„ხელისუფლებამ გაყალბების მეთოდები დახვეწა“
2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები განსჯის საგნად ხმის მიცემის პირველივე წუთებიდან იქცა. მიუხედავად ამისა, დღეს ქუთაისში, დანარჩენი საქართველოს მსგავსად, მმართველი პარტია არჩევნებში გამარჯვებას ზეიმობს. ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებს ხელისუფლება დემოკრატიისკენ გადადგმულ ნაბიჯს უწოდებს, ისევე, როგორც მის მიერ ჩატარებულ ყველა წინა არჩევნებს. განსხვავებული აზრი აქვს ამომრჩეველს (რომ არაფერი ვთქვათ ოპოზიციაზე), რომელიც ფიქრობს, რომ რეალობა სულ სხვაა - არჩევნებმა მთელ ქვეყანაში დარღვევების ფონზე ჩაიარა და გამონაკლისი არც ქუთაისი იყო.
საზოგადოების ამგვარ განწყობას ქუთაისის 59-ე საოლქო-საარჩევნო კომისიაში შესული საჩივრების სიუხვეც ადასტურებს. საჩივრები საარჩევნო ოლქში საარჩევნო პროცესის დაწყების პირველივე წუთებიდან შევიდა. საჩივრების მიხედვით, რომელთა დიდი პროცენტი არასამთავრობო ორგანიზაციებს ეკუთვნის, არჩევნებმა ქუთაისში არცთუ მშვიდობიან ვითარებაში (როგორც ამას ხელისუფლება აცხადებს), სხვადასხვა ტიპის დარღვევებით ჩატარდა.
საჩივრების მიხედვით, იყო არასამთავრობო ორგანიზაციების დამკვირვებელთა შეურაცხყოფა საუბნო-საარჩევნო კომისიის წევრთა მხრიდან; საარჩევნო უბანზე არარეგისტრირებულ (სხვა უბანზე მცხოვრებ) პირთა მხრიდან ხმის მიცემის მცდელობა; ოთხი საარჩევნო ბიულეტენი ერთ კონვერტში; ხელმოუწერელი და ბეჭედდაუსმელი კონვერტების საოლქო-საარჩევნო კომისიაში წარდგენა; დამკვირვებლებზე ზეწოლის ფაქტები და ა.შ. მიუხედავად ყველაფრისა, 59-ე საოლქო-საარჩევნო კომისიაში თვლიან, რომ არჩევნები ქუთაისში უმნიშვნელო დარღვევებით, თუმცა გამჭვირვალედ და დემოკრატიულად ჩატარდა.
„საინტერესოა, ხელისუფლების წარმომადგენლები იგივე შეფასებას თუ მისცემდნენ აღნიშნულ პროცესს ოპოზიციის გამარჯვების შემთხვევაში? რა თქმა უნდა, არა. 2003 წლის არჩევნებში (რასაც  დღევანდელი ხელისუფლების მხრიდან საპროტესტო აქციები, მოგვიანებით კი, „ვარდების რევოლუცია“ მოჰყვა) ექსპრეზიდენტ შევარდნაძეს მეტი არც არაფერი გაუკეთებია - ხელმოუწერელი კონვერტებითა და გაბერილი სიებით მოუგო არჩევნები ოპოზიციას. მიუხედავად იმისა, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში  „ბომბი დარღვევები“ არ ყოფილა, გაყალბებები მაინც იყო. არცაა გასაკვირი, ჩვენმა ხელისუფლებამ გაყალბების მეთოდები დახვეწა. მას ხომ ამდენწლიანი გამოცდილება აქვს“,  - ამბობს ქუთაისელი მარინა გორგაძე.
რიგითი ქუთაისელების პროტესტს ქუთაისის საოლქო-საარჩევნო კომისიაში შესული საჩივრები ადასტურებს, რომელთა მეტი წილი საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის დამკვირვებლებზე მოდის. ქუთაისის თითქმის ყველა (მე-13, 102-ე, 89-ე, 125-ე და ა. შ.) საარჩევნო უბანზე არსებული დარღვევები სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, ახალგაზრდა იურისტებმა გააპროტესტეს. საუბარი იყო ე. წ. კარუსელზეც, რაზეც მოგვიანებით ოპოზიციაც ალაპარაკდა.
„არჩევნების გაყალბების ნაცად მეთოდზე ხელისუფლებამ არც ამჯერად თქვა უარი და კარუსელი დაატრიალა“, - აცხადებენ „ალიანსი საქართველოსთვის“ ქუთაისის ორგანიზაციაში. მათივე განმარტებით, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ საქალაქო ტრანსპორტის მძღოლები მოისყიდა. 100 ლარად ავტობუსის და მიკროავტობუსის მძღოლებმა სამარშრუტო ხაზი დატოვეს და მთელი დღის განმავლობაში „ნაცმოძრაობას“ ემსახურნენ.
„30 მაისს ძალიან ცხელოდა და არჩევნებზე წასვლა ბევრ ადამიანს ეზარებოდა. მარშუტკებით რომ მიაკითხეს და მომსახურება შესთავაზეს, უარი აღარ თქვეს და ხმა იმ პარტიას მისცეს, ვინც იგივე ტრანსპორტით ისინი სახლამდე მიიყვანა. გარდა ამისა, იყო შემთხვევა, როცა ჩემი მეზობელი მივიდა საარჩევნო უბანში და სიის გრაფაში მის მაგივრად ხელმოწერა უკვე გაკეთებული დახვდა. მან ხმა მაინც მისცა. ის კი, ვინც მანამდე ხელი მოაწერა, დარწმუნებული ვარ, ხმის მიცემის გარეშე შინ არ დაბრუნდებოდა. როგორც ითქვა, ასეთი ფაქტები სხვა უბანზეც ყოფილა, მაგრამ არ ვიცი, იქ როგორ განვითარდა მოვლენები“,  - განუცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ ქუთაისელმა მიხეილ შავლაყაძემ.
2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში 55 466-მა ქუთაისელმა მიიღო მონაწილეობა. 59-ე საოლქო საარჩევნო კომისიის მონაცემების  მიხედვით, საარჩევნო უბნებზე ამომრჩევლის საერთო რაოდენობის მხოლოდ 34,35 პროცენტი გამოცხადდა. აღნიშნული ციფრები ცხადყოფს, რომ ქუთაისში აქტივობა, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ყველაზე ნაკლები იყო.

“Government Improved Methods of Election Rigging”
2010 municipal elections have become topic of urgent discussions from the very beginning. Despite that, today in Kutaisi, like entire Georgia, the ruling party celebrates the victory. The government assessed the municipal elections as a step towards the democracy like all previous elections. The voters (not to say anything about the opposition parties) have different opinion; they think the reality is completely different – the elections were carried out through serious violations in the country and Kutaisi was not exception at all.
The number of the complaints filed to the Kutaisi District Election Commission (DEC) # 50 demonstrates the negative position of the society. The complaints were filed to the DEC from the very beginning of the elections. According to the complaints, most of which were filed by the non-governmental organizations, the elections were not very peaceful in Kutaisi (as it is claimed by the government); various violations were observed.
According to the complaints, the observers of the NGOs were insulted by the commission members; unregistered people were voting at the polling stations (PS); four ballot papers were dropped in one envelope; unsigned and unsealed envelopes were submitted to the DEC; observers were oppressed; etc. Despite all these, the representatives of the DEC # 59 think that the elections were carried out with minor violations in Kutaisi; though all in all it was democratic and transparent.
“It is interesting would the governmental officials have similar position if the opposition parties had won the elections? Of course, they would not. In the elections of 2003 (which was followed by the protest demonstrations of the current authority and later by the Rose Revolution), ex-president Shevardnadze did not do anything more – he won the elections by unsealed and unsigned envelopes. Although “bomb violations” were not observed during the municipal elections, it was rigged. It is not strange because our government has improved the rigging methods; they have serious experience in it,” said Marina Gorgadze from Kutaisi.
The number of complaints filed to the Kutaisi DEC confirms the protest of ordinary Kutaisi residents; most complaints were filed by the Georgian Young Lawyers Association (GYLA). In almost every polling station in Kutaisi (# 13, # 102, # 89, # 125, etc) the observers of the GYLA protested together with the observers of other monitoring organizations. So-called “election carousel” was also observed which was later protested by the opposition parties.
“The government did not refuse to use the already well-appropriated method of election rigging and started carousel,” stated the representatives of the Kutaisi office of the Alliance for Georgia. They clarified that local government bribed the drivers of public transport; they stopped working for 100 GEL and served the National Movement all day long.
“It was very hot on May 30 and many people were lazy to go to the elections. When mini-buses came to pick them up, the people did not refuse and voted for the party which served them by mini-buses. Besides that, in one case my neighbor arrived at the PS and found signature in his box. Despite that he voted. The person, who had signed instead him, had also marked the ballot paper. Similar facts were observed in other PS too; but I do not know how everything finished,” said Mikheil Shavlakadze in his interview with the Human Rights Center.
55 466 residents of Kutaisi took part in the 2010 municipal elections. According to the DEC # 59, 34, 35 % of voters took part in the elections. It demonstrates that turnout of the voters in Kutaisi was the lowest throughout Georgia.