შიში ნთქავს სულს - მითიური და დამსხვრეული სააკაშვილი
მისი პოზიტიური „ხმაური“ მხოლოდ უსუსურ „მძვინვარებად“ იქცა; ახალი ქვეყნის მშენებლობის სურვილი - უკვე გაცვეთილ პიარტექნოლოგიად; უზღვავი დაპირებები - დამსხვრეულ სურვილებად; ენერგიული ეკონომიკური რეფორმები - გაღატაკებულთა, უმუშევართა და ბანკების მევალეთა დეპრესიად... დაბოლოს, დავით აღმაშენებლის საფლავზე დადებული ფიცი - „ნიკოფსიიდან დარუბანდამდე“, ახალგორში მიმდინარე პასპორტიზაციის კოშმარულ რეალიზმად. არადა, თითქმის უეკლო „ვარდების რევოლუცია“ მას „მაკბეტის“ კუდიანებივით მხოლოდ დიდ წარმატებას, მშვიდ მეფობას და უზრუნველ მომავალ უწინასწარმეტყველებდა...
მაშ ასე, პრეზიდენტ სააკაშვილის შესახებ შეთხზული რევოლუციური მითი და რევოლუციის მიერვე დასხვრეული რეალობა.
2004 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში ელექტორატის „მხურვალე“ პროცენტებმა, საკონსტიტუციო უმრავლესობამ პარლამენტში, მოქალაქეთა გადაჭარბებულმა ნდობამ, აღმშენებლობითმა ოპტიმიზმმა და სახელისუფლო შტოების მხადაჭერამ სააკაშვილს მხოლოდ დათვური სამსახური გაუწია. ტრიუმფი ძალიან მალე თვითკმაყოფილებამ შეცვალა. ჯერ საკუთარ თარგზე მოჭრილი კონტიტუცია მოირგო, შემდეგ ისედაც მორჩილ პარლამენტს უფლებები შეუკვეცა. სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და გავლენის ხარისხის შემცირებამ მას ჯერ უჩინარი და შემდეგ ხმაურაიანი პრობლემები შეუქმნა, რომელსაც მოთვინერებულ-მოშინაურებული მედია არ ახმაურებდა, ან ხელისუფლებასთან აშკარა კონფლიქტის გამო ამ ფაქტებს თავს არიდებდა.
2005 წლის თებერვალში ერთგული თანარევოლუციონერის თუ თანამებრძოლის, ზურაბ ჟვანიას „მისტიკური“ სიკვდილის იფიციალურმა მიზეზებმა ვერც მოწინააღმედგეები დააშოშმინა და ვერც საზოგადოება დააჯერა. სწორედ საზოგადოებისგან გაუცხოების ერთ-ერთი მიზეზი გახდა ოპოციზიის იგნორირება და მისი მტრად გამოცხადებაც. ამ ყველაფრის ლოგიკური დაგვირგვინება კი 2007 წლის ნოემბერის აქციები და ოპოზოციური ტელეკომპანია „იმედის“ დარბევა გახდა. მმართველი ელიტისა და საზოგადოების გამყოფი ხაზები საშიშ ნიშნულს მიუახლოვდა, ამიტომ ცვლილებები საჩქარო და აუცილებელი იყო.
ნევროზითა და მხურვალე პოლიტიკური ვნებით გამორჩეული მეორე საპრეზიდენტო ვადა ისევ „ქუჩაში“ ნებით დარჩენილ ოპოზიციასთან დაუსრულებელი კინკლაობით დაიწყო. ოპოზიცია არც საპარლამეტო და არც საპრეზიდენტო არჩევნების შედეგებს სუბიექტური თუ ობიექტური მიზეზების გამო არ აღიარებდა. და მაინც, სააკაშვილის ხელისუფლების ყველაზე დიდი გამოცდა 2008 წლის აგვისტოს „პატარა ომი“ აღმოჩნდა. რუსეთის სამხედრო აგრესიას თან დაერთო თავად საქართველოს პრეზიდენტის ამაო მოლოდინი დასავლეთთან და აშშ-სთან მიმართებაში. თუმცა პიროვნულმა ფსიქოლოგიურმა ფაქტორებმა არანაკლებ ნეგატიური როლი ომის დაწყებაშიც შეასრულა.
„ხუთდღიანმა ომმა“ არა მარტო სააკაშვილი, არამედ ქვეყნის პოლიტიკურ-გეოგრაფიული ლანდშაფტიც შეცვალა. საქართველოში დაახლოებით ასი ათასი ახელი დევნილით დასახლებული „გეტოები“ გაჩნდა, რომლებიც პრეზიდენტს ომის შედეგებს განუწყვეტლივ შეახსენებს. 2004 წელს დადებული ფიცი საქართველოს გაერთიანების შესახებ, სამწუხაროდ, ისევ საკაშვილის მითის ნაწილად რჩება.
სააკაშვილს ქვეყნის აღმშენებლობის ისეთი პირობები და განუმეორებელი შანსი ჰქონდა, როგორც არავის და არასდროს საქართველოს ისტორიაში. თუმცა ბრძოლებში, დაპირებებსა და ილუზიებში გამობრძმედილმა ლიდერმა ძალაუფლების ხიბლს ვერ გაუძლო და საკუთარი უტოპიური სურვილების, პირფერობით გამორჩეული გარემოცვისა და ნახევრად განუხორციელებელი რეფორმების მძევლად იქცა. ხოლო ომგადახდილი ქვეყნის მოუშუშებელი „ტრავმები“ ლამის მისი პოლიტიკური ამნეზიის მიზეზებად იქცა.
დღეს ერთდროულად ფრთხილი, დეპრესიული, მაგრამ მაინც აქტიური სააკაშვილი პატარა „ომისა“ და გაჭიანურებული „მშვიდობის“ შემდეგ არასანდო და „ეჭვიან“ დედაქალაქს განერიდა. ეკონომიკური აღმშენებლობის მცირე პროექტების მაუწყებელი წითელი ლენტები ბათუმში, ზუგდიდსა და ქუთაისში გაჭრა. მაგრამ ეს ფანტომური ტკივილების დავიწყებას ჰგავს. სინამდვილეში იგი კვლავ ომის კოშმარული შედეგების გადაფარვას თუ დავიწყებას ცდილობს. ამჯერად უკვე ეკონომიკური პროექტებით, რომელიც აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო რეჟიმებსაც კი შესთავაზა. თუმცა ამის გაკეთება ჯერ კიდევ ომამდე შეიძლებოდა და ეს მათი ინტეგრაციის ლოგიკური საზომიც იქნებოდა. ყოველ შემთხვევაში, დასავლეთის თვალში.
პრეზიდენტის დაპირებები საზოგადოების გარკვეული იდეით გაერთიანების შესახებ გამუდმებით ეჯახება მთავრობის არასოციალურ პოლიტიკას და დაუნდობელ, ულტრალიბერალულ ეკონომიკას. ხალხი სულ უფრო გაუცხოებულია ხელისუფლებისგან, მიუხედავდ იმისა, რომ პრეზიდენტი ლამის ყოველ დღე ხსნის ავეჯის პატარა ცეხებსა თუ ბოსტნეულის ორანჟერეებს. ტელევიზია კი მას გადაჭარბებულად კომუნიკაბელურს, ბავშვებთან მომღიმარეს და პატრიოტულად აღტყინებულს წარმოაჩენს.
საგულისხმოა, რომ პრეზიდენტს, ფატობრივად, არ ჰყავს მრჩევლები. სხვათა შორის, არც ე. წ. სპიჩ-მრჩეველი. იგი არ კითხულობს წინასწარ დაწერილ და მომზადებულ ტექსტს. არც სატელევიზიო „ლაივ-ლაფსუსები“ ან შეცდომები აღელვებს. დროს აცდენილი, საკმაოდ პრიმიტიული და არცთუ მდიდარი ფანტაზიით გამორჩეული მისი ტექსტები, უფრო ზუსტად - მოწოდებები, უფრო იონესკოსა და არაგალის პიესების „გზასაცდენილ“ პერსონაჟთა აბსურდულ მონოლოგებს ჰგავს, სადაც განზრახვას, ქმედებას და შინაარსს შორის თითქმის არ არსებობს ლოგიკური კავშირი.
კრიტიკული აზროვნების უუნარობა და რეფლექსიის შეუძლებლობა ბოლო დროს ადგილს უთმობს სამხედრო-პატრიოტული აღზრდის შესახებ ჩატარებულ ლექციებს სკოლებსა და სხვადასხვა დაწესებულებაში. რაც ყველაზე უცნაურია, პრეზიდენტის ლექსიკაში გაჩნდა სწორედ ისეთი სიტყვები („ჩმორები“, „მოწანწალე ოპოზიცია“, „გლეჯვა ხუთოსანი“, „წკავწკავებდეს“), რითაც იგი თითქოს განსხვავდებოდა გაფლანგული პოლიტკრედიტებით „მდიდარი“ ოპოზიციისგან. ხელისუფლების დათმობით თუ დაკარგვით გამოხატული არაცნობიერი შიში ცნობიერად აისახება მის ქცევასა და მეტყველებაზეც.
ჰიპერაქტიული, დაუღალავი, მაგრამ მაინც იმედგაცრუებული პრეზიდენტი აშკარად გაურბის კრიტიკას, არ სურს მისთვის უსიამოვნო პოლიტიკური მოვლენებისა და წარსულის გახსენება. არც მოწინააღმდგეებთან კამათი და დებატები შეუძლია. სამაგიეროდ, სიამოვნებით პოზირებს კამერების წინ ღია საციგურაო მოედნებზე და ისევ მხარდამჭერთა გულწფელი თუ მამებლური შეძახილები - მიშა, მიშა! - გაცილებით უფრო ეძვირფასება, ვიდრე საქმიანი თუ კრიტიკული მოსაზრებების გაზიარება.
მიუხედავად იმისა, რომ 2013 წლამდე ძალიან შორია, ხელისუფლების დაკარგვით თუ დავიწყებით გამოხატული შიში უკვე დღეს იკითხება. და ამ ფონზე თბილისის „მოსალოდნელი“ მერის - გიგი უგულავას სააღმშენებლო პერსონა სააკაშვილისთვის მაკბეტის საბედისწერო მეგობრის, ბენქოს საპრეზიდენტო აჩრდილად იქცევა. და რადგან არაცნობიერი შიში სულ უფრო თვასაჩინოა, რომელიც ანგრევს ლოგიკასაც, ის ნელ-ნელა ანადგურებს მეგობრების ნდობას და „აჩმორებს“ მოწინააღმდეგეებს. მაგრამ როგორც ჩანს, ეს ხელისუფლებისთვის გაღებული სავალდებულო ხარკია _ ისევე როგორც რევოლუციამ შეჭამა თავისი ორი შვილი (ჟვანია და ბურჯანაძე) და თითქმის გაანადგურა მესამის (ჯერ კიდევ პრეზიდენტის) მორალური და ფსიქიკური მდგომარეობა.
„შიში ნთქავს სულს“ - ასე ჰქვია რაინერ ვერნერ ფასბინდერის ფილმს, რომელიც 70-იან წლებში გადაიღო გერმანელმა რეჟისორმა. სწორედ იმ დროს, როცა სააკაშვილი სოციალიზმის უწყინარ ხანაში პირველ ექსპერიმენტულ სკოლაში სწავლობდა. ახალახან იგი სწორედ მშობლიურ სკოლას სტუმრობდა, სადაც გულმხურვალე შეხვედრა მოუწყვეს, მაგრამ სადაც ხელისუფლების მოპოვებისა და დაკარგვის გაკვეთილები არ ასწავლეს. თუმცა, ამგვარი რამ არც მაშინ ისწავლებოდა და არც ახლა. ამას მომწიფებული სამოქალაქო ცნობიერება სჭირდება. დაახლოებით ისეთი, ჩეხეთის ყოფილი პრეზიდენტი და მუდმივი დისიდენტი, ვაცლავ ჰაველი რომ აღწერს წიგნში „ძალა უძალოთა“.

Fear Eats the Soul – Mythological and Destroyed Saakashvili
His positive noise turned into a weak “thunder”; his wish to build a new country has turned into a faded PR technology; his endless promises – into broken promises; energetic economical reforms – into depression of impoverished, unemployed and bank debtors… and finally, the oath made at the grave of the King Davit Agmashenebeli – to integrate Georgia “from Nikopsia to Darubandi” – has turned into the nightmare of passportization process in Akhalgori district. Nevertheless, almost prickle-less Rose Revolution predicted a huge success, a peaceful governance and a perfect future for him…
Revolutionary myth created about the president Saakashvili and the reality destroyed by his revolution.
A high percentage of votes in the presidential elections in 2004, a constitutional majority in the parliament, and an overwhelming trust of the citizens, construction optimism and support of the governmental branches did bad job for Saakashvili. Triumph soon was changed into self-confidence. Initially he changed the constitution according to his own wish and restricted the power of parliament members though they already obeyed him. The reduction of the judiciary independence and influence created initially simple, but later huge problems which were not highlighted by subdued media sources; or  were avoided because of obvious conflicts with the government.
In February of 2005, the official reasons of the death of his co-revolutionist and co-fighter, late Prime Minister Zurab Zhvania, could neither calm his opponents and nor persuade the people. Ignoring the opposition parties and declaring them to be the enemies became a reason of his separation from the society. Demonstrations of the November 2007 and the raid of the oppositionist TV-Company Imedi were the culmination of everything. The separation lines between the governing elite and the society reached a dangerous level; so, changes were urgently necessary.
The second presidential term which is full of nervousness and political passion started with the endless quarrel with the opposition who remained in the street willfully. The opposition recognized the results of neither parliamentary nor presidential elections. And yet, Saakashvili’s government passed the biggest exam during the war in August 2008. The Russian military aggression was followed by endless expectations of the Georgian president from Western Europe and the USA. However, personal and psychological factors played negative role in the break-out of the war.
The “Five-Day” war changed not only Saakashvili but also the political-geographic landscape of the country. Ghettos of hundred thousands of IDPs turned up in Georgia and they permanently remind the president of the results of the war. Unfortunately, his oath on the reintegration of Georgia made in 2004 is part of Saakashvili’s myth.
Saakashvili had better chances for the reconstruction of the country than anyone else had ever had in the history of Georgia. However, the leader, trained in the struggles, promises and illusions, could not resist the charm of power and became the hostage of his own unreal wishes, hypocritical environment and partly implemented reforms. Uncured traumas of the post-war country almost became the reason of his political amnesia.
Today, simultaneously careful, depressive but still active, Saakashvili got rid of the reliable and jealous capital after the short war and lasting peace. Red ribbons for small reconstruction projects were cut in Batumi, Zugdidi and Kutaisi but it looks like an attempt to forget terrible pains. In fact, he still tries to hide or to forget the nightmare of the war. This time, he initiated economical projects and offered them to the de-facto regimes of Abkhazia and South Ossetia. However, he could do it before the war and it could be a logical step in the attempt at their integration. At least, the West would have seen it as such.
The promises of the president on the reintegration of the society permanently encounters with the non-social policy of the government and the ultra-liberal economy. People get stranger for the government although the president almost every day opens small enterprises and vegetable greenhouses. The television exposes him as sociable, smiley with children and as a patriot.
It is noteworthy that the president does not have advisors. By the way, he does not have even a speech-advisor. He does not read already written statements. He does not care about live-failures on TV. His speeches do not coincide with the real time, are very primitive and lack imagination; more precisely, his appeals look like the absurd monologues of the characters of UNESCO and Aragal’s plays where there is not link between intentions, actions and the context.
Lacking critical thinking and acting by reflex stimulations, he has recently decided to introduce military-patriotic education in schools and various institutions. The strangest thing is that the president has recently used insulting words which differentiated him from the opposition rich with wasted political credits.  The subconscious fear of losing the power impacts his behavior and speech too.
Hyperactive but still disappointed, the president clearly avoids criticism; he does not want to recall unpleasant political events from the past. He cannot even start a dispute or debates with his opponents. However, he is happy to paue before video-cameras on ice-rinks; sincere or obsequious shouts Misha! The shouts of “Misha” are more precious for him than sharing critical opinions of his opponents.
Although much time is left before 2013, we can see the fear of losing power on his face today. And on this background, the candidate for the Tbilisi Mayor position Gigi Ugulava can be a fatal friend of Saakashvili like in Macbeth. And, since the subconscious fear is more vivid, which destroys even the logic, he gradually destroys his trust in friends and subdues his opponents. But, apparently, it is an obligatory contribution for the power – like the two children of the revolution Zhvania and Burjanadze, who were completely destroyed by the revolution and moral and psychic conditions of the third child (who is still president).
“Fear Eats the Soul” – is the title of film of the German film-director, Rainer Werner Fassbinder produced in the 1970s. At that time, Saakashvili was learning at the Experimental School # 1 in the peaceful period of Socialism. Lately, he visited his native school where he was greeted very warmly, but there he was not taught how to gain and lose power. However, it was taught neither during socialist time nor it is taught now. Developed civil consciousness is necessary for it. It is described in the book of the former president of the Czech Republic and permanent dissident Václav Havel “The Art of the Impossible.”