ჰოლივუდური ფილმის ქართველ მონაწილეებს ანაზღაურებას არ უხდიან
2009 წლის ოქტომბრის დასაწყისში გორის ცენტრი იმიტირებული ომის ქარცეცხლში იყო გახვეული. ქუჩებში ცეცხლწაკიდებული საბურავები, აფეთქებული მანქანები, იმიტირებული გარდაცვლილები ეყარა, სტალინის ძეგლის წინ უწესრიგოდ დარბოდნენ სახეზე საღებავშესხმული ადამიანები, ვითომ დაჭრილი ჯარისკაცები და ვითომ შეშინებული ადამიანები. რაც მთავარია, გარშემო ნამდვილი ტანკები და ვერტფრენები მოძრაობდნენ... ეს ყველაფერი ომგამოვლილ ქალაქს ხელმეორედ აჩვენეს, რადგან იღებდნენ ჰულივუდურ ფილმს 2008 წლის აგვისტოს ომის შესახებ, ენდი გარსიას მონაწილეობით (პრეზიდენტ სააკაშვილსი როლში). ამ ფილმის გადაღებამ დააზარალა როგორც გარემო, ასევე იმ ადამიანების ჯანმრთელობა, რომლებიც წინდაწინ ფილმის გადაღების შესახებ არ გააფრთხილეს.
„ადამიანის უფლბათა ცენტრისთვის“ ცნობილი გახდა, რომ ფილმის ორგანიზატორებმა და პროდიუსერებმა როლებში მონაწილე ადგილობრივ მცხოვრებლებს ფულადი ანაზღაურება ჰონორარის სახით არ გადაუხადეს. გარდა ამისა, ქირის საფასური არ გადაუხადეს ბინების მეპატრონეებს, სადაც როგორც ქართველი, ისე უცხოელი მსახიობები ცხოვრობდნენ. ეს ადამიანები დღემდე ელოდებიან კუთვნილ თანხას. ბევრს იმედიც კი გადაეწურა და აღარც სჯერა, რომ 40- მილიონიანი ბიუჯეტის მქონე ფილმიდან ანაზღაურებას მიიღებს.
გორში მცხოვრები ლილი პატაკოვი ჩვენთან საუბარში აცხადებს, რომ ფილმის გადაღებიდან 5 თვის შემდეგ პროდიუსერები კვლავ იტყუებიან.
„ფილმში მონაწილეობა მიიღო ჩემმა შვილიშვილმა. თავიდან დაგვპირდნენ, რომ ამაში ანაზღაურებას მივიღებდით. გარდა ამისა, ქირით ჩვენს ბინაში იდგნენ. ისე წავიდნენ, არც ქირა გადაიხადეს და არც ჰონორარი მისცეს მონაწილეებს. ბინაც ისეთი არეული დაგვხვდა, დიდი შრომა დაგვჭირდა მის დასალაგებლად. რამდენჯერმე შევაწუხეთ, დავურეკეთ იმ ტელეფონის ნომრებზე, ვისი ნომრებიც გაგვაჩნია. გუშინწინ დაგვირეკეს და გვითხრეს, ხვალ მობრძანდით მესამე სკოლაში და იქ აგინაზღაურებთო. დღეს მივედი მესამე სკოლაში, მაგრამ იქ არავინ დამხვდა. არც სკოლის ხელმძღვანელობამ იცის რამე. საერთოდ, ფილმის გადაღების დროს მესამე სკოლაში ჰქონდათ შტაბი. იქ იყრიდნენ ხოლმე თავს. აღარ ვიცით, რა ვქნათ? ეს დამოკიდებულება უბრალოდ შეურაცხმყოფელი და დამამცირებელია ჩვენთვის, როგორც გვეპყრობიან“, - ამბობს ლილი პატაკოვი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ შეიტყო, რომ  მსგავს სიტუაციაში სხვებიც არიან, მათ შორის ფანქველაშვილების ოჯახი. საქმის კურსშია შიდა ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციაც.
ჩვენ შევეცადეთ ფილმის პროდიუსერთან დაკავშირებას, რომლის მობილურის ნომერი ჩართულია ავტომოპასუხის რეჟიმზე და შეტყობინების დატოვებას ითხოვს. ბატონ ნიკას (სამხარეო ადმინისტრაციაში გვარი არ გვითხრეს) ავტომოპასუხის საშუალებით ვთხოვეთ, შეტყობინების მიღების შემდეგ დაგვკავშირდებოდა. შეტყობინებაში ავუხსენით, რა მიზნით ვუკავშირდებოდით. მიუხედავად ამისა, მისგან არანაირი პასუხი და კომენტარი მიგვიღია.

Georgian Participants of Hollywood Film Are Not Paid
Early in October of 2009, there was simulated fire in Gori center. Burning tires, exploded cars, simulated dead people were scattered in the streets; people with red paints on their faces were running in front of the Stalin Statue; there were wounded soldiers and scared people . Real tanks and helicopters were moving around… The city, who endured the war once, saw the same again because Hollywood works on a film about the war in August of 2008. Andy Garcia stars in the film in the role of President Mikheil Saakashvili. The filming process damaged both environment and people’s health who were not warned about it in advance.
The Human Rights Center was reported that organizers and producers of the film did not pay any honoraries to the local participants. Besides that, they did not pay rent to the flat-owners where both Georgian and foreign actors lived. These people still wait for the payment. Some of them have lost hope and do not believe they would be paid for the participation in the film which has budget of 40 million USD.
Gori resident Lili Patakov said that producers still lie 5 months after the filming finished in Georgia.
“My grandchild took part in the movie. Initially they promised to pay. Besides that, they were renting our flat but they left without paying rent and honoraries to the participants. We found the flat in such a mess after their departure that it took a long to clean everything. We called them several times on the number they left but in vain. We were called the day before yesterday and told to come to the Public School # 3 where we could get the money. Today, we went to the school but there was nobody there; neither school administration has any information. Actually, the film-crew had the HQ in the school building. We do not know what to do. Similar situation is insulting and degrading for us,” said Lili Patakov.
The Human Rights Center was informed that other people are also in similar situation. Among them is the family of Pankvelashvilis. The Shida Kartli regional administration also has information about it.
We tried to get in touch with the producer of the film whose mobile phone has automatic respond on. We asked Mr. Nick (the regional officials did not tell us his surname) to get in touch with us after receiving our message.