იმიტირებული ომის უმძიმესი შედეგები - გორში სასწრაფო დახმარების სამი ტელეფონი მთელი ღამე გაუთავებლად რეკავდა
ქრონიკის ეთერში გასულმა სიუჟეტმა გორის რაიონში მსხვერპლი გამოიწვია. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში 13 მარტს გასული სიუჟეტით გამოწვეულ შედეგებს ერთი კვირის განმავლობაში სწავლობდა. სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრები, საავადმყოფოები, სამშობიაროები, გინეკოლოგიური სამსახურები, ჯანდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებები – ეს ის ორგანიზაციებია, სადაც „იმიტირებული ომის“ შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის მონაცემებს ვაგროვებდით.
ტყვიავის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრში გვითხრეს, რომ მთელი ღამის განმავლობაში მოსახლეობის ზარები არ წყდებოდა. ჯგუფს გასვლა ხუთ შემთხვევაზე მოუწია, აქედან ორ ოჯახში პაციენტები უკვე გარდაცვლილები დახვდათ: „ჩვენს ზონაზე 13 მარტის სიუჟეტის გასვლის შემდეგ, ორი გარდაცვალების ფაქტი დაფიქსირდა. ერთი შემთხვევა მოხდა გორის რაიონის სოფელ არბოში, სადაც გარდაიცვალა 45 წლის ავთო კაპანაძე, ხოლო სოფელ მარანაში 73 წლის ლამარა ბუბნიაშვილი მომატებული ჰიპერტონული კრიზის, წნევის აწევის და კომაში ჩავარდნის შემდეგ ვეღარ გამოიყვანეს მდგომარეობიდან“, – გვითხრა მორიგე-ოპერატორმა.
ტყვიავის სასწრაფო სამედიცინო სამსახურის ოპერატორის, ეკა ბუჟღულაშვილის თქმით, გორის რაიონის სოფელ ფლავისმანში გასვლის დროს გორის საავადმყოფოში მოქალაქის გადაყვანა გახდა საჭირო.
„ჩვენი დიაგნოზით, მას ალერგიული ასთმური გართულებები დაემართა და იძულებული გავხდით, გორის საავადმყოფოში გადაგვეყვანა. დაფიქსირებულია გამოძახებები გორის რაიონის სოფელ ბროწლეთში. სხვათა შორის, ჩვენი საავადმყოფოს ექიმი იმ ოჯახში იმყოფებოდა იმ დროს, სადაც ოჯახის წევრი ცუდად გახდა. მაშინვე გამოგვიძახეს და ადგილზე მივედით“, - გვითხრა ეკა ბუჟღულაშვილმა.
ეკა ბუჟღულაშვილი აცხადებს, რომ საერთოდ 2008 წლის აგვისტოს მოვლენების შემდეგ ტყვიავის სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ცენტრში გამოძახებები გაორმაგდა: „თუკი ომამდე იყო მხოლოდ დღეში 6-8 გამოძახება, ომის შემდეგ ეს ციფრი 20-22 აღწევს“, - გვითხრა მან.
ტყვიავის ამბულატორიის ბავშვთა განყოფილების მედდა, მანანა ჯირკველიშვილი იხსენებს 13 მარტის „ქრონიკის“ გადაცემას: ,,ჩემი 8 წლის შვილიშვილი გოგონა სიუჟეტის გასვლის შემდეგ ისეთ მდგომარეობაში ჩავარდა, ძლივს ვაწყნარებდით. ისე იყო შეშინებული, რომ ალბათ, ეს სტრესი მთელი ცხოვრების მანძილზე გაჰყვება. მამამისი აგვისტოს ომის დროს დაიღუპა. ჯერ ის ტკივილი არ გაგვნელებია და ამ გადაცემამ ხომ საერთოდ ბოლო მოგვიღო ყველას“.
ტყვიავის ამბულატორიის მედდა, ნაირა ცერცვაძე, რომელიც წარმოშობით ერედვიდანაა და წინდაწინ იცოდა გადაცემის სავარაუდო შინაარსი, ამბობს, რომ გადაცემამ მაინც შოკში ჩააგდო: „შაბათ დღეს სახლში ვიყავით მე და ჩემი მეუღლე. ვცხოვრობ კოდაში აშენებულ კოტეჯებში და იქიდან დავდივარ ტყვიავში სამუშაოდ. დილით რეკლამა ნანახი მქონდა, რომ საღამოს გადაცემაში აჩვენებდნენ იმას, თუ რა შეიძლება ყოფილიყო მომავალში. საღამოს გადავწყვიტე, მეყურებინა ამ გადაცემისთვის. დაიწყო გადაცემა და ნელ-ნელა ვხვდები, რომ რაღაცაშია საქმე. ჩემი მეუღლე მაშინვე აფორიაქდა. მე ჩემთვის ვამბობდი - ასე რატომ აცხადებენ, ხომ უნდა იმიტირებული ყოფილიყო-მეთქი?! ისე დამაჯერებელად გადმოსცემდა დიქტორი ახალ ამბებს - იბომბება  აეროპორტი, იბომბება გორი, რომ ძალიან შევფიქრიანდი. თვალწინ დამიდგა ერედვის დაბომბვის სცენა. ახლაც თვალწინ მიდგას დაჭრილი და დასახიჩრებული ადამიანები“.
„რეკავდნენ და რეკავდნენ“ - გორის სასწრაფო დახმარების მონაცემები
გორის სასწრაფო სამედიცინო სამმსახურის მიმღებ-ოპერატორის, ეკა რუსიტაშვილის მაგიდაზე სამი ტელეფონი დევს. 13 მარტის „ქრონიკის“ ეთერში გასვლის შემდეგ, მთელი ღამის განმავლობაში, არც ერთი ტელეფონი არ გაჩერებულა. „რეკავდნენ და რეკავდნენ… გადიოდა და გადიოდა ჯგუფი ადგილებზე. მთელი ღამის განმვლობაში დაახლოებით 32-ჯერ გავედით. ამ 32 შემთხვევიდან 10 პაციენტი საავადმყოფოში გადავიყვანეთ. ძირითადად ნერვიულობის ფონზე ჰიპერტონული კრიზი, გულის მწვავე უკმარისობა, არტერიული წნევის მომატევა და სტენოკარდიული შეტევები ჰქონდათ. ჩვენ რაც შეგვეძლო, ვაწყნარებდით ხალხს“, - გვითხრა გორის სასწრაფო სამედიცინო სამსახურის მიმღებ-ოპერატორმა ეკა რუსიტაშვილმა.
მან გაიხსენა ნაადრევი მშობიარობის და ერთ-ერთი ბავშვის კრუნჩხვებში ჩავარდნის ფაქტი. „ქალბატონი, რომელსაც ნაადრევი მშობიარობა დაეწყო, გადავიყვანეთ სამშობიაროში, ხოლო 10 წლის გოგონა ბავშვთა საავადმყოფოში მოვათავსეთ“, - გვითხა გორის „03“-ის მიმღებ-ოპერატორმა.
გორის სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების ცენტრის გამსვლელი ბრიგადის ექიმმა, თამარ დათაშვილმა გვითხრა, რომ პირადად მან ნახა სიუჟეტით შეშფოთებული ხალხი: „პირადად ჩემს ბრიგადას გასვლა ჰქონდა ვერხვების დასახლებაში ჩასახლებულ დევნილებში. იქ ქალბატონს ჰიპერტონული კრიზი დაემართა. მეორე გასვლა გვქონდა კომბინატის დასახლებაში, სადაც სიუჟეტმა ახალგაზრდა მამაკაცში გამოიწვია სტენოკარდიული შეტევა. ამ მამაკაცის შვილი ჯარში მსახურობს. სტურუას ქუჩიდან 10 წლის ბავშვი გადავიყვანეთ საავადმყოფოში. ყველა გასვლაზე პაციენტები ამბობდნენ, რომ მათ ეს გართულებები სიუჟეტის გასვლის შემდეგ დაემართათ“, – გვითხრა გამსვლელი ბრიგადის ექიმმა თამარ დათაშვილმა.
გორის სასწრაფო სამედიცინო სამსახურის მონაცემებით, 13 მარტის „ქრონიკის“ შემდეგ ქალაქში 6 ბრიგადა სრული დატვირთვით მუშაობდა. გამოძახებები გახდა საჭირო წმინდაწყლის #389 კოტეჯში მცხოვრებთან, რომელსაც ჰქონდა ჰიპერტონული კრიზი (მაღალი წნევა). ასევე შავშვების კოტეჯებში 24 წლის მოქალაქესთან. ექიმები მივიდნენ ხურვალეთის კოტეჯებში მაცხოვრებთან, რომლის საავადმყოფოში გადაყვანა არ გახდა საჭირო. სტურუას ქ.-დან 10 წლის ბავშვი საავამყოფოში გადაიყვანეს. ვერხვების კოტეჯებში – 62 წლის პატაშვილის ჰიპერტონული კრიზი დაუდგინდა.
გორი, მშვიდობის ქ.– ჯებისაშვილ დ.-ს ასთმური შეტევა დაუდგინდა.
შინდისის ქ. – ნ. ტაბატაძეს ასთმური შეტევა. გორი, სტალინის ქ. ყარანგოზიშვილი გ.-ს სტენოკარდია დაძაბვის ფონზე. სოფელ სვენეთში – საათაშვილ მ.-ს - ჰიპერტონული კრიზი. გორი, რიობაქიძის ქ.– რობაქიძე ლ. - გულის მწვავე უკმარისობა. გორი, მოსკოვის ქ. – ბაზანდარაშვილი ც. - არტერიული ჰიპერტენზია. გორი, სამადაშვილის ქ. ქ. - მჭედლიშვილი ბ. - ჰიპერტონული კრიზი. სოფ. ბერშუეთი – კვიწინაძე ნ. - ჰიპერტონული კრიზი, გადაიყვანეს ქალაქის საავადმყოფოში და ა.შ.
გორის სამშობიარო საავადმყოფოში მთავარ მეან-გინეკოლოგს მარინა ხინჩიკაშვილს ვესაუბრეთ: „შემიძლია, გითხრათ, რომ ნაადრევი მშობიარობის ფაქტებმა კატასტროფულად არ მოიმატა. გვქონდა შემთხვევა, როცა 36-კვირიანი ფეხმძიმე მივიღეთ. რაც შეეხება 22 კვირამდე მყოფ ფეხმძიმეების მუცლის მოშლის ფაქტებს, ასეთ ინფორმაციას გინეკოლოგიურ განყოფილებებში გეტყვიან“, - გვითხრა მან.
ჩვენ გორში მომუშავე თითქმის ყველა ცნობილი გინეკოლოგი ვნახეთ. შპს „გორმედის“ მეანგინეკოლოგიურ განყოფილებაში 5 პაციენტის მონაცემები აქვთ დაფიქსირებული, რომლებსაც 14-15 კვირის ნაყოფი მოეშალათ.  მათი გვარები და სახელები ჩანიშნული გვაქვს, მაგრამ ამ ეტაპზე არ ვაქვეყნებთ ეთიკური მოსაზრებით. ყველანი არიან სოფლებიდან: ზემო ნიქოზი, კირბალი, ხელთუბანი, ხიდისთავი, ხვედურეთი.

Results of Imitated War – in Gori the Three Phones of Emergency Service Rang Non-Stop throughout Night
The telecast aired by the Chronicle caused death of two people in Gori district. The Human Rights Center studied the results of the simulated reportage released by the TV Company Imedi on March 13 for one week. Centers of the medical emergency service, hospitals, maternity houses, gynecological clinics, agencies of the healthcare ministry – are the organizations where we collected information about the people victimized by the imitated war.
We were told at the Tkviavi medical emergency service that people were calling non-stop throughout the night. The medical team had to visit five patients at home. In the two families the patients were already dead when they arrived. “After the reportage on March 13, in our zone two people died. One incident happened in the village of Arbo in Gori district – 45-year-old Avto Kapanadze died and 73-year-old Lamaza Bubniashvili died in the village of Marana in the same district. It was impossible to help her after hypertonic crisis and coma,” said operator-on-duty.
According to the operator Eka Buzhghulashvili they had to take one patient from the village of Plavismani to Gori district hospital.
“We diagnosed that she had allergic asthma attack and we had to take her to Gori hospital. People called us from the village of Brotsleti. By the way, doctor from our hospital was in the family when a family member felt bad and they called us,” said Eka Buzhghulashvili.
The operator said, in fact, since the war in August of 2008 the number of emergency calls to their center has doubled. “If before we had only 6-8 calls a day, after the war it reached 20-22 a day,” said the operator.
Nurse at the children’s department at Tkviavi out-patients Manana Jirkvelishvili recalled the Chronicle of March 13. “My 8-year-old granddaughter felt so bad after the reportage that we hardly calmed her down. She was so scared that the stress might last all her life. We have not recovered from the war and this program finally finished us.”
The nurse of the Tkviavi out-patients Naira Tsertsvadze, who is from Eredvi village in the buffer zone, approximately knew the context of the reportage. However, she said the program shocked her. “On Saturday my husband and I were at home. I live in the new settlement for IDPs in Koda village and I go to work in Tkviavi. In the morning I had seen the advertisement about the evening program. In the evening I decided to watch it. The program started and I was realizing that something was wrong. My husband got nervous. I said why they were reporting in this way? They had warned people it should be imitation. The presenter was reporting the news so convincingly that we got nervous – he said Tbilisi airport and Gori were being bombed. I remembered the bombardment of Eredvi village. I still remember the wounded and injured people all around us.”
“They were calling and calling,” – information provided by Gori medical emergency service
There are three phones on the table of the receptionist-operator Eka Rusitashvili at Gori medical emergency service. After the Chronicle was aired on March 13 by the TV-Imedi all three phones were calling non-stop throughout the night. “They were calling and calling…teams were visiting the families. There were almost 32 calls that night; 10 of the 32 patients were taken to the hospital. Mostly people suffered from the hypertonic crisis, insufficiency of heart, increased artery blood pressure and stenocardia attacks. We tried to calm down the people as much as we could,” said Eka Rusitashvili.
She recalled early delivery of a baby and cramping of a child.”A woman who had early-delivery was taken to hospital. 10-year-old girl was placed in the children’s hospital,” said the receptionist-operator.
Tamar Datashvili of the field-team of the Gori medical emergency aid said she personally saw the people panicked by the reportage. “My team visited the patient in the new settlement for IDPs in Verkhvebi district, Gori. The woman had hypertonic crisis. Next time we visited a patient in Kombinati settlement where a young man had stenocardic attack after the reportage. His son is soldier. We took 10-year-old child from Sturua Street to the hospital. Patients said they had problems because of the reportage,” said the doctor Tamar Datashvili.
According to the Gori medical emergency service 6 brigades had much work in the city after the Chronicle on March 13. Resident of the cottage # 389 in Tsmindatskali settlement, Gori called ambulance because of hypertonic crisis. 24-year person needed doctor in the Shavshvebi settlement for IDPs as well. Doctors visited a patient in Khurvaleti settlement who did not need to be taken to hospital. 10-year-old child was taken to the hospital from Sturua Street and 62-year-old Patashvili had hypertonic crisis.
In Gori, in Mshvidoba Street – D. Jebisashvili had asthma attack, in Shindisi Street N. Tabatradze had asthma attack, in Stalini Street G. Karangozishvili  had stenocardia; in the village of Sveneti – M. Saatashvili had hypertonic crisis; in Gori in Robakidze street – L. Robakidze had insufficiency of heart. In Moscow Street Ts. Bazandarishvili had arterial hypertension; in Samadashvili Street B. Mchedlishvili had hypertonic crisis; in the village of Bershueti – N. Kvitsinadze had hypertonic crisis and was taken to the district hospital.
We interviewed almost every famous gynecologist in Gori. Gynecologist clinic GorMed, LTD has registered 5 patients who had miscarriage at their 14-15th week pregnancy. We have written their names but we do not want to publish their names now for understanding results. They are all from the villages: Zemo Nikozi, Kirbali, Kheltubani, Khidistavi, Khvedureti.