„თქვენი საჯიჯგნი არ არის სვანეთი, არა!“
„თქვენი საჯიჯგნი არ არის სვანეთი, არა!“ - ეს ფრაზა ერთ-ერთი ამონარიდია იმ ვიდეო-მასალიდან, რომელიც 3 მაისს, მესტიაში ხელისუფლებისა და შსს-ს მხრიდან გამოვლენილ ძალადობას ასახავს და რომელიც სვანეთის ოპოზიციურმა ლიდერებმა „პრესა.გე“-ს ექსკლუზიურად მიაწოდეს.
მესტიაში განხორციელებული „სპეცოპერაციის“ შესახებ მომზადებულ სპეციალურ რეპორტაჟში, სათაურით - „ხელისუფლების დემარში მესტიაში და რეპრესირებული სვანები“ ( http://presa.ge/index.php?text=news&i=10853 ) მოვლენათა ეპიცენტრში მყოფი კანდიდატები თუ საზოგადოების სხვა წევრები, მომხდარის შესახებ კომენტარს დაუფარავად აკეთებდნენ. მაშინ, „პრესა. გე“-სთვის ცნობილი იყო ვიდეო-ფირის არსებობისა და იმ ობიექტური მიზეზების შესახებაც, რის გამოც იგი ვერ გავრცელდა. ერთი სიტყვით, სვანებმა ჟურნალისტისთვის მიცემული პირობა შეასრულეს და რამდენიმე დღეში საზოგადოებას უტყუარი მტკიცებულება დაუდეს.
მაყურებელს საშუალება აქვს ნახოს, თუ რა ხდებოდა 3 მაისის ღამეს მესტიის რაიონში და შესაბამისი დასკვნაც თავად გააკეთოს. მოწოდებული ოცწუთიანი ვიდეო-მასალის ხანგრძლივობა ჩაბნელებული კადრების გამო 8 წუთამდე შემცირდა, მაგრამ ემოციური დატვირთვა მაინც არ დაუკარგავს.
კადრის დასაწყისში სწორედ ის ფაქტია ასახული, როდესაც ოპოზიციის ლიდერებმა გამგეობის შენობაში დატყვევებული პარტია „თავისუფლების“ კანდიდატის, ლერი ნაკანის გამოყვანა შეძლეს. იმ დროისათვის შენობაში კვლავ რჩებოდა დეპუტატობის კანდიდატი, ვახტანგ ნაკანი, რომელსაც ლერი ნაკანის მსგავსად „ნაცმოძრაობის“ სასარგებლოდ კანდიდატურის მოხსნას ხელისუფლებისა და ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლები აიძულებდნენ.
კადრებში ჩანს მესტიის გამგეობის შენობის წინ მობილიზებული შს სამინისტროს კბილებამდე შეიარაღებული ცოცხალი ძალისა და ტექნიკის ნაწილი, რადგან დანარჩენ ნაწილს უკვე მიღებული ჰქონდა ბრძანება სხვა ოპოზიციური კანდიდატების ჩამოყვანის თაობაზე და ისინი სხვადასხვა მიმართულებით მოძრაობდნენ.
ერთ-ერთი ეპიზოდი გამგეობის შენობაში განათებულ მხოლოდ სამ ოთახს ასახავს, სადაც პარლამენტის მესტიის მაჟორიტარი დეპუტატი კახა კვიციანი ფანჯარასთან ზურგით ზის.
ვიდეოკადრებში სასოწარკვეთილი ქალების ხმაც ისმის, რომლებიც ძალადობას შენობის გარეთ აპროტესტებდნენ. მათ შორის ერთ-ერთი ვახტანგ ნაკანის მეუღლეა, რომელსაც სასწრაფო სამედიცინო დახმარება იქვე დასჭირდა. ისმის დედის მდგომარეობით შეწუხებული ქალიშვილის ხმაც.
„თქვენი დასასრულიც მოვა!.. რა ხდება?! ვინ არიან ესენი, ვინაა ეს გოროზია?!.. რას გვატყუებენ ეს ტელევიზიები?! ეს არის თქვენი დემოკრატია?!.. არ გავჩუმდებით, არა!.. ყველას გავაგებინებთ, საერთაშორისო ორგანიზაციებს მივმართავთ, კემერების წინ დავდგებით და ყველაფერს ვიტყვით, ამას არ შეგარჩენთ!.. თავისი ნებით მოვიდნენ კანდიდატები არა?! რატომ გამოიყვანეთ სახლებიდან?!.. სუნთქვა აღარ შეიძლება, უნდა გამოვიდეთ ხალხო!.. შეგნებულად დააზიანეს ძლივს გაკეთებული შუქი ციცხვარსა და ჯვარს შორის, მერე სიბნელეში რუხი მგლებივით რომ ამოსულიყვნენ აქ!“
ბნელ კადრებში სამხარეო პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსი, თენგიზ გუნავაც ჩანს, რომელიც შენობიდან გამოსვლის შემდეგ ერთ-ერთი ოპოზიციის კანდიდატის მანქანის გაყვანის ბრძანებას იძლევა. თუმცა მას იქ შეკრებილი ადამიანების მხრიდან წინააღმდეგობა ხვდება. „ეს კარგად დაიმახსოვრეთ!“ - გუნავას ეს ფრაზა სავარაუდოდ, მაჟორიტარობის კანდიდატის, ნინო ჯაფარიძის მეუღლის, ნოდარ ნაკანის მისამართით გამოითქვა, რომელსაც მესტიის პოლიციის უფროსი, გია შედანია და გუნავა დაპირდა - შენ და შენს ოჯახს კარგი დღე არ დაგადგებათო!
ვიდეომასალაში კიდევ ერთი დიალოგი ისმის, რომელიც პოლიციელსა და ქალბატონებს შორის „შედგა“:
- შევარდნაძე სანატრებელი გახდა ამათ ხელში.
- ჰოდა, დაგისვამთ სახლში სუყველას.
- თქვენ მაინც გჯობიათ, ასე მგონია. ასე არ ვფიქრობდი აქამდე. ახლა დავრწმუნდი უკვე.
- ჩვენ ქვეყანას და ხალხს ვემსახურებით.
- რას ემსახურებით, სისხლს რომ ღვრით? იარაღით გვაშინებთ? მოდით და მოგვკალით! ყველას ეშინია, ყველა დატერორებული გყავთ!.. გამოვიდეს გუბერნატორი და დაგველაპარაკოს!
„პრესა.გე“ კონფიდენციალობას იცავს და არ ასახელებს იმ მამაკაცის ვინაობას, რომელმაც ვიდეო-კადრების გადაღება მოახერხა.

“You Cannot Torment Svaneti Region!”
“You cannot torment Svaneti region!” this phrase is an extract from a video-recording of the violent action of the officials of the governmental and the ministry of internal affairs in Mestia on May 3; the leaders of the opposition parties in Svaneti region exclusively provided the presa.ge with the recording.
The candidates and the other representatives of the society openly comment on the incident which is described in the special reportage - “Demarche of the Government in Mestia and Repressed Residents of Svaneti Region” which describes the special operation carried out in Mestia (presa.ge/index.php?text=news&i=10853). Then, the presa.ge was informed that somebody video-recorded the operation and for certain reasons it was not published from the very beginning. Finally, the residents of Svaneti region kept promise given to the journalist and several days later they published the proof of the special operation.
People can see what happened at night of May 3 in Mestia district and can make their own conclusions. The initial length of the video-recording - 20 minutes – was reduced to 8 minutes because of dark pictures; however, it did not lose emotional significance.
In the beginning of the recording, opposition leaders managed to take the candidate of the political party “Tavisupleba” Leri Nakani from the administration building where he was arrested. By that time, another candidate Vakhtang Nakani was still in the building who was compelled to cancel his candidature in favor of the National Movement by the high-ranking officials of the government and law enforcement bodies.
In the video we can see part of armed officers of the MIA and vehicles which were mobilized in front of the Mestia district administration building. Another part was already ordered to bring other candidates of the opposition parties from various parts of the districts.
In one episode we can see the three rooms where single mandate MP from Mestia region Kakha Kvitsiani is sitting at the window.
In the video-recording you can hear the screaming of women who protest the violence outside the building. One of them is the wife of Vakhtang Nakani who needed medical assistance on the place. We can hear the voice of her daughter who is worried about her mother.
“You will also finish your governance! ... What is going on?! Who are these people; who is Gorozia (Samegrelo Zemo Svaneti regional governor)?! … Why do the TV-Channels lie to us?! Is it your democracy?! We will not keep silence! … You will be punished for it. We will appeal to the international organizations for help; we will say everything before cameras and will not forgive you! … So, you claim the candidates arrived here according to their wishes, don’t you?! Why did you bring them here?!  We cannot breathe in this country any longer; people, go out in the street! … They damaged the light-posts on the road between Tsitskhvari and Jvari on purpose to arrive here like wolves!”
In the dark we can see the head of the Samegrelo Zemo Svaneti region police department Tengiz Gunava who ordered to take the car of one of the candidates from the area after he left the building. However, he is resisted by the people who were gathered nearby. “You should remember it very well!” – Gunava supposedly told it to Nodar Japaridze, the husband of the single mandate candidate Nino Japaridze; the head of the Mestia district police department Gia Shedania and Gunava threatened Japaridze: “You and your family will be punished for it!”
We can hear the dialogue between the policeman and the women.
-We have to dream of Shevardnadze’s time because of the current government.
-Then you will have him in your house.
-I think he was better than you are; I did not think like that before; but now I am sure in it.
-We serve our country and people.
-How do you serve the people, by killing people? By threatening us with weapon? Come and kill us! Everybody is afraid of you because you have terrorized everybody! Let the regional governor come out and speak with us!
Presa.ge preserves confidentiality and does not publish the name of the man who video-recorded the special operation.
You can see the video-recording on the website: www.presa.ge : http://www.presa.ge/index.php?text=news&i=10936