არჩევნები ქობულეთის გარეუბანში - მმართველი პარტიის აგიტაციით
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში დამკვირველად ქობულეთის #81 საარჩევნო ოლქის #29 საარჩევნო უბანზე ვიმყოფებოდი. ეს უბანი რამდენიმე მიზეზის გამო შევარჩიე - იგი სოფლის გამგეობის შენობაში იყო მოთავსებული, უბნის აწ უკვე ყოფილი კომისიის თავმჯდომარის, დავით ინაიშვილის სახლში კი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ შტაბი იყო გახსნილი. გარდა ამისა, ქობულეთის საკრებულოს თავმჯდომარე სულხან ტაკიძე აღნიშნული უბნის ამომრჩეველია. უბანი საარჩევნო ოლქის გარეუბანში იყო და სადამკვირვებლო ორგანიზაციები ნაკლებად მიაქცევდნენ ყურადღებას.
არჩევნების დღე რეპლიკებითა და ჩემდამი უხეში დამოკიდებულებით დაიწყო. კომისიის წევრებს ეტყობოდათ, რომ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ დამკვირვებლის ვიზიტი არ ესიამოვნათ.
საარჩევნო უბნის გახსნისას კომისიის ყველა წევრი უბანში იმყოფებოდა. ამავე დროს უბნის ეზოში იყვნენ პიროვნებები, მათ შორის სოფელ ლეღვას თემის რწმუნებული ირაკლი ტაკიძე, რომელთა იქ ყოფნის მიზეზი იმ დროისთვის ვერ გავარკვიეთ.
კომისიის წევრებს შორის წილისყრის დროს, უბნის კომისიის წევრმა დავით ინაიშვილმა თავისი ფუნქციის ფურცელი, რომელზეც როგორც შემდეგ აღმოჩნდა ეწერა „III რეგისტრატორი“, შეუცვალა კომისიის წევრ ქეთევან ჯინჭარაძეს, რომელიც წილისყრით უფუნქციო იყო. აღნიშნული „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გაასაჩივრა და წილისყრის თავიდან ჩატარება მოითხოვა. პრეტენზიით ასევე დავუკავშირდით საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს, მანუჩარ გამყრელიძეს, მაგრამ - უშედეგოდ. ფაქტს ესწრებოდა დამკვირვებელი „ქრისტიან-დემოკრატიული“ პარტიიდან გელოდი ნიჟარაძე. თუმცა, ფაქტი არც მან დაადასტურა.
საარჩევნო უბანი გახსნილი იყო სოფელ ლეღვას თემის გამგეობის შენობის პირველ სართულზე. აღნიშნული შენობის ღობეზე „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ საარჩევნო ორი პლაკატი იყო გაკრული. აღნიშნულთან დაკავშირებით, ზეპირი სახით, შენიშვნა მივეცი საარჩევნო უბნის კომისიის თავმჯდომარეს, ზურაბ სეფერთელაძეს. მან განაცხადა, რომ ღობე შენობას არ ეხებოდა. რეაგირების გარეშე დატოვების გამო, ჩანაწერთა წიგნში ჩვენი შენიშვნა დააფიქსირა. მოგვიანებით, საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომრის მოადგილის ირაკლი ბერიძის უბანზე მოსვლის შემდეგ, პლაკატი ჩამოხიეს.
კომისიის წევრები და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ დამკვირვებელი, ელიზბარ რომანაძე უბანზე შემოსულ თითქმის ყველა ამომრჩეველთან საუბარს და კონტაქტს ცდილობდნენ. მათ ქმედებას კი სოფლის ცხოვრებიდან გამომდინარე ამართლებდნენ: „დიდი ხანია არ მინახია. რა მოხდა თუ მოვიკითხე?“
სადილობისას კი, როგორც აღმოჩნდა, „მოკითხვები“ ალკოჰოლური სასმელითაც აღნიშნეს. კომისიის მამაკაცი წევრები არაფხიზელ მდგომარეობაში აგრძელებდნენ მუშაობას. მათ შორის ერთ-ერთს, მალხან ჯინჭარაძეს რომელიც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენელი იყო, ალკოჰოლის ზეგავლენა განსაკუთრებით ემჩნეოდა. „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ კომისიის თავმჯდომარეს წევრის უბნიდან გაძევება  მოსთხოვა, თუმცა თავმჯდომარემ განაცხადა - „ის ფხიზელია, მაგრამ დაღლილია“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ დაწერა საჩივარი. შედგენილ აქტში კი კომისია განმარტავს: „კომისიის წევრების მიერ მასთან გასაუბრების შემდეგ არ იქნა დადასტურებული მალხაზ ჯინჭარაძის არაფხიზელი მდგომარეობა“. აღნიშნულ აქტს ხელი კომისიის წევრების გარდა მოაწერეს ოპოზიციური პარტიების დამკვირვებლებმაც: „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ (გოჩა ხაბაზი); „ლეიბორისტული პარტიიდან“ (თემურ წილოსანი), რომელმაც იქვე მინაწერიც დაურთო: „ჩემთან ჭამა საჭმელი. იქ არ დაულევია“.
არჩევნების პარალელურად, უბნის მიმდებარედ ლეღვას თემის შვებულებაში მყოფი  რწმუნებული ირაკლი ტაკიძე და რწმუნებულების მოვალეობის შემსრულებელი ანზორ კაკალაძე, სხვა თანხმლებ პირებთან ერთად, სახლისუფლო პარტიის აგიტაციას ეწეოდნენ. აღნიშნულთან დაკავშირებით, ირაკლი ტაკიძესთან გასაუბრებას შევეცადე, თუმცა, მისმა თანხმლებმა პირებმა უხეშად მომმართეს: „შენ ვინ გეკითხება, ირაკლი ტაკიძე რატომ არის აქ?! რა შენი საქმეა, ჩვენ სად ვიქნებით და ვის დაველაპარაკებით?!“
საარჩევნო უბანზე, უბნის დახურვამდე მოვიდა ქობულეთის ოლქის წარმომადგენელი ლაშა ანანიძე, რომლის უშუალო ხელმძღვანელობით შეივსო შემაჯამებელი ოქმებიც.
როგორც ყველა უბნის შედეგი, აქაც ხელისუფლების პარტიამ გაიმარჯვა. 675 ამომრჩევლიდან მათ 456 (პროპორციული) და 458 (მაჟორიტარული) ხმა აიღეს. მეორე ადგილზე გასულმა ოპოზიციურმა პარტიამ - „ეროვნულმა საბჭომ“ კი მხოლოდ 112 ხმა მოიპოვა.
კომისიის არაფხიზელ წევრებსა და უბნის მიმდებარედ სოფლის თემის რწმუნებულის აგიტაციის ფონზე ჩატარებული არჩევნების ხმების დათვლას საარჩევნო ოლქის წარმომადგენელი ლაშა ანანიძეც დაესწრო. ოლქის წარმომადგენელი რომ არა, ალბათ ვერც შემაჯამებელი ოქმი შეივსებოდა, რადგან კომისიის მდივანმა მამუკა წულუკიძემ არ იცოდა, რომელ გრაფაში რა უნდა ჩაწერილიყო.

Elections in the Suburb of Kobuleti – With Propaganda of the Ruling Party
I observed the municipal elections at the polling station # 29 in Kobuleti election district # 81. I selected the polling station for several reasons – it was located in the building of the village administration; as for the election HQ of the National Movement, it was opened in the house of the former village governor Davit Inaishvili. Besides that, chairman of the Kobuleti municipal board Sulkhan Takidze is registered as a voter at the precinct. The polling station was situated in the suburb of the election district and the observing organizations paid less attention to it.
The Election Day started with remarks and rude attitude towards me. Commission members seemed not to like the visit of the observer of the Human Rights Center at their precinct.
When the polling station was opened, every commission member was at the pace. Besides that, there were strange people in the yard, among them was the commissary of the Leghva Community Irakli Takidze; we could not find out the reason of his being there.
During the ballot between commission members, commission member Davit Inaishvili changed his function paper (it noted that he was 3rd registrar) into the paper of the commission member Ketevan Jincharadze (as a result of the ballot she did not have any functions). The observer of the Human Rights Center protested against this and requested to ballot repeatedly. We got in touch with the chairperson of the District Election Commission (DEC) Manuchar Gamkrelidze with the request but in vain. The observer from the Christian-Democrat Party Gelodi Nizharadze witnessed the incident but he did not confirm it.
The polling station was located on the ground floor of the administration building of Leghva village. Two election posters of the United National Movement (UNM) were posted up on the fence of the building. I noted to the commission chairperson Zurab Seperteladze regarding the violation but he replied that the fence does not belong to the building. Since our note was not heeded, we registered our remark in the record book. Later, after the deputy DEC chairperson Irakli Beridze arrived at the precinct, the posters were torn off.
Commission members and observer of the UNM Elizbar Romanadze tried to speak with every voter who entered the precinct. They justified their action by the fact that they live in one village. “I have not seen him for a long time and I greeted him, is it a problem?”
At dinner, they even drank alcohol to greet each other. Drunken male members of the commission continued working at the precinct. One of them, Malkhaz Jincharadze from the UNM was particularly drunk. The observer of the Human Rights Center requested the commission chairperson to dismiss him from the polling station but the chairperson replied – “He is sober but very tired.”
The Human Rights Center’s observer wrote a complaint. The commission clarifies in the protocol: “Commission members conversed with Malkhaz Jincharadze and he did not turn up drunk.” The protocol was signed by the observers of the opposition parties too: Gocha Khabazi represented the political party Industry Will Save Georgia; Temur Tsilosani represented the Labor Party who even made a note in the protocol: “We had dinner together but he did not drink anything.”
In parallel to the elections, near the polling station, the commissary of the Leghva Community Irakli Takidze, who was on holiday, and interim commissary Anzor Kakaladze carried out propaganda of the ruling party together with other people. I tried to speak with Irakli Takidze regarding the incident but his companions rudely told me: “It is not your business why Takidze is here. It is not your business where we will be and whom we will speak with!”
Before the polling station was closed, the representative of the Kobuleti DEC Lasha Ananidze arrived at the precinct. Final protocols were filled in according to his directives.
Like in every polling station, the ruling party won elections in this precinct too. The National Movement gained 456 proportional and 458 majoritarian votes of total 675 voters. The opposition party National Council came second and gained only 112 votes.
Lasha Ananidze from the DEC attended the counting process. If he were not at the precinct, it would have been impossible to fill in the final protocol because the secretary Mamuka Tsulukidze did not know how to fill it in