საქართველოში არსებობენ ადამიანები, ვისაც პენსია 2,50 ლარი აქვთ
58 წლის ბეჟან ბადუაშვილი მეორე ჯგუფის ინვალიდია, თუმცა სხვისი ინტერესებიდან გამომდინარე, მესამე ჯგუფში აღმოჩნდა და კუთვნილი პენსია, რომელიც „სამხედრო მომსახურეთა საპენსიო უზრუნველყოფის შესახებ“  კანონის თანახმად, 2002 წელს დაენიშნა, 2007 წლის 1 სექტემბერს მოეხსნა. მას შემდეგ მისი პენსიის რაოდენობა თვეში მხოლოდ 9,07 ლარს შეადგენს. ამ ფაქტს ჯანდაცვის სამინისტრო ბეჟან ბადუაშვილისთვის მიწერილ პასუხში შემდგენაირად ხსნის: „რადგანაც თქვენ მორიგი სამედიცინო შემოწმების შედეგად დაგიდგინდათ ზომიერად გამოხატული შესაძლებლობების შეზღუდვის სტატუსი, შესაბამისად, კომპენსაციის გაცემაც შეგიწყდათ 2007 წლის 1 სექტემბრიდან, ვინაიდან „სახელმწიფო კომპენსაციისა და აკადემიური სტიპენდიის შესახებ“ საქართველოს 2005 წლის 27 დეკემბრის კანონი, რომელიც ამოქმედდა 2006 წლის 1 იანვრიდან, აღარ ითვალისწინებს ზომიერად გამოხატული შესაძლებლობების შეზღუდვის სტატუსის გამო სახელმწიფო კომპენსაციის გაგრძელებას ან დანიშვნას“.
ამით თითქოს ყველაფერი იხსნება, რომ არა ერთი გარემოება - ბეჟან ბადუაშვილს 2005 წელს, პირველი სამედიცინო შემოწმების დროს შემდეგი დიაგნოზი დაუდგინდა: ქალა - ტვინის დახურული ტრავმის მყარი ნარჩენი მოვლენები, ზომიერი ინტრაკრანიალური ჰიპერტენზია, დისცირკულატორული ენცეფალოპათია, ქრონიკული ვერტებრო - ბაზილარული უკმარისობა, გამოხატული ვესტიბულური დარღვევები, კასრის მალების ოსტეოქონდროზი ფუნქციის ზომიერი მოშლით, ორივე კოჭ - წვივის სახსრის ართროზი - ართრიტი, ასთენო - დეპრესიული სინდრომი, ქრ. ქოლეცისტიტი, ანგიოპათია (ტრავმული წარმოშობის) ნეიროსენსორული სმენაჩლუნგობა. სწორედ ამის გამო გაათავისუფლეს იგი სამსახურიდან.
ბეჟან ბადუაშილი თითქმის 26 წლის განმავლობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხანძარსაწინააღმდეგო პოლიციაში მუშაობდა. თავისი დიაგნოზით ის მეორე ჯგუფის ინვალიდებს მიაკუთვნეს და პენსიად 105 ლარი დაუნიშნეს. 2007 წელს განმეორებითი სამედიცინო შემოწმებისას იგივე დიაგნოზი აღარ გახდა მიზეზი, რომ პენსია გაეგრძელებინათ მისთვის. მეორე ჯუფის ინვალიდი მესამე ჯგუფში გადაიყვანეს.
2008 წელს ბეჟან ბადუაშვილმა სახალხო დამცველს, სოზარ სუბარს დახმარებისთვის  მიმართა. სუბარმა ჯანდაცვის მინისტრს, ალექსანდრე კვიტაშვილს მიმართა, რადგან ამ შემთხვევაში დარღვეული იყო შესაძლებლობის შეზღუდვის გამო პირის მინიმალური საარსებო საშუალებით უზრუნველყოფის უფლება და პენსიის მიღების სახელმწიფო გარანტია. ამისთვის სუბარმა მინისტრს მისცა რეკომენდაცია, რათა მომხდარიყო „შესაძლებლობის შეზღუდვის სტატუსის განსაზღვრის შესახებ“ ინსტრუქციაში ადეკვატური ცვლილებების შეტანა, რაც ხელს შეუწყობდა  სოციალური დაცვის უფლების სრულყოფილ რეალიზებას. სამინისტრომ რეკომენდაცია გაითვალისწინა, თუმცა ეს ბეჟან ბადუაშილის პენსიაზე არ ასახულა.
ბეჟან ბადუაშვილმა სამინისტროს 2010 წლის 13 იანვარსაც მიმართა პრობლემის მოგვარების მიზნით. მას სთხოვეს, დაკავშირებოდა სამინისტროს შემდეგი რეაგირებისთვის, თუმცა მასთან შეხვედრა არავინ ისურვა, მხოლოდ სიტყვიერად მიიღო პასუხი - სადაც გინდა, იქ იჩივლეო.
ერთ-ერთ აქციაზე ალექსანდრე კვიტაშვილმა აშკარა დარღვევად შეაფასა ბეჟან ბადუაშვილის მდგომარეობა, მაგრამ პრობლემის გადასაჭრელად დღემდე არაფერი გაკეთებულა.
ბეჟან ბადუაშვილი მიიჩნევს, რომ მისი გადაყვანა ინვალიდთა მესამე ჯგუფში სახელმწიფოს სასარგებლოდ შეგნებულად მოხდა რათა მისი პენსია შემცირებულიყო და არა დიაგნოზიდან გამომდინარე. სხვა შემთხვევაში მას მუშაობის უფლებაც ექნებოდა. სწორედ ამიტომ ის ყაჩაღებს უწოდებს მათ, ვინც პენსია უკანონოდ შეუმცირა.
ბადუაშვილის თქმით, მხოლოდ ის არ არის ასეთ მდგომარეობაში. არსებობენ ადამიანები ვისაც პენსია 2,50 ლარი აქვთ. უსახსრობის გამო მას თითქმის ერთი თვეა გათიშული აქვს დენიც და გაზიც.

There Are People in Georgia Who Get a Pension of 2, 50 GEL
50-year-old Bezhan Baduashvili is a disabled person of the second grade, but because of strange interests he turned up in the third grade of disability. Consequently, on September 1, 2007 and in accordance with the Law on Granting Pensions to Military Servants, he lost his pension which was granted in 2002. Since then, his pension is only 9, 07 GEL. The Ministry of Healthcare explained this fact in their letter to Bezhan Baduashvili as follows: “Because the Law of Georgia on State Compensations and Academic Scholarships, adopted on December 27, 2005 and put in force on January 1, 2006, does not envisage continuation or appointment state compensations to the people who have some abilities.”
It clarifies everything but one circumstance – in 2005 the diagnosis of the first medical examination on Bezhan Baduashvili states that he has closed trauma on his skull, he has moderate hypertension, encephalopathy, chronic vertebra-basilar insufficiency,   exposed vestibular misbalance, osteochondritis, arthritis of both ankles, astheno-depressive syndrome, cholecyst, angiopathy, disability to hear. For all these reasons he was dismissed from work.
Bezhan Baduashvili worked at the ministry of internal affairs for 26 years. Based on his diagnosis, he belonged to the second grade of disabilities and received 105 GEL as a pension. In 2007, the same diagnosis was not enough to get pension. The disabled person of the second group was transferred into the third grade.
In 2008, Bezhan Baduashvili applied to the former public defender Sozar Subari for help. Subari appealed to the minister of healthcare Aleksandre Kvitashvili because in this particular case the right to minimal living source was restricted as well as guarantee on state compensation. Subari recommended to the Minister to introduce adequate amendments to the instruction on “identifying the status of disability” which could support complete realization of the right on social protection.  The Ministry took the recommendation into consideration but it did not have any impact on Baduashvili’s pension.
Bezhan Baduashvili petitioned to the Ministry on January 13, 2010. He was asked to get in touch with the ministry for further reactions but nobody wished to meet him. The officials told him: “You can sue us wherever you want.”
At one event the minister Aleksandre Kvitashvili evaluated the case of Bezhan Baduashvili as obvious violation but nothing has done to solve his problem yet.
Beszhan Baduashvili was moved to the third group of disability on purpose in order to reduce the pension and not based on his diagnosis. Otherwise, he could work. Consequently, he calls the people, who illegally reduced his pension, robbers.
Baduashvili said he is not the only person in this situation. There are people who get pension of 2, 50 GEL. He has not had electricity supply for one month already because he could not pay the bill.