სააკაშვილი სარკოზის შეხვედრას ექვსი თვე ეხვეწებოდა
უკვე ექვსი თვეა, რაც ის ნიკოლა სარკოზისთან შეხვედრას ითხოვს. ელისეს სასახლე, როგორც იქნა, დასთანხმდა საქართველოს პრეზიდენტის თხოვნის დაკმაყოფილებას. საქართველოს ლიდერი პარიზში ოთხშაბათამდე დარჩება და მას რუსეთის პრემიერ-მინისტრი ვლადიმერ პუტინი შეცვლის.
დღეს კვლავ ერთგვარი დათბობა შეიმჩნევა თბილისისა და პარიზის ურთიერთობებში, რაც საგრძნობლად გაუარესდა ელისეს სასახლის მიერ კრემლთან დაახლოებისკენ აღებული კურსის გამო. და მაინც კვლავ გადაუჭრელია ძირითადი სადაო საკითხი - რუსეთისთვის „მისტრალის“ კლასის ოთხი ვერტმფრენმზიდის მიყიდვაზე ფრანგული მხარის გადაწყვეტილება (ამ გემს ბევრი ფრანგული ფლოტის მარგალიტად მიიჩნევს). საქართველო, რომლის ტერიტორიის ნაწილი რუსეთის არმიას დღემდე დაკავებული აქვს, ამტკიცებს, რომ ამ გარიგებამ რეგიონში შეიძლება სტრატეგიულ ძალთა ბალანსი შეცვალოს. აქ არ შეიძლება, არ გავიხსენოთ რუსეთის გენერალური შტაბის უფროსის სიტყვები, რომელიც საუბრობდა, რომ 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს „მისტრალი“ შავი ზღვის ფლოტს საშუალებას მისცემდა, „ყველა ამოცანა 26 საათის ნაცვლად 40 წუთში გადაეწყვიტა“.
ქართველები რუსეთისთვის სამხედრო ტექნოლოგიების გადაცემაზეც არიან შეშფოთებულები. მათი აზრით, ასეთი გადაწყვეტილება პოლიტიკური თვალსაზრისით აბსოლუტურად გაუგებარია.
„შეიძლება კი სახელმწიფომ, რომელმაც სამშვიდობო შეთანხმების გაფორმებას მიაღწია და შუამავალი იყო 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომში, ერთი მხარის შეიარაღებას დასთანხმდეს მეორის საზიანოდ? ეს ყველაფერი მშვიდობისმყოფელის როლს აბსოლუტურად ეწინააღმდეგება“, – აცხადებს ქართველი დიპლომატი.
მართალია, საქართველო აპირებს ამ საკითხის დეტალურ განხილვას საფრანგეთის ხელმძღვანელობასთან, მაგრამ მას ელისეს სასახლესთან კონფლიქტის ოდნავი სურვილიც კი არა აქვს.
„მნიშვნელოვანი არ არის, მოეწერება თუ არა ხელი კონტრაქტს. რუსეთმა ხომ უკვე მოიპოვა მისთვის ესოდენ  საჭირო პოლიტიკური სიმბოლო: ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების ინიციატორი ქვეყანა თანხმდება, იარაღი მიჰყიდოს მხარეს, რომელიც მას არღვევს! ყველაზე უარესი უკვე მოხდა. ამის გამო ჩვენ არ ვაპირებთ საფრანგეთთან ბრძოლას“, – განაცხადა საკითხის განხილვაში მონაწილე საქართველოს წარმომადგენელმა.
2008 წლის ხუთდღიან ომში პოზიციების დაკარგვის შემდეგ, საქართველო დღეს დასავლეთში ახალ მოკავშირეებს ეძებს. საფრანგეთი, ამ მხრივ, ერთ-ერთი ყველაზე ლოგიკური კანდიდატია. საქმე ის არის, რომ საფრანგეთის და რუსეთის ურთიერთობები არც ისეთი უღრუბლოა, როგორც ზოგიერთები იმედოვნებენ. მოსკოვი რომ უარს ამბობს თბილისთან ხელმოწერილი შეთანხმების პირობების შესრულებას, პარიზში საგრძნობ გაღიზიანებას იწვევს. კიდევ ერთი არანაკლებ მნიშვნელოვანი მომენტი: „მისტრალის“ გაყიდვაზე მოლაპარაკებები ყოველგვარი კონკრეტული შედეგების გარეშე ჭიანურდება. კრემლს ოთხი ხომალდიდან სამის აშენება რუსეთში სურს. ელისეს სასახლე კი მოითხოვს, ორი გემი სენ-ნაზერეს ვერფებზე აიგოს.
გარდა ამისა, საქართველოს ლიდერებს პარიზისგან ევროკავშირში მათი მისწრაფების მხარდაჭერის მოპოვება სურთ. ბოლო დროს ამერიკელები ერთგვარად ჩამოშორდნენ რეგიონის საქმეებს, რასაც 2008 წლის აგვისტოში მათი თავშეკავებული რეაქცია ადასტურებს. „ფრანგები კი პირიქით - გვეხმარებიან ევროკავშირთან შეთანხმების მიღწევაზე მოლაპარაკებებში. ჩვენ გვჭირდება ევროკავშირის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ქვეყნის მხარდაჭერა“, – გვიხსნის საქართველოს წარმომადგენელი.
ასეთი პოლიტიკური მხარდაჭერა თბილისისთვის მით უფრო მნიშვნელოვანია, რომ აგვისტოს კონფლიქტის შემდეგ მისი სტრატეგიული პრიორიტეტები არსებითად შეიცვალა. საქართველო, რომელიც მისი უზარმაზარი და მოუქნელი მეზობლის სამხედრო ინტერვენციის საფრთხის ქვეშ იმყოფება, რუსი დათვისგან დაცვის გარანტიების მისაღებად დიდი ხანია, ნატოს კარზე აკაკუნებს.
„მაგრამ თუკი ადრე ჩვენი მოკლევადიანი პრიორიტეტული ამოცანა ნატოში გაწევრიანება იყო, მაშინ როცა ევროკავშირთან მიერთება უფრო შორეულ პერსპექტივას წარმოადგენდა, დღეს მიგვაჩნია, რომ ნატოში გაწევრიანების საუკეთესო საშუალება ევროკავშირთან დაახლოებაა“, – ამბობს ქართველი ექსპერტი.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ჩრდილო-ატლანტიკური ალიანსის მომავალზე მადლენ ოლბრაიტის ჯგუფის მიერ ახლახანს გამოქვეყნებულმა დასკვნამ, ქართველებზე ცივი დუშის ეფექტი იქონია, რადგან უახლოეს მომავალში მათ ნატოში გაწევრიანების გზა ჩაუკეტა. ამგვარად, თბილისს ამ ტენდენციის გადასატეხად ლისაბონში წლის ბოლოს დაგეგმილი სამიტის წინ, გათვლა პარიზის დახმარებაზე აქვს.

Isabelle Lasserre, Le Figaro
He has been urging Nicola Sarkozy meeting for six months already. The Élysée Palace finally agreed to satisfy the request of the president of Georgia. Leader of Georgia will remain in Paris until Wednesday and prime-minister of Russia, Vladimer Putin, will replace him in France.
Today, we see that the relationships between Tbilisi and Paris have warmed up after they had worsened following the Élysée Palace attempts to improve its relationship with the Kremlin. And still, there is one more unresolved problem – the decision of the French side to sell the Mistral to Russia (many call this warship a pearl of the French Fleet). Georgia, part of whose territory is still occupied by the Russian army, claims that this agreement between France and Russia might change the balance of strategic powers in the region. We should recall the words of the Head of General HQ of Russia, who said that during the war in August 2008, the Mistral could allow the Black Sea Fleet of Russia to “finish all operations in 40 minutes instead of 26 hours.”
Georgian people are concerned about the selling of military technologies to Russia. They think that similar decision is unreasonable in the view of the political situation.
“Could a state, which achieved to sign peace-agreement and mediated in the Russian-Georgian war in August of 2008, agree to supply one party with weapons at the expense of the second party? All these contradict the role of peace-keeping completely,” stated the Georgian diplomat.
Although Georgia intends to discuss this issue with the government of France, they do not want to have any conflict with the Élysée Palace at all.
“It is not important whether the contract will be signed or not. Russia has already become such an important political symbol: the country, which mediated the cease-fire agreement, agreed to sell the weapon to the party which breaches the agreement! The worst has already happened. We are not going to fight France because of it,” stated the representative of the Georgian side.
After losing the five-day war in 2008, Georgia is looking for new partners in the West today. France is the most logic candidate in this view. The point is that the relations between France and Russia are not as smooth as many people think. Moscow refuses to execute the requirements of the agreement with Tbilisi and this causes serious discontent in Paris. One more important thing is that the negotiations on the purchase of Mistral are prolonged for no concrete results. The Kremlin wants to construct three out of four ships in Russia. The Élysée Palace wants to construct two ships in Saint-Nazaire.
Besides that, Georgian leaders are eager to gain the support of Paris in their aspiration towards EU. Recently, America has become less involved in the region affairs; this is confirmed by their moderate response in August of 2008. “French people did the opposite – they assist us to achieve agreement in the negotiations with the EU. We need the support of one of the most important member-states,” explained the representative of Georgia.
Similar political support is more important for Tbilisi because their strategic priorities have essentially changed since the August conflict. Georgia, who is under threat of the military intervention of the huge and inflexible neighbor, has been knocking on the door of NATO for a long time already to get guarantees of defense from the Russian bear.
“But if earlier, our short-term priority goal was membership in NATO, and EU membership was long-term perspective, today we think that being closer to the EU is the best source to integrate into NATO,” said a Georgian expert.
It is noteworthy that conclusion of the group of Madeleine Albright on the future of the North-Atlantic Alliance had an effect of cold shower for Georgian people because the conclusion locked the way to their reintegration into NATO in the near future. So, Tbilisi hopes that Paris will assist them to break this tendency before the Lisbon Summit scheduled for the end of the year.