ადამიანის უფლებათა დარღვევა გრძელდება
ასლან აბაშიძის ტყვეობიდან ევროსასამართლოს წყალობით გათავისუფლებული თენგიზ ასანიძე აცხადებს, რომ ირღვევა ადამიანის უფლებები, რადგან ადამიანმა სასჯელი უნდა მოიხადოს სასამართლოს მიერ დადგენილ პირობებში. საქმე ეხება იმ 12 პატიმარს, რომლებიც სასჯელს ხელვაჩაურის პოლიციის უფროსის - ვაჟა გოგიტიძის მკვლელობის გამო იხდიან. ისინი გაასამართლეს 1994 წელს და სასჯელს იქ იხდიან, სადაც არ უნდა იხდიდნენ. მისი განმარტებით, ამ ადამიანებმა სასჯელი გაძლიერებული რეჟიმის კოლონიაში უნდა მოიხადონ და არა იზოლატორის შენობაში, სადაც პატიმრებს არაადამიანურ, გაუსაძლის პირობებში უწევთ ყოფნა.
თენგიზ ასანიძე აცხადებს, რომ ამ საკითხზე ყურადღებას მხოლოდ ქვეყნის სათავეში ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ ამახვილებენ და იმედით უყურებს ამ ადამიანების კოლონიაში გადაყვანის საკითხს. იგი ფიქრობს, რომ მათ შეეძლებათ ჩვენების განმეორებით მიცემა და საქმეში ახალი გარემოებები ამოტივტივდება, რაც საქმის ხელახალი გადახედვის საშუალებას იძლევა. ასანიძეს მიაჩნია, რომ სწორედ ამის გამო აყოვნებს ასლან აბაშიძე ამ ადამიანებს იზოლატორში.

Human Rights Violations Continue
The European Court released Tengiz Asanidze, after Aslan Abashidze had imprisoned him. Asanidze claims that Abashidze frequently violates prisoners' human rights, forcing them to serve their sentences in conditions different than those defined by the courts. Specifically, 12 prisoners are currently serving their sentence for the assassination of Vazha Gogitidze, the head of Khelvachauri Police Department. They were put on trial in 1994 and have been serving their sentence in isolation, instead of the strict regime colony ordered by the courts. According to Asanidze, people should serve their sentences in the strict regime colony and not in the isolators, because in isolation prisoners must endure inhumane living conditions.
Asanidze hopes that prisoners will soon be transferred from isolators to the strict regime colony . He believes that this will provide prisoners with an opportunity to again present evidence in their defense. This might lead to the emergence of new facts in their cases. Asanidze believes that this is exactly the reason why Abashidze detained them in isolation.