ექსპერტთა შეფასებით, მთავრობა საგადასახადო კოდექსს აუარესებს
საქართველოს პრესის ასოციაცია და ჟურნალ-გაზეთების გამომცემლები ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტს აპროტესტებენ. პროექტში დამატებითი ღირებულების გადასახადიდან გათავისუფლებულთა სიიდან ჟურნალ-გაზეთების აღმნიშვნელი კოდი ამოღებულია. ასევე, აღარ წერია მუხლი, რომელიც ბეჭდურ მედიას, სარეკლამო მომსახურების გაწევის შემთხვევაში, დღგ-სგან ათავისუფლებდა. პრესის ასოციაციის თავმჯდომარის ლაშა ტუღუშის განცხადებით, ჟურნალ-გაზეთები ამგვარ საგადასახადო წნეხს ვერ გაუძლებს და დაიხურება.
მოქმედი საგადასახადო კოდექსით, დღგ-სგან გათავისუფლებულია წიგნები და ჟურნალ-გაზეთები, ასევე, ჟურნალ-გაზეთების მიერ სარეკლამო მომსახურების გაწევა. ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტში, ორ სხვადასხვა ადგილას, სადაც საუბარია დამატებითი ღირებულების გადასახადისგან გათავისუფლების საკითხებზე, მხოლოდ განმარტებაა დარჩენილი, რომ ეს წიგნებთან და ნოტებთან ერთად, ჟურნალ-გაზეთებსაც ეხება, თუმცა, კოდექსის 169-ე მუხლიდან, რომელშიც დღგ-სგან თავისუფალი საქონელის ჩამონათვალია მითითებული, ჟურნალ - გაზეთებისთვის მინიჭებული სასაქონლო კოდი - 4902 ამოღებულია. საგადასახადო ორგანოები სწორედ ამ კოდის მეშვეობით ხელმძღვანელობენ და ექსპერტების თქმით, კოდექსში მისი არ არსებობა იმას ნიშნავს, რომ გაზეთების რეალიზაციაც დამატებითი ღირებულების გადასახადით დაიბეგრება. ახალი კოდექსის პროექტიდან ამოღებულია აგრეთვე ის პუნქტიც, რომელიც ჟურნალ-გაზეთებს სარეკლამო მომსახურების გაწევის შემთხვევაში, დღგ-ს გადახდისგან ათავისუფლებდა.
„ხელისუფლება ამბობს, რომ ახალი საგადასახადო კოდექსის მიზანი საგადასახადო ტვირთის შემსუბუქებაა. პრესამ რა დააშავა? დღგ-ს გადასახადით დაბეგვრა გამოიწვევს იმას, რომ გაძვირდება გაზეთი, რაც შეამცირებს ტირაჟს. ასევე გაიზრდება რეკლამის ფასი, ეს რეკლამის გაძვირებას და შემცირებას გამოიწვევს, რომელიც ისედაც მწირია. ქაღალდი ბოლო პერიოდში 25%-ით გაძვირდა და ისედაც ართულებს პროცესს. ამ გადასახადით პრესის დაბეგვრა, ფაქტობრივად, მის გაუქმებას ნიშნავს“, - აღნიშნავს საქართველოს პრესის ასოციაციის თავმჯდომარე, გაზეთ „რეზონანსის“ მთავარი რედაქტორი ლაშა ტუღუში.
ფინანსთა მინისტრის კახა ბაინდურაშვილის განცხადებით, ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტით, პრესა დღგ-სგან გათავისუფლებული რჩება. მინისტრის თქმით, ტრადიციული შეღავათები შენარჩუნებულია გარკვეულ სფეროებში, როგორებიც არის, მაგალითად, პრესა, სოფლის მეურნეობა და სხვა.
რაც შეეხება დღგ-სგან გათავისუფლებული საქონლის გრაფაში პრესის აღმნიშვნელი კოდის არარსებობას, ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ირაკლი სირაძე ამას ტექნიკურ უზუსტობას უწოდებს.
„ჟურნალ-გაზეთებთან დაკავშირებით მინდა ვთქვა, რომ შეიძლება არსებობს ტექნიკური უზუსტობა, კოპი-პეისტის პრობლემა, რომელიც გამოსწორდება. გამოქვეყნებულია კოდექსის პროექტის სამუშაო ვერსია. თუ რაიმე უზუსტობა იყო, საბოლოო ვერსიაში აუცილებლად გამოსწორდება. არანაირი მიზანი, რომ ჟურნალ-გაზეთების მიწოდება დაიბეგროს, არ ყოფილა“, - აღნიშნა სირაძემ.
როგორ მოხდა, რომ ტექნიკური შეცდომა ორგან მაინცდამაინც მედიასთან დაკავშირებით გაიპარა? მთავრობის საპარლამენტო მდივანი გია ხუროშვილი აცხადებს: „თუ თქვენ გაინტერესებთ, არის თუ არა პოლიტიკური ნება ის, რომ ეს განხორციელდეს, კიდევ ერთხელ გიდასტურებთ, რომ არ არის. ხელისუფლებისთვის პრიორიტეტია, ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობდეს მაუწყებლობის სრულყოფილად განხორციელება და ასევე ყველანაირად შეუწყოს ხელი ინფორმაციის გაშვებას მასმედიის სხვადასხვა საშუალებით. ამიტომ, მინდა, ცალსახად დაგიდასტუროთ, რომ პრესისთვის არანაირი საგადასახადო ტვირთის დამძიმება ახალ საგადასახადო კოდექსში არ მოიაზრება“.
როგორც ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ირაკლი სირაძემ განმარტა, წარმოდგენილი პროექტი ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტის სამუშაო ვერსიაა, თუმცა ვიდრე მისი საზოგადოებრივი განხილვა მოხდებოდა, მთავრობამ ის პარლამენტში განსახილველად უკვე წარადგინა.
ახალ კოდექსთან დაკაშირებით ეს ერთადერთი შენიშვნა არ არის. პროექტში დამატებითი ღირებულის გადასახადის გადამხდელთა გაფართოებულ ბაზაში კერძო უმაღლესი სასწავლებლებიც მოხვდნენ. ფინანსთა მინისტრის კახა ბაინდურაშვილის განცხადებით, კერძო უმაღლეს სასწავლებლებს სოლიდური შემოსავალი აქვთ და ამიტომ დღგ-ით უნდა დაიბეგრონ.
„უმაღლესი სასწავლებლების დამატებითი ღირებულების გადასახადით დაბეგვრა სწავლის ღირებულებას გაზრდის. მთავრობა წავიდა ამ ნაბიჯზე შემოსავლების გაზრდის მიზნით. სწავლაზე ხელმისაწვდომობა გარკვეულწილად, ცხადია, შემცირდება“, - აღნიშნა თავისუფალი უნივერსიტეტის დამფუძნებელმა კახა ბენდუქიძემ.
მისივე ინფორმაციით, კოდექსის პროექტის თანახმად, დამატებითი ღირებულების გადასახადებით დაიბეგრებიან მუსიკალური და სპორტული სკოლებიც.
კოდექსის პროექტში არის ასეთი ჩანაწერიც - სხვა ჯარიმები. ექსპერტის თქმით, ამით სამინისტრო ამბობს, რომ მას ეზარება ყველაფრის ჩამოთვლა, მაგრამ საგადასახადო ორგანო რაზეც მოგედავება, იმაზე დაჯარიმდები. გადასახადის გადამხდელი ყველაფერზე პსუხისმგებელია, იგი დაჯარიმდება, მასზე განხორციელდება სისხლის სამართლებრივი დევნა, დაეკისრება საურავები და ა.შ.
ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტის მიხედვით, თუ გადასახადის გადამხდელს საგადასახადო ვალდებულება წარმოეშობა, საგადასახადო ორგანოს უფლება აქვს, მის ობიექტში სასამართლოს გადაწყვეტილების გარეშე შევიდეს და სალაროდან ნაღდი ფულიც კი ამოიღოს. „ეს პუნქტი აღიარებულ დავალიანებას ეხება და ყველა ქვეყანაშია აპრობირებული“, - აცხადებს ფინანსთა მინისტრის მოადგილე.
ექსპერტის ირაკლი შავიშვილის თქმით, „როდესაც საგადასახადო ორგანო, აღიარებული დავალიანების ფარგლებში, ანგარიშიდან ფულს მეწარმის უკითხავად სხნის, ან ყადაღას ადებს მის ქონებას, ამ შემთხვევაში სახელმწიფო გამოდის, როგორც პრივილეგირებული კრედიტორი“.
ამავე პროექტით, გადასახადის განაკვეთებს ადგენს მთავრობა, არადა საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, გადასახადის გადახდა უნდა მოხდეს კანონით დადგენილი წესით. ეკონომიკის ექსპერტის დავით ნარმანიას თქმით, ეს ეწინააღმდეგება ადგილობრივი თვითმმართველობების შესახებ ევროპულ ქარტიასაც, რომელსაც საქართველოც არის მიერთებული. კერძოდ, ამ ქარტიის მიხედვით, ადგილობრივ გადასახადებს კოდექსში არსებული ზღვარის მიხედვით, თვითმმართველობები ადგენენ.
ახალი საგადასახადო კოდექსით შეიქმნება ფინანსთა სამინისტროს დავების საბჭო, რომელსაც კანონის განმარტების უფლება აქვს. ირაკლი შავიშვილის განცხადებით, საბჭოს გადაწყვეტილებები ნორმატიულ სახეს იძენს და რადგან ეს ნორმატიული აქტის ხასიათს იძენს, სასამართლომ ეს განმარტება უნდა მიიღოს მხედველობაში და არა საკუთარი შეხედულებით გადაწყვიტოს. „არადა კანონის ინტერპრეტაციის უფლება მოსამართლის გარდა არავის აქვს“, - ამბობს ექსპერტი.
ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტში ჯარიმების გარკვეული ნაწილი მცირდება, მაგრამ ზოგიერთი სახის ჯარიმა უფრო მეტად იზრდება. მაგალითად, ზედნადების უქონლობისთვის ან მასში შეცდომისთვის, პირი დაჯარიმდება ამ საქონლის ღირებულების ხუთმაგი ოდენობით, მოქმედ კოდექსში ამ ჯარიმაზე 100%-ია განსაზღვრული.
პროექტში შესულია მიკრობიზნესის ცნებაც. პროექტის მიხედვით, ის ადამიანები, რომლის წლიური ბრუნვაც 30 000 ლარს არ აღემატება, გადასახადებს არ გადაიხდიან. წლიური 30 ათასი ბრუნვა ნიშნავს თვეში, დაახლოებით, 2500 ლარის ბრუნვას. აქედან 10%-იან მოგებას თუ ვიანგარიშებთ, გამოდის, რომ გადასახადისგან ის ადამიანები გათავისუფლდებიან, ვისაც თვეში 250 ლარი აქვთ შემოსავალი. ექსპერტებისთვის გაუგებარია, როგორ უნდა აღრიცხოს საგადასახადო ორგანომ, რომ მიკრო მეწარმე წლიურ 30-ათასიან ბრუნვას გადაცდა, ვინაიდან მათ არც სალარო აპარატების ქონის ვალდებულება აქვთ და არც სხვა რაიმე დოკუმენტების წარმოების.
ექსპერტების თქმით, კოდექსი პრობლემას ქმნის მსხვილი და მცირე ან მიკრო ბიზნესთან ურთიერთობაში, ვინაიდან ელემენტარულად ბაზრობაზე ნაყიდ პროდუქტს ბიზნესმენი ხარჯებში ვერ გაქვითავს. ეს პრობლემას განსაკუთრებით რესტორნისა და კაფეების მფლობელებს შეუქმნით, რადგან ისინი სასოფლო-სამეურნეო პროდექტს, ძირითადად, ბაზრებში ყიდულობენ.

Experts State the Government Complicates the Tax Code
Press Association of Georgia and publishers of magazines and newspapers protest the new tax code. The code of magazines-newspapers is removed from the list of entities which are free from VAT from the new tax code. The article which discharged the printed media from VAT for advertisements is also removed from the Code. Chairman of the Press Association Lasha Tughushi said the newspapers will not cope with similar tax oppression and they will stop working.
According to the current Tax Code, books and magazines-newspapers are free from VAT; they do not pay tax for the advertisements either. In the new draft tax code of Georgia, only definitions are left in two places where issues on discharging the entities from VAT are discussed. It states that together with the books and notes, it deals with the magazines-newspapers. However, the code of the magazines and newspapers -4902- is removed from the list of the goods free from the VAT in the Article 169 of the Code. Tax institutions act in accordance to the Code and experts claim that absence of the code in the Code means that newspapers will also be taxed by VAT. The article which discharged the newspapers and magazines from the VAT for the advertisements was also withdrawn from the Code.
“The government states that the aim of the new tax code is to reduce taxes. And why it does not work for the printed media? If newspapers are taxed with VAT, then the prices will increase and it will relatively reduce the circulation which is already very meager. The price of the paper was raised by 25% lately and it already complicated the situation. And now imposing the VAT to the printed media, will result into complete collapse of the field,” said the chairman of the Press Association of Georgia, editor-in-chief of the newspaper Resonance Lasha Tughushi.
Minister of finances Kakha Baindurashvili stated that the new draft tax code discharges the printed media from the VAT. He said traditional allowances are maintained in certain fields like printed media, agriculture, etc.
As for the absence of the printed media on the list of the goods free from VAT, deputy minister of finances Irakli Siradze said it was technical shortcoming.
“I would like to point out in regard with the newspapers that there might be some technical shortcoming, problem of copy-paste in the document and it can be improved. We have published the working version of the draft-code. If there were any shortcomings there, it will be improved in the final version for sure. We did not aim to tax the magazines and newspapers,” said Siradze.
How did it happen that the technical mistake was made in two places particularly in regard with the media only? Parliamentary secretary of the government Gia Khuroshvili said: “If you are interested whether there is similar political will to introduce similar changes into the code, we once more clarify that it is not correct. The priority of the government is to have improved broadcasting throughout Georgia and it supports to release information by various media sources. Thus, I want to confirm that no taxes will be imposed on the printed media in the new Tax Code.”
According to the clarifications of the deputy minister Irakli Siradze, the draft tax code is a working version though before its public discussion the government has already submitted it to the parliament.
It is not the only remark about the new code. Private high schools are inserted in the list of the entities who will pay the VAT. Minister of Finances Kakha Baindurashvili stated that private high schools have huge income and they should be taxed.
“Imposing the VAT on the high schools will increase the tuition fees. The government took these steps to increase the revenues. Access to the education will be somehow limited,” said the founder of the Free University Kakha Bendukidze.
Bendukidze said that in accordance to the draft-code, the music and sport schools will also be taxed.
There is similar note in the draft-code – other fines. The expert said that the ministry claims they are lazy to list every violation for what the tax institution might impose fine on an enterprise. Tax-payer is responsible for everything; they can be fined, criminally persecuted, etc.
According to the new tax code, if the tax-payer is obliged to pay tax, the corresponding institution can enter the entity without court decision and even withdraw cash from the cash-desk. “This article regulates the admitted debt and it works in every country,” said the deputy minister of finances.
Expert Irakli Shavishvili said that “when the tax institution, within the admitted debt, takes the money from the account without the permission of the entrepreneur, or sequesters his property, the state becomes a privileged creditor.”
According to the same draft-code, the government estimates the amount of taxes, while the Constitution of Georgia states that taxes shall be paid in accordance to the law. Expert Davit Narmania said it contradicts the European Charter on Local Authority which is verified by Georgia. More precisely, according to the Charter, local authorities estimate the taxes according to the limits in the tax code.
A council of arguments shall be established within the ministry of finances according to the new draft-code; it will have authority to clarify the law. Irakli Shavishvili said that decisions of the council will have normative character and consequently, the court shall take them into consideration. “However, nobody is entitled to interpret the law but the court,” said the expert.
In the draft tax code, the certain part of fines will be reduced; however, some of them are increased. For example, for the lack of payment receipts or for the mistakes in them, a person will be fined with the quintuple amount of the price. In the current code only 100 % of the price is envisaged in the Code.
The notion of micro-business was also introduced into the draft-code. According to it, the people, whose annual income is less than 30 000 GEL, will not pay taxes. Annual 30 000 GEL circulation means 2 500 GEL circulation per month. If we calculate the 10% benefit from it, it becomes clear that only those people are discharged from the tax, who earn 250 GEL per month. Experts cannot understand how tax agency can calculate when the entrepreneur exceeded the 30 000 GEL circulation per year because they are not obliged to have cash-machines or other documents.
Experts said, the Code creates the problem for macro and micro business because a businessman will not be able to register the product purchased on the market in the expenses. It will create problem particularly for the owners of restaurants and cafes; they mostly buy products in agricultural markets.