სახალხო დამცველი ბავშვთა სახლებში არსებულ ვითარებას აკრიტიკებს
საქართველოს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში ბავშვთა სახლებში არსებულ მდგომარეობას აკრიტიკებს. ომბუდსმენის ინფორმაციით, ბენეფიციართა ინტერვიუირებისა და ფსიქოლოგიური შეფასების მიხედვით, სააღმზრდელო დაწესებულებებში ძალადობის სხვადასხვა მეთოდების გამოყენების ფაქტები დაფიქსირდა.
სახალხო დამცველის აპარატის სპეციალურმა პრევენციულმა ჯგუფმა მონიტორინგი 5 პანსიონური ტიპის საჯარო სკოლასა და 16 სააღმზრდელო დაწესებულებაში განახორციელა.
„მონიტორინგის ჯგუფის სააღმზრდელო დაწესებულებებში ვიზიტებისას, როგორც დაწესებულების ხელმძღვანელები, ასევე აღმზრდელები, პირადი საუბრებისა და ინტერვიუების დროს უარყოფდნენ რაიმე სახის ძალადობის ფაქტებს. თუმცა საპირისპიროზე მეტყველებს რეალური სიტუაცია“, - აღნიშნავს სახალხო დამცველი.
მისი თქმით, ძალადობის ყველაზე გავრცელებულ ფორმებს წარმოადგენს სიტყვიერი შეურაცხყოფა, ყურის აწევა, თმის მოწიწკვნა, ყვირილი, მუქარა, დაშინება, დამცირება, მაგალითად, კუთხეში ცალ ფეხზე დგომა, მუხლებზე დაყენება, ბუქნები, აზიდვები, იძულებითი შრომა, ოთახში ჩაკეტვა, იზოლაცია, საკვების არმიცემა, ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებების შეზღუდვა.
„მონიტორინგის პროცესში გამოვლინდა ბავშვთა მიმართ არასათანადო მოპყრობის არაერთი ფაქტი, რომელთა ნაწილიც შეიძლება, გაუტოლდეს არაჰუმანურ და ღირსებისშემლახველ მოპყრობას. ასევე გამოვლინდა რამდენიმე ფაქტი, როცა ბავშვები ესწრებოდნენ თანატოლების მიმართ არასათანადო მოპყრობასა და დასჯას“, - აცხადებს ტუღუში.
სახალხო დამცველის ანგარიშში დუშეთის ბავშვთა სკოლა-პანსიონში ცოტა ხნის წინ მომხდარი ფაქტიც მოხვდა.
„2010 წლის 3 თებერვალს პანსიონის პერსონალმა, ერთ-ერთი აღმზრდელის ჩანთიდან 100 ლარის დაკარგვის გამო პოლიცია გამოიძახა. პოლიციელებმა ერთ-ერთი ბავშვი მანქანაში ჩასვეს, სცემდნენ და აიძულებდნენ, ეთქვა, ფული სად წაიღო. ამის მერე დაბრუნდნენ პანსიონში და სხვა ბავშვებზეც განახორციელეს ძალადობა. აღნიშნულ ფაქტებს ესწრებოდნენ აღმზრდელებიც. ზოგიერთმა სახალხო დამცველის მონიტორინგის ჯგუფისთვის მიცემულ ახსნა-განმარტებაში დაადასტურა კიდეც მომხდარი. ერთ-ერთი აღსაზრდელის განცხადებით, მსგავსი ქმედებები პოლიციის მხრიდან ადრეც განხორციელებულა“, - ნათქვამია ომბუდსმენის ანგარიშში.
მონიტორინგის შედეგად სახალხო დამცველის მონიტორინგის ჯგუფმა აღსაზრდელების მიმართ აღმზრდელებისა და ძიძების მხრიდან ფიზიკური და ფსიქოლოგიური ზეწოლის ფაქტები კოჯრის ბავშვთა სახლშიც აღმოაჩინა. როგორც აღსაზრდელების ნათქვამიდან ჩანს, მათ დაწესებულებაში ბავშვის ფიზიკური დასჯა ჩვეულებრივი ამბავია. ზოგიერთ აღსაზრდელს სხვადასხვა ტიპის დაზიანება მონიტორინგის დროსაც ეტყობოდა.
ბავშვებზე ძალადობის ფაქტები დაფიქსირდა წყნეთის ბავშვთა სახლშიც. „მონიტორინგის ჯგუფის მიერ აღსაზრდელების გამოკითხვის დროს, გამოაშკარავდა მათზე განხორციელებული პერმანენტული ხასიათის არასათანადო მოპყრობის ფაქტები დაწესებულების პერსონალის, ასევე, ყოფილი აღსაზრდელის, ვინმე ვახტანგ კ.-ს მხრიდან. კერძოდ, აღნიშნულ დაწესებულებაში ხდებოდა და ამჟამადაც ხდება აღსაზრდელთა ცემა, დამცირება, ფიზიკური თუ ფსიქოლოგიური ზემოქმედება, ოთახში გამოკეტვა, საკვების არმიცემა და ა. შ.“ - ამბობს სახალხო დამცველი.
ანგარიშში სხვა ტიპის დარღვევებზეც არის საუბარი. მაგალითად, კაჭრეთის სკოლა-პანსიონში საექიმო საქმიანობის სერტიფიკატი არ ჰქონდა ექიმს, რის გამოც მას არა აქვს უფლება, განახორციელოს დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობა. ამასთან, ამ სკოლა-პანსიონში გამოიყენებდნენ ვადაგასულ სამედიცინო პრეპარატებს.
სახალხო დამცველი მნიშვნელოვან ყურადღებას უთმობს ბავშვთა შრომის გამოყენებასაც. ბავშვის უფლებათა კონვენციის მიხედვით, „ბავშვი დაცული უნდა იყოს ყველა ფორმის ექსპლუატაციისა და ნებისმიერი ისეთი სამუშაოს შესრულებისაგან, რომელიც შეიძლება, ემუქრებოდეს მის ჯანმრთელობას და ხელს უშლიდეს განათლების მიღებაში, ან ზიანს აყენებდეს მის ჯანმრთელობას, ფიზიკურ, გონებრივ, სულიერ, მორალურ და სოციალურ
განვითარებას“.
სახალხო დამცველის ანგარიშში კი აღნიშნულია, რომ „ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებებში, თითქმის ყველგან, ხდება ბავშვის შრომის გამოყენება. ბავშვები ასრულებენ სხვადასხვა სახის და სხვადასხვა სიმძიმის სამუშაოებს: სააღმზრდელო ჯგუფებისა და საძინებლების დაგვა-დასუფთავება, ტუალეტების მორიგეობით დასუფთავება, ჭურჭლის დარეცხვა, სასადილოში მაგიდების გაშლა და ალაგება, სამზარეულოს იატაკის მოწმენდა, ფანჯრების დაწმენდა, დერეფნებისა და კიბეების დალაგება, სარეცხის გაფენა, თეთრეულის გაუთოება, როგორც საკუთარი, ასევე სხვების ტანსაცმლის და ფეხსაცმლის გასუფთავება, უმცროსი ჯგუფის ბავშვების დაბანა, მოწესრიგება, ეზოს დალაგება, შეშის დაჩეხვა და ჯგუფებში ატანა“.
სახალხო დამცველის მონიტორინგის ჯგუფის წევრების თქმით, აღსაზრდელები მიუთითებენ, რომ ამ საქმიანობებს აკეთებენ იძულებით, არანებაყოფლობით, აღმზრდელების დავალებით.
„ბავშვს არ შეუძლია, უარი განაცხადოს ასეთი სახის დავალებაზე, მიუხედავად მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობისა. ბავშვები ხშირად ცდილობენ, თავი აარიდონ „დაკისრებულ პასუხისმგებლობას“ სუსტი და მორჩილი ბავშვების ხარჯზე, რომლებიც ყოველგვარ დავალებას პროტესტის გარეშე ასრულებენ. კაჭრეთის სააღმზრდელო დაწესებულების ერთ-ერთი აღსაზრდელი, უფროსი ასაკის გოგონა, მუდმივად ასრულებს სხვადასხვა სახის სამუშაოებს: „გაყინულ წყალში რეცხავს“, ავადმყოფობის შემდეგაც კი (ფილტვების ანთება) ვერ აპროტესტებს „დაკისრებულ მოვალეობას“. მონიტორინგის ჯგუფის ვიზიტის დროსაც ცივი წყლით რეცხავდა და ხელები გალურჯებული ჰქონდა. აღმზრდელთა გამოკითხვა და განმარტებები ადასტურებს, რომ ბავშვები მართლაც ასრულებენ ზემოაღნიშნულ საქმიანობებს, თუმცა აღმზრდელები ამას ამართლებენ იმ მოტივით, რომ „ასე შრომის ფასს სწავლობენ“.
ომბუდსმენი რეკომენდაციით მიმართავს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს, ასევე სსიპ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა, ხანდაზმულთა და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა მომსახურების სააგენტოს უფროსს, ბავშვთა სახლების მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილი დარღვევების აღმოსახვრელად სასწრაფოდ გაატარონ საჭირო ღონისძიებები.
სახალხო დამცველის ანგარიშში მოცემულ ფაქტებს უსაფუძვლოს უწოდებს კაჭრეთის ბავშვთა სახლის დირექტორი ნინო ბეროშვილი. როგორც მან განაცხადა, ომბუდსმენის წარმომადგენლებს მონიტორინგის დროს ვადაგასული პრეპარატების გარდა სხვა დარღვევა არ აღმოუჩენიათ.
საქართველოს მთავარი პროკურატურის ინფორმაციით, დუშეთის ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულების აღსაზრდელების მიმართ დუშეთის რაიონული სამმართველოს პოლიციის თანამშრომლის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე წინასწარი გამოძიება მიმდინარეობს.

Public Defender Criticizes Situation in Orphanages
Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi criticizes the situation in the orphanages. According to him, based on the interviews with beneficiaries and psychological evaluations of the situation, various methods of violence are used in educational institutions.
Special preventive group of the Public Defender’s Office monitored 5 boarding public schools and 16 educational institutions throughout Georgia.
“During the visits of the monitoring groups in the educational institutions, both directors and teachers denied any violent facts against children; however, the real situation demonstrates the opposite,” said the Public Defender.
He said, the most spread forms of violence is verbal insulting, pulling ears up, pulling hair, shouting, threatening, scaring, degrading, for example, making children to stand on one feet in the corner, to stand on the knees, kneeling down and up, forced labor, locking in the room, isolation, leaving without food, restriction of physiological requirements.
“Monitoring exposed several facts of incorrect treatment towards children part of which can be equaled with inhuman and degrading treatment. In several facts, children witnessed inhuman treatment and punishment of their palls,” said Tughushi.
The Public Defender’s report describes the incident which occurred in the Dusheti district boarding school short time ago.
“On February 3, 2010 the personnel of the boarding school called police because one of the teachers lost 100 GEL from her bag. The policemen sat one of the children into the car; they beat and forced him to tell where he had hidden the money. After that, they returned back to the school and started to oppress other children. The teachers also attended this fact. Some of them confirmed the incident in their explanation to the monitoring group of the Public Defender’s Office. One of the teachers said policemen had acted in the same way in other cases too,” it is written in the ombudsman’s report.
As a result of the monitoring, the group discovered some facts of physical and psychological oppression on the children from the teachers and nurses in Kojori boarding school too. The children said their punishment in the institution is an ordinary fact. Some of them had different injuries even during monitoring process.
Children were abused in the Tskneti orphanage too. “When the monitoring group interviewed the beneficiaries, they found out that children are under permanent improper treatment from the personnel as well as from the former beneficiary of the institution certain Vakhtang K. more precisely, the children have been beaten, degraded, physically and psychologically oppressed, locked in the room, left without food, etc,” said the public defender.
There are different sorts of violations discovered. For example, in Kachreti boarding school, the doctor did not hold the corresponding certificate; thus she did not have right to work as a doctor. In addition, she had old medicines in the boarding school.
The public defender paid particular attention to the children’s labor. In accordance to the Convention of the Right of the Child, “States Parties recognize the right of the child to be protected from economic exploitation and from performing any work that is likely to be hazardous or to interfere with the child's education, or to be harmful to the child's health or physical, mental, spiritual, moral or social development.”
The Public Defender’s report states that “child’s labor is used in almost every educational institution. Children do various duties: they clean classrooms and bedrooms, they clean toilets in turn, wash dishes, set tables in the dinning-hall, wipe the floor in the kitchen, clean windows, corridors and staircases, hang up laundry, iron linen and cloths; clean shoes of themselves and others as well, bathe younger children, clean the yard, cut fire-wood and distribute them into the classrooms.”
According to the monitoring group members, the beneficiaries also speak about forced, involuntary labor imposed on them by teachers.
“A child cannot refuse the teacher to do the work despite his/her health conditions. Children often try to avoid the “imposed labor” at the expense of weak and obedient children who do everything without any resistance. One of the elder girls in Kachreti boarding school permanently does various works: “she does washing up in freezing water;” even after illness (pneumonia) she could not resist teachers to do the work. Even during the visit of the monitoring group she was washing in the frozen water and had her hands blue with cold. The interviews and clarifications of the teacher confirm that children really do the abovementioned work; though they justify their behavior by saying: “They learn how to work.”
The ombudsman recommends the Minister of Labor, Healthcare and Social Welfare of Georgia, as well as the head of the Agency for the Disabled, Old People and Children Lacking Parental Care to take urgent measures to eradicate the violations discovered during the monitoring of the orphanages.
Director of the Kachreti boarding school Nino Beroshvili said the accusations against them in the report are groundless. She said the representatives of the ombudsman did not find anything illegal in their institution besides outdated medicines.
According to the chief prosecutor’s of Georgia, preliminary investigation was launched against the policemen of Dusheti district police department for abusing their power in regard with the beneficiaries of the Dusheti orphanage.