რეგიონული მედიის პროტესტი - „მოგვეცით საჯარო ინფორმაცია!“
საქართველოს რეგიონებში მომუშავე მედიასაშუალებები საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის თავისუფლების მოთხოვნების დარღვევას აპროტესტებენ. „ინფორმაციის შეზღუდვის პირობებში ვერ ვახერხებთ ჟურნალისტური საქმიანობის სრულად და შეუფერხებლად განხორციელებას. მედიისთვის საჯარო ინფორმაციის დაბლოკვით, ხელისუფლება ცდილობს საზოგადოებას წაართვას უფლება - მიიღოს ზუსტი ინფორმაცია“, - ნათქვამია ერთობლივ განცხადებაში, რომელსაც ხელს 18 რეგიონული მედიასაშუალება აწერს.
„საქართველოს რეგიონებში დასაქმებული ჟურნალისტებისთვის უმწვავეს პრობლემას წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის მოპოვება. მიუხედავად იმისა, რომ საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვისა და მიწოდების წესს არეგულირებს საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი, მუდმივად ირღვევა აღნიშნული კანონით დადგენილი ნორმები. ამ მხრივ, საჯარო ინფორმაციის დამალვით, განსაკუთრებით ძალოვანი უწყებები გამოირჩევიან: შინაგან საქმეთა სამინისტრო, მთავარი პროკურატურა და თავდაცვის სამინისტრო.
პრობლემებთანაა დაკავშირებული რეგიონებში მომუშავე ჟურნალისტების სხვა ცენტრალურ უწყებებთან ურთიერთობაც. კერძოდ, აღნიშნული უწყებების პრეს-სამსახურებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის განყოფილებების თანამშრომლები, ძირითადად, ინფორმაციის დამალვით არიან დაკავებულნი და ჟურნალისტებისთვის საჯარო ინფორმაციის მოპოვებისას დამატებით ბარიერებს ქმნიან. უფრო მეტიც, ცენტრალური უწყებების პრეს-სამსახურები, იშვიათი გამონაკლისის გარდა, თითქმის არ თანამშრომლობენ რეგიონულ მედიასთან, ან შერჩევითი თანამშრომლობის ფორმებს იყენებენ - ინფორმაციას აწვდიან მხოლოდ მათთვის „სასურველ“ ჟურნალისტებს, რომლებიც დასაქმებულები არიან ხელისუფლებისგან მართვად ან კონტროლირებად მედია-ორგანიზაციებში.
იქიდან გამომდინარე, რომ საჯარო ინფორმაციის დამალვა წახალისებულია ცენტრალური ხელისუფლების მიერ, ამას იგივე მონდომებით იყენებენ თვითმმართველობების წარმომადგენლებიც ადგილობრივ ჟურნალისტებთან ურთიერთობებისას.
მივმართავთ საქართველოს პრეზიდენტს, პარლამენტის თავმჯდომარეს, მთავრობის წევრებს, უზრუნველყონ საჯარო დაწესებულებების რეალური და არა ფასადური გამჭვირვალობა. დაუყოვნებლივ აღკვეთონ საჯარო მოხელეების თვითნებობა ჟურნალისტებისთვის საჯარო ინფორმაციის მიწოდებისას და იმოქმედონ მხოლოდ და მხოლოდ კანონით დადგენილი ნორმებით“,- აღნიშნული განცხადებაში.
ელისო ჯანაშია, სამეგრელოს რეგიონული გაზეთის „თავისუფალი სიტყვა“ რედაქტორი: „მუშაობა პრაქტიკულად ბოიკოტის რეჟიმში გვიწევს. საჯარო მოხელეები კომენტარს არ გვაძლევენ. კომენტარზე უარს გვეუბნებიან საჯარო სამსახურების რიგითი თანამშრომლებიც, მათივე თქმით, ქალაქის მერის დავალებით. პრობლემაა მერიის საინფორმაციო სამსახურთან ურთიერთობაც. საინფორმაციო სამსახური დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ არასოდეს გვატყობინებს. არადა, ეს ადგილობრივი ხელისუფლების სწორედ ის სამსახურია, რომლის არსებობის ერთადერთი მიზანი, საზოგადოებასთან და მედიასთან ურთიერთობაა. საჯარო ინფორმაციის მოსაწოდებლად უმეტესწილად მაქსიმალურ 10-დღიან ვადას იყენებენ, იმ ინფორმაციების გასაცემადაც კი, რომელიც დაუყოვნებლივ გაცემას ექვემდებარება. ხშირად, 10 დღის გასვლის შემდეგაც მიღებული პასუხები იმდენად არასრულია, რომ ინფორმაცია ხელახლა გამოსათხოვი ხდება. ეს კი დამატებით დროს მოითხოვს და მასალაზე მუშაობას ართულებს“.
საჯარო ინფორმაციის მიღება უჭირთ გურიაში მომუშავე ჟურნალისტებსაც.
შორენა ღლონტი, გაზეთ „გურია ნიუსის“ კორესპონდენტი: „მაგალითად, 2010 წლის 27 იანვარს მუნიციპალიტეტების გამგეობებიდან მოვითხოვე შემდეგი საჯარო ინფორმაცია: 2008-2009 წლის ბიუჯეტით შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადგილობრივი ორგანოებისთვის, მათ შორის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის დასავლეთ საქართველოს მე-4 ქვეგანყოფილებისთვის, გათვალისწინებული დაფინანსების ფარგლებში გახორციელებული ყველა სახელმწიფო შესყიდვა; 2009 წლის სარეზერვო ფონდიდან გახარჯული თანხების შესახებ დეტალური ინფორმაცია. ასევე, თითოეული სამუშაოსთვის დადებული ხელშეკრულებების ასლები; მუშა-მოსამსახურეთა საშტატო ნუსხა ანაზღაურების ოდენობის მითითებით და ამავე მოსამსახურეთათვის 2008- 2009 წლების განმავლობაში ადგილობრივი ბიუჯეტიდან გამოწერილი მივლინებები, პრემიები, ჯილდოები და სატელეფონო ხარჯები“. ლანჩუთის მუნიციპალიტეტიდან 4 თებერვალს ანუ, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვიდან მეცხრე დღეს ასეთი შინაარსის წერილი მივიღე: „...კანონმდებლობით გათვალისწინებულ ვადებში ვერ ხერხდება საჯარო ინფორმაციის გაცემა, თვეების მიხედვით პირველადი ბუღალტრული საქმეებიდან ხელშეკრულებების ამოღება, დოკუმენტაციის სიმრავლის გამო. აღნიშნული ინფორმაცია მოგეწოდებათ დამატებით ერთი თვის ვადაში“. წერილს ხელს ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გია გოგუაძე აწერს. ამ წერილის მიღების შემდეგ ოზურგეთის რაიონულ სასამართლოს მივმართე. პირველი პროცესი გადაიდო იმ მიზეზით, რომ მოპასუხე მხარე არ გამოცხადდა. ამის შემდეგ კიდევ ოთხი პროცესი გაიმართა, მაგრამ  გამგეობამ არ წარმოადგინა ჩემს მიერ გამოთხოვილი ინფორმაცია, რის გამოც მოსამართლე გიორგი ზვიადაძემ პროცესი კიდევ ათი დღით გადადო და ინფორმაციის წარმოსადგენად მოპასუხე მხარეს ათდღიანი ვადა მისცა. ბოლოს გამგეობის წარმომადგენელმა პროცესზე მოიტანა ასლები, რომელიც დამოწმებული არ იყო და არც პასუხისმგებელი პირის ხელმოწერა ჰქონდა. მოსამართლე ზვიადაძემ ჩათვალა, რომ დავის საგანი აღარ არსებობს და სარჩელის დაკმაყოფილებაზე უარი მითხრა“.
აქციის ფარგლებში, მიმდინარე კვირას რეგიონული გაზეთების პირველ გვერდებზე აღნიშნული განცხადება დაიბეჭდება. საჯარო ინფორმაციის მიღების მოთხოვნით ჟურნალისტები სხვა სახის აქტივობების განხორციელებასაც გეგმავენ.
აქციას,  საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაციის გარდა, შეუერთდა სტუდია „მონიტორი“, „კახეთის საინფორმაციო ცენტრი“ და ცენტრალური გაზეთებიდან -„რეზონანსი“.

Region-based media outlets protest the violation of the right to freedom of information by public agencies. “We cannot carry out our journalistic activities when the information is restricted. By blocking the public information, the government tries to deprive the society from their right – to get correct information,” statement of the media representatives signed by 18 media-outlets.
“Obtaining public information is very acute problem for the journalists working in the regions of Georgia. Although the General Administrative Code of Georgia regulates the procedures of request and release of public information, the norms estimated by the law are permanently breached. The law enforcement bodies are particularly active in breaching these norms: they are the Ministry of Internal Affairs, Chief Prosecutor’s Office and Defense Ministry.
The journalists encounter problems during the cooperation with other institutions of the central government too. More precisely, the press-centers and spokespersons of the institutions are busy to hide public information and to create additional obstacles for the journalists to get information. Furthermore, the press-centers of the institutions in the central authority, (except several of them) do not cooperate with the regional media at all; or they use forms of optional cooperation – they cooperate only with the journalists who are more acceptable for them and work for the media-organizations controlled by the government.
Since the central government encourages the institutions to hide public information, the representatives of the local self-governments use these methods in regard with local journalists.
We appeal to the President of Georgia, chairman of the parliament, governmental officials to ensure real and not façade transparency of the public institutions. We request to eradicate the selfishness of the public officials while releasing public information to journalists and act only in accordance to the law,” the statement of journalists.
Eliso Janashia, editor of the Samegrelo based newspaper “Free Word”: “We have to work in a boycott regime. The officials do not give comments to us. Employees of the public institutions also deny comments as they are ordered by the city mayor. It is difficult to cooperate with the press-center of the City Hall. The press-center never informs us about the planned activities. However, the local government is the institution, whose purpose is to cooperate with the society and media. They mostly use 10-day term for the release of public information though some information can be released immediately. However, very often, the officials do not release complete information even within 10 days and sometimes journalists have to request the same information again. It requires additional time and complicates their work on the article.”
The journalists working in Guria region also have problems in getting public information.
Shorena Ghlonti, correspondent of the newspaper “GuriaNews”: “For example, on January 27, 2010, I requested the following public information from the district administrations: information about all state purchases implemented within the funding from the 2008-2009 budget for the departments of the MIA as well as for the Western Georgia sub-division # 4 of the Constitutional Security Department; detailed information about the expenditure of the reserve funds in 2009. We also requested copies of each agreements signed for the implementation of the work; list of the workers, amount of their salaries and the funds for the business-leaves, bonuses, awards and expenses for phone-calls allocated from the district budget.” On February 4, on the ninth day after we requested the information, I received a letter. “It is impossible to release the requested public information within the estimated term; it is difficult to get the agreements from the initial accountancy documents because of large number of documents in it. You will get the requested information within one month.” The letter was signed by the Lanchkhuti district governor Gia Goguadze. Afterwards, I appealed to the Ozurgeti district court. The first trial was postponed because the defendant side did not appear at the court. Four more trials were held but the district administration did not provide the information I requested.  Thus, Judge Zviadadze postponed the trial for ten days and gave additional term to the defendant to provide the requested information. Finally, the representative of the district administration brought the copies of the document which were neither confirmed nor signed by an authoritative official. Judge Zviadadze concluded there was no reason for disagreement and refused to satisfy our suit.”
Throughout the next week, the appeal will be published on the first page of each regional newspaper. The journalists plan to organize various events to request public information.
Except Regional Media Association of Georgia, studio Monitor, Kakheti News Center and central newspaper “Resonance” joined the protest.