ECRI მეათე საიუბილეო კონფერენცია სტრასბურგში
2004 წლის 18 მარტს სტრასბურგში გაიმართა რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ბრძოლის ევრო კომისიის მეათე საიუბილეო კონფერენცია. საქართველოდან  აღნიშნულ კონფერენციაზე მიწვეული იყო ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი. ECRI-ის მეათე საიუბილეო კონფერენციაზე ევრო საბჭოში განხილულ იქნა რასიზმის ცვალებადი ბუნება და ის გამოწვევანი, რომელსაც იგი აყენებს ევროპის საზოგადოების წინაშე.
ECRI, ევრო კავშირის დამოუკიდებელი ანტირასისტული „ვოჩდოგი“(მეთვალყურე), ჩამოყალიბდა 1994 წელს და მუშაობა დაიწყო  რასიზმის, ქსენოფობიის, ანტისემიტიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ბრძოლისათვის. ათწლიანი მუშაობის შემდეგ, კონფერენციაზე მოხდა ECRI-ის საქმიანობის გადახედვა და მისი შედეგების შეფასება.
დანარჩენი საკითხები, რომლებიც კონფერენციაზე იქნა განხილული ეხებოდა შემდეგს: (1) რასიზმთან ბრძოლა ტერორიზმთან ბრძოლისას; (2) რასიზმთან ბრძოლა ევროპაში მიგრაციის კონტექსტში; (3) რასიზმი: ისლამოფობიის ცვალებადი ბაცილა, ანტისემიტიზმი და კულტურული რასიზმი, როგორც ახალი გამოწვევა ჩვენს საზოგადოებაში.
რიტა ვერდონკი, ნიდერლანდების მიგრაციისა და ინტეგრაციის მინისტრი, ვოლტერ შვიმერი, ორგანიზაციის გენერალური მდივანი, პიტერ შიდერი, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი და ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი - ალვარო გილ-რობელსი შეეხნენ კონფერენციის გახსნით სესიაზე.
სხვა გამომსვლელები იყვნენ ზიგმუნტ ბაუმენი, ლიდენის უნივერსიტეტის დამსახურებული პროფესორი, დიმიტრინა პეტროვა, ბოშათა უფლებების ევროპული ცენტრის დირექტორი და აარონ როდესი, ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ჰელსინკის ფედერაციის აღმასრულებელი დირექტორი. ევრო-პარლამენტის ვიცე პრეზიდენტმა გამოთქვა თავისი შეხედულებანი იმ გამოწვევებზე, რომელსაც ECRI წააწყდება მომავალში.

ECRI 10th Anniversary Conference in Strasburg
On March 18, 2004 ECRI 10th anniversary conference was organized in Strasburg. Representatives of several different countries attended the conference. The executive director of the Human Rights Information and Documentation Center (HRIDC)  was invited to the conference as the only representative from Georgia. The ever-changing nature of racism and the challenges that it poses to European societies was discussed at the 10th anniversary conference of the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) at the Council of Europe on Thursday March 18.
ECRI, the independent anti-racism watchdog of the Council of Europe, began combating racism, xenophobia, anti-Semitism, and intolerance in 1994. A decade later, the conference reviewed and assessed ECRI’s action and evaluated the impact of its work.
Other issues discussed at the conference included: (1) Combating racism while fighting terrorism; (2) Combating racism in the context of migration in Europe; and (3) Racism: a mutating bacillus Islamophobia, anti-Semitism and cultural racism as new challenges in our societies.
Rita Verdonk, Minister for Immigration and Integration of the Netherlands, Walter Schwimmer, the Organisation’s Secretary General, Peter Schieder, President of the Council of Europe’s Parliamentary Assembly, and Alvaro Gil-Robles, its Commissioner for Human Rights, addressed the opening session of the conference.
Other speakers included Zygmunt Bauman, Emeritus Professor at the University of Leeds, Dimitrina Petrova, Director of the European Roma Rights Centre and Aaron Rhodes, Executive Director of the International Helsinki Federation. Catherine LalumiХre, Vice-President of the European Parliament, also presented her views on the challenges which ECRI will have to face