაწილეობდნენ, რომელთაგან ერთ-ერთი - მერაბი საქართველოს პრეზიდენტის დაცვის წევრია, ხოლო მეორე, ვაჟა - პოლიციელი.
ვასილ ამონიშვილის მკვლელობის თემით პირველად პრესა.გე-ს ჟურნალისტი ნინო მიქიაშვილი  დაინტერესდა, რომელმაც აღნიშნულ თემას ვრცელი სტატია უძღვნა.  ნინო მიქიაშვილის სტატია - „ბატონო პრეზიდენტო, რატომ მომიკლა შვილი თქვენი დაცვის წევრმა?!“  2009 წლის 5 ოქტომბერს პრესა.გე-ზე გამოქვეყნდა. გიორგი ჯანელიძის თქმით, სწორედ ეს სტატია დაედო საფუძვლად  ფილმის გადაღებას.
ფილმის პრეზენტაციას მოწვეულ სტუმრებთან ერთად გარდაცვილი ვასილ ამონიშვილის ოჯახის წევრებიც ესწრებოდნენ.
„ეს ფილმი არის დაუსჯელობის სინდრომზე, რომელიც პრაქტიკულად მთელს  ქვეყანაშია გამეფებული და კვალს ტოვებს თითოეული ჩვენგანის ცხოვრებაში. ამ ფილმში დასმულია კითხვები, რომელზეც ჩვენ გვინდა, გავიგოთ პასუხები. საქმე უნდა იყოს გამოძიებული და კონკრეტული დამნაშავეები დასჯილი. სამწუხაროა, რომ წამყვან მედიასაშუალებებს საქართველოში არ გასჩენიათ ინტერესი, რომ ეს საქმე გაეშუქებინათ“, - განაცხადა ფილმის ჩვენების დასრულების შემდეგ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა.
გიორგი ჯანელიძე, ფილმის ავტორი: „ამ ფილმით შევეცადეთ, ნათელი მოგვეფინა იმ საქმისთვის,  რომელიც სამწუხაროდ, დღემდე არ არის გამოძიებული. ჩვენ ხელს არავის ვადებთ. მთავარი მესიჯი არის ის, რომ ეს ფაქტი უნდა იყოს სათანადოდ გამოძიებული და დამნაშავეები უნდა დაისაჯონ“.
ნინო მიქიაშვილი, პრესა.გე-ს ჟურნალისტი: „ფილმი ძალიან საინტერესოდ არის გაკეთებული. გიორგიმ გაცილებით მეტი ინფორმაცია მოიპოვა, ვიდრე ჩემს სტატიაში იყო. მნიშვნელოვანი ინფორმაციაა ის, რომ პატრულში არავის დაურეკავს და ასევე ჟურნალისტმა ოფიციალური დოკუმენტი მიიღო იმისა, რომ  ბერძნიშვილი სახელმწიფო დაცვის სამსახურში მუშაობდა. ეს უფრო ამყარებს დედის ეჭვს და ვერსიას, რომ მისი შვილი სააკაშვილის დაცვის წევრმა მოკლა, როგორც ეს იცოდა მონაყოლით და გადმოცემით. ვფიქრობ, ასეთი ფილმების გადაღება ჩვენი კარგად  ყოფნისთვის არის  აუცილებელი, რადგან ხვალ და ზეგ სხვა ვასილ ამონიშვილი აღარ მოკლან, მკვლელი კი დაისაჯოს და სხვა მკვლელსაც ყოველთვის ხელი აუკანკალდეს მსგავსის გაკეთებაზე, ჰქონდეს შიში, რომ ნორმალურ ქვეყანაში ცხოვრობს და დანაშაულისთვის აუცილებლად დასჯიან“.
გულნაზ ამონიშვილი, მოკლულის დედა: „ძალიან დიდი მადლობელი ვარ პირველ რიგში იური ვაზაგაშვილის, რომელმაც ნინოსთან დამაკავშირა და ამ სტატიას მხოლოდ თქვენი ცენტრი გამოეხმაურა. გაზეთებშიც დავწერე, მაგრამ არავის აინტერესებს ჩემი ტკივილი. ყველა თავისი პოლიტიკური ამბებითაა დატვირთული. ახლა კი ისეთი შეგრძნება  მაქვს, თითქოს  შვილი გამიცოცხლდა, ვიღაცამ მაინც  რომ გაარკვია სიმართლე“.
როგორც უჩა ნანუაშვილმა განაცხადა, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ფილმს უახლოეს დღეებში ყველა წამყვან მედიასაშუალებას მიაწვდის და სთხოვს, უჩვენონ საზოგადოებას.

“Block 13th in Georgian” – The Film about Impunity Syndrome
On March 12, the Human Rights Centre presented Giorgi Janelidze’s film “Block 13th in Georgian” in Public Defender’s office; it is investigative film about the death of Vasil Amonishvili; he was member of security guard at Public Registration Agency.
30-year-old Vasil Amonishvili died during the quarrel in Moscow Avenue in Tbilisi on June 11, 2008. His mother and aunt alleged that the brothers Berdzenishvilis participated in the murder; one of them Merab is the security guard member of the President Mikheil Saakashvili, and second brother Vazha is a policeman.
Nino Mikiashvili, the journalist for Presa.ge was first who got interested in the murder of Vasil Amonishvili and wrote a long article about it. The article of Nino Mikiashvili -“Mr. President Why did your guard kill my son?!” was published on October 5, 2009 on Presa.ge. According to Giorgi Janelidze, the film was prepared based on the article.
Family members of Vasil Amonishvili attended the presentation.
“The film is about impunity syndrome reigning throughout the country which leaves its traces in everybody’s life. There are questions in the film which shall be answered. They should investigate the case and the criminals should be punished. Unfortunately, the leading media sources never wished to prepare a reportage about the accident”, said Ucha Nanuashvili, executive director of the Human Rights Centre after the presentation.
Giorgi Janelidze, the author of the film: “We tried to provide more information about the murder, which is not investigated yet. We do not blame anyone. The main message is our request to start investigation on the murder and bring criminals to the court”.
Nino Mikiashvili, the journalist of Presa.ge: “The film is very interesting. Giorgi gained more information than I had in my article. The important information is that, no one called police and the journalist received an official document proving that Berdzenishvili worked at the state security. The fact proves the doubt of mother that Saakashvili’s security guard killed her son. I think, similar films are very important for our welfare; to prevent murderers from killing new Vasil Amonishvilis tomorrow and afterwards; if the murderer is punished, other murderers would never dare to do the same. Criminals should have feeling that they live in normal country and they will be punished for the crimes committed”.
Gulnaz Amonishvili, mother of Vasil Amonishvili: “First of all, I am very thankful to Iura Vazagashvili, who assisted me to get in touch with Nino and only your centre responded to the article. I wrote in newspapers but nobody got interested in my pain. Everyone is busy with their political problems. Now I have feeling that my son is still alive; that someone has already found out the truth”.
According to Ucha Nanuashvili, the Human Rights Centre will send the film to Georgian media sources in near future and will request them to show it to the broader society.