„ბეწვზე გადავრჩით!.. ახლა ჩვენ თავდასხმას რუსებისგან კი არა, თბილისიდან ველით!“ - აცხადებენ ახალგორში
„13 მარტს „იმედზე“ გასული რუსული თავდასხმის იმიტაციის შემდეგ ახმაჯთან, ქართულ ბლოკ-საგუშაგოზე ქართული პოლიცია და სამხედროები მზადყოფნაში იყვნენ. ისინი „ქრონიკის“ „მოდელირებული გამოშვების“ შემდეგ რუსული საგუშაგოდან გასროლას ელოდნენ“, – აცნობეს humanrights.ge-ს ახალგორიდან.
„იმედის“ ეთერში გასულ „მომავლის ქრონიკას“ სამარცხვინოს და პროვოკაციულს უწოდებს ახალგორის დე ფაქტო ადმინისტრაციაც. როგორც humanrights.ge-სთან საუბრისას დე ფაქტო ადმინისტრაციის ვიცე-ხელმძღვანელი ალექსანდრე ბარათაშვილი აცხადებს, საქართველოს შსს-ს მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს, „იმედის“ სიუჟეტის შემდეგ რუსები საბრძოლო მზადებაში იყვნენ, სიცრუეა. მისივე თქმით, „იმედის“ სიუჟეტი რუსებს სიცილადაც არ ჰყოფნით.
„13 მარტს, დაახლოებით 8 საათისთვის, ქართული საგუშაგო სრულ მზადყოფნაში იყო. გარდა იმისა, რომ კბილებამდე შეირაღებულნი იყვნენ, მათ 8 საათის მერე არც ერთ მგზავრს არ მისცეს ახალგორისკენ გზის გაგრძელების საშუალება;  ახალგორში არ შეუშვეს ისინიც კი, ვინც აქ არის რეგისტრირებული, თორემ სხვაგან რეგისტრირებულებს, მოგეხსენებათ, დიდი ხანია, აქ ისედაც აღარ უშვებენ. დღესავით ნათელია, რომ ამ სიუჟეტით ქართული მხარე რუსების გაბრაზებას და მათგან გასროლას ელოდა. ქართულ საგუშაგოზე გამოცხადებული საბრძოლო განწყობა ამაზე მეტყველებს. სიუჟეტი წმინდა წყლის პროვოკაცია იყო, რომელზეც რუსები არ წამოეგნენ. მასში ნათქვამი იყო, რომ სააკაშვილმა საბრძოლო მობილიზაცია გამოაცხადა. ხომ შეიძლებოდა, ამის გამო ერთ რუს ჯარისკაცს მაინც გაესროლა?! ამ ერთი გასროლით კი, მშვენივრად მოეხსენება ყველას, რაც დაიწყებოდა. წარმოიდგინეთ, ბეწვზე გადავრჩით. სააკაშვილმა უნდა აგოს ყველაფერზე პასუხი. მისი პრესსპიკერი, მანანა მანჯგალაძე გულგახეთქილი რომ მივარდა „იმედში“, ესეც დადგმული იყო. უფრო სწორად – სპექტაკლის კუდი. მერე ბოდიშს რომ იხდიდნენ, საქართველოს ხელისუფლებას გიგი უგულავას მეტი სხვა პირველი პირი არ ჰყავდა?! თუ სხვა დანარჩენი სიცილისგან იგუდებოდა?! სააკაშვილს ეკისრება პასუხისმგებლობა ყველაფერზე, რა ტრამვაც ამ გადაცემით მთელმა საქართველომ მიიღო“, – ამბობს ერთ-ერთი ახალგორელი, რომელმაც ვინაობის გამჟღავნება არ ისურვა.
ახალგორელები იმასაც ამბობენ, რომ რუსული სამხედრო ძალების პროვოკაციაზე წამოგება ამ თვის დასაწყისში დაიგეგმა. სწორედ ამით ხსნიან ქსნის ხეობაში მცხოვრებლები 1 მარტიდან ქართულ ბლოკ-საგუშაგოზე მგზავრობის წესების გამკაცრებას. მათი თქმით, 1 მარტიდან ქართული უშიშროების წარმომადგენელი საგუშაგოსათან თითოეულ მგზავრს დაკითხვას უწყობს და ყველაფერს ბლოკნოტში ინიშნავს. თუმცა, ამას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უარყოფს.
ახალგორში, სადაც რუსული საჯარისო ნაწილებია დისლოცირებული, „იმედის“ სიუჟეტს მოსახლეობის უდიდესი პანიკა და შოკი მოჰყვა. ახლგორელები აღშფოთებას გამოხატავენ არა მარტო ტელეკომპანია „იმედის“ მესვეურთა მიმართ, არამედ საყვედურობენ „იმედის“ სტუდიაში იმ საღამოს მიწვეულ ექსპერტებსაც.
„რასაც „იმედი“ გადასცემს ახალგორისა და გალის შესახებ, დაწყებული რუსული პასპორტების გაცემით, რუსების მიერ ვითომდა ხალხის დაწიოკებით დამთავრებული - ეს ყველაფერი ტყუილია. ამ დეზინფორმაციებს დაამატეს გუშინდელი ვაისიუჟეტიც. ამის წყალობით ახალგორში ყველა ცოცხალ-მკვდარია. როგორ არ რცხვენია სააკაშვილს?! ისედაც რა დაძაბულობაში გვიწევს ცხოვრება და ამას რას გვიკეთებს?! თუ ძალიან უნდოდათ წინასწარი ფილმის გადაღება, რატომ უკეთეს მომავალზე არ გადაიღეს?!“ – ამბობს ერთ-ერთი ახალგორელი ქალბატონი და ამასაც უმატებს, -  „სირცხვილი იმ ექსპერტებსაც, რომლებიც იქ, იმ სტუდიაში ფილმის განხილვისას რეცენზიებით გამოდიოდნენ. ზოგიერთები ერთმანეთში რაღაცას ხუმრობდნენ თუ იცინოდნენ. ხალხმა კი შოკი (ამ სიტყვას პირდაპირი მნიშნელობით ვამბობ) მიიღო. ისედაც ხალხი ასეთ დაძაბულობაში ვცხოვრობთ და რას აკეთებენ?! ან იმ ჟურნალისტებს თავში ტვინი თუ აქვთ?! მაგათ უნდა თქვან, ობიექტური ჟურნალისტები ვართო?! სირცხვილი მაგათ!!! იმის მაგივრად, რომ საქართველოს ხელისუფლება აქ მცხოვრებ ხალხს გვამშვიდებდეს და ხელს გვიწყობდეს აქ ცხოვრებაში, პირიქით, - საფრთხეში გვაგდებს. გუშინ მილიციის უფროსი ვალერი ფუხაევი დადიოდა და ხალხს აწყნარებდა, ამშვიდებდა. რუსებიც დადიოდნენ სოფლებში და ხალხს ეუბნებოდნენ: ნუ გეშინიათ, ეს პროვოკაციაა და დაგეგმილია იმისთვის, რომ აქედან გასროლა მოხდესო... ძალიან გვეშინია. ჩვენ ახლა თავდასხმას რუსებისგან კი არა, თბილისიდან ველით!“
ორი დღის წინ გავრცელდა ინფორმაცია, რომ სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციულ საზღვართან, კერძოდ - სოფელ მეჯვრისხევთან, ქართველი სამხედროების დიდი კოლონის გადაადგილება შეინიშნებოდა.
„კოლონა გორის მხრიდან შემოვიდა. ევროკავშირის დამკვირვებლები, როგორც ყოველთვის, საფარის ფუნქციას ასრულებენ. საქართველო ახალ პროვოკაციას ამზადებს“, - განაცხადა კოკოითის წარმომადგენელმა პოსტკონფლიქტური სიტუაციების დარეგულირებაში, ბორის ჩოჩიევმა და დასძინა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ ახალი პროვოკაცია 13 მარტს ღამით ნიქოზიდან სროლით დაიწყო და „იმედის“ სპექტაკლით“ გააგრძელა.
„საქართველო რაღაცისთვის ემზადება და იცის რა, რომ რუსეთი თავის მოქალაქეებს ისევ დაიცავს, ეს სპექტაკლი საკუთარი შესაძლო მოქმედებების გასამართლებელი, კარგად დაგეგმილი მანევრი იყო“, - განაცხადა ჩოჩიევმა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ აღნიშნული ინფორმაცია კატეგორიულად უარყო. მერაბიშვილის უწყებიდან ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა შოთა უტიაშვილმა განაცხადა, რომ
„ადმინისტრაციულ საზღვართან ახლოს ქართული საჯარისო ნაწილების არანაირი გადაადგილება არ მომხდარა და ამ ტერიტორიაზე სიმშვიდეა“.
უტიაშვილმა აღნიშნა, რომ საბრძოლო მზადყოფნაში არა ქართული ჯარი, არამედ ახალგორში მყოფი რუსული არმიის ნაწილებია. თავის მხრივ, ამ ინფორმაციას ახალგორის დე ფაქტო ადმინისტრაცია უარყოფს.
ალექსანდრე ბარათაშვილი: „ეს არის აბსოლუტური სიცრუე. რუსები არც არაფერს არ აპირებენ, წყნარად არიან. მარტო დგანან და ამ ყველაფერზე იცინიან. უკვირთ კიდეც: ამ სააკაშვილს, ბოლოს და ბოლოს, რა უნდაო. რუსულ სამხედროთა მხრიდან აქ არანაირი დაძაბულობა არ არის, პირიქით - სრული სიმშვიდეა, თუ არ ჩავთვლით იმას, რომ ხალხი „იმედის“ „შედევრით“ დაშინებულია და პანიკაშია. საქართველოს ხელისუფლება ასე არასერიოზულად არ უნდა იქცეოდეს. რუსებმა „იმედის“ სიუჟეტი სასაცილოდ მიიღეს და სააკაშვილის ხელისუფლებას დასცინიან. რაც „იმედმა“, ანუ საქართველოს ხელისუფლებამ ამ სიუჟეტით გააკეთა, ეს არის მასხარაობა. რა ვუწოდო, სიტყვებიც კი არ მყოფნის“.
ჩოჩიევის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო საზღვრებთან ქართველი სამხედროების კოლონის განათავსებაზე საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა, სალომე მახარაძემ კომენტარის ღირსადაც არ ჩათვალა.

“We hardly survived!... Now We Expect Attacks from Tbilisi and not from Russia” say residents of Akhalgori District
“After the release of imitated Russian attack near Akhmaj released by Imedi TV on March 13, Georgian policemen and soldiers were ready for attack on Georgian check-points. They were waiting Russian side to open fire from their posts after “simulated reportage”. The Humanrights.ge was informed about it from Akhalgori district.
Akhalgor district de-facto administration evaluated the so-called Chronicle of Future released by Imedi TV as provocative and shameful. Deputy Head of Akhalgori district de-facto administration Aleksandre Baratashvili stated in his interview with the Humanrights.ge that information spread by the Ministry of Internal Affairs of Georgia as if Russians were ready to fight after the reportage of Imedi TV is false. According to him, Russians laughed on the reportage of Imedi TV.
“On March 13 at about 8:00 pm, Georgian checkpoint was ready for fight. Besides that, they were armed and after 8:00 pm they did not allow passengers to cross the checkpoint towards Akhalgori district. Even people registered in Akhalgori were not allowed to enter; as for strangers, they have not been allowed in for a long time already. It is obvious that Georgian side was trying to make Russians angry and make them open fire. Military situation announced on Georgian checkpoints proves it. Reportage was obvious provocation but Russians were not provoked. A Russian soldier could open fire. Everybody realizes what could have happened because of this one shot. Imagine we hardly survived. Saakashvili should be responsible for all this. When his spokesperson Manana Manjgaladze rushed to Imedi TV astonished, it was also simulation; more precisely it was the end of the performance. Does not Georgian authority have other high-ranking officials besides Gigi Ugulava to apologize? Probably others were laughing. Saakashvili is responsible for everything, for the trauma of entire Georgian population caused by this reportage,” said resident of Akhalgori district who wanted to stay anonymous.
Residents of Akhalgori district say that provocation for Russian military forces was planned at the beginning of this month. Residents of Ksani Valley explain restrictions on travelling rules through Georgian check-points since March 1st by this fact. According to them, since March 1 representatives of Georgian security services interrogate each passenger at the check-points and make notes in their notebook. However, Ministry of Internal Affairs of Georgia denies this.
In Akhalgori district, where Russian armed forces are deployed, the telecast of the Imedi-TV panicked and shocked the population. Akhalgori district residents express their discontent not only towards the owners of the TV-Company Imedi but towards the experts who were invited to the studio.
“Reports of the Imedi-TV from Akhalgori and Gali districts about distribution of Russian passports or dispersal of locals by Russian soldiers are all false. In addition to that, they made yesterday’s telecast for what people almost died in Akhalgori. Is not Saakashvili ashamed? Apart it we are already living in tense situation and what is he doing? If they want to make the film in advance, why did not they make the film about perfect future?!” asked a woman from Akhalgori district and added, “Shame on those experts who made comments about the film in the studio. Some of them were joking or laughing with each other. People were shocked. We are living in such a tense situation and they are doing similar things. Are those journalists clever enough?! They want to say they are impartial journalists?! Shame on them!!! Instead calming down the people and supporting us in better life, the government creates dangerous situation for us. Yesterday, head of police station Valeri Pukhaev was walking in the town and calming people down. Russians were also telling people: do not be afraid, it was provocation and they aim to really encourage us to open fire from here… we are very afraid. We are now expecting attack from Tbilisi and not from Russia.”
Two days ago it was reported that large unit of Georgian soldiers was moving near the village of Mejvriskhevi close to the administrative border with South Ossetia.
“The unit arrived there from Gori. EU observers, as usually, acted as coverage. Georgia is getting ready for new provocation,” said Kokoity’s representative in post-conflict regulations Boris Chochiev. He added that the government of Georgia started new provocation at night of March 13 by opening fire from the village of Nikozi which was followed by the performance on Imedi-TV.
“Georgia is preparing for something and knowing that Russia will again defend its citizens, the performance was a well-planned attempt to justify its possible activities,” said Chochiev.
Ministry of Internal Affairs of Georgia categorically denied the information. Head of analytic department of Merabishvili’s ministry Shota Utiashvili said that “there were no movements of Georgian armed units close to the administrative boarder and situation is calm in the area.”
Utiashvili said that Russian army is in military readiness and not Georgian army. However, Akhalgori district de-facto administration also denied the fact.
Aleksandre Baratashvili: “It is false. Russians are not going to do anything. They are calm. They are just standing and laughing at everything. They are even surprised: what does your Saakashvili in fact want? There is no tension from Russian soldiers- just the opposite, they are calm; however, people are panicked and scared about the “masterpiece” of TV-Imedi. The Government of Georgia shall not be so unserious. Russians laughed at the telecast of Imedi and at Saakashvili’s government. The intention of Imedi-TV and the government of Georgia with this telecast was ridiculous. I cannot even find words to evaluate their behaviour.”
Spokesperson of the Ministry of Defence of Georgia Salome Makharadze did not even consider it was necessary to comment on the information spread by Chochiev about deployment of Georgian military unit close to the de-facto borders with South Ossetia