„თუკი ცოცხლები არ არიან, მოვითხოვთ ცხედრების გადმოცემას“ – ცხინვალი ევროკომისარს დახმარებას სთხოვს
„ჩვენ გვაქვს ყველანაირი დოკუმენტაცია დავამტკიცოთ, რომ ყველა უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანი იმყოფებოდა ქართული ძალოვანი სტრუქტურების ხელში. ამ დროისთვის ისინი ან საქართველოს ტერიტორიაზე იზოლაციაში არიან, ან კიდევ, რაც ჩვენთვის ყველაზე ტრაგიკული იქნება, ცოცხლები აღარ არიან. ასეთ შემთხვევაში, მოვითხოვთ მათი ცხედრების გადმოცემას. ვაიძულებთ ყველას, უგზო-უკვლოდ დაკარგული ჩვენი მოქალაქეების ბედი ერთხელ და სამუდამოდ გაირკვეს. წითელი ჯვრის კომიტეტი ამ საკითხში დახმარებას შეგვპირდა. მე მაქვს ისეთი შთაბეჭდილება, რომ კომიტეტს, მიუხედავად იმისა, რომ ნეიტრალური ორგანიზაციაა, არ შეუძლია, ღიად გამოხატოს საკუთარი პოზიცია, მაგრამ იცის, რომ ჩვენ მართლები ვართ და მხარსაც გვიჭერენ“, – აცხადებს სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტის სრულუფლებიანი წარმომადგენელი პოსტკონფლიქტური სიტუაციების დარეგულირებაში, მერაბ ჩიგოევი.
ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისარი თომას ჰამარბერგი სწორედ ტყვეთა საკითხის გამო რამდენიმე დღის წინ ცხინვალში იმყოფებოდა.
„ვიზიტის ფარგლებში ჰამარბერგი მოისმენს ინფორმაციას უგზო-უკვლოდ დაკარგული სამხრეთ ოსეთის 7 მოქალაქის შესახებ“, - განაცხადა ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში დე ფაქტო პრეზიდენტის წარმომადგენელმა დავით სანაკოევმა. ოსური მხარის მტკიცებით, სამხრეთ ოსეთის 7 მცხოვრები, მათ შორის ერთი არასრულწლოვანი 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებისა და ომის შემდგომ პერიოდში ქართული ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლებმა გაიტაცეს.
„საქართველოს ხელისუფლება თვლის, რომ სამხრეთ ოსეთის ეს მოქალაქეები უგზო-უკვლოდ არიან დაკარგულნი, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენ გვაქვს ვიდეომასალა, თუ როგორ სცემენ გატაცებულებს საქართველოს ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლები. ისინი 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს საბრძოლო მოქმედებისას საქართველოს ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლება გაიტაცეს, ზოგი კი ომის შემდეგ“, – აცხადებს ცხინვალელი უფლებადამცველი დავით სანაკოევი.
ეს ინფორმაცია საქართველოს შსს-ს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა შოთა უტიაშვილმა უარყო. მან განაცხადა, რომ ოსური მხარის მიერ დასახელებული პირების შესახებ სამართალდამცავები ინფორმაციას არ ფლობენ. უტიაშვილის თქმით, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით გამართულ შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ამ ორგანიზაციის და ქართული, ოსური და რუსული მხარეების წარმომადგენელთა მონაწილეობით უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა მოსაძიებლად ერთობლივი კომისია შეიქმნება. წითელი ჯვრის ორგანიზებით, რიგით მესამე შეხვედრა 29 აპრილს ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონთან მოსაზღვრე სოფელ კნოლევში გაიმართა. ამავე ფორმატით მხარეები თებერვალსა და მარტში ერთმანეთს შვეიცარიაში შეხვდნენ, რის შედეგადაც საერთო ჯამში უგზო-უკვლოდ დაკარგულად მიჩნეული 47 ადამიანის სია შეადგინეს.
კნოლევთან შეხვედრა ჰამარბერგის ცხინვალში ჩასვლამდე გაიმართა საქართველოს, დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთისა და რუსეთის წარმომადგენელთა. მათთან ერთად იყვნენ საერთაშორისო ორგანიზაცია წითელი ჯვრის წარმომადგენლები. შეხვედრა ეძღვნებოდა სამხრეთ ოსეთის უგზო-უკვლოდ დაკარგულ მოქალაქეებს.
თავად ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა დაცვის უმაღლესი კომისარი, თომას ჰამერბერგი ამბობს, რომ ცხინვალი მზადაა, კიდევ სამი დაკავებული ქართველი გაათავისუფლოს. ამის შესახებ ჰამერბერგმა რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრ თემურ იაკობაშვილთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ განაცხადა.
„ქართულმა მხარემ რამდენიმე დღის წინ 6 პირი გაათავისუფლა, ამის შემდეგ ჩემი ცხინვალში ყოფნის დროს სამი დაკავებულის გამოშვება მოხერხდა და კიდევ სამის გამოშვებას დაგვპირდნენ ადგილობრივები. მე ამ პროცესში ჩართული არა ვარ. მხოლოდ კონფლიქტურ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგი მევალება“, - განაცხადა ჰამერბერგმა და დასძინა, რომ
ამ დროისთვის ცხინვალის ციხეებში კიდევ 8 ქართველი რჩება.
ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა დაცვის უმაღლესი კომისარი თომას ჰამერბერგი თბილისში 1 მაისს ჩამოვიდა. 2 მაისს იგი სამხრეთ ოსეთის წარმომადგენლებს შეხვდა. სწორედ ამ შეხვედრაზე შეთანხმდა ქართველი ტყვეების - ლევან ბიგამიშვილის, ჯამლეტ ჯამრიშვილისა და გენადი წიკლაურის გათავისუფლების საკითხი.
ჰამარბერგისვე ცნობით, ამ დრომდე ტყვეობაში რჩება მათთან ერთდად დაკავებული კიდევ სამი ქართველი. ევროკომისარს მათ გათავისუფლებას ერთ კვირაში დაპირდნენ.
„სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლებისგან პირობა მივიღეთ, რომ დანარჩენ სამ ქართველს ერთი კვირის ვადაში გაათავისუფლებენ", - განაცხადა ჰამარბერგმა.
მისივე განმარტებით, მოლაპარაკებები გაგრძელდება სხვადასხვა დროს დაკავებული დანარჩენი 8 ქართველის გათავისუფლების საკითხზეც. ზემოთ აღნიშნული 6 მოქალაქე (3 უკვე გათავისუფლებული და სამიც მალევე რომ უნდა გაათავისუფლონ) სოფელ ლამისყანიდან, საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით 2009 წლის აგვისტოში დააკავეს.
ოსური მხარე აცხადებს, რომ ჰამარბერგის ამ ვიზიტს არც ერთი ოსი პატომრის გათავისუფლება რა მოჰყოლია და არც უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საკითხი გარკვეულა.
„ჰამარბეგმა ისე დატოვა ცხინვალი, რომ ტყვეებზე, პატიმრებზე და უგზო-უკვლოდ დაკარგულებზე ჯერ არაფერი გარკვეულა. მერე რა იქნება, ვნახოთ“, - განაცხადა ვლადიმერ გაბარაევმა სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პარლამენტის დეპუტატმა.

“If They Are Not Alive, Please Give Us At Least Their Bodies” – Tskhinvali Urges European Commissionaire for Help
“We have all documents to prove that the missing people were detained by Georgian law enforcement bodies. Currently, they are either in isolation on Georgian territory, or they are already dead which will be most tragic for us. In his case, we request their bodies. We will request everybody to clarify the fate of our missing citizens once and for ever. The Red Cross Committee promised to help us. I think, the Committee, although it is neutral organization, cannot openly express their position; but they know that we are write and they even support us,” said the representative of the de-facto president of South Ossetia in the regulation of the post-conflict situation Merab Chigoev.
Human Rights Commissionaire of the Council of Europe Thomas Hammarberg visited Tskhinvali to resolve the problem of hostages several days ago.
“During his visit, Hammarberg heard the cases of the 7 missing citizens of South Ossetia,” said the representative of the de-facto president in the human rights issues Davit Sanakoev. Ossetian side claims that 7 residents of SO, among them one is under-age person, were kidnapped by Georgian law enforcement officers after the armed conflict in August of 2008.
“The government of Georgia thinks that those people are missing though we have video-recording how the Georgian law enforcement officers are beating the hostages. They were kidnapped during the war in August of 2008; several of them were kidnapped after the war,” said Davit Sanakoev.
The head of the analytic department of the ministry of internal affairs of Georgia Shota Utiashvili denied the information. He said the law enforcement bodies do not have information about the people named by the Ossetian side. Utiashvili said that at the meeting organized by the Red Cross International Committee, they decided to set up a joint committee of the representatives of the Red Cross Committee, Georgian, Ossetian and Russian parties to find the missing people. The third meeting was organized on April 29 in the village of Knolevi which borders with Tskhinvali region. The parties met in February and March in Switzerland. As a result of the meetings, the list of 47 missing people was drawn up.
The meeting in Knolevi was held before Hammarberg arrived in Tskhinvali. The representatives of Georgia, South Ossetia and Russia as well as Red Cross Committee attended the meeting. They discussed the problem of missing people.
The human rights commissionaire Thomas Hammarberg said Tskhinvali is ready to release three more Georgian prisoners. Hammarberg stated about it after his meeting with the Georgian state minister for reintegration Temur Iakobashvili.
“Georgian side released 6 people several days ago. After that, during my visit in Tskhinvali three detainees were set free by Ossetian side and they promised to release three more Georgians. I am not involved in this process. I am entitled to monitor the human rights situation in the conflict regions,” said Hammarberg and added that 8 Georgian detainees are still in Tskhinvali.
The Human Rights Commissionaire Thomas Hammarberg arrived in Tbilisi on May 1. Next day, he met the representatives of South Ossetia. At that meeting, they agreed to release Georgian detainees – Levan Bigamishvili, Jamlet Jamrishvili and Genadi Tsiklauri.
Hammarberg also reported that at the moment three more people are still in Tskhinvali. He was promised to release the three people within a week.
“The officials of the South Ossetia promised us to set the remaining three Georgian detainees in a week,” said Hammarberg.
He clarified that the negotiations are going on about the other 8 Georgian hostages.  The abovementioned 6 citizens (three of them are already free and another three will be free soon) were detained in August of 2009 for illegal crossing of the border in the village of Lamiskana.
Ossetian side claims that Hammarberg’s last visit did not end with the release of any Ossetian hostage. Neither the problem of the missing people was clarified.
“Hammarberg left Tskinvali without clarifying anything about the hostages, prisoners and missing people. We will see what will happen next time,” said MP of the de-facto parliament of South Ossetia Vladimer Gabaraev.