ინფორმაციის დამალვის სამინისტრო
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა დემოკრატიული საზოგადოების უმნიშვნელოვანესი ელემენტია. სახელმწიფოს ხელისუფლება ვალდებულია, ამ მხრივ, აქტიური პოლიტიკა გაატაროს და ამაზე არც არავინ დავობს. თუმცა, ფაქტია, რომ პრაქტიკული თვალსაზრისით, ადმინისტრაციული ორგანოები ძალიან ხშირად ყოველგვარი რეაგირების გარეშე ტოვებენ საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით მიღებულ განცხადებებს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის, ნესტან ლონდარიძის თქმით, 2008 წლის აგვისტოს მოვლენებამდე ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო იმ ერთ-ერთ გამონაკლის ადმინისტრაციულ ორგანოს წარმოადგენდა, რომელიც დაგვიანებით, მაგრამ  ყოველთვის რეაგირებდა მათ მიერ მიწერილ განცხადებებზე.  2008 წლის აგვისტოს მოვლენების შედეგად კი სიტუაცია მნიშვნელოვნად შეიცვალა.  საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის თაობაზე  ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროსათვის მიმართვამ დღეს თითქოს აზრი დაკარგა. უწყებისადმი გაგზავნილი არაერთი განცხადება უპასუხოდაა დარჩენილი.
საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით სამინისტროს უმოქმედობა დევნილთა შორის ინფორმაციის ნაკლებობას კიდევ უფრო აქტუალურს ხდის.  ხშირია შემთხვევები, როცა იძულებით გადაადგილებული პირები „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვასთან დაკავშირებით დახმარებას თხოვენ.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტმა ნიკოლოზ ლეგაშვილმა, კონკრეტული საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით, ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრ კობა სუბელიანის სახელზე ორი განცხადება გააგზავნა. ერთ-ერთი სამინისტრომ ყოველგვარი რეაგირების გარეშე დატოვა, მეორეზე კი, რომელშიც პირველი განცხადებით მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია იყო დაზუსტებული, ძალიან მშრალი და არასრულყოფილი პასუხი გასცა. მაგალითად, კითხვაზე -  დევნილის სტატუსის მინიჭების მოთხოვნის საკითხზე რამდენი განცხადებაა განხილვის პროცესში და რამდენ დევნილზე არ გაცემულა ერთჯერადი ფულადი დახმარება, სამინისტროს პასუხი არ გაუცია.
2010 წლის 29 ივნისს, საქართველსოს პარლამენტმა „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ კანონში  ცვლილებები შეიტანა, რომლის მიხედვით, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს სახელი შეეცვალა და ეწოდა - ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო. ამით  ხაზი გაესვა ოკუპირებულ ტერიტორიებს და ამ ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირებს. თუმცა, ფაქტია, რომ ეს სამინისტრო ზემოთხსენებულ პირებთან დაკავშირებით ყველაზე ნაკლებად ფლობს ან გასცემს ინფორმაციას.

Ministry of Hiding Information
Access to public information is one of the most important values of the democratic society. The government is responsible to carry out active policy in this direction and nobody argues about it. However, it is fact that administrative institutions often do not react on the requests on public information.
Lawyer of the Human Rights Center Nestan Londaridze said that before the armed conflict of August in 2008 the Ministry of Refugees and Accommodation was one of those rare administrative institutions which usually replied to the letters though in delay. After the armed conflict the situation has changed. It is useless to request public information from the Ministry of Refugees and Accommodation now. They have not replied to plenty of request letters.
The inactivity of the ministry regarding the public information increases the urgency of the lack of information among IDPs. Very often, IDPs apply to the Human Rights Center for help to get public information from the ministry.
Lawyer of the Human Rights Center Nikoloz Legashvili sent two letters to the minister of refugees and accommodation Koba Subeliani and requested concrete public information.
The ministry left one of the letters without any reply at all; and in reply to the second letter, the ministry gave a very superficial reply. For example, the ministry did not answer the question “how many applications for IDP status are being discussed at the ministry and how many IDPs have not received single allowance.”
On June 29, 2010, the parliament of Georgia introduced amendments to the Law on the Structure, Authority and Activities of the Government of Georgia; according to the amendments, the ministry of refugees and accommodation has new name – Ministry of the Accommodation of IDPs from Occupied Territories and Refugees.
The new name underlines the occupied territories and internally displaced people. However, it is fact that the ministry has and releases little information about IDPs.