ზეწოლა „თავისუფალ გაზეთზე“ გრძელდება
ზურაბ ჟვანიამ სასარჩელო განცხადებით მიმართა თბილისის დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონულ სასამართლოს, სადაც აღნიშნა, რომ „თავისუფალ გაზეთში“ გამოქვეყნებული ინფორმაცია არის ყალბი და არ შეესაბამება სიმართლეს.
„თავისუფალმა გაზეთმა“ ჟვანია ფეხბურთის ფედერაციის, რკინიგზის დეპარტამენტისა და „მადნეულის“ ლობირებაში დაადანაშაულა. ამავე გაზეთის ინფორმაციით, ზურაბ ჟვანიამ შპს „საქართველოს რკინიგზის“ ხელმძღვანელ თანამდებობაზე დასანიშნ ტენდერში გამარჯვებულ გიორგი ლეჟავას სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარეობის საფასურად ორი მილიონი ლარის გადახდა მოსთხოვა.
პროცესი დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონულ სასამართლოში გაიმართა. მოსმენა მოწმეების გარეშე წარიმართა და სახელმწიფო მინისტრის გამარჯვებით დასრულდა. გაზეთმა ვერ წარმოადგინა ის მტკიცებულებები, რომელსაც სასამართლო ითხოვდა. თავად ჟურნალისტის განმარტება, რომ გიორგი ლეჟავამ პირად საუბარში განუცხადა ჟვანიას მიერ თანხის მოთხოვნის თაობაზე, არ აღმოჩნდა იურიდიული ძალის მქონე, ხოლო შუამდგომლობა ლეჟავას მოწმედ გამოძახების თაობაზე, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა.
„თავისუფალი გაზეთი“ სასამართლოს გადაწყვეტილებას უსამართლოს უწოდებს და აცხადებს, რომ ზურაბ ჟვანიას, როგორც პრემიერ-მინისტრის ფაქტორი განმსაზღვრელი აღმოჩნდა სასამართლოსათვის. ისინი აპირებენ რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილების საოლქო სასამართლოში გასაჩივრებას.

“Tavisufali Gazeti” ("Free paper") has lost its court case involving Premier Minister Zurab Zhvania. The newspaper must pay 5 thousand lari (approx. 2500 USD) to the Prime Minister.
Zurab Zhvania appealed to the Didube-Chugureti district court of Tbilisi, alleging that the information published in Tavisufali Gazeti is libelous and unfair.
The Tavisufali Gazeti accused Zhvania of lobbying for the Football Federation, the Railway Department, and Company "Madneuli". According to the newspaper, Zurab Zhvania demanded that Giorgia Lezhava, who had become the chairman of the supervisory council, pay 2 million lari for that position.
The legal proceedings took place in Didube-Chugureti district court without witnesses, and ended with the victory of prime-minister. According to the newspaper, it was unable to present evidence on its own behalf.
The explanation the journalist gave to the court, that he had obtained the information through private conversation with Lezhava, was not considered sufficient, and the application to have Lezhava present testimony at the proceedings as a witness was not accepted.