„არავის აქვს უფლება, როგორც მონებს, ისე მოგვექცეს“, - აცხადებენ მუშები, რომლებიც გაფიცვის გამო დააპატიმრეს
საპროტესტო აქცია, რომელიც ქუთაისის მეტალურგიული საწარმოს მუშებმა გასულ კვირას გამართეს, 7 ადამიანის დაკავებით დასრულდა. გაფიცულებმა საწარმოში შექმნილი არასაყოფაცხოვრებო პირობები და სახელფასო დავალიანებები გააპროტესტეს და საამქროებში შესვლაზე უარი თქვეს.
„ეს რა ქვეყანაა, სად ხდება ასეთი საშინელებები?! იმის გამო, რომ შენს კუთვნილ ხელფასს ითხოვ, შეიძლება დაგიჭირონ?! ისიც, შუაღამით. კრიმინალები ხომ არ ვართ, სახლში რომ გვივარდებიან და პოლიციაში გვერეკებიან. ასეთი რა დავაშავეთ? უბრალოდ, ჩვენი მძიმე სამუშაო პირობები გავაპროტესტეთ და ყოველგვარი აყალ-მაყალის გარეშე ხელფასი მოვითხოვეთ. მონები ხომ არ ვართ, უხელფასოდ და ისიც, მძიმე პირობებში რომ ვიმუშაოთ“, - აცხადებს მეტალურგიული საწარმოს მუშა, რომელიც 11 ივნისის ღამეს სამართალდამცავთა ბორკილებს გადაურჩა.
ოფიციალურად, დაკავებულებს ბრალი პოლიციის მიმართ წინააღმდეგობის გაწევისთვის წაუყენეს. ქუთაისის საქალაქოს სასამართლომ 12 ივნისს მათ ოცდღიანი პატიმრობა მიუსაჯა. საუბარია ფულადი ჯარიმის დაკისრებაზეც. გაფიცულთა ის ნაწილი, რომელიც ჯერაც პოლიციის დაკითხვის მოლოდინშია (უთხრეს, რომ ყველა გაფიცული უნდა დაიკითხოს), აცხადებს, რომ არაფერი დაუშავებიათ, უბრალოდ, ქარხნის ხელმძღვანელობამ ისინი პოლიციით დააშინა.
„ჩემი სახელი და გვარი გაზეთში არ დაწეროთ და გეტყვით, რომ დაკავებულებს უთხრეს - შევთანხმდეთ, ვითომ პოლიციას გაუწიეთ წინააღმდეგობა და ოც დღეში გაგათავისუფლებთო. ზუსტად ის ხალხია დაკავებული, ვინც 11 ივნისს ტელევიზიებს ინტერვიუები მისცა. ამით შიში დათესეს, რომ ხვალ დანარჩენებიც გაგვაჩუმონ და კვლავ მონებივით, უხელფასოდ და უშვებულებოდ გვამუშაონ. დამიჯერეთ, არც ჩვენს ქარხანას და არც სხვა დანარჩენს ორდღიანი გაჩერებით ისეთი ზარალი არ მიადგება, რაც ჩვენ ვნახეთ მთელი იქ მუშაობის პერიოდში. მაგრამ ოჯახები გვაქვს შესანახი და ხელფასისთვის ყველაფერს ვითმენდით“, - ამბობს საწარმოს ერთ-ერთი თანამშრომელი.
გაფიცულების პასუხისმგებლობის საკითხი რომ დადგებოდა, საწარმოს ხელმძღვანელმა ამის შესახებ საპროტესტი აქციის დაწყებისთანავე, 11 ივნისს, დილით განაცხადა. ტარიელ შაქარაშვილმა ჟურნალისტებისთვის განუცხადა, რომ გაფიცვით საწარმომ იზარალა და ზარალის დადგენის შემთხვევაში, აქციის მონაწილეთა პასუხისმგებლობის საკითხი დადგებოდა.
„ჩვენ კუთვნილ ხელფასს ვითხოვთ. 2010 წლიდან მნიშვნელოვნად შემცირდა ხელფასები, რომელსაც დაგვიანებით ვიღებთ. წინა თვეების გასამრჯელო ჯერაც აუღებელი გვაქვს. როცა ვიკითხეთ ამის შესახებ, გვითხრეს, რომ ეს წინა წელს გაცემული მაღალი ხელფასებითაა განპირობებული. თურმე, მაღალი ხელფასები შეცდომა იყო, რის გამოც საწარმომ იზარალა და ახლა ამ შეცდომას ასწორებენ. გარდა ამისა, არაადამიანურ პირობებში გვიწევს მუშაობა. არა გვაქვს წყალი, რომ ადამიანმა ხელის დაბანა და თავის მოწესრიგება შეძლოს“, - აცხადებდნენ გაფიცული მუშები.
ინდურ-ქართულ ქარხანაში, რომელიც ქუთაისში დაახლოებით წელიწადნახევრის წინ, დიდი ზარ-ზეიმით გაიხსნა, მძიმე სამუშაო პირობებზე მუშა-ხელი გახსნის დღიდანვე ალაპარაკდა. თუმცა, სოლიდური ხელფასების გამო თანამშრომლები სამსახურზე უარს არ ამბობდნენ. გაირკვა, რომ მოგვიანებით ხელმძღვანელობამ ხელფასებიც შეამცირა და მუშებს კუთვნილ შვებულებაზეც უარი უთხრა.
ვითარებას საპროტესტო აქცია, მოგვიანებით კი, აქციის მონაწილეთა დაკავება მოჰყვა. საწარმოს ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ მუშებს გაფიცვის მიზეზი არა აქვთ  და მათი განმარტება, თითქოს ქარხანაში სამუშაო პირობები არ არის, სიმართლეს არ შეესაბამება.
„ასეთი ამბების შემდეგ, როცა ჩვენი თანამშრომლები ძალის გამოყენებით დააპატიმრეს, გვეუბნებიან, დავბრუნდეთ და ჩვენი საქმიანობა გავაგრძელოთ. თუმცა, ამას არ ვაპირებთ. სანამ ჩვენს თანამშრომლებს არ გაათავისუფლებენ, სამუშაოზე უარს ვაცხადებთ. თუნდაც, ყველანი დაგვაპატიმრონ. ბოლოსდაბოლოს, ყველას ხომ არ დაგვიჭერენ?! თანაც, არავის აქვს უფლება, როგორც მონებს, ისე მოგვექცეს“, - აცხადებდნენ გაფიცული მუშები. ისინი არ გამორიცხავენ, რომ საპროტესრო აქცია გაცილებით მასშტაბურ და მძაფრ სახეს მიიღებს.

“Nobody Has Right to Treat Us Like Slaves,” Workers Arrested Because of Strike
Protest demonstration of the workers of Kutaisi Metallurgic Factory ended with the detention of 7 people last week. The strikers protested against the poor conditions in the enterprise and against salary arrears; they refused to enter the factory and to continue working.
“What a terrible country we have? Where else do similar things happen? Shall a worker be arrested because he requests his salary?! And besides that, can he be arrested at night? Are we criminals? Why do they break into our houses and take us to the police station under force? What have we done wrong? We simply protested against poor working conditions and requested our salaries. Are we slaves to work without salaries in poor conditions?!” said the worker of the Metallurgic Factory who escaped the handcuffs at the night of June 11.
Officially, the detainees are charged for their resistance to the policemen. On June 12, Kutaisi City Court sentenced them to 20-day-imprisonment. They even spoke about fines. Part of the strikers, who are still waiting for interrogation, says that they have not done anything wrong; the factory administration threatened them with the police.
“Do not write my name in the article and I will tell you that the detainees were told – Let’s make a deal; you will confess that you resisted the police and in twenty days you will be free. They arrested only those people who gave interviews to the TV-Companies on June 11. By similar activities they warned the others to keep silence and to continue working like slaves without salaries and holidays. Believe me neither our factory nor any other enterprise will be as harmed by two-day delay as we were injured during our working. But, we all have to keep our families and endured everything for salaries,” said a worker.
The head of the factory spoke about the liability of the strikers in the morning of June 11. Tariel Shakarashvili told journalists that the factory was harmed by the strike and as soon as the amount of the loss is estimated, they would charge the strikers for it.
“We request our salaries. The salaries have been reduced in 2010 significantly; furthermore, we get salaries after a delay. We have not received our salaries for the previous months. When we inquired about this problem, they said it was caused by the high salaries of the last year. They say the high salaries were a mistake and caused the factory a loss. Now they are correcting their mistakes. Besides that, we have to work in unbearable conditions. We do not have water; so we cannot even wash up,” said the strikers.
The workers of the Indian-Georgian factory, which was opened about one and half year ago in Kutaisi, started complaining about unbearable working conditions immediately after it was opened. However, the workers did not refuse to work because of high salaries. Later, the administration reduced the salaries and denied the workers their vacations.
The situation resulted in a protest rally which ended in the detention of strikers. The factory administration stated that workers do not have reason to strike and their claiming that working conditions are poor in the factory is false.
“After the detention of our colleagues, they tell us to return to the factory and continue our working. However, we are not going to do that before our colleagues are released. Let them arrest all of us. Will they arrest everybody?! Besides that nobody has right to treat us like slaves,” said the strikers. They do not exclude the possibility to start larger and stronger demonstrations.