მოსკოვში საინფორმაციო ომის ახალი ძალით გაჩაღებასა და ქართულენოვანი ფედერალური მედია-არხის შექმნის აუცილებლობაზე ალაპარაკდნენ
9 ივლისი, 2010
„აშშ-ის სახელმწიფო მდივნის ჰილარი კლინტონის მიერ 2008 წლის ომის ფაქტზე რუსეთის მისამართით ნათქვამმა სიტყვამ - „ოკუპაცია“ მოსკოვში დაუფარავ უკმაყოფილებასთან ერთად დაბნეულობაც გამოიწვია. რუსი ანალიტიკოსები ხმამაღლა საუბრობენ, რომ მსოფლიოს მხრიდან ასეთი დამოკიდებულება იმის შედეგია, რომ რუსეთმა საქართველოსთან საინფორმაციო ომი წააგო - პოლიტიკური და სამხედრო ანალიზის ინსტიტუტის ანალიტიკოსის ანატოლი ჩიგანკოვის თქმით, „მიუხედავად იმისა, რომ 2008 წელს რუსეთმა ოპერაცია საქართველოს მშვიდობისკენ იძულების გამო წამოიწყო, საინფორმაციო გამარჯვება მაინც თბილისს რჩება“, - წერს გაზეთი „რეზონანსი“ სტატიაში სათაურით „უნდა ვაღიაროთ, რომ საქართველოსთან საინფორმაციო ომი წავაგეთ"“ - მოსკოვში „ქართული პროპაგანდის ჩახშობაზე“ და ქართულენოვანი ფედერალური მედია-არხის შექმნის აუცილებლობაზე ალაპარაკდნენ.
„რუსი პოლიტოლოგი თვლის, რომ „ხალხმა უნდა იცოდეს 5-დღიანი ომის სიმართლე და რადგანაც საქართველოში შეიქმნა რადიო, რომელიც რუსულ ენაზე მაუწყებლობს და მიხეილ სააკაშვილის ინტერესებს ახმოვანებს, ამიტომაც აუცილებელია საპასუხო ნაბიჯი - უნდა შეიქნას რუსეთის ფედერაციის მედია-არხი, რომელიც ქართულ ენაზეც იმაუწყებლებს და სიმართლეს გაავრცელებს“. მას მიაჩნია, რომ „საქართველოს პროპაგანდა რუსეთში უნდა ჩაიხშოს". პოლიტოლოგი რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციას მოუწოდებს, რომ ახლავე შეიქმნას საინფორმაციო შტაბი, რომელიც რუსეთის ინტერესებს, პოზიციებსა და შეხედულებებს ყველა ენაზე და ყველა ქვეყანაში გაავრცელებს“.
„პირველ რიგში უნდა შეიქმნას სტრუქტურები, რომელიც მხოლოდ საწინააღმდეგო ინფორმაციების განეიტრალებაზე იმუშავებს. კონტრაქტი უნდა გაფორმდეს სხვა ქვეყანასთან და მოამზადონ ტელეგადაცემები, რომელიც ყველა ენაზე და ყველა ქვეყანაში გავა. ამისთვის სპეციალურად უნდა მოვემზადოთ და არა მარტო ჟურნალისტები, არამედ კინორეჟისორები და სცენარისტები უნდა ჩაერთონ“, - ამბობს ჩიგანკოვი.
რუსი ექსპერტის მტკიცებით, საქართველოს მხრიდან საინფორმაციო პროვოკაციები ისევ მოსალოდნელია. „სააკაშვილი ამას არ შეწყვეტს, ამიტომაც ზომების მიღება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია“. ექსპერტი საკუთარ ხელისუფლებას მოუწოდებს, რომ სასწრაფოდ მოლაპარაკება დაიწყოს სხვა საინფორმაციო ქსელებთან. მაგალითად, ისე, როგორც ლათინური ამერიკა ყველა ჩრდილოამერიკულ ინფორმაციას „ბი-ბი-სი“-საგან იღებს. მისივე თქმით, „საინფორმაციო ომის ახალი ტალღის აგორებისას გამოყენებული უნდა იყოს დიპლომატიური ფრონტიც. გაერო-ს უშიშროების საბჭოზე უნდა დაიწყოს საუბარი, რომ თავდასხმა საქართველომ დაიწყო. რუსეთმა ეს მომენტი გაუშვა“, - დასძენს გამოცემა.
„ეს არის რუსეთის ტიპური რეაქცია - როცა თავის შეცდომის აღიარება არ სურთ, თვლიან, რომ ე.ი. საინფორმაციო მანქანამ უღალატა, ჟურნალისტებმა დააშავეს. ჟურნალისტებსაც ხომ ამიტომ ბრალდებათ ყველაფერი - ფაქტებს ისინი ამახინჯებენო. რუსეთისთვის წამგებიანი თავად რეალობა იყო და ასეთ დროს საინფორმაციო ომის მოგება არ არის ძალიან ძნელი ჩვენთვის. თუმცა საინფორმაციო ომი მრავალ და მნიშნელოვან ნაწილში კი მოიგო საქართველომ, მაგრამ რაღაც ნაწილში - წააგო. მაგალითად, ის ყბადაღებული კითხვა - ვინ დაიწყო ომი, საიდან იქნა ეს გადაწყვეტილება მიღებული - ამ ნაწილში წავაგეთ, რადგანაც მსოფლიოში ორაზროვნება დარჩა“, - აცხადებს „რეზონანსის“ კორესპონდენტთან საუბრისას ექსპერტი რამაზ საყვარელიძე.
„თუმცა, მას შემდეგ, რაც რუსულმა ტანკებმა კონფლიქტის გარეთა რეგიონის საზღვრებშიც გააღწიეს, საინფორმაციო პროპაგანდა იმდენად აუცილებელი არ იყო, რადგანაც ეს უკვე აღარ ითვლებოდა რუსების მიერ გაცხადებულ „საკუთარი მოქალაქეების დახმარებად“ და ამიტომაც ჩვენ მთელმა მსოფლიომ დაგვიჭირა მხარი. ეს ფაქტი მსფოლიომ გაიგო, თანაც ისე, როგორც უნდა გაეგო - ეს იყო ინფორმაციული თვალსაზრისით მოგება. მით უმეტეს, თუ ამას პრეზიდენტების ჩამოსვლასაც დაამატებთ. მარტო მედიასაშუალებებზე არ არის საუბარი. თავად აქციების გზით საქართველომ ეს საინფორმაციო ომი კარგად აწარმოა“, - დასძენს რამაზ საყვარელიძე.
„რა შუაშია საინფორმაციო ომის წაგება-არწაგება?! საინფორმაციო თვალსაზრისით ვერ ვაჯობებდით რუსეთს, თავად რუსეთის პოზიცია რომ არ იყოს ძნელად დასაცავი. რუსეთში აღშფოთებულები და გაღიზიანებულნი არიან იმის გამო, როგორ ილაპარაკა ჰილარი კლინტონმა. მან ბევრჯერ ახსენა ტერმინი „ოკუპაცია“ და ძალიან მკაცრი პოზიცია გამოხატა. რუსეთიდან ძალიან ბევრი ჟურნალისტისგან მივიღე კითხვები და ვიცი, რომ ამასთან დაკავშირებით ძალიან დიდი აჟიოტაჟია. თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ ჩვენ საინფორმაციო ომი მოვიგეთ და ამიტომაც არის ასეთი პოზიცია დასავლეთის მხრიდან. ჩვენ ამისთვის შესაბამისი საშუალებები არ გვაქვს. რუსეთის ინფორმაციის მანქანა ძალიან ძლიერია, ჩვენზე მეტად დიდი საშუალებები აქვთ, მაგრამ იმის გამო რომ რეალურად არის ტერიტორია ოკუპირებული, ძალიან ძნელია იმ გადაწყვეტილებებს არ დაეთანხმო, რაც ტალიავინის კომისიამ და მთელმა საერთაშორისო თანამეგობრობამ საერთაშორისო სამართლის დარღვევად მიიჩნია“, - აცხადებს გამოცემის კორესპონდენტთან საუბრისას პოლიტოლოგი გოგი ხუციშვილი.

Moscow Intends to Launch New Information War and to Create Federal Media-Channel in Georgian Language
July 9, 2010
Moscow was dissatisfied and confused by the word “occupation” used by the US State Secretary Hillary Clinton in her statement about the Georgian-Russian war in August of 2008. Russian analyists loudly announce that the real reason of the current situation is the lost information war with Georgia; analyst of political and military institute Anatoli Chigankov said “Although Russia started the military operation in 2008 only to force peace in Georgia, Tbilisi won the information war,” wrote the newspaper “Resonance” in the article “We Should Admit the Lost Information War with Georgia,” – They started speaking about neutralizing Georgian propaganda and creation of federal media-channel in Georgian language.”
“Russian political scientist thinks that “people should know the truth of the five-day war; since a radio-station was established in Georgia in Russian language and works in favor of Saakashvili, we should take back-steps and create a media-channel of the Russian Federation which will broadcast in Georgian language and will report only the true information.” He thinks that “Georgian propaganda should be subdued in Russia.” The political scientist suggests the administration of the Russian president to set up an information HQ which will broadcast interests, positions and opinions of Russia in every language and in every country.”
“First of all, institutions shall be established which will work on the neutralization of contradictory information. Agreements shall be signed with every country and TV-programs shall be prepared in every language; they should be broadcasted in every country as well. We should specially work on it and not only journalists but film-directors and scenarists should also take part in it,” said Chigankov.
Russian expert claims that information provocations from Georgia are still expected. “Saakashvili will not stop; so we should take urgent measures.” The expert calls upon his government to start negotiations with all information networks. For example, South America receives information from the North American BBC. He said that “Diplomatic front shall also be used during the new wave of the information war. We should often repeat at the UN Security Council that Georgia started the war. Russia has missed this opportunity.”
“It is typical reaction of Russia – when they do not want to confess their mistakes. They think since the information machine deceived them, journalists were guilty in it. They are blamed in disfiguring the facts. The reality was not advantageous for Russia and winning the information war was not too difficult for us. However, Georgia won the information war in many and important aspects but in some cases we lost. For example, one of the most urgent questions – who started the war? Who made the decision to open fire? Here we lost the war because the world has double opinion about it,” stated the expert Ramaz Sakvarelidze in his interview with the “Resonance.”
“However, after Russian tanks went beyond the conflict zone, the information propaganda was not that much urgent because it no longer was the “support of Russian citizens” as the Russian government claimed to justify its activities; so the entire world supported us. The world learned the truth – it was victory of the information war. Furthermore, presidents of European states visited Georgia during the war. Only media sources did not do anything. Georgia won the information war with demonstrations,” said Ramaz Sakvarelidze.
“The winning or losing the information war makes no difference. We could not defeat Russia if their position were not difficult to protect. Russian people are astonished by the speech of Hillary Clinton. She mentioned the term “occupation” several times and had a very strict position.  Many journalists called me from Russia and asked questions about it and I know that there is a serious excitement there. However, it does not mean that we won the information war and consequently, and the West has similar position about us for that purpose. We cannot afford it. Information machine of Russia is very strong and they have more chances; however, since the territory is really occupied, it is very difficult not to agree with the conclusions of the Tagliavini Commission which were acknowledged as the violation of the international law by the international community,” said political scientist Gogi Khutsishvili in his interview with the “Resonance”