კუდის განყოფილების უფროსი წინასაარჩევნო ზეწოლის გამო მოხსნეს
კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ლანჩხუთის განყოფილების უფროსი თანამდებობიდან „ალიანსი საქართველოსთვის“ მაჟორიტარობის კანდიდატზე ზეწოლის გამო გაათავისუფლეს.
„კონსტიტუციური უსაფრთხოების სამსახური, არჩევნების მოახლოებასთან ერთად, კვალში უდგას ოპოზიციის კანდიდატებს“,  - აცხადებს „ალიანსი საქართველოსთვის“ ლანჩხუთის ორგანიზაციის ლიდერი ელგუჯა ჩხაიძე.
მისი ინფორმაციით, 7 აპრილს ლანჩხუთში სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრი ხათუნა კალმახელიძე იმყოფებოდა. იგი შეხვედრას მართავდა მუნიციპალიტეტის კულტურის სახლში, სადაც იმყოფებოდა სოფელ ნიგვზიანის რწმუნებულის თანაშემწე, ავთანდილ სურმანიძე. ეს უკანასკნელი „ალიანსი საქართველოსთვის“ მაჟორიტარობის კანიდადატია ამავე  სოფელში.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ, 7 აპრილს, 14:30 საათზე ლანჩხუთის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის  უფროსმა ბუხუტი ჩხაიძემ სურმანიძე თავის ოფისში დაიბარა, სადაც სხვა ძალოვანი სტრუქტურის მაღალჩინოსნებიც იყვნენ. მათ სურმანიძეს ურჩიეს, უარი ეთქვა კენჭისყრაზე და გართულებებს მორიდებოდა.
„მინდა ვთქვა, რომ ბატონი ავთანდილი არ შეშინებულა და უარი არ უთქვამს ღირსეული ქვეყნის აღმშენებლობისთვის ბრძოლის გასაგრძელებლად“, - ამბობს ელგუჯა ჩხაიძე.
მისივე ინფორმაციით, 27 აპრილს, 10:00 საათზე, ავთანდილ სურმანიძე სასაუბროდ ისევ დაიბარეს ლანჩხუთის უშიშროებაში. თუმცა, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, კუდ-ის წარმომადგენელი ბუხუტი ჩხაიძე სურმანიძეს დათქმულ შეხვედრამდე 1 საათით ადრე სახლში ესტუმრა. ამჯერად, ჩხაიძემ მას სთხოვა, რომ გამომძიებელი თუ დაკითხავდა, ზეწოლის ფაქტი არ უნდა დაესახელებინა.
ეს საუბარი ბუხუტი ჩხაიძის ავტომანქანაში შედგა. „ალიანსი საქართველოსთვის“ ლანჩხუთის ოფისმა ამ შეხვედრაზე გაკეთებული საუბრის ნაწილის ჩანაწერი გაავრცელა.
„მე მითხრეს, რომ ჩემთან რწმუნებული მოვიდოდა პოლიციიდან, რომლისთვისაც არ უნდა მეთქვა უშიშროებასთან შეხვედრის ფაქტი და არც იმ საუბარზე მომეყოლა, რომელიც ლანჩხუთში, კუდის ოთახში შედგა 7 აპრილს“, - ამბობს სურმანიძე.
სურმანიძისა და ბუხუტი ჩხაიძის შეხვედრის შესახებ ინფორმაციას „ალიანსი საქართველოსთვის“ ლანჩხუთის ორგანიზაციის ხელმძღვანელობა წინასწარ ფლობდა. ელგუჯა ჩხაიძის ინფორმაციით, ისინი გეგმავდნენ სურმანიძეს შეხვედრაზე გაყოლოდნენ, თუმცა, გასაუბრების დროის გადაწევამ გეგმები ყველას შეუცვალა. მათ შორის კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ლანჩხუთის უფროს ბუხუტი ჩხაიძესაც, რომელმაც, სურმანიძეს შეხვედრიდან რამდენიმე საათში ტელეფონზე დაურეკა იმის გასაგებად, მოყვა თუ არა მათი საუბრის დეტალები „ალიანსის“ ხელმძღვანელობასთან.
- რა უნდოდათ, რა გკითხეს, ხომ არაფერი გითქვამს ჩვენი საუბრის შესახებ?
-გარკევით ისმის სატელეფონი ჩანაწერში, რომელიც ელგუჯა ჩხაიძემ „გურია ნიუსს“ გადასცა.
საუბარში ისიც ისმის, როგორ აფრთხილებს კუდ-ის თანამშრომელი ოპოზიციის კანდიდატს, რომ არ არის აუცილებელი მათი საუბრისა და შეხვედრების აფიშირება.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ პროგრამების დირექტორის ნინა ხატისკაცის განცხადებით, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის ლანჩხუთის განყოფილების უფროსი ბუხუტი ჩხაიძე თანამდებობიდან მოხსნეს.
მისივე განცხადებით, ჩხაიძის გათავისუფლების თაობაზე განცხადება საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ გიგა ბოკერიამ, 8 მაისს, უწყებათაშორისი სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე გააკეთა.
მანამდე კი, 5 მაისს, ავთანდილ სურმანიძემ ოზურგეთის რაიონულ პროკურატურას განცხადებით მიმართა ზეწოლის ფაქტთან დაკავშირებით.

Head of CSD Was Fired Because of Pre-Election Oppression
The head of the Lanchkhuti district division of the Constitutional Security Department was fired because of the oppression on the single mandate candidate of the Alliance for Georgia.
“CSD persecutes the candidates of the opposition parties at the approaching municipality elections, “said the leader of the Lanchkhuti district organization of the Alliance for Georgia Elguja Chkhaidze.
Chkhaidze said on April 7, minister of the penitentiary and probation Khatuna Kalmakhelidze visited Lanchkhuti district. She met the people in the culture house; the assistant to the commissary of the village Nigvziani Avtandil Surmanidze also attended the meeting. He is the single mandate candidate of the Alliance for Georgia in the village.
After the meeting, at 2:30 pm the head of the Lanchkhuti district office of the CSD Bukhuti Chkhaidze invited Surmanidze to his office; other high-ranking officials of the department also were in his office. They suggested Surmanidze to refuse participation in the municipal elections in order to avoid further problems.
“I want to note that Avtandil Surmanidze was not scared and he did not refuse to continue his fight for the development of his country,” said Elguja Chkhaidze.
On April 27 at 10:00 am, Avtandil Surmanidze was called to the Lanchkuti district office of the security department. However, reportedly Bukhuti Chkhaidze visited Surmanidze in his house one hour before the meeting. This time, Chkhaidze demanded him not to mention their conversation if investigator asked him anything.
They talked in the car of Bukhuti Chkhaidze. The Lanchkhuti district office of the Alliance for Georgia spread the audio-recording of this conversation.
“I was told that a police officer would visit me and I should not tell him about the meeting with the security department; I should not have mentioned the conversation in the office of the CSD in Lanchkhuti on April 7,” said Surmanidze.
The administration of the Lanchkhuti office of the Alliance had information about the meeting of Surmanidze and Bukhuti Chkhaidze in advance. According to Elguja Chkhaidze, they planned to accompany Surmanidze to the meeting; however, since the time was shifted the plans also changed. The plans of Bukhuti Chkhaidze also changed; several hours later he called Surmanidze to learn whether he had denounced him to the administration of the Alliance.
“What they wanted, did you tell them what we talked about?” asked Bukhuti Chkhaidze and it is very well heard in the audio-recording which was later handed to the local newspaper Guria News.
During the conversation, the CSD official warns the candidate of the opposition party not to inform anybody about their meetings and conversations.
Program director of the Transparency International –Georgia Nina Khatiskatsi reported that the head of the Lanchkhuti district division of the CSD Bukhuti Chkhaidze was fired.
Khatiskatsi added that deputy foreign minister of Georgia Giga Bokeria announced it on May 8 during the working meeting of the inter-institutional group.
Before that, on May 5, Avtandil Surmanidze appealed to the Ozurgeti district prosecutor’s office and complained about the oppression against him.