გიორგი ბარათელზე ინფორმაციას presa.ge უკვე უზენაესი სასამართლოსგან ითხოვს
პრესა.გე–ს ინტერესებს იცავს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან არსებული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის იურისტი, ანა შალამბერიძე. მისი განმარტებით, პრესა.გე–ს საკასაციო საჩივარში ერთადერთი მოთხოვნა აქვს ჩაწერილი – “უზენაესი სასამართლოსგან ვითხოვთ სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გააუქმებას და ამ საქმეზე ახალი გადაწყვეტილების მიღებას, ახალი სამართლებრივი დასაბუთებით. სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, რაც იმას ნიშნავს, რომ ის სამართლებრივი საფუძვლები, რაც საქალაქო სასამართლოს ჰქონდა, გაიზიარა და დამატებითი სამართლებრივი საფუძვლებიც დადო. ამ შემთხვევაში, ჩვენ უზენაეს სასამართლოს მივმართეთ და ვითხოვთ სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გაუქმებას, რაც შინაარსობრივად, თავის თავში, პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილების გაუქმებასაც გულისხმობს“.
ანა შალამბერიძის განმარტებით, უზენაეს სასამართლოს, საკასაციო საჩივრის ექვსთვიანი განხილვის ვადა აქვს. ანუ 2010 წლის 29 დეკემბრამდე გავიგებთ, მსჯავრდებულ გიორგი ბარათელის ადგილსამყოფელს უზენაესი სასამართლოც გასაიდუმლოებულად დატოვებს, თუ ჩვენს მოთხოვნას დააკმაყოფილებს და ბოლოსდაბოლოს, მივიღებთ საჯარო ინფორმაციას, რომელიც ამავდროულად, საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს წარმოადგენს.
აკადემიკოსი გურამ შარაძე 2007 წლის 20 მაისს, საღამოს ცხრის ნახევარზე, მელიქიშვილისა და შანიძის ქუჩების გადაკვეთაზე, ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლეს. ეს ფაქტი მელიქიშვილის გამზირზე იმჟამად არსებულმა სადაზღვევო კომპანია “ალდაგის“ ვიდეოთვალმა დააფიქსირა, რომელსაც მოგვიანებით გურამ შარაძის ქალიშვილმა, რუსუდან შარაძემ, ადვოკატთან ერთად უყურა. მკვლელობის დღიდან მოყოლებული დღემდე, გურამ შარაძის ოჯახი, მკვლელობის თვითმხილველებსა და “ალდაგის“ ვიდეოფირზე დაყრდნობით აცხადებს, რომ ნამდვილი მკვლელი დაუსჯელია და რომ გიორგი ბარათელს გურამ შარაძე არ მოუკლავს.
გურამ შარაძის მკვლელობის საქმეზე, საბოლოო განაჩენი უზენაესმა სასამართლომ 2008 წლის 14 ოქტომბერს გამოიტანა – შარაძეების ადვოკატების საკასაციო საჩივარი არ დააკმაყოფილა და ძალაში დატოვა წინა ორი ინსტანციის გადაწვეტილება, რომლითაც გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულ გიორგი ბარათელს 27 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
გასული წლის გაზაფხულზე, თბილისში ბარათელის შესახებ ორნაირი ინფორმაცია გავრცელდა. პირველის თანახმად, ბარათელი უცხოეთში გააპარეს, ხოლო მეორე ინფორმაციით, ბარათელი, როგორც არასასურველი მოწმე, თავიდან მოიშორეს. 2009 წლის ზაფხულში, როცა სანდრო გირგვლიანის მკვლელობაში მსჯავრდებულები შეიწყალეს, პრესა.გე–მ საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა იმჟამინდელ მინისტრს, დიმიტრი შაშკინს ორი განცხადებით მიმართა; ერთში ვითხოვდით მოეწოდებინათ ჩვენთვის საჯარო ინფორმაცია, პატრულის მიერ მოკლულების: ამირან (ბუტა) რობაქიძისა და გიორგი გამცემლიძის მკვლელობაში მსჯავრდებულების – გრიგოლ ბაშალეიშვილისა და ვახტანგ აბუაშვილის შესახებ. მეორე განცხადებაში ბატონ შაშკინს ვთხოვდით ინფორმაციას გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულის ადგილსამყოფელის შესახებ, რომელიც ასევე საჯაროა.
ჩვენს ორივე განცხადებაზე გვიპასუხეს, რომ ჩვენს მიერ გამოთხოვილი ინფორმაციები არ განეკუთვნებოდა საჯარო ინფორმაციათა კატეგორიას. ამის შემდეგ ჩვენ ადმინისტრაციული საჩივარი შევიტანეთ, რაც განუხილველი დატოვეს - ინფორმაცია შარაძის, რობაქიძის და გამცემლიძის მკვლელობაში მსჯავრდებულების (გიორგი ბარათელის, გრიგოლ ბაშალეიშვილის და ვახტანგ აბუაშვილის) ადგილსამყოფელის შესახებ საიდუმლოა და თქვენს საჩივარს არ განვიხილავთო. აი, ამის შემდეგ მივმართეთ საქალაქო სასამართლოს, სადაც ჩვენს უფლებებს იცავდნენ საია–სთან არსებული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის იურისტები: თამარ გურჩიანი და თათული თოდუა.
საქალაქო სასამართლომ ჩვენი სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა – ბარათელის შესახებ ინფორმაცია საიდუმლოაო, თქვა, ხოლო გამცემლიძისა და რობაქიძის მკვლელობაში მსჯვარდებულების შესახებ, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს დაავალა ინფორმაციის გაცემა, რომელიც სხვათა შორის, დღემდე არ მიგვიღია.
იმათ საყურადღებოდ, ვინც გიორგი ბარათელის ადგილსამყოფელის შესახებ ინფორმაციას ასაიდუმლოებს – ეს არის საჯარო ინფორმაცია, რომელიც ამავდროულად წარმოადგენს საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს და ამ ინფორმაციის დამალვით, თქვენ ხელს უწყობთ კითხვის ნიშნების დამატებას, გურამ შარაძის მკვლელობის ბურუსით მოცული საქმის გარშემო, რომელიც ისედაც მრავლადაა.
პრესა.გე იმედოვნებს, რომ უზენაესი სასამართლო მაინც აიძულებს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს, გასცეს საჯარო ინფორმაცია.

Presa.ge Requests Information about Giorgi Barateli from the Supreme Court
The presa.ge filed cassation suit on June 29 and now they will wait for the decision of the Supreme Court – to leave the verdict of the Appeal Court of May 11 in force or to abolish the verdict and order the penitentiary department to release information where Giorgi Barateli serves his term for the murder of Academician Guram Sharadze. Barateli is sentenced to 27-year-imprisonment.
Lawyer of the Legal Aid Center for Media within the Young Lawyers Association Ana Shalamberidze represents the presa.ge at the court. She said the presa.ge has one request in its cassation suit – “we request the Supreme Court to annul the decision of the Appeal Court and pass new verdict on the case with new legal allegations. The Appeal Court did not change the verdict of the City Court that means it agreed with the position of the City Court and added new legal motives too. In this case, we appealed to the Supreme Court and requested to annul the decision of the Appeal Court – that means the decision of the City Court should also be annulled.”
Ana Shalamberidze clarified that cassation suit shall be discussed within 6 months. So, before December 29, 2010 we will learn whether the Supreme Court will keep the location of Giorgi Barateli in secret or satisfy their request and release public information which is within public interest.
Academician Guram Sharadze was killed at the corner of Melikishvili and Shanidze Streets at about 8:30 pm on May 20, 2007. The murder was video-recorded by the video-cameras installed at the office of the Insurance Company Aldagi; later the daughter of Guram Sharadze Rusudan Sharadze watched the video-recording together with the attorney. Since the murder day, Guram Sharadze’s family claims based on the testimonies of the witnesses and video-recording that real murderer was not punished and Giorgi Barateli has not killed Guram Sharadze.
The Supreme Court passed final verdict on Guram Sharadze’s murder on October 14, 2008 – it did not satisfy the cassation suit of the Sharadzes’ attorney and left the verdicts of the two previous courts in force. According to the initial verdicts Giorgi Barateli was convicted in the murder of Guram Sharadze and was sent to prison for 27 years.
In spring of 2009, two information was spread about Giorgi Barateli in Tbilisi. According to the first information, Barateli was assisted to travel abroad; and according to the second one, Barateli was killed as an unwilling witness. In summer of 2009, when the murderers of Sandro Girgvliani were pardoned, presa.ge sent two letters to the former minister of penitentiary, probation and legal aid of Georgia Dimitri Shashkin: in the one letter they requested public information about the convicted policemen for the murder of Amiran Robakidze and Giorgi Gamtsemlidze – Giorgi Bashaleishvili and Vakhtang Abuashvili; in the second letter presa.ge requested minister Shashkin to inform them about the whereabouts of Giorgi Barateli; both information was public.
The ministry replied to our both letters that the requested information was not public. After that, we filed administrative complaint but they did not discuss it – the location of the convicted for the murder of Sharadze, Robakidze and Gamtsemilidze is secret and we will not discuss it. After that we appealed to the City Court where the lawyers of the Legal Aid Center for Media within the GYLA Tamar Gurchiani and Tatuli Todua represented us.
City Court partly satisfied our suit – information about Barateli is secret and as for the location of the murderers of Gamtsemlidze and Robakidze, they ordered the penitentiary department to release the requested information. However, we have not received the information yet.
Those who keep the location of Giorgi Barateli in secret should know that it is public information because it is in public interest and by hiding the information they support to raise additional questions about the already vague murder of Guram Sharadze.