„დღეს ჩვენგან ხმებს იგივე ხალხი ითხოვს, ვისაც გუშინ მხარი დავუჭირეთ და სავალალო შედეგი მივიღეთ“
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებამდე რამდენიმე დღე დარჩა. შესაბამისად, იმატა აქტიურობამ პოლიტიკურ პარტიათა მხრიდან. 30 მაისს საზოგადოება ადგილობრივ ხელისუფლებას აირჩევს, მანამდე კი,  დაპირებების ტალღა კიდევ ერთხელ გადაუვლის არჩევნებით განებივრებულ ქვეყანას. ადგილობრივი ხელისუფლების კანდიდატები კიდევ ერთხელ, როგორც არასდროს, დადგებიან ახლოს ხალხთან და მათ მოთხოვნებს მოისმენენ.
გაუმჯობესებული ცხოვრების პირობები: დასაქმება, უფასო სამედიცინო მომსახურება, ხელმისაწვდომი ფასები კომუნალურ გადასახადებზე და ა. შ.  - ეს იმ დაპირებების მინიმალური ჩამონათვალია, რომელსაც პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები რეგიონებშიც, დედაქალაქის მსგავსად, უშურველად იძლევიან.
როგორი წინასაარჩევნო განწყობაა საზოგადოებაში, რას ფიქრობს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე და ზოგადად, კანდიდატთა დაპირებებზე არჩევნების მთავარი მოქმედი გმირი - ხალხი, ამომრჩეველი - ამ შეკითხვებით „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“  ქუთაისის მოსახლეობას მიმართა.
ლალი არეშიძე, პედაგოგი: „საერთოდ, წინასაარჩევნო პერიოდი, ეს ის ბედნიერი შემთხვევაა, როცა ხელისუფლებას (და სხვებსაც, მათ მსგავსად) ხალხი ახსენდება. ისე, როგორც არასდროს, ცდილობს ჩვენი გულის მოგებას და ამისთვის საკუთარ ძალებს არ იშურებს. ჩვენ კი, უკვე დავიღალეთ მათი მხრიდან გაუთავებელი მტკიცებით, რომ ხვალინდელი დღე ნათელი და მზიანი იქნება. მეც დავიღალე, თუმცა, არჩევნებზე წასვლას მაინც ვაპირებ. ეს ჩემი მოქალაქეობრივი ვალია“.
გოჩა გიორხელიძე, ინჟინერი: „გასაკეთებელი კიდევ ბევრი კი არა, ყველაფერი შესაცვლელი და გასაკეთებელია. ის, რაც ამ ქვეყანაში რევოლუციის შემდეგ კეთდება, უხარისხოა და თავიდანაა მისახედი. გზებს აგებენ და რამდენიმე თვეში ისევ დასაგებია, სამედიცინო რეფორმებით თავს იწონებენ და ხალხი სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმიუწვდომლობის გამო კვდება. დასაქმებაო, იძახიან და უმუშევართა რიცხვი კატასტროფულად იზრდება... აღარ გავაგრძელებ, ალბათ, თქვენ უკეთესად იცით. დღეს ჩვენგან ხმებს იგივე ხალხი ითხოვს, ვისაც გუშინ მხარი დავუჭირეთ და სავალალო შედეგი მივიღეთ“.
მარინა ნიკოლაძე, დიასახლისი: „ყელში ამოვიდა უკვე მაგათი დაპირებები. ხელისუფლების უსირცხვილობას საზღვარი აღარ აქვს, მაგრამ უბედურება ისაა, რომ ამხელა ქვეყანაში მისი შემცვლელი ვერ მოინახა. ნუთუ უკეთესს არ ვიმსახურებთ?“
ნანა ჩაჩავა, გამყიდველი: „რასაც გვპირდებიან, მისი მეათედი რომ გაგვიკეთოს რომელიმემ, ჩვენს ბედს ძაღლი არ დაჰყეფს, მაგრამ ასე რომ არაა, ამას უკვე ვხვდები. წინა წლებმა და საერთოდ, ამდენმა არჩევნებმა დაგვანახა ის რეალობა, რომელიც, ალბათ, წლების მანძილზე არ შეიცვლება. ერთი წყალს გვპირდება უფასოდ, მეორე - დასაქმებას, მესამე გადასახადების გაუქმებას და ბრიყვი უნდა იყო, რომ ვერ მიხვდე, სინამდვილეში რისი გამკეთებლები არიან. წასვლით აუცილებლად წავალ არჩევნებზე, შემოხაზვით კი, მართლა არ ვიცი, ვის შემოვხაზავ. გამორიცხული არაა, ყველას ხაზი გადავუსვა“.
თენგიზ შვანგირაძე, ინჟინერი: „ეს დაპირებები ისეთივე რეალურია, როგორც რამდენიმე თვის წინ, ტელევიზიით გადაცემული ქუთაისის ავტოქარხნის ამოქმედება და ხალხის დასაქმება. გახსოვთ, ალბათ, პრეზიდენტის გაბადრული სახე და მოწოდება, რომ უმუშევრობის დრო ნელ-ნელა სრულდება საქართველოში და კერძოდ, ქუთაისში. ავტოქარხნის მიმდებარე ტერიტორიაზე რიგში მდგომი დასაქმების მსურველი ათასობით ადამიანი მალევე მიხვდა, რომ მისმა არჩეულმა ხელისუფლებამ კიდევ ერთხელ მოატყუა. ასეთი ტყუილები, ალბათ, კიდევ ბევრი გველოდება. ჩვენ კი, ვუძლებთ. სხვა რა გზა გვაქვს.“
ნელი ჭიჭინაძე, პენსიონერი: „უკვე რამდენი წელია, ერთიდაიგივე მეორდება - ჩვენ მივდივართ არჩევნებზე, ხმას ვაძლევთ ჩვენს რჩეულს და სამწუხაროდ, იმარჯვებს აბსოლუტურად სხვა... ამჯერადაც ასე მოხდება. ამის მიუხედავად, მაინც ღირს წასვლა. სხვა რომ არაფერი, ხელისუფლება დაინახავს, რომ ხალხი ბრბო არ არის და მას არჩევანის გაკეთება შეუძლია“.
გიორგი შვანგირაძე, სტუდენტი: „დაპირებები სერიოზულია. საკითხავია, რა გაკეთდება არჩევნების შემდეგ. რახან გვპირდებიან, ე.ი. შეასრულებენ (ეს ხუმრობით, რა თქმა უნდა)... მთავარია, წავიდე არჩევნებზე, არ დამეზაროს და მერე, როგორმე გავაკეთებ ჩემს არჩევანს...“

“Today the Same People Ask Us to Vote Whom We Elected Yesterday and Received Terrible Results”
Several days are left before the municipal elections. Consequently, the political parties get more active. On May 30, Georgian population will elect local authority. Before that, the wave of promises will cover the country once more. The candidates of the local government will be closer to people now and listen to their needs.
The improved living conditions: employment, free medical service, low communal taxes, etc – it is the list of the promises the representatives of the political parties give to the voters in regions like in the capital.
The Human Rights Center interviewed the residents of Kutaisi to find out the pre-election expectations in the society and their opinions about the municipal elections and promises of the candidates.
Lali Areshidze, teacher: “Generally, the pre-election period is the happy time when the government (and others too) remember people. They do their best to gain the hearts of the voters. As for us, we are tired of endless promises about glorious and sunny future. I am tired of it but anyway, I am going to take part in the elections. It is my obligation.”
Gocha Giorkhelidze, engineer: “Much is not left to be done; but everything shall be changed and done again. Everything what has been done in this country since Rose Revolution has low quality and shall be repaired. The roads need reconstruction in several months; they boast with medical reforms and people die because of no access to medical assistance. They are speaking about employment and the number of unemployed people increases drastically … I will not continue. You also know everything better than I do. Today, the same people come and ask our votes whom we elected yesterday and received terrible results.”
Marina Nikoladze, housewife: “I am fed up with their promises. The government is extremely shameless. However, the worst thing is that there is nobody normal who can replace them in this country. Do not we deserve better government?”
Nana Chachava, shop-assistant: “If they kept at least part of their promises, we would have perfect life. But unfortunately it does not happen and I already know it. The previous years and so many elections taught us good lesson because the reality has not been changed for many years already. One party promises water for free; second promises employment; the third promises abolishment of taxes and a person should be a stupid not to guess what they will really do. I will take part in the elections for sure but I do not know whom I will vote for. Maybe I will cross everybody.”
Tengiz Shvangiradze, engineer: “These promises are as real as the opening of the car-factory in Kutaisi and employment of people which was reported on TV several months ago. Do you remember the smiley face of the president and his statement that the unemployment is gradually reducing in Georgia and more precisely in Kutaisi? Thousands of people standing in the queue in front of the car-factory soon understood that their government had deceived them once more. Similar lies are awaiting us in future too. We somehow cope with this situation because there is no other way.”
Neli Chichinadze, retired person: “The same has been happening for several years already – we go to the elections, vote for our favorite candidate/party and unfortunately completely different party/candidate wins the elections. It will happen this time too. Despite all that, we should go. At least, the government will see that the people are not crowd and can make a choice.”
Giorgi Shvangiradze, student: “They give serious promises but the question is whether they will keep them after the elections. Since they promise, that means they should do it (of course I am joking)… I should not be lazy to go to the elections, that is important and then I will somehow make my choice.”